De heer E. Vinke vierde zijn 40-jarig jubileum Heer W. H. Sely vierde zijn 40-jarig jubileum De ideeënbus betaalde uit SB open in Alexanderstad! Rotterdam Marie v. Gelder leidt dubbel leven Telefoniste PB Wijhe bouwt met verloofde aan eigen huis D De o°; Koninklijke onderscheiding een jubilaris voor Uit de Ondernemingsraad- vergadering UTVINDER IS NOG GELDERSE ROOKWORST STEEDS ONBEKEND f A Is negentien-jarige begon de heer Sely zyn loopbaan by Albert Heijn N.V. en het was dinsdag 1 november j.l. dat hij 40 jaar bij ons in dienst was. Hij begon in Uitgeest en was aange nomen door de heer Ter Wee. Vandaar ging hij een poosje naar de Zaan (o.a. in de bezorging per bakfiets) dit duurde niet lang, want weldra ging hij in de vervangdienst. Na een jaar vervan ging werd hem filiaal Gorkum toegewezen, waar hij in totaal dus 37 jaar bedrijfsleider is geweest. Al die jaren brachten veel vreugde maar ook verdriet, in de oorlog werd de winkel helemaal leeg geplunderd en verloor hij zijn vrouw. Na de oorlog werd de zaak omgebouwd tot Z.B. en in die tijd hertrouwde hij weer. Maar spoedig was de zaak te klein en kwam er een geheel nieuw pand tot zijn beschikking waar hy zijn werk met veel plezier verricht. Ret 1 |ver mensen met een dubbel leven hoort 1 men weinig goeds, althans blijkt één der twee le- i vens meestal fout. Hier ,,the story" van iemand met een dubbel leven in i de goede zin. De charmante telefoniste- réceptioniste van PB Wijhe, mejuffrouw Marie van Gelder, oud 22 jaar. Sinds 10 december 1962 in f dienst, verloofd met de lieer /Herman Buis (27 jaar) op rl juni 1963. Zij woont in /Wezepe (Olst) en legt elke f dag 30 km af op haar Solex fom in Wijhe te werken. Dat fis dan haar eerste leven. Grondwerker, opperman, timmerman, metselaar /en schilder, dat is het twee- de leven van Marie van Gel- f der. Trouwen 1 Jeden van het dubbelleven:/ Marie en Herman willen/ /graag huwen. Ook in Weze-/ /pe is woningnood. Er was/ /grond te koop. Beiden zijn/ /erg handig, besluit: zelf bou-/ /wen. Om met Wim Sonne-/ /veld te spreken: „en zo is 't/ /gekomen". De tekeningen/ /werden zelf gemaakt, wer-/ /den in één keer goedgekeurd/ /en binnen drie maanden was/ /de vergunning er. Vanaf 15/ /juli 1965 bouwen Marie en/ /Herman nu samen aan hun- /eigen nestje. Grondwerk a /specie maken, opperen, met-j /selen der binnenmuren, aani /al deze dingen werkte Ma-J /rie dapper mee. I Meegevallen /mot dusver is beiden het X werk bijzonder meege- /vallen. Elk vrij uurtje zijn1 (Vervolg van pagina 1) e heren C. Jaring en M. v. d. Velden (Kaasafdeling) kwamen met het idee gegalva niseerde afdruipbakken te plaatsen in de „Edammer-wa gens" wanneer de kazen, na gewassen te zijn, in deze wa gens worden teruggebracht naar de stellingen. De vloer in het kaasmagazijn blijft nu droog en schoon en de „natte" weg behoort definitief tot het verleden. Beide heren werden met een bedrag van 40,be loond. heer A. J. A. Olthof (Huish. Dienst) stelt voor de z.g. „vuilnisschuit", welke in het kanaal bij het DC ligt, te vervangen door een „con tainer": hiermede wordt een hygiënischer aanpak verkre gen. Voor dit idee mocht de heer Olthof 12,50 in ont vangst nemen. Twee andere ideeën van dezelfde inzender werden door de Commissie af gewezen. De heftruckrijders G. Visser, C. B. Weisscher en H. Woering, kwamen gedrieën met het voorstel alle heftrucks in het DC uit veiligheidsover wegingen te voorzien van ga zen dakschermen. Ook dit is een uitstekende ge dachte gezien de grotere werk- hoogte van de heftrucks door het ingebruik nemen van de z.g. 4 pallets-stellingen. Het idee kreeg in totaal een beloning van 75, In twee gevallen besloot de commissie tot het uitreiken van een aanmoedigingspremie terwijl één idee werd afge wezen ze samen rondom het nieu we huis te vinden en zij ho pen medio 1967 klaar te zijr met de bouw, te huwen en het totaal zelfgebouwde huis te gaan bewonen. Waardering Het was 1 november dan ook een vreugdevolle dag voor hem. Aan belangstelling heeft het hem niet ontbroken, want -t wie zou als oud Gorkummer dc heer Sely niet kennen. Hoe zeer hij werd gewaardeerd, bleek wel uit de komst van burge meester mr L. R. J. ridder van Rappard, die de heer Sely de eremedaille in zilver behoren de bij de Orde van Oranje Nas sau opspelde. Hierbij waren ook aanwezig de heren J. van Meer F. Brandsma, de Rode en groepsleider de heer van Thiel De heer Van Meer sprak zijn lof uit voor de jaren van trouwe dienst en overhandigde de jubilaris namens de direktie een enveloppe met inhoud en het gouden draaginsigne. Door de heer Brandsma werd hem het vererend getuigschrift van de maatschappij voor Nijver heid en Handel en de daarbi behorende gouden legpenning overhandigd. Onvergetelijk ^ok de klanten waren de heer Sely niet vergeten en de re ceptie werd dan ook zeer druk bezocht. De vele bloemstukken en andere geschenken getuig den ervan hoe zeer hij door de klanten werd gewaardeerd. Der avonds was er gelegenheid vooi familie, vrienden en personeel om hem te feliciteren en ook hier ontbrak het niet aan be langstelling. Er werden diverse toespraken gehouden en stuk jes opgevoerd, kortom het was een onvergetelijke avond (nacht) die door het personeel zeer op prijs werd gesteld Helaas is het voor velen zc jammer dat hij over 7 maander de 60-jarige leeftijd bereikt. Dan zal hij gaan scheiden van klanten, maar ook van perso neel, hetgeen hen zeer aan het hart zal gaan. Qnder grote belangstelling van bedrijfsleiding, chefs, per soneel S.B. en afgevaardigden van ons AH-m.uziekcorps werd het feit herdacht, dat de heer E. Vinke, thans chef in bovengenoemde afdeling, zijn 40 jarig jubileum vierde. De heer Vinke begon zijn loopbaan te Kampen in het boeren bedrijf. Toen het gezin naar Zaandam verhuisde kwam de jubilaris bij AH werken op de leeftijd van 16 jaar en wel in de S.B. (Suikerbakkerij). In de loop der jaren klom hij van suikerbewerker op tot voorman in deze afdeling en nader hand tot chef van de verpakkingsafdeling. De omzetten blijven zich tot er met de 10e periode ontwikkelen als in het verleden; d.w.z. 28% meer dan in dezelfde perioden van het vorige jaar; de omzet ligt boven het plan. Het zegelpercentage blijft ge lijk aan dat van verleden jaar. De resultaten zijn tevreden stellend; de investeringen zijn groter. Dit jaar verwachten we nog een Albert's Corner in Lage Weide bij Utrecht. De Centrale Model Slagerij, die tot nu toe onder de heer Gla- zenburg ressorteerde, is met ingang van 1 november onder de heer J. Rommertz gekomen en zal in een later stadium onder de divisieleider Amster dam komen. De vorige maal is tevens nog van gedachten gewisseld over één CAO voor onze gehele onderneming. Thans is men be zig met de vergelijking van de secundaire arbeidsvoorwaarden Aan de hand hiervan worder onnodige verschillen geëlimi neerd, terwijl over het al dar niet handhaven van bijvoor beeld uit de diverse CAO's voortspruitende verschillen te zijner tijd overleg gepleegd kan worden. Ten aanzien van de centrale ondernemingsraad is de com missie bezig geweest om regle menten te ontwerpen voor deze ondernemingsraad en kontakt- kommissies. Verkieslijker ware het te komen tot een centrale ondernemingsraad en een on dernemingsraad per onderne mingsonderdeel. Binnen afzien bare tijd zullen de concepten voor deze reglementen gereed zijn. ORA projekt in administratie De voorzitter zegt, dat de ad ministratieve bescheiden zulk een omvang aannemen, dat pro cedures en werkmethodes moe ten worden bestudeerd, hetgeen geschiedt volgens een methode Opvoering en Rendement in de Administratie, volgens het sys teem van Scott. Op verzoek van de voorzitter geeft de heer Brevoord een toelichting op dit systeem. Hij zegt, dat het sys teem berust op de gedachte, dat in de administratie efficiënter kan worden gewerkt. Het gaat er niet om, dat harder moet worden gewerkt, maar dat meer gericht moet worden ge werkt. Voor deze opleiding hebben wij een aantal menser aangewezen. Een gevolg var het toepassen van dit systeem zal zijn, dat het aantal mensen in de administratie vertraagd zal groeien in verhouding tot de omzet. Op een desbetreffende vraag antwoordt de heer Brevoord dat het gaat om een voorfase van de Miac-overzichten en dat het daarbij de vraag is, hoe wc de gegevens kunnen krijgen op de meest efficiënte methode. De voorzitter wijst erop, dat de veelheid van administratieve bescheiden de toepassing van dit systeem nodig maakt. In verband met deze veelheid moeten er normen ten aanzien van administratieve verwer king worden gesteld. Eén der leden vraagt, of het stellen van normen niet ver starrend werkt. De heer Bre voord zegt, dat men inderdaad met het stellen van normen niet te ver moet gaan, maar men ze ten behoeve van de taakstel lingen niet kan missen. De voorzitter voegt hieraan toe, dat in de industrie deze normalisering reeds lang be staat. De belangstelling voor het werk is hierdoor niet te niet gegaan. Eén der leden vindt het een voordeel, dat de mensen uit het bedrijf er zelf bij betrokken worden. De voorzitter dankt de heer Brevoord voor de gegeven toe lichting en de beantwoordinf van de gestelde vragen. Op een desbetreffende vraaf van een der leden deelt de voorzitter mede, dat binnenkort over de vakantiehuisjes een be spreking zal worden gehouden met de heer Vethaak en ande ren. A llereerst werden de heer Vinke en zijn echtgenote 's morgens ontvangen door dc Raad van Bestuur, waar wet houder Hille het gemeentebe stuur vertegenwoordigde en hem de medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau opspelde. Later op de morger verplaatsten de festiviteiten zich naar de Oostzijde. De heer P. C. Vink sprak hier namen: de direktie en overhandigde een enveloppe met inhoud. Legpenning Wegens ziekte van de heer J. W. Hekkert sprak de heer Wagner de jubilaris toe, waarbij hij de legpenning van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel overhandigde en een windscherm namens de collega-chefs. De heer J. Ton- kes verrijkte de jubilaris na mens het personeel van de af deling met bloemen en een transistor radio. Een enveloppe met inhoud namens het perso- neelsfonds werd hem geschon ken door de heer A. Castelein. Locoburgemeester M. J. Hille verleent de koninklijke onder scheiding aan de heer E. Vinke. Namens het muziekcorps sprak de heer J. Barette en overhan digde bloemen. De heer C. J. de Bruijn (leermeester voor het suikerwerkvak van de heer Vinke) sprak ook nog harte lijke woorden tot de jubilaris, waarbij vele oude koeien uit de sloot werden gehaald. Tenslotte overhandigde de heer P. Hel der mevrouw Vinke een foto album met foto van de jubi laris. Aan belangstelling heeft het de jubilaris niet ontbroken, gezien de druk bezochte recep tie welke hij 's avonds heeft ge houden en waar velen hem de hand kwamen drukken. Tijdstip: donderdag 3 no- vember 10 uur. Plaats) (van handeling: Rotterdam) Alexanderstad; een nieuw woongebied als een puist aan Rotterdam gebouwd, waar 5000 Rotterdamse (gezinnen zich inmiddels) gevestigd hebben. Hoe- wel het nieuwe winkel- centrum nog lang niet klaar is, was de opening van een Albert Heijn Su- perMart voor Alexander stad toch duidelijk een grote gebeurtenis. Om een indruk te geven ho de nieuwe SuperMart i i ontvangen, citeren wij de twee streekbladen, die onder grote foto's van de drukte op dinsdag 3 no- vember, de volgende teksten plaatsen. Weekblad Prins Alexanderstad i Het lijkt wel oorlog of 't is of I je alles voor niets krijgt. Dat ren zo enkele meningen uit l het talrijke publiek, dat als 't f ware stond te popelen van on- geduld voor de opening van de 58e vestiging van Albert Heijn. Oorlog, ja maar dan I een prijzenslag. Voor niets, j neen, maar wel voor weinig, i De gehele donderdag, vrijdag f en zaterdag vormden zich rijen t 1 wachtende mensen. En dit c danks de koude, ondanks de I sneeuwvlokken van zaterdag. Wij wensen de direktie en dhr. Schot en personeel van harte geluk met deze fraaie Super- Mart. (Wegelings Weekblad) voor Alexanderstad Albert Heijn blijkt „in" Bij opening van de 58ste I SuperMart van Albert Heijn aan het Marinus Bolkplein in I f Alexanderstad bleek dat dit bedrijf een bijzonder grote be- langstelling trok. Donderdag I was het na opening onmiddel- lijk bijzonder druk en het laat zich aanzien, dat deze Super I Mart voor het winkelcentrum 1 Marinus Bolkplein een belang- I rijke trekpleister zal zijn. Wij doen in ons land veel aan herdenkingen. Zoveel honderd jaar geleden werd een grote dichter, filosoof of pianist geboren en daaraan besteden pers, radio en televisie dan grote aandacht. O.a. herdachten wij enige jaren geleden de Fransman Appert, die in 1810 het konserveren van levensmiddelen in blik uitvond. Dit is inderdaad een bijzondere gebeurtenis geweest, want wij kunnen ons het leven zonder gekonserveerde levens middelen niet meer indenken. Toch missen wij nog steeds een herdenking en wel van de uitvinding der Gelderse rookworst. wikkelde zich de worstmakerij op grote schaal. Het type Gel derse varken leverde vlees, dat bij uitstek geschikt was voor het maken van rookworst. Het is bijzonder jammer, dat niet bekend is wanneer dit kostelijk produkt het eerst ge maakt is. De oorsprong zal bij de boeren gezocht moeten wor den. Het wil ons voorkomen dat zolang de varkens er wa ren, ook rookworst gemaakt is Bij de huisslachtingen werd een gedeelte van het varken ge bruikt om worst van te maken in dat geval dan grove met worst, die in de schouw werd gehangen, zodoende gerookt en dus langer houdbaar. Zo ging het al honderden jaren geleden In de vorige eeuw begonnen de vleeswarenfabrieken met de produktie van rookworst. De bereidingswijze was uiteraard anders dan bij de zelfgemaakte worst op de boerderij. Door in schakeling van machines kan een fijnere worstsoort gemaakt worden. Vooral in de IJsel- streek rondom Deventer ont- Geen wonder, dat een goede rookworst altijd nog wordt aan geduid als Gelderse rookworst Later begon ook het bekende loodje aan de worst ingang te vinden. Dat kwam pas toen de worst met touw werd afgebon den. In de beginperiode werc' de darm van de Gelderse rook worst afgehecht met doornen. Op de boerenhoeve gingen de bewoners langs de heggen om er de doornen uit te snijden. Deze werden thuis gekookt, van de bast ontdaan en bijge werkt om bij bosjes van 5C stuks aan de vleeswarenfabrie ken te worden afgeleverd. Om nog op het loodje terug te ko men, dit kan worden beschouwd als het waarmerk van de fabri kant, dat het beste geleverd wordt. Nog steeds worden de recepten gebruikt van jaren her. Varkensvlees, kalfsvlees en kruiden zijn de voornaamste ingrediënten van de Gelderse rookworstde grote kunst is de juiste mengeling te verkrij gen. Daarnaast is de wijze van roken belangrijk. Vakmenser met jarenlange ervaring zijn hiervoor nodig. De worstfabri kanten zijn er op gesteld om de meer dan honderd jaar oude recepten geheim te houden, voor zover dat tegenwoordig nog mogelijk is. Worstmakers en rokers genieten nog steeds een hoog aanzien. Is dit alles aardig i i te weten, nog belangrijker is dat de rook worst een steeds meer op de voor grond tredend voedingsartikel wordt. Onze voedingsgewoonten wijzigen zich voortdurend. Dit is ook het geval met de wijze waarop de Gelderse rookworst wordt ge consumeerd. Vroeger uitsluitend in de stamppot (boerenkool met worst), nu wordt dit vleesprodukt op diverse manieren door de huis vrouw op tafel gebracht. Bij het middagmaal als vlees vlug klaar en goedkoper)op de boterham (een delicatesse) en als hartig hapje bij een party.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 8