IDEEENBUS Promotiemogelijkheden door een gedegen opleiding bij AH Komend jaar met „kist" naar de kampioenschappen in Tsjechoslowakije I'll Zaandam Nieuw opleidi ngsp rogra m m a Studiezin bij AH is groot Alleen studievoorscholien voor vakgerichte en algemeen vormende cursussen J. Verbree kampioen zweefvliegen Het introduktieboekje Welkom bij A.H.'' is de wegwijzer voor op leidingsmogelijkheden. en mogelijk een begin omdat het een bestel formulier voor het basisopleidingsprogramma inhoudt. Kunst op zich Het vliegen, of beter gezegd het laten vliegen is een kunst op zich. De termiek speelt een zeer belangrijke rol. De wedstrijdsport kent ver schillende afdelingen, de vrije vlucht, de lijnbesturing en de radiografische besturing. De heer Verbree beoefent de „vrije vlucht". Hierbij wordt de „kist" door een lijn van 50 meter opgetrokken en na een van te voren ingestelde tijd ont koppeld. In die gestelde tijd dient de zweefvlieger de juiste plaats in de lucht gevonden te hebben en dat nu is de kunst van het zweefvliegen. Wij feliciteren de heer en me vrouw Verbree met het reeds bereikte resultaat en wensen hen met de komende selectiewedstrijd in de finale veel succes, want als het lukt bij de 3 besten te komen, heeft A.H. de kans volgend jaar een wereldkampioen in zijn midden te hebben. Door de vakanties zijn wij met de ideeënbeloningen iets achter gekomen. Nu alle kommissieleden weer thuis zijn, konden wy 29 aug. wederom bijeenkomen, om de diverse afgewerkte ideeën on der de loupe te nemen voor e.v. beloningen. Deze beloningen waren nu niet direkt HOOG te noe men. Een bedrag van 80,was bestemd voor personeel P.M.. betreft ontruiming oude Lab. binnen kortere tijd, waardoor deze ruimte snel door andere artikelen bezet kon worden. De heren G. Zwart, A. de Graaf en Mevr. T. Kee-Last ontvingen 25,resp. voor de ideeën wijziging kratten voor de kaas en wijziging doosjes voor Zaanse koeken en koffie koeken. 15,ontvingen de heren Riet man en J. Pasma, betreffende bescherming transportband na- deeg verandering van de ra men der kookafdeling (minder tocht) en het maken van trans- portbakken voor deegbakken, ingeval er niet gelift kan wor den. De Heer E. Sloot ontving 10,voor produktieverbete- ring kleuter taai. Aanmoedigingen Verder konden wij nog 3 aan moedigingspremies uitrei ken voor ideeën welke niet uit gevoerd konden worden, maar waarvan de suggesties toch wel goed waren. sen „Spreken in het Open baar" en „Mental Training" voorlopig een afwijzend standpunt ingenomen. 3. Ten aanzien van de toeken ning van voorschotten wordt ervan uitgegaan, dat mede werkers bij die opleidings instituten inschrijven, waar kwalitatief goede resultaten verwacht kunnen worden te gen zo gunstig mogelijke condities. Op deze basis worden voorschotten toege kend, zodat bijvoorbeeld bij duurdere privélessen in be paalde gevallen de voor schotten beneden de 50 van de studiekosten blijven. 4. Hetzelfde geldt ten aanzien van reis- en verblijfkosten Deze komen alleen in aan merking als ze onvermijde lijk zijn. Verdere details kunnen wij u besparen; deze worden door in dividuele correspondentie op- De instruktiewagen waarin reeds honderden caissières hun opleiding meemaakten. C. Kursus Kassagroep boven caissière niveau. Wij kennen voorts een kur sus voor die leidinggevende caissières, waarvan ver wacht wordt dat zij in staat zijn nieuwelingen te instru eren. Tijdens de vier dagen durende kursus worden de dames geheel vertrouwd ge maakt met het geven van instrukties. Hiernaast ont vangen zij tevens alle no dige hulpmiddelen om als start vijf nieuwe caissières te kunen instrueren. D. Ten onrechte wordt vaak gemeend dat „plakkaat- schrijven" uit de mode raakt. Ondanks het feit, dat veel prijs- en showkaarten vanaf Zaandam worden verzonden, blijkt het in de praktijk dik wijls voor te komen dat ter plaatse snel een net ge schreven prijs of aankondi ging nodig is. Afdeling Opleidingen heeft plakkaatschrijfkursus die bestaat uit 4 schriftelijke lessen. Correcties geschieden door deskundigen, werkzaam op de reklamestudio. De lessen worden afgesloten door het afleggen van een proef te Zaandam. E. Voor bepaalde groepen worden tevens kursussen „Leiden van bijeenkomsten" en „Instruktie-techniek" ge geven. Tenslotte nog enkele algemene gegevens Aan de decentrale opleidingen namen voorjaar 1966 groe pen kursisten deel met in totaal 200 personen. In het kader van de centrale opleidingen, die dit voorjaar werden gehouden te Hoog Soe- ren werden 25 kursussen ge houden met totaal 375 kur sisten. In het najaarsprogramma zijn voor de decentrale opleidingen kursussen gepland te Arnhem, Zwolle, Weert, Rotterdam. Amersfoort, Roosendaal en Zaandam. Voor deze kursusplaatsen zijn veertien groepen van kursisten samengesteld. Aan deze oplei dingen zullen 250 kursisten deelnemen. De centrale opleidingen worden najaar 1966 wederom te Hoog Soeren gehouden. De volgende kursussen staan op het programma: 5 kursussen Algemeen vor mend gedeelte 2 kursussen vakgedeelte chef kruidenierswaren SM 2 kursussen vakgedeelte chef Groente 1 kursus vakgedeelte chef Sla ger 1 kursus vakgedeelte chef Non food 2 kursussen vakgedeelte Re servechef ZB 1 examenkursus Bedrijfsleider ZB 5 vakkursussen voor bestaande bedrijfsleiders ZB. Bovendien zal een groep Super- martbedrijfsleiders in opleiding enkele weken te Hoog Soeren verblijven voor het volgen van een kursus. Het onlangs door de afdeling Opleiding in gebruik genomen pand Oostzijde Zaandam. In de grote landelijke dagbla den publiceren we deze maan den een aantal advertenties waarin wij voorbeelden geven van goede loopbanen die AH-ers in ons bedrijf maakten. Deze voorbeelden zijn maar een keuze uit veel meer mogelijke voorbeelden. We zijn tot deze advertentie serie gekomen, omdat we weten dat er onder onze mensen velen zijn die het in zich hebben hogere taken aan te kunnen. Als bedrijf helpen we hen daar bij met graagte, mede door onze opleidingen. In september is voor het filiaal bedrijf ons opleidingsprogram ma weer gestart. Gestart in een nieuwe jas, geheel aange past aan de eisen die onze zich zo snel ontwikkelende onder neming stelt. De afdeling Opleidingen van jy^ochten wij in één van onze vorige flitsen de instelling van Het „Studiebijdragen Fonds" aankondigen, deze keer kunnen wij melding maken van het feit, dat dit nieuwe fonds zich in bijzonder grote belangstelling mag verheugen. Reeds op de eerste vergade- sen „Spreken in het Open- ring van het bestuur waren baar" en „Mental Training" er enkele aanvragen binnen voorlopig een afwijzend gekomen, die het mogelijk maakten op enkele concrete punten nader de koers te be palen. Daarna kwam er een grote stroom formulieren binnen, zo dat het bestuur thans de han den vol heeft met meer dan 100 aanvragen. Een groot deel hiervan levert vrijwel geen moeilijkheden op. maar het lijkt ons toch nuttig de Flitsen-lczers op enkele be langrijke punten te wijzen: 1. Aanvragen voor studievoor- j schotten beneden de 100, per jaar komen niet in aan merking. 2. Studievoorschotten worder i alleen toegekend als de stu die duidelijk vakgericht is of algemeen vormend. Zo heeft het bestuur ten aan zien van vrijwillige cursus- gelost. Wel willen wij er nog graag op attenderen, dat bij toeken ning van een voorschot dit direct wordt overgemaakt, zo dat men er bij inschrijving over kan beschikken. Het bestuur is gaarne bereid gegadigden te adviseren bij de studiekeuze, zodat teleurstellin gen worden voorkomen. In dit verband heeft het het Studiebijdragen Fonds enigs zins verwonderd, dat onder de personeelsleden schijnbaar geen animo bestaat voor de cursussen die door de Volks universiteit worden verzorgd en een bijzonder goede naam hebben. In één van de volgende Flitsen hoopt de heer P. G. J. van de Berg, lid van het bestuur, op dit onderwerp terug te komen. De eerste start was goed, maar het Fonds-bestuur hoopt, dat het hier niet by blijft; integen deel, wij hopen dat het aantal studerenden in ons bedrijf zal blijven toenemen omdat èn de kwaliteit van onze medewer kers èn de promotie uit eigen gelederen hiermee ten zeerste gediend is. De heer J. Verbree, afdelingschef in onze SM te Utrecht, heeft in de selectiewedstrijden Zweefvliegen voor uitzending naar de Wereldkampioenschappen die volgend jaar in Tsjecho-SIowa- kije worden gehouden, het nationaal kampioenschap behaald. Dat is toch wel een gebeurtenis waarbij wij even willen stilstaan, want een kampioen in de gelederen bij A.H. komt wel meer voor, maar een zweefvliegkampioen. dat ligt buiten ons straatje. /Ap 12-jarige leeftijd begon deze hobby. Toen de heer Verbree 15 jaar was eindigde hij als vierde bij de Europese kampioenschappen te Saar- brücken, Tot zijn 17e jaar was hij aktief betrokken bij het zweefvliegen. In 1964 begon hij weer, na zijn militaire dienst en huwelijk, met zijn oude hobby De heer J. Verbree, af delingschef SM Utrecht, toont één van zijn model- z wee fvlieg tu igen de CPD heeft dit voorjaar en deze zomer allesbehalve stil ge zeten. Samen met een groot aantal personen uit de filiaal wereld zelf en mede dank zij de hulp van een aantal HK-ers uit de specialistische gelederen is een project aangelopen dat zeer veel werk vroeg, namelijk het in het opleidingsprogram ma brengen van de: systematische introduktie van nieuwelingen in het fi liaal; basisscholing van nieuwe me dewerkers in het filiaal; vaktechnische scholing door middel van „leerboeken". Deze drie punten lijken zo op het eerste gezicht niet zo veel omvattend. Maar om ze rond te krijgen moest bijzonder veel worden verzet. Enfin 28 september j.l. was het zover en werd in een bijeen komst van Direkteur Filiaal leiding, de Divisieleiders, de Groepsleiders en een aantal stafleden de invoering van het totale introduktie- en oplei dingssysteem 1966 voor de fi lialen een feit. Het lijkt ons goed om de nieuwe aanpak eens van begin af aan te volgen. Ieder die nu in de filialen in dienst gaat treden begint zijn introduktie en daarmede ook zijn opleiding! aan de hand van het introduktieboekje wel kom bij AH. Dit boekje maakt de nieuweling bekend met zijn nieuwe om geving en stelt hem of haar meteen in de gelegenheid te starten met opleiding. Want via het laatste blad in „Wel kom" is het mogelijk een ba- sisopleidingsprogramma aan te vragen. Hierbij kan een keuze worden gedaan uit de volgende moge lijkheden: Zelfbedieningsfilialen Kruidenierswax-en-afdeling SM Groente-afdeling Slagerij Verkoop voorverpakt vers vlees Non-Food Gebak Kaasverwerking Vleeswa- i'enverwerking Delicates sen Kassagroep SM/ZB. In het algemeen duurt de af werking van een basisprogram ma 3 maanden. Is deze af werking naar behoren, dan wordt aan de deelnemer het AH-basisdiploma uitgereikt. Wie tenminste het niveau van basisopleiding heeft bereikt, kan door de groepsleider wor den aangewezen voor deelne ming aan de AH-decentrale opleiding. Deze opleiding wordt in een aantal plaatsen in ons land gegeven en omvat een algemeen gedeelte en een vak gedeelte. In de decentx-ale op leiding nu gaan de leerboeken een belangrijke rol spelen. Voor het algemeen gedeelte is er het „Leerboek Algemeen", dat vooraf thuis moet worden bestudeerd door de cursisten. Per „vakrichting" zijn er leer boeken die een speciaal vak onderdeel behandelen. Deze vak-leei-boeken zijn er voor: Kruidenierswaren SM Zelfbedieningsfiliaal Groente Slagerij Verkoop voox-verpakt vers vlees Kaasverwerking Vleeswa- renverwerking Delicates sen Gebak Kassagroep SM Kassagroep ZB De decentrale opleiding wordt afgesloten met een examen, waardoor men het AH-vakdi- ploma kan behalen. Voor degenen, die het in hun mars hebben reservechef ZB of afdelingschef SM te worden, zijn er de AH-centraleopleidin- gen. Ook deze opleidingen hebben een algemeen gedeelte nu „vormingsgedeelte" genoemd en een vakgedeelte en wor den gegeven in een coferentie- oord. Bij het vormingsdeel staat de opleiding tot leidinggevende centraal terwijl bij de vak gedeelten alle vaktechnische kneepjes onder de loupe worden genomen. De stof van de leerboeken wordt in de centrale opleidin gen uitgebreid tot die van de zogenaamde manuals of hand boeken. De reservechefs ZB, die daarna in de praktijk bewezen hebben een filiaal met succes te kun nen vervangen, kunnen in aan merking komen voor de „Exa- men-kursus ZBBL". Deze kursus wordt eveneens in een conferentieoord gegeven en duurt 1 week. Enkele weken daarna komen' de deelnemers aan deze kursus naar Zaandam voor het afleg gen van het examen ZBBL. Zijn deze resultaten bevredi gend. dan kan na verloop van tijd benoeming volgen. Resei*vechefs ZB, afdelings chefs SM of reeds bestaande bedrijfsleiders ZB kunnen wor den geselecteerd voor deelname aan de systematische opleiding tot bedrijfsleider SM. Behalve decentrale opleidingen en centrale opleidingen kennen wij nog enkele diverse oplei dingen. A. Kursus Administrateurs/ trices SM. Dit najaar worden te Eind hoven en Zaandam weder om 2 kursussen gehouden voor nieuwe administra teurs/trices SM. De kursussen duren 4 x dag en worden gevolgd door 1 examendag. B. Kursus Caissière voor nieu we SM's. Zoveel mogelijk worden alle caissières van nieuwe SM's per groep getraind voor hun mooie beroep. De kursus duurt 9 dagen en wordt gegeven in onze op leidingsauto, die hiervoor in verschillende plaatsen wordt gestationeerd. Het is niet alleen het wed strijdvliegen, zo vertelt de heer Verbree, maar ook het bouwen het steeds uitdokteren van nieuwe modellen. Momenteel heeft hij vier „kisten" en de vijfde „kist" is in aanbouw. Een half jaar Aan een nieuw model bouwt hij zo'n half jaar, maar dan ben je er ook drie avonden in de week mee bezig. De model len zijn gebonden aan opper vlakte-maten, het gewicht wordt zo laag mogelijk ge houden, ze xxioeten demontabel zijn, andei's zijn ze niet te ver voeren. In de handel zijn bijzon der weinig hulpstukken te ver krijgen, dus nagenoeg alles is handwerk. De kisten op zich zijn dan ook een weelde voor het oog. Hoewel de wedstrijden 's zo mers worden gehouden traint de heer Verbree altijd bijge staan door zijn vrouw, die bij zonder „in" is voor de hobby van haar man ook 's winters.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 4