SKÜTSJESILEN OP SNEEKER WATER VERFRISSENDE ONTSPANNING Nieuwe AH-partner grootste industrie van Wij he IN MEMORIAM REDACTIE MEE ALS BEMANNING IETS MEER OVER MEESTER Koninklijke onderscheiding HeerJ. cle Jong een voorbeeld voor jonge bedrijfsleiders Bartelson bezoekt Het statenjacht ..rriso van de commissaris van de koningin in Friesland jQe overname van de N.V. J. Meester door Albert Heijn was voor het personeel van Meester een grote gebeurte nis. Uiteraard had men al vele geruchten gehoord en, ge zien de niet zo mooie gebeurtenissen bij het sluiten van be drijven in de omgeving, waren de Meesterianen op zijn zachtst gezegd wat ongerust. Intussen brachten deO.R.-leden van Meester al een bezoek aan de grote vestigingen van Al- bert Heijn in Zaandam en Amsterdam, waarbij de O.R.- leden van Albert Heijn de collega's uit Wijhe vergezelden. Er werd openhartig van gedachten gewisseld. Het is de men sen uit Wijhe deze dag goed duidelijk geworden, dat men bij Albert Heijn in een sterk groeiend bedrijf is terecht ge komen met grote mogelijkheden voor de toekomst. ,,Met zijn allen naar de Zaan" te zijn gegaan blijkt achteraf een goede keus te zijn geweest voor een verdere ontwikkeling van het bedrijf te Wijhe. Het is nu zaak om zo vlug en goed mogelijk in het grote geheel opgenomen te worden. Wij kunnen voorstellen dat de „echte" A.H.-ers graag willen weten wat er bij ge komen is. Wel daar gaat ie dan: Wijhe is een dorp met ruim 6.000 in woners, gelegen in Overijssel (Salland) tussen Zwolle en De venter. Wijhe bestond in 1960 duizend jaar, wat indertijd op uitbundige wijze is gevierd. Tot voor enkele jaren leefde meer dan de helft der bevolking van de landbouw. Dit neemt snel af, hoewel Wijhe zeker geen in dustrie-plaatsje zal worden. Naast Meester (ca. 400 werk nemers) zijn er gevestigd de Nederlandse Linoleumfabriek vestiging van Linoleum- Krommenie) met ruim 200 werknemers. Daarnaast enige kleinere industrieën. Meer dan de helft van deze werknemers (ook bij Meester) komen van buiten Wijhe. Daarentegen trekken weer honderden Wijhe- naren dagelijks naar elders om er te werken. Wanneer Deven ter en Zwolle doorgroeien tot grote steden zal Wijhe als fo rensenplaats kunnen fungeren en daardoor misschien aan be tekenis winnen. De firma Meester werd in 1847 gesticht door de heer Jan Meester. Tot de laatste wereldoorlog groeide het be drijf geleidelijk. Na die oorlog deed men een grote sprong vooruit en werd Meer-Meest Meester een begrip voor vele consumenten. De O.R. bestaat uit 13 leden en werkt bijzonder goed. Grote conflicten deden zich nimmer voor, de overige zaken werden steeds opgelost. De samenwerking Directie- O.R. is uitstekend, hoewel men van beide zijden zeker geen blad voor de mond neemt. Ver der kent men bij Meester een personeelsvereniging, waarvan ongeveer de helft van het per soneel lid is. Een gezamenlijk uitstapje en een feestavond zijn elk jaar vaste punten van het programma. De sportvereni ging „Meester" heeft betere dagen gekend, vooral in de eerste naoorlogse jaren. Thans worden nog beoefend: Volley bal, Tafeltennis, Badminton en Voetbal. Het voetbalteam werd enkele jaren kampioen van het bedrijfsvoetbaltoemooi te De venter. Meester beschikt over een sterk elftal, dat het graag op wil nemen tegen één der A.H.-teams. Op Sociaal terrein is het Sociaal-jubileumfonds belangrijk. Bij jubilea worden vaste bedragen uitgekeerd, plus bloemstukken gegeven. Het Sociaalfonds werkt alleen op aanvrage. Een commissie stelt de uitkeringen vast met behulp van vastgestelde nor men. De meeste uitkeringen gaan weg naar bijdragen ge zinshulp bij ziekte, etc. Het wettelijk geregelde Spaarfonds (max. vijf gulden per week) geeft naast de geldende rente een toeslag van 35%. Het be drag moet 4 jaar uitstaan voor de spaarder er over kan be schikken. Uiteraard valt er veel meer te vertellen, maar het lijkt ons beter het hier eerst bij de laten. Het is de bedoeling dat ook vanuit Wijhe aan „Flitsen" wordt medegewerkt, zodat u vanzelf meer van ons hoort. „Allemoale de groetn uut Wie je". Tn 1955 heeft Uw eindredacteur al een enthousiast verhaal in de Flitsen geschreven over het skütsjesilen op het Pik meer bij Grouw, dat hij als toeschouwer meemaakte. Dit maal, op 29 juli, mocht hij dan mee als gast van het Philips skütsje schuitje) uit Drachten. Het was de laatste wedstrijd van het programma, dat de volgende plaatsen vermeldde: Grouw, Eernewoude, Drach- ten-Veenhoop, Terhorne-Heerenveen, Langweer, Makkum, Staveren, Fluessen, Lemmer en Sneek. EELGENOMEN werd door 12 skütsjes o.a. uit Eerne woude, Zuidwesthoek, Drachten, Sneek, Grouw, Heerenveen, Lem mer, Leeuwarden, Langveer. De wedstrijden van de beroeps schippers op hun eigen schepen bestaat al eeuwen. De vorm, die het skütsjesilen na de laatste we reldoorlog kreeg, is echter anders, nl. skütsjes gefinancierd en be mand door Stichtingen, die door steden of gemeenschappen zijn op gericht en waar men als belang stellende of gemeente zijn bijdrage aan betaalt. De bemanning bestaat nog voor een gedeelte uit beroepsschippers. De skütsjes worden alleen nog ge zeild tijdens de wedstrijden een maal per jaar en de training voor af. Het zijn je reinste wedstrijd schepen, er is geen enkel gerief aan boord. j In het juli-nummer van de j I Flitsen stond een bijdrage j j van de hand van de heer j j J. Nijman Sr., directeur van i i Meester N.V. j Bijgaand de eerste bijdrage i j van de collega, die verzocht j j is als correspondent Flitsen i bij Meester N.V. te willen j j optreden, de heer L. Stap. j De heer Stap is chef van de j j afdeling expeditie, secreta- j j ris van de ondememings- i i raad, wethouder van Wijhe i j en sinds jaren op de beken- i j de datum Sinterklaas. i Wij heten hem in onze re- j I dactie van harte welkom. Tn aanwezigheid van de lo- ko-burgemeester van Wassenaar de heer de Kort, en de heren G. J. Heijn, F. Brandsma, L. M. de Haas en F. Wezepoel vond op 26 juli j.l. de jubileumviering van de heer de Jong plaats. De jubilaris, die de laatste der tien jaren van zijn 40-jarige loopbaan in Wassenaar heeft gewerkt, werd door de loco burgemeester van deze ge meente, de heer de Kort geluk gewenst. De heer de Kort legde vooral de nadruk op de plichts betrachting en de taakopvat ting van de heer de Jong, eigen schappen, welke aanleiding zijn geweest om de jubilaris te on derscheiden met de eremedaille Op donderdag, 14 juli j.l. werden wij ten zeerste ge schokt door het plotselinge en tragische verscheiden van de heer en mevrouw A. Westerman. Beiden nog in de bloei van hun leven werden zij het slachtoffer van een ernstig ongeval, waarbij hun twee kinderen werden gewond. Vele gedachten hebben ons vervuld. Gedachten, waarin de we derzijdse familieleden wer den betrokken. Vele woor den zijn door ons gesproken. Woorden, welke van een diep meeleven getuigden met de zo jonge kinderen en met de zwaar getroffen ouders. Zij, die met name onze me dewerker Westerman heb ben gekend als mens en als afdelingschef, kunnen be seffen, hetgeen wij in hem verloren hebben en ander zijds wat zijn echtgenote voor hem betekende. Onze blijken van belang stelling bij de teraardebe stelling op 19 juli j.l. hiel den nog maar een geringe vertolking in van onze er kenning voor zijn werk in onze onderneming. Op 26 juli overleed, na een langdurige ziekte, onze me dewerker de heer Dingenus de Jonge, in de leeftijd van 56 jaar. De heer de Jonge was sedert 1961 als inpak- ker in dienst bij Sterovita N.V. te Dordrecht. In deze jaren hebben wij de heer de Jonge leren kennen als een prettig collega, die steeds met groot verant woordelijkheidsgevoel zijn functie vervulde. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar zijn echt genote en zijn familieleden. Moge zij de kracht vinden om dit verlies te dragen. Hij ruste in vrede. Op vrijdag 15 juli 1966 overleed tengevolge van een on geluk met frA. haar brom- lp|| fiets in Am- sterdam- Noord onze Rietje van de Bosch, oud 16 jaar, me dewerkster van de wijnaf deling. Zij was anderhalf jaar bij ons bedrijf werk zaam. Zij was voor ons een pri ma kracht met een opge ruimd, blijmoedig karakter. Rietje kwam immer onom wonden voor haar mening uit ging recht door zee, hetgeen wij zeer in haar waardeerden. Onze gedachten gaan in 't bijzonder uit naar de ouders en de broertjes en zusjes van Rietje en wij hopen dat zij de kracht vinden dit ernstige verlies te kunnen dragen. Rietje van den Bosch rust zacht! in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau Op goede voet met „de bazen" De heer G. J. Heijn zag in de heer de Jong vooral de oude vakman in de goede betekenis van het woord. Vele functiona rissen van het hoofdkantoor o.a. de heer G. J. Heijn en J. van Meer, hebben bij de heer de Jong stage gelopen. Dit, aldus de heer Heijn, is de reden waar om de jubilaris steeds op goede voet met zijn „bazen" leeft. De heer Heijn overhandigde vervolgens het draaginsigne, behorende bij de koninklijke onderscheiding, en een cadeau onder couvert. De heer L. M. de Haas over reikte de jubilaris het vererend getuigschrift van de maat schappij voor Nijverheid en Handel en stelde de heer de Jong als voorbeeld voor jongere bedrijfsleiders. „Ook nu," al dus de heer de Haas, „weet de heer de Jong sinds begin van dit jaar op doktersadvies in ambulante dienst werkzaam zijn collega's nog vele goede tips mee te geven." Mevrouw de Jong, die haar echtgenoot steeds gesteund heeft in zijn taak en daardoor een belangrijke bijdrage in de carrière van haar man heeft geleverd, ontving uit handen van de heer de Haas een zil veren kandelaar. Dat het invullen van een sollicitatieformulier moeilijkheden met zich mee brengt, bewijst het volgende. T^EN jongedame komt sol'.i- citeren en na een gesprek komt het sollicitatieformulier op tafel om te worden inge vuld. Op het formulier staat o.a.: „Bent u wel eens gekeurd Ze kijkt op van haar formulier en zegt: „Ja, ik had toen geen achter licht en de boete was 2,50." Volkssport Zoals bekend, is evenals schaatsen het zeilen in Friesland een sport van de ge hele bevolking. Op de dag van het skütsje silen ligt het werk in de betreffende plaats stil en is er een ieder naar de wedstrijd. Ook het Statenjacht, de boeier van de Commissaris van de Koningin in Friesland, ont breekt niet op het appèl. De dag dat ik dan mee mocht, vrijdag 29 juli, reden we 's morgens in de stromende regen naar Sneek. Op het starteiland liep je in je laarzen te „soppen" en de start werd vanwege het slechte weer een uur uitgesteld. Om 3 uur echter gingen we dan toch van start, al bleek later de baan ingekort van 5 naar 4 ronden. Evenals in een wedstrijd met kleinere schepen, zoals wij gewone burgers dat kennen, gaat het er in een wedstrijd heet aan toe bij het ronden van een boei, maar het grote ver schil bij het skütsjesilen is, dat je met een bakbeest met 129 m- zeil vaart (een BM heeft 16 m2). Een aanvaring wat geen uitzondering is, is meteen een ravage. We boften, want de zon kwam door en er stond een pracht- bries. Met ons skütsje „De Halve Maeu", schipper Teake Brauwer, behoorden we niet tot de prijswinnaars, dat waren dit jaar weer Rintsje Ritsma (Lemmer), Siep van Terwisga (Heerenveen) en Ulbe Zwaag Grouwmaar we leverden toch een leuke strijd en lagen afwisselend op de 8e, 9e, 10e of 11e plaats en eindigden als 10e. Evenals op een klein wedstrijd- jacht, sluip je ook op een skütsje over je schip om toch de vaart maar niet te verstoren en lig je allemaal aan dek, om de stroomlijn te behouden. Iedereen kauwt om het hardst gespannen op kauwgom, alleen op het vóór de windse rak wordt een „weduwe" gedraaid, d.w.z. op het achterschip. Op het voorschip hebben ze hun handen vol om de fok te loe- vert te houden. „Loeisterk" Op onze Pampus doen we dat met een soort veredeld pik- haakje, maar de betreffende boom op een skütsje is 10 meter lang, 1 dm dik en moet door 4 loeisterke mannen uit gezet worden. Bij het ronden van een boei geraakte een me dedinger nog met zijn giek klem achter onze voorstag, maar het liep goed af, zonder veel brok ken. Een andere mededinger ramde het roer van een voor ligger, die te weinig ruimte gaf. Veel gescheld, wel brok ken en een officieel protest. Na afloop kwamen we bijeen in het ruim van de beurtschip per, waar ook de bemanning en hun vrouwen gedurende het gehele wedstrijdprogramma van 14 dagen, gegeten en ge slapen hadden. De bemannin gen en vele begeleidende beurt schippers plus natuurlijk hon derden watersportliefhebbers, plannen hun vakantie op de 2 weken van het skütsjesilen en trekken in karavaan van wed strijd naar wedstrijd, net als in de Tour de France. In het ruim dan stonden kaas, worst en zoutjes klaar. De vrouwen zaten aan de ene kant, de mannen er tegenover. „Bevenburgh" Eerst werd een rondje bier weggegeven om de eerste dorst te lessen, en daarna ette lijke rondjes „Berenburgh", een op bepaalde kruiden getrokken jenever, nationale drank in Friesland. Het inschenken is een bepaalde ritus. De glaasjes staan alle naast elkaar en wor den boordevol geschonken. Onder een bepaalde, door de gehele bemanning aangeheven yell gaat de fles er dan nog eenmaal overheen om de „kop" er op te krijgen, hetgeen dan zonder morsen moet geschie den. Van de kwinkslagen, die in het fries over de tafel heen en weer vliegen, begrijp je maar een ge deelte, maar dat neemt niet weg. j dat je je als hollander hartelijk opgenomen gevoelt in deze gast- j vrije, sportieve gemeenschap en ik hoop van harte dat, als we nog meer filialen in Friesland krijgen, dat we dan ook. willen we daar voor vol aangezien worden, ons eigen skütsje in de vaart zullen brengen! J^L zijn de vakanties in volle omvang aan de gang, toch zijn er nog blijde berichten te melden. De heer en mevr. van Vliet danken allen voor de attenties ondervonden bij hun 40-jarig huwelijksfeest. Mej. G. Groothuesheitkamp kan ook op een mooie geslaag de jubileumdag terugzien, 't Is een groots feest geweest. Zo ook voor de heer Janse (P.Z.), die zijn 40-jarig zakenjubileum op 21 juli vierde. De heer Ger- ritsma is op 5 juli in de huwe lijk sboot gestapt. Wij wensen u een goed huwelijk toe en veel gezondheid. Mej. Vogels is op 5 juli in ondertrouw ge gaan; wij wensen u en uw bruidegom heel prettige dagen en veel gezondheid toe. Mej. Moinat was op 17 juli vijf jaar in dienst: onze felicitaties. Mevr. v. d. Horst (lab.) vierde 5 juli haar 12%-jarig zaken- jubileum. De fam. B. Kuit en de fam. J. Schoolenaar zijn op dezelfde datum (14-7-66) 12) 2 jaar getrouwd geweest. De heer en mevr. Mathlener waren op 20 juli 12)4 jaar getrouwd. Wij wensen u nog vele jaren toe. Bij de fam. Grippeling (O.D.) werd een dochter Kitty gebo ren en bij de fam. Keune Jr. een docher Ellis. Wij felicite ren deze ouders en hopen, dat deze kinderen in goede gezond heid mogen opgroeien tot vreugde van hun ouders. Op 7 augustus was mej. M. Wiegman (lab.) vijf jaar in dienst; onze felicitaties. Op 20 augustus is de heer ten Wolde (B-afd.) 25 jaar ge trouwd. VT£/ een overzicht van onze zieken. Mej. Jans Oosting is nu al weer een paar weken thuis en 't gaat bijzonder goed. waar wij allen zeer verheugd over zijn. De heer J. Hus van de V.F.-afd. moest zes weken rusten, maar daar zijn inmid dels al weer een paar weken van om. Heer Hus, moed en vertrouwen, dat bevordert de genezing! Mevr. Clerck-Of- man moet ook enkele weken rust houden. De heer W. Way (O.D.) is na de vakantie in Egmond bijzonder goed opge knapt; we gaan de goede kant op. De heer D. Kok (O.D.) is nu weer voor halve dagen aan 't werk, na bijna zes maanden thuis te zijn geweest door ziek te. De heer Lokkerbol (V.F.J is nog door ziekte verhinderd om zijn werk te doen. Wij ho pen voor hem, dat alles weer spoedig goed mag worden. De heer Haze (Bott.), die zich vertild heeft, mag misschien toch nog met vakantie naar Duitsland, dus een vreugde volle boodschap. De heer de Jong (C.F.), die al steeds halve dagen werkte, moest nu door ziekte zijn werk weer geheel opgeven. De heer Snel C.F.) moest opgenomen worden in 't ziekenhuis voor zijn hoofd. Wij wensen hem, ook namens chefs en collega's, 't allerbeste toe. De heer S. Veenema moest ook 't werk opgeven door een dik been, nog steeds overgehouden van de aanrijding. De heer M. de Vries is nog thuis en moet steeds voor kontrole naar het ziekenhuis, dus maar rustig af wachten. Mevr. Spaan is al vele weken wegens ziekte thuis. Mevr. Weidema begint wel wat op te knappen, maar is nog voor kontrole naat het ziekenhuis. T/C wil dan mijn maandelijkse -*■ verslag sluiten, om al de zieken thuis en in de zieken huizen 't allerbeste toe te wen sen voor een spoedig herstel. En voor diegenen, die met va kantie zijn of gaan. veel plezier en mooi weer en niet te ver geten een behouden thuiskomst.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 4