Wij stellen voor Mejuffr. G. Groothuesheitkainp is een behulpzaam collega Drie regionale Personeelchefs jHI-Kolicrdaiii maakte vrolijke uitstap DE HEER J. DE WEVER vaste grond onder de voeten DE HEER H. MALAG: een Poolse Limburger DE HEER P. HELDER doet alles graag zelf De heer J. Janse vierde zijn veertigjarig zakenjubileum J^e heer J. de Wever werd op 23-9-'3l te Amsterdam geboren Jn de Watergraafsmeer", zegt hij snel ter aanvulling en wij nemen daarbij aan, dat U weet waar de Watergraafsmeer ligt. Y^eet U waar Bielewo ligt? In deze Poolse plaats aan schouwde in een koude nacht in 1927 de heer H. Malag het levenslicht Met zijn ouders trok hij een jaar later naar Brunssum waar vader in de mijnen meer en beter werk vond dan in Polen. Ditmaal stellen wij aan u voor I aprilnummer van de Flitsen, waar- 3 medewerkers van de Centrale in een aantal AH-ers aan het n J.. I woord zijn, die een buitenlandse Personeelsdienst. J reis gemaakt hadden. De reden, dat u>e juist hen heb- Het bleek, dat deze 3 collega's ook ben geïntervieuwd. vindt zijn oor- behoorlijk over de wereld hadden sprong in een gesprek, dat de j gezworven, waarover we hen dus redactie met hen had over het graag laten vertellen. jQe heer P. Helder zetelt tegenwoordig in de voormalige op leidingsschool aan de Oostzijde te Zaandam. Sinds 1961 bij Albert Heijn werkzaam, eerst als assistent van dei1 heer J. Ph. IJpnia, heden een zelfstandige funetic met bemoeienis over alle werknemers zowel in het produktiebedrijf als distributie centrum. Lang woonde het gezin (vader, moeder en 3 kinderen) daar echter niet, want al gauw verhuisde men naar Amstelveen, omdat daar destijds zoveel goede huizen leegstonden... De heer De Wever leerde na zijn Mulo het banketbak kersvak en volgde in de avonduren een cursus voor „sier- en suikerwerken". „Doet u thuis nog wel eens iets aan de bakkerij" vroe gen wij. „Neen, ik heb het mijn vrouw geleerd", ant woordde de heer de Wever rap. Toen de heer de Wever er achter kwam dat er veel kapitaal nodig was om een eigen zaak te beginnen, be sloot hij een andere richting te kiezen. Twee maanden diende hij bij de Marine en toen hij daarna voor zijn ogen werd afgekeurd, be sloot hij om te blijven varen. Hij werd hofmeester en zwierf over de hele wereld. Tweemaal voer hij met het s.s. „Zuiderkruis" naar N.- Zeeland. „Typisch", zegt hij „dat je bij binnenkomst in vreemde havens altijd de zelfde lichtreclames ziet. Het eerste wat ik van Tahiti zag, waren I de reclames I van Philips en Bata. Vier jaren I bleef de heer Wever va- rensgezel. Zijn laatste reis was de reis, waarbij het schip de „Oranje" een aanva ring kreeg. „De hele nacht heeft het schip gebrand", vertelde de heer de Wever met weemoed. „Acht jaren werkte ik daarna bij de KLM, o.a. op de afdelingen documentatie en later vluchtrapportering. Door de malaise kwam ik in contact met de heer Brandsma van A.H. en werkte vervolgens als personeelschef in Am sterdam en later in de Su- permarts". Coördinerende werkzaamheden Sinds kort is de heer de Wever toegevoegd aan de staf van de heer Brandsma voor coördinerende werk zaamheden. Eén jaar ging de heer Malag nog met zijn moe der terug naar Polen uit heimwee, doch daarna ves tigden de Malags zich voor goed in Limburg. In de mijnen werkten in die tijd zoveel Poolse arbeiders dat de jonge Malag zelfs in staat was om hier in Lim burg een Poolse school te volgen, de Stanislauschool (destijds met meer dan 700 leerlingen). Daarna ging de heer Malag naar een internaat om ver der te studeren voor het H.B.S.-diploma. Lang duur de dit echter niet, want na 2 V2 jaar werd het internaat in 1944 gebombardeerd. Te jong Met de komst van het be vrijdingsleger meldde de jonge Malag zich als vrij williger en kreeg zijn oplei ding achtereenvolgens in Brussel, Parijs, Marseille en Toronto. Met zijn amper 17 jaar achtte men hem echter te jong voor het front en men besloot om hem de rekrutentijd in Egypte te laten doorbrengen. Een ka deropleiding werd vervol gens in Pa lestina ge volgd, waar bij de heer Malag door heel Palesti na zwierf. Na in Enge land nog de Poolse han delschool gevolgd te hebben (Polish school trades) kwam de heer Malag in 1948 terug in Nederland en werkte als boekhouder. Via een advertentie solliciteerde hij bij A.H. en werd almini- stratiecontroleur in Lim burg. „LT bent getrouwd?" vroe gen wij hem. „Ja, op een Poolse feest avond (Sylvesterbal) ont moette ik een bijzonder leuk meisje". Dat de heer Malag ondanks zijn huidige werk als regio nale personeelchef in Lim burg zijn afkomst niet ver geet, bewijst wel het feit dat hij al jaren lang voorzitter is van de Poolse vereniging in Nederland. Als er tijd is, speelt hij bovendien graag viool. \7rijdag 24 juni j.I. was het de dag, dat het 40 jarig jubileum van mej. G. Grootliuesheitkamp werd gevierd. Na door de Raad van Bestuur ontvangen te zijn, waar ook een vertegenwoordiger van de overheid aanwezig was, die haar mededeelde, dat haar de eremedaille in brons verbonden aan de Oranje Nassau-orde was verleend, arriveerde de jubilaresse tegen 12 uur in het O.G. waar ze opgewacht werd door Bedrijfsleiding chefs en collega's. vinden was voor mej. Groot- huesheitkamp een verrassing. Het leuke ervan was, dat ze al die jaren geen connecties meer met deze dames had gehad. Dit alles getuigt toch wel, dat allen veel met haar op hadden. Tenslotte ontving zij van de heer P. Helder een fotoalbum, waarin een foto, genomen tijdens haar bezigheden in ons bedrijf. Zo langzamerhand bereikt zij de pensioengerechtigde leeftijd. Wij hopen, dat ze nog zeer veel jaren over een goede gezondheid zal mogen beschikken. ^aterdag 11 juni werd door het personeel van DC- VC Albert Heijn Rotterdam het jaarlijkse reisje gemaakt. Met twee bussen en in goe de stemming vertrok het ge zelschap naar de Kop van het Land bij Dordrecht, waar aan boord werd gegaan van een schip, waarmee een prachtige tocht door de Biesbosch werd gemaakt. Yia smalle kreekjes en brede stromen werd Drimmelen bereikt, waar reeds een onver valste Brabantse koffietafel wachtte. Na deze alle eer aan gedaan te hebben, werd, nu weer per bus, vertrokken om via de Loonsche en Drunensche duinen en de mooie omgeving van Ooistèrwijk, het natuur- en amusementspark „de Beekse Bergen" te bereiken. Hier werd de middag besteed met zwem men, trampoline, midgetgolf, roeien, wandelen en auto scooter. Vooral de laatste at tractie vond gretig aftrek. Het gerucht gaat, dat de eigenaar van deze bots autootjes na dit bezoek van A.H. „stil" is gaan leven. Tij dens het „diner-dansant" in de Graanbeurs te Breda, waarmee deze gezellige en geslaagde dag werd besloten, steeg de stemming zo ten top, dat de gerant bang was, dat het hele gezelschap door de vloer zou zakken. Wanneer wij bij de heer Hel der binnenvallen is hij juist van vakantie terug, heerlijk ge bruind. Hij gaat er even goed voor zitten om iets van zijn loop baan te vertellen. En vertellen dat kan hij, let maar op! „Mijn werk begon met onder duiken. Ook in Alkmaar werd het gevaarlijk om als jongeman normaal werk te doen en ik werd bij een boer onderge bracht. Dat bracht vanzelf mee dat ik iets aan de landbouw ging doen tot de bevrijding." „En had u al plannen voor een verdere loopbaan". „Inderdaad, maar dat ging toch anders dan ik eigenlijk van plan was. Later kwam ik daar toch toe. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau in Alkmaar was vol op werk en dat werd mijn eer ste officiële baan. Daar bleef ik tot de militaire dienst mij riep enIndonesië. „De dienst was helemaal niets voor mij en idat liet ik nog blijken ook". „Vond u het niet interessant om naar Indonesië te gaan?" „Ja dat wel, maar niet als mili tair, ik wilde ander werk en dat lukte natuurlijk niet direct. Er is altijd wel één of andere meerdere waarvan je denkt dat (*hij je dwars wil zitten. Toch werd ik al spoedig aangewezen om assistentie te verlenen bij de afdeling R.A.O. Daar was ik op mijn plaats. Wij organiseerden namelijk de recreatie voor de soldaten en alles wat daarbij hoorde. Het ontvangen van diverse gezel schappen zoals de „Spelbre kers" en dergelijke artisten. ('Daarbij hotelverzorging, excur sies, zaalverzorging en ga zo maar door. Maar ook St. Nicolaasfeest, Kerstfeest en verdere evene menten. Zelf ben ik wel als St. Nicolaas opgetreden, waaraan ik nog zeer prettige herinneringen heb overgehouden. „Toen u uit Indonesië terug kwam in Holland kon u toen weer vlug wennen?" „Nee, dat viel eerst niet mee, maar de baan die ik toen kreeg nam mij zo in beslag dat ik spoedig weer in het gareel zat. Ik werd benoemd tot „Ambte naar emigratievoorlichting". Het is u waarschijnlijk wel bekend dat er in de jaren de oorlog veel belangstelling bij de mensen ontstond om naar het buitenland te vertrekken. „Wat was uw taak hierbij?" „Spreken in het openbaar! En dat terwijl ik nog nooit in ge zelschap zoiets had gedaan. Geen bezwaar, ik moest in Am sterdam een cursus volgen, waarbij het spreken ook een be- langrijk onderdeel vormde. En daar sta je dan, Krasna- polsky in Am sterdam, 400- 500 personen toespreken over Canada, Australië, Nieuw Zeeland. En dat wanneer je alleen maar alles weet uit boeken en geschriften. Toch' was dat ook wel een leuke tijd,1 vooral toen ik uitgezonden' werd met emigranten naar Ca-1 nada enz., om als voorlich-' tingsambtenaar de mensen tij-' dens de reis voor te bereiden op\ hun nieuwe vaderland. Tevens' volgde na deze reizen een zeer interessant aanbod: een vlieg reis „round The World" met' een DC 8. Dat was geweldig!' Tahiti „Vertelt u eens was over deze*1 ervaringen?" „Tijdens deze reis werden ver schillende steden in diverse'1 landen aangedaan waar wij dan1 een paar dagen bleven". „De eerste ervaring?" „De ontvangst op het eiland' Tahiti, onvergetelijk! Een ieder'1 die daar arriveert, krijgt van een inlandse schone een bloe-. menkrans omgehangen, dansen'1 worden uitgevoerd, de wonder-'1 lijke sfeer met zoete klanken van muziek; grandioos!" „Uw tweede ervaring?" „De buitengewone vriendelijk heid en hoffelijkheid in alle' landen waar ik geweest ben, de'1 offervaardigheid van de buren'1 van Hollandse emigranten'1 (voorbeelden ten over), de ma-' nier waarop een ieder je tef woord staat, of je nu in eenf store bent of bij één of andere maatschappij, dat is geweldig." „Uw derde ervaring?" „Ja, dat was op een groot plein] i in Panama City. Wij kwamen,i daar 's avonds aan en er zong,) een groot koor van het Leger, i des Heils. Stelt u zich voor de' Dam in Amsterdam, op zater-, dagavond druk en rumoerig. Daar staat zo'n koor, enorme, i belangstelling, je hoorde alleen,) dat koor." „Dat was ook een belevenis." Dia's Er is nog veel meer te ver tellen. Hij kan zo nog wel,i uren door gaan maar dan met,i prachtige dia's over deze rei zen. Desnoods speelt hij dan(i ook nog op de viool, maar liefst i in een kwartet. „Heeft u nog speciale hobby's?" „Ik ben een hevig „doe het zei ver", maar bovenal met de kin deren ravotten in de duinen en op het strand". De heer P. C. Vink opende de rij van sprekers (sters) waarin gememoreerd werd, dat Truus de eerste vrouwelijke werknemer was, die haar 40 jarig jubileum in de produktie- bedrijven mocht vieren, en ge durende deze jaren zich heeft doen kennen als een prima kracht voor ons bedrijf. „Vanzelfsprekend werd je wel eens van je vaste standplaats, de „V.A.", overgeplaatst naar ande re afdelingen, hetgeen je met ple zier aanvaardde en waar je dan ook de werkzaamheden tot volle tevredenheid verrichtte. Je was niet alleen een trouwe medewerk ster, maar ook een goede en be hulpzame figuur voor je collega's. Ondanks het vele werk, dat je verzette, bezat je ook nog een dosis humor welke je zo sappig ten toon kon spreiden. Jammer ge noeg hebben wij je wegens een ernstige ziekte een tijd lang moe ten missen, doch wij zijn allen erg verheugd, dat je zóver ge nezen bent. dat je weer een ge deelte van de dag kunt werken.'' Tenslotte dankte de heer Vink de jubilaresse voor haar prettige medewerking, waarbij een en veloppe met inhoud werd over handigd. Mej. Groothuesheitkamp wordt niet weinig verrast gefeliciteerd door enkele oud-collega's, waarmee zij vele jaren ge leden samenwerkte. VJ Vervolgens sprak de heer J. Hogendijk vele hartelijke woor den tot haar, en overreikte de legpenning van de Mij. voor Nijverheid en Handel. Hierna richtte de heer Alb. Knauff afd. chef) het woord tot Truus. Ook hij gewaagde over de prettige samenwerking met haar. Namens Chefs en colle ga's bood Thea Otto haar een gouden collier aan, tevens bloemen. Nel Vree overhandigde haar een enveloppe met inhoud en bloemen namens het perso- neelsfonds, ook zij sprak har telijke woorden hierbij uit. Na mens oud collega's (nu gehuw de dames) welke circa 20 tot 30 jaar geleden met haar ge werkt hadden overhandigde mevrouw A. Godré-Kracht een handtas. Zes van haar oud col lega's waren bij het jubileum aanwezig. Dat dit zou plaats- De heer J. Janse, medewerker van de Centrale Personeels dienst, vierde 22 juli zijn 40 jarig zakenjubileum. Daarom was hij het middelpunt van een feestelijke jubileumdag en de reden, waarom de vlaggen op PB en HK wapperden. „Je moet het nu ook weer niet zo'n geweldige prestatie vin den!" reageert de heer Janse, die toch wel blij is dit jubi leum voor pensionering in 1967 meegemaakt te hebben. Gebo ren in Amsterdam, 'n veron derstelling die iedereen na twee minuten kennismaken reeds maakt, volgde hij zijn H.B.S.-tijd in Den Helder. Dacht aanvankelijk marine officier te worden, doch be landde via een importbedrijf op het kantoor van Van Ameron- gen. Na toch een kaderoplei ding gevolgd te hebben bij het leger kwam hij via enkele werkgevers wéér bij van Ame- rongen. De toen 27-jarige heer Janse werd secretaris van de directie en kreeg vrij spoedig een zeer verantwoordelijke functie. ,Ik kreeg te maken met van alles! Ondermeer verzorgde ik voor mijn directeur het secre tariaat van het destijds opge richte comité van grootwinkel bedrijven. Daarnaast verzorgde ik personeelszaken, pandenbe- heer, kocht ik machines in, behandelde de filialenbelangen en werd ik betrokken bij juri dische aangelegenheden. Direct na de oorlog heb ik drie keer moeite moeten doen niet als kapitein naar Indië ge stuurd te worden. Ik wilde echter de opbouw in Nederland meemaken. Het bedrijf ging over naar Albert Heijn. Dezelfde functie was in het grotere AH be drijf gewoon niet aanwezig. Toen de heer Van der Vliet, medewerker PZ-PB, door ziekte uitviel, heb ik zolang zijn baan in Amsterdam waargenomen. Dit is dan ook het begin ge weest van de nu 17 jarige loop baan in de afdeling personeels zaken." De heer Janse kan nu reeds stellen dat hij o.m. vele hon derden PB-ers geholpen heeft De heer Janse ontvangt van de heer G. J. Heijn de onyxspeld. het I ere-insigne bij een 40-jarig zakenjubileum. Rechts: mevrouw Janse. met problemen op het gebied van sociale wetgeving, belas tingproblemen of juridische zaken. Voor deze aangelegen heden kunt u de heer Janse dan ook rangschikken in de groep „experts". Tevens heeft de heer Janse in het contact met de medische dienst een veel tjjdvragende taak. Nog één jaar zal de heer Janse deze functie bekleden op de voor hem zo eigen wijze. Daarna is alle aandacht voor echtgenote, dochter, schoon zoon en kleinzoon, buitenlandse reizen, fotograferen en veel meer wij hopen, nóg eens 40 jaar!

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 3