Oucl en nieuw ontmoeten elkaar in vooruitstrevend Appingedam 1000-jarig stadje heeft nu Zelfbediening GESLAAGD HEER C. VAN DER WAAL 25 JAAR WEL EN WEE zeggen dat Jubileum bij Sterovita Dordrecht OPW-AVOND OP AMSTERDAMS WATER 0" brengen Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 23e jaargang no. 7 augustus 66 Verantwoordeiyk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Upma Redaktiesecretaris: J. Breeschoten (toestel 226) Lay-out: P.R.-Adviesbureau G. J. van Hulzen Druk: Ramshorst N.V., Wormerveer Aan dit nummer werkten mee: J. Ph. Bartelson, P. Jonkergouw, P. Helder, K. Romp, G. A. v. Rooyen, P. Schipper, L. J. Stap. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Voor het diploma 3 jarige Handelsavondschool zijn ge slaagd de heren: A. Rood been, werkzaam in filiaal Veenen- daal. R. J. v. Sijl, werkzaam in filiaal Wagenweg 102 te Haarlem. Voor het middenstandsdiploma zijn geslaagd: Mej. A. M. J. v. d. Berg, werkzaam in filiaal Sittard. De heer N. Mons, werkzaam in filiaal Staanber- gen. Voor het diploma Kleinhandel Vers Vlees zijn geslaagd de heren: L. B. Zeilstra, BL filiaal Haarlemmerstraat 188 te Lei den. C. H. Bodde, BL filiaal Stadskanaal. A. W. Mertens, BL filiaal Den Dolder. J. Snij der, BL filiaal Veendam. G. Nellesteyn, BL filiaal Schoon hoven. A. Sterenborg, BL fili aal Overwinningsplein 15 te Groningen. Voor het Kruidenierswaren- vakdiploma zijn geslaagd de heren: P. J. Bol, werkzaam in filiaal Zandvoort. C. Beek, werkzaam in filiaal Linnaeus- straat 119 te Amsterdam. J. v. d. Linden, werkzaam in fili aal v. Hogendorpplein 19 te Vlaardingen. C. F. Zijlmans, werkzaam in filiaal Lange Brugstraat 39 te Breda. A. S. M. Akkermans, werkzaam in filiaal Lande Brugstraat 39, Breda. E. Koerhuis, werkzaam in filiaal Deventerstraat 10, Apeldoorn. R. VV. Vollenbroek, werkzaam in filiaal Weesp. T. P. Hensen, werkzaam in filiaal v. Woustraat te Am sterdam. D. G. C. v. Loenen, werkzaam in filiaal Larense- weg te Hilversum. D. Zorgman, werkzaam in filiaal v. Baerle- straat te Amsterdam. M. K. Henstra, werkzaam in filiaal Kinkerstraat 190 te Amster dam. J. M. G. v. d. Geer, werk zaam in filiaal B. v. d. Bergh- straat, Nijmegen. J. T. M. Bek kers, werkzaam in filiaal J. v. Maerlantstraat, Den Bosch. Voor I.V.I.O. Sleuteldiploma is geslaagd de heer A. J. v. Esch, BL filiaal J. v. Maerlant straat te Den Bosch. Voor het Kruidenierswaren vakdiploma zijn geslaagd de heren T. v. Beusekom, werk zaam in filiaal Binnenhof te Amstelveen. G. J. Frinldng, werkzaam in filiaal Binnenhof te Amstelveen. E. W. C. H. Vonk, werkzaam in filiaal Leyweg 1018 te Den Haag. J. A. v. d. Grienrt, werkzaam in filiaal Vught. Voor het middenstandsdiplo ma is geslaagd de heer W. A. M. Bilscn werkzaam in filiaal Oosterhout. Voor het Zuiveldiploma de heer B. J. J. Hagreis werkzaam in filiaal van Vlotenlaan 1 te Deventer. Geslaagd voor het diploma Vers Vlees zijn de heren: J. Poelman BL filiaal Ridderkerk. J. B. J. Bors werkzaam in fili aal Venlo. Geslaagd voor het diploma Kruidenierswaren zijn de heren: J. Germaat werkzaam in fili aal Kerkrade. J. M. J. Dirks werkzaam in filiaal Mecken- burgstraat 2, Eindhoven. H. v. d. Steeg werkzaam in filiaal Ede. op de Wilhelminasluis in Zaandam een paar jachten als volgt ontvangen werden: ..Kom u maar binnc. vaif en tachentug cent gereed hou we. dan pakke wai dat met het klompie an." bij de brandweeroefening on langs in het H.K. verschillende collega's verbrand zijn, omdat ze geen gehoor gaven aan de oproep om zich te verzamelen op het parkeerterrein. Landgoed ..Ebenstein" bij Appingedam. Op 15 juni j.l. werd de heer C. van der Waal door directie, collega's en medewerkers gelukgewenst bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De jubilaris, die als een der eersten bij Sterovita N.V. in dienst trad hij is de tweede zilveren jubilaris in het bedrijf heeft het bedrijf letterlijk van het begin af aan zien groeien. Begonnen in het kleine bedrijf van circa 15 man personeel heeft de heer van der Waal vrijwel het gehele scala van functies doorlopen. Mede door zijn aanpassingsvermogen, zo als in diverse toespraken werd gememoreerd, heeft hij de met grote wijzigingen gepaard gaande groei van het bedrijf steeds kunnen bijhouden, en is daardoor opgeklommen tot as sistent-bedrijfsleider in het thans 150 man tellende export bedrijf. De heer E. de Leeuw bood een enveloppe met inhoud en het AH-insigne aan, en dankte de heer v. d. Waal met name voor de persoonlijke goede samen werking die hij al deze jaren steeds van de jubilaris heeft ondervonden. Ook mevrouw v. d. Waal werd in de huldiging betrokken en kreeg bloemen ten geschenke. Het getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en TA/ Appingedam werd in de loop van juli een Z.B. geopend, die zoveel belangstelling trok bij de ..Damsters"zoals de bewoners van het stadje worden genoemd, dat de politie er twee dagen aan te pas moest komen om het verkeer in de smalle St. Annastraat. waar het filiaal is gevestigd, te regelen. Misschien kwam het ook wel, omdat enkele kleinere kruidenierszaken in de omgeving wegens vakantie gesloten waren, maar een feit is. dat zich voor de ramen files kooplustige huis vrouwen verdrongen om naar binnen te mogen. Hoe dan ook. het tijdstip was bijzonder gunstig gekozen om de mensen met de Albert Heijn Z.B. kennis te laten maken. Wij op onze beurt trokken naar Appingedam om u iets meer over het stadje, dat vol gens oude kroniekschrijvers al meer dan 1000 jaar oud moet zijn, te vertellen. En al was burgemeester A. M. Amerika met vakantie, de heren J. H. Sentener en J. de Groot, respectievelijk commies le klas en hoofdcommies ter secretarie, waren maar al te bereid over hun stad te ver tellen. De heer Sentener die een klein boekje heeft geschreven over Appingedam, dat hij het cen trum van Fivelingo noemt, een streek rond het water de Fivel, deed dit met zo'n enthousias me, dat we niet konden nalaten te vragen of hij een geboren 'Damster' was, maar dat bleek toch niet het geval te zijn. De reden voor zijn geestdrift blijkt dan ook meer voort te komen uit bewondering voor de saamhorigheid en het or ganisatievermogen van de be woners. ..Neem nou bijvoorbeeld Konin ginnedag. Wij vieren dat nog steeds op 31 augustus. Het heet tegenwoordig ..Damsterdag". Wat er dan niet allemaal tevoorschijn komtEr worden optochten ge houden waaraan zo'n 2000 school kinderen deelnemen, allemaal ge kostumeerd of versierd met oranje en rood-ivit-blauw; er zijn praal wagens van de industrie, oude gilden voorstellend of geïnspireerd Na 'n personeelsbijeenkomst werd met algemene stem men besloten een O.P.W.- avond te organiseren op 28 juni. Om 19.00 uur in optocht naar de trein waar tot onze verbazing 'n ieder op tyd aan wezig was. T>ij aankomst in Amsterdam togen we als 'n groot pele- ton naar Albert's Corner. De bedrijfsleider had gezorgd voor gereserveerde plaatsen en ge zamenlijk werd de consumptie gebruikt. Vooral de dames maakten druk gebruik van de toiletten om zich nogmaals ,,op te maken". Omstreeks half negen bevond het hele team zich in een ge reserveerde rondvaartboot. Dit was voor ons allen een prach tige belevenis. lvt a afloop van de rondvaart (zonder iemand verloren te zijn) gebruikten we gezamen lijk nog een afzakkertje. Tij dens dit gezellige uurtje hield de heer de Jong een speech en overhandigde hij de heer Beek man bij wijze van herinnering een zilveren sigarettencase met inscriptie. De heer de Jong dankte de heer Beekman namens de gehele supermart voor de goede sa menwerking en zei o.m. ervan overtuigd te zijn dat de heer Beekman ook de volgende op dracht succesvol zal volbren gen en wenste hem alle succes toe. Team 1009 De heer E. de Leeuw feliciteert de heer van der Waal met zij, 25-jarig jubileum. Handel werd de jubilaris dooi de heer P. Jonkergouw over handigd. Namens chef-collega's sprak de heer C. Slop van wie de heer v. d. Waal een fraaie Parker-set ontving. De heer J. Brand namens het perso neel logenstrafte zijn woor den „wij zijn geen prettige jon gens" door een mooie fruit mand aan te bieden. De heer van der Waal die ruim twintig jaar lid van de perso neelsvereniging is, werd ver volgens gelukgewenst door de heer J. Hordijk, die hem een enveloppe met inhoud overhan digde. Het team hetwelk onder leiding van de heer Hoiting door Albert Heijn aan de nieuwe klantenkring in Appingedam gepresenteerd werd. op een of andere belangwekkende gebeurtenis; bloemenwagens vo rig jaar was ere en rozentunnel waarin 8500 rozen waren ver werkt), kortom het is een waar carnaval, waarvoor ze in mei. juni al beginnen te werken. En dan zo iets. We hadden hier nogal last van watervervuiling, voornamelijk ontstaan door afval van de stro kartonfabriek De Eendracht. Daar moest natuurlijk iets aan gedaan worden. Weet u, dat we zomaar ineens een miljoen op tafel had den voor de aanschaf van een persleiding vanaf de fabriek tot aan de Eems, van waaruit het vuil vrij weg kan stromen. Ook de stadsriolering is er op aangesloten, zodat het water van de grachtjes en van het Damsterdiep prachtig schoon blijft." Hoewel Appingedam de oorlog vrij rustig is doorgekomen, werd het stadje tijdens de bevrijding ernstig beschadigd. Terwijl Appingedam al bevrijd was zaten de Duitsers nog in Delf zijl, dat 4 km verder naar het noorden ligt. Het gevolg was dat er in die dagen hevig ge schoten werd. Toen het ten- slechts 50 van de toen 2400 woningen niet waren bescha- slotte rustig werd bleek dat digd. Hoewel velen waren ge- evacueerd, waren er toch nog 35 slachtoffers te betreuren en voorts stond alles tot Gronin gen aan toe onder water om dat de Duitsers op het laatst nog de dijken hadden doorge stoken. Handelsstad Burgemeester C. C. J. Welle- man, die op 7 mei 1945 was benoemd, zat echter ondanks de moeilijke verbindingen en kele dagen later in Den Haag waar hij onmiddellijk een ver gunning wist los te krijgen voor de bouw van 80 nieuwe huizen en binnen een half jaar waren de meeste sporen van het geweld wel uitgewist. De heer Sentener's ogen fonkelen nog als hij aan die tijd van we deropbouw denkt. „Toen kon je zien wat er gedaan kan worden als de mensen maar samen werken. Burgemeester Welle- man is enkele jaren geleden overleden, maar het gevoel van saamhorigheid dat er in zijn dagen was ontstaan, is geble ven. Ook nu, onder burgemees ter Amerika, gebeurt er heel wat in de gemeente. Niet al leen komen er gestadig aan steeds meer woningen bij, maar ook wordt er thans gewerkt aan een huis voor chronische zieken, waarvan alleen het zus terhuis al uit een flat van 10 verdiepingen zal beslaan. Ook komt er een bejaardencen trum en is men overgegaan op de bouw van 4-verdiepingen- flats. Handel en industrie zijn heel belangrijk voor Appinge dam. Van oudsher een han delsstad, is het dat toch altijd gebleven, ook nadat Delfzijl de wind uit de wieken weg ving. Het is een uitgebreide midden standsplaats en voorts een centrumplaats op het gebied van het onderwijs. Om even een opsomming te geven, er is: een Rijks-H.B.S.; een Rijks-Kweek school voor onderwijzers; een middelbare meisjesschool; een technische school; een land- bouwhuishoudschooleen han delsavondschool een streek school voor buitengewoon lager onderwijs en verder zijn er na tuurlijk de gewone lagere scho len zoals overal te doen ge bruikelijk. Cultureel Wat cultuur en ontspanning betreft wordt er ook het nodige gedaan. Er is een bio scoop, een schouwburgzaal, een openbare leeszaal, er is een instelling 'De Noordelijke Kunsthof' die zich ten doel stelt het brengen van cultureel verantwoorde tentoonstellin gen, lezingen enz., een gewes telijk historisch museum en voorts zijn er diverse sport verenigingen, sportterreinen en turnlokalen. Momenteel is men druk bezig met de bouw van een grote sporthal voor indoor- training en zaalsport. Heel be langrijk voor de recreatie is verder het landgoed Ekenstein dat ruim 7 ha. groot is en dat in 1946 door de gemeente is aangekocht en tot recreatie oord, annex hotel-restaurant werd ingericht. O.m. worden hier vele grote vergaderingen en meetings gehouden. Eken stein is bijzonder in trek, daar men het oude karakter van de „borg" wat eigenlijk zoveel wil zeggen als kasteel van de land adel, heeft weten te behouden. Niet alleen kan men heerlijk wandelen in het grote park, maar er is ook een speeltuin, een hertenkamp en marmot- tenhuis en voorts zijn er diverse volières. Het stadswapen van Appingedam. Het Schildmeer met zijn 300 ha. het tweede grote re creatiegebied voor de „Dam sters". Men is op het ogenblik bezig hier een groot water sportcentrum van te maken met jachthavens, theehuizen en een instructiebad. Tevens is men bezig rond het Schildmeer bebossing aan te brengen, zo dat de wind niet te veel vat op de bezoekers zal hebben. De Damsters klagen dat ze door de natuur wat stiefmoe derlijk bedeeld zijn, vandaar hun grote belangstelling voor het creëren van natuurschoon, vandaar hun knusse plantsoen tjes in de buitenwijken, van daar de prachtige onderhouden tuinen. Op de toerist - en dat zijn er jaarlijks velen - maakt Appingedam de indruk van een heel mooi in het polderland schap gelegen stadje dat een vriendelijke intimiteit uit straalt. tnder de 10.000 inwoners be vinden zich 300 Ambonezen en voorts biedt men gastvrij heid aan ca. 800 repatrianten uit Indonesië die in de twee lege legerkampementen, vroe ger behorende aan de Land macht en de Luwa, onderdak hebben tot ze ergens een per manente woonplaats hebben gevonden. Gastvrij, zo is men in Appinge dam. Dat is te zien in het wapen van de stad dat een pelikaan voorstelt in een nest met drie jongen. De pelikaan pint zich het bloed uit de borst om de jongen te kunnen voede ren. Gelukkig hoeven de Dam sters niet zover te gaan. Hun opofferingsgezindheid is met andere middelen te tonen en dat doen ze graag als dat nodig is. De heer Hoiting, bedrijfs leider van de nieuwe Z.B. sn evenals zijn echtgenote Groninger van geboorte, voelt zich, na vier jaar in Hil versum chef te zijn geweest in de Langestraat, gelukkig in Appingedam een stand plaats te hebben gekregen. Met de belangstelling voor de Z.B. bereidde men ook hem een hartelijk welkom en het zal niet lang duren of hij zal geheel in de Damster gemeenschap zijn opgeno men. Het Raadhuis. 24 juni j.l. is voor mij een dag geweest, die ik niet gauw zal ver geten. De belangstelling bij mijn 40-jarig jubileum was zo groot en harte lijk. dat het me echt heeft over weldigd. Gaarne maak ik van deze manier gebruik om u allen nogmaals op recht te bedanken. Mej. G. Groothuesheitkamp.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 2