FUNDERING EIST BIJZONDER VEEL REKENWERK Opleidingsschool in nieuw pand Moderne methoden van instructie staan AH-medewerkers ter beschikking PINKSTERKAMP 1966 Eerste paal voor uitbreiding PB Zwanenburg Bartelson bezoekt IN MEMORIAM Sinds kort is een klein stukje romantiek in Zaandam verdwenen. Het oude leslokaal waarin de Opleidingsschool zovele jaren met succes was gehuisvest, is niet meer. Konden wij u in een vorig flitsennummer de ietwat feestelyke opening aankondigen. Nu behoort dit alles tot het verleden. De ouderen onder u zullen zich de oude school nog goed herinneren. Sommigen brachten er 4 weken door en anderen korter. Ook het internaat met het slaapzaaltje wordt nu voor andere doeleinden gebruikt. Leslokalen Tanige tijd geleden werd (ook aan de Oostzijde) de nieuwe Opleidingsschool in gebruik ge nomen. In het pand, dat op de hoek van de Oostzijde en Klam perstraat, naast het Ontspan ningsgebouw, gelegen is, was eerder de bouwafdeling onder gebracht. Nu heeft de afdeling Opleidingen er de beschikking over niet minder dan 3 les lokalen, alle van vrij ruime af- meting. De inrichting is geheel aangepast aan de moderne methode van instructie, o.a. met projectiegelegenheid. Be halve de leslokalen (waarvan het grootste 50 personen kan be vatten) is er een moderne gar derobegelegenheid en een kleine discussieruimte. Een „intiem" hoekje geeft gelegenheid tot onderlinge samenspraak. Het magazijn voor lesmaterialen is eveneens aangepast aan de gro tere behoefte. Op de bovenver dieping vinden wij de bureau ruimte van de medewerkers van de afdeling opleidingen. Zoals u bekend is, worden de centrale opleidingen, worden gehouden in hotel Oranjeoord i te Hoog-Soeren. Onderstaande foto geeft een indruk van de moderne oplei dingsschool. deze zeer keurige Zaanse aan winst. Dagcursus In de opleidingsschool te Zaan dam worden dan ook uit sluitend dag-bijeenkomsten ge houden, o.a. alle decentrale cur sussen voor Noord-Holland en bovendien alle examens voor j geheel Nederland. Wij feliciteren bij deze afdeling 1 Opleidingen van harte met Opleidings plaatsen Dit is de situatie in 1966. De centrale opleidingen. Worden gehouden in hotel Oranjeoord te Hoog-Soeren. Een deel van de decentrale op leidingen plus alle examens geschiedt te Zaandam. De bijzondere opleidingen vin den bovendien plaats in de Opleidingsauto. Vooruitgang Op 8 februari 1954 werd te Zaandam de opleidingsschool op eigen terrein ingebruik ge nomen. Een hele vooruitgang vooral omdat beschikt werd over een opleidingswinkel met ruim 2000 verschillende artike len. Boven de winkel was een apart leslokaal waarin in de loop der jaren ruim 5000 cur sisten een langer of korter be zoek brachten. Bovendien ver toefden duizenden nieuwe per soneelsleden hier de eerste dag dat zij in dienst van AH waren. Met de ingebruikneming van de nieuwe opleidingsschool te Zaandam willen we nog heel even omzien naar toen Wij begonnen omstreeks 1950 met opleidingen in een gehuur de lokaliteit n.l. de Jeugdher berg „de Laurier" te Amster dam. Hoe heerlijk om te zien dat de directeur de heer D. A. ter Wee en de heer H. K. Engel destijds hoofd personeels zaken persoonlijk acte de pre sence gaven! Bij de foto's: Linksboven: Een spannend duel tijdens de voetbalcompetitie. Hierboven: „Een lieverdje". Hiernaast: Het kampioenselftal, met v.l.n.r. de heer Van Rheenen. als scheidsrechter. Ton Overmeer en de heer Schokking die al gauw als „Swiebertje" gedoopt werd) als versterking. Hiernaast onder: Intocht van de AH-jeugd in het vacantiekamp „Mooi Veluwe"dat voor de der de keer ons „Pinksterkamp" her bergde. Het was de tiende maal. dat ons kamp gehouden werd. Hieronder: De kermiskampioenen: Connie Burggraaf en Wim Waij. 't Is dan ook een succesvolle dag geworden, het uitstapje met onze gepensioneerden welke de 24ste mei plaatsvond; prachtig weer en zoals altijd een bijzonder goede stemming. Ook in Avifauna was alles prima verzorgd, iedereen liet zich 't eten goed smaken. Zij wil- dan ook de direktie hartelijk dan ken voor de medewerking van deze zo geslaagde dag. Nu eerst eens kijken wat er alzo in de afgelopen maand heeft plaatsgevonden. Bij de fam. T. de Graaf (O.G.) werd een dochter Karin geboren en bij de fam. Sij- brands (B.B.) een zoon Freddy Wij willen deze ouders feliciteren en toewensen dat deze kinderen in goede gezondheid mogen op groeien. Mej. Ingenbleek. nu mevr. Huijbrechts, is op 27 mei in Oost- zaan in het huwelijksbootje ge stapt, wij wensen haar een goed huwelijk toe. Mej. C. Moetliaan (V.F.) is op 3 juni in de huwe lijksboot gegaan en heet nu mevr. Remmerden. Onze felicitaties! Op 25 juni was mej. T. Groot huis 40 jaar in dienst (dit is wel een bijzondere feestdag). Wij wensen Truus een hele mooie dag toe. Mevr. Hooijschuur vierde op 6 juni haar 5-jarig jubileum. De heer en mevr. v. Vliet (gep.) zijn op 7 juli 40 jaar getrouwd; wij wensen U beiden met Uw kin deren nog vele goede jaren toe en prettige bruidsdagen. Mej. J. Moinat is op 17 juli 5 jaar in dienst. Wij blijven nog wat in de feeststemming want op 21 juli is de heer Janse (P.Z.) 40 jaar in dienst. Een heel prettige dag toegewenst. Na al deze feestberichten gaan wij eens onze ziekenlijst bekijken. Op eerste plaats beginnen wij dan met mej. Jans Oosting, die na de hartoperatie in Utrecht weer in haar woning bij moeder is terug gekeerd. Allen hebben wij op de uitslag van dit gebeuren met belangstelling gewacht. Gelukkig is alles goed afgelopen. Wij hopen dat 't zo door mag gaan. Jans wil dan een ieder hartelijk dank zeg gen voor de vele blijken van me- deleven. De heer W. Waij is nu zover hersteld, dat hij met vrouw en kind voor een paar weken naar Egmond mocht voor verder herstel. Zo ook voor de heer D. Kok die de vakantie alweer ge had heeft in Egmond't beviel hem daar prima, en zal bijdragen tot een algehele beterschap. De J. Lokkerbol is nog wegens ziek te thuis. Hij ziet er prima uit. maar moet nog rustig aan doen. Qnder grote belangstelling werd door de president-direc teur de eerste paal geslagen voor de Vult u zelf maar verder in, dit verhaal kunt u dagelijks lezen en u mag liet daarom zelf wel verder afmaken en u ziet voor u de foto van de traditionele president-directeur of commissaris of wie dan ook, die daar in een oliepak met helm en zo mogelijk witte kuitlaarzen z'n beste beentje voorzet, om die paal er in te slaan. Fascinerend Mis, helemaal er naast het was de eerste paal niet maar de op twee na laatste, het was ons aller president- directeur niet, maar een van de heiers. Denkt u nu vooral niet, dat niemand aanwezig was bij dit heugelijke feit, doch het is zoals de heer Vink in zijn toe spraak stelde in eerste instan tie een intern feest, vandaar dat de personeelsvertegenwoor diging goed vertegenwoordigd was, waarnaast we de diverse officiële instanties niet verge ten willen. Met belangstelling werd geke ken hoe de paal de grond in werd gedreven, wat toch tel kens weer een fascinerend ge zicht is. Een man Roept dat „heien" bij u ook dat beeld op van sissende stoom en hoort u ook die harde klappen waarmee de heiploeg paal na paal de grond inslaat. U heeft misschien ook al eens staan kijken hoe men met de stelling ging wandelen, hoe zo'n zware betonnen paal opgehe sen werd en hoe die ene man aan die twee luidtouwen stond te trekken. Waarom "1/fissehien heeft u zich tijdens ITJ. het kijken afgevraagd van hoe en waarom? We zullen u daar iets meer over vertellen. Hecht Een gebouw wordt neergezet om er vele tientallen jaren gebruik van te maken, dit be tekent dat het een stevig en hecht geheel moet zijn. Maar dit is niet voldoende, in dien de grond waarop men het geheel neerzet niet stevig ge noeg is dan zal het gebouw gaan verzakken, er onstaan scheuren in de muren en binnen korte tijd staat het op instor ten. Daarom is het zo belang rijk dat de fundatie gedragen wordt door een stevige onder grond. Aangezien we in de om geving van Amsterdam eerst vele veen- en kleilagen hebben, zal het u duidelijk zijn dat er op een laag gebouwd moet worden die het bouwwerk kan dragen. Onderzoek Deze laag is inderdaad aan wezig maar ligt op een be paalde diepte. Om de grond weg te graven is ondoenlijk. Een andere manier om ons ge bouw op deze laag te zetten zal dus uitkomst moeten geven, een van deze manieren is het heien. Aan het heien gaat een onder zoek van de grond waarop ge bouwd moet worden vooraf. Het bepalen van de druk, die een bepaalde grondlaag kan weerstaan wordt door metingen verricht, het zgn. sonderen. Hierbij drukt men een conische pen, die een bepaald oppervlak heeft in de grond. Door op |g§g|ggl van het gebouw, zonder deze steunpunten is het onmogelijk een stevig gebouw op te trek ken. regelmatige diepten (b.v. 10 cm) de druk af te lezen die nodig is om de pen te laten zakken, krijgt men een over zicht van de weerstand, die de grondlagen kunnen weerstaan (zie grafiek). Deze druk ziet u horizontaal weergegeven en is uitgedrukt in kg/cm2, links in de grafiek ziet u de diepte in meters t.o.v. het Nieuw Am sterdams Peil. Aan de hand van berekeningen kan men bepalen hoe zwaar het gebouw met de daarin te plaatsen machines etc. gaat worden. Hieruit kan het aantal palen bepaald worden en volgt dus tevens de druk in gewicht per cm2 (vierkante centimeter een vlakje met afmetingen van 1 bij 1 cm). Berekeningen Is dit b.v. 75 kg/cm2 dan ziet u dat de zandlaag op een diepte van 12 meter sterk genoeg is om deze druk op te vangen. Moet er echter een druk die 2 x zo groot is gedra gen worden dan is er pas een laag op 20% mtr. diepte die sterk genoeg is. Dit laatste geldt voor Zwanen burg hier moet ieder van de 98 palen een druk kunnen weer staan of beter een draagver mogen hebben van 60.000 kg. Hierbij wordt nog gerekend met een 4- of 5-voudige zeker heid, zodat men met de paal naar de zandlaag van 20% meter NAP moet. Deze diepte is dus bepalend voor de afme tingen van de palen. Op de gra fiek kunt u zien dat het maai veld, dit is de hoogte van de grond ter plaatse op 3,1 meter beneden NAP ligt. De lengte van de paal is dus 20% 3 17% meter. Voor het gemakkelijk werken laat men de paal nog een stukje van meter boven de grond uitsteken zodat de totale lengte 18 meter wordt. Het gewicht van een zo'n paal is 5.000 kg. U ziet de palen zijn de dragers Centralisatie Jn de bijeenkomst die daar na volgde sprak de heer Vink, omdat de heer Gla- zenburg verhinderd was en stelde dezefundatie als voor beeld. Alleen kan geen paal een bedrijf dragen, maar zodra zij door de bouwers teza men verbonden worden en tezamen het fundement vor men, waarop een gebouw kan verrijzen; zó moet ook binnen het gebouw de orga nisatie een verbinding vor men voor een doelmatig ge heel. Hij sprak dan ook de wens uit, dat spoedig de centralisatie een feit zal zijn en dat hier een goede sa menwerking zal mogen ont staan omdat deze een voor waarde vormt voor het wel slagen van een gezond bedrijf. Dinsdag 24 mei trof ons het bericht van het overlijden van Marlies Dols (18 jaar). Zij werd het slachtoffer van een droefgeestig familiedra ma. Marlies was 2 jaar in onze dienst en had de zorg voor de kantine en het huishoude lijke werk in onze Super- mart in Geleen. Zij deed haar werk met bijzondere plichtsgetrouwheid en het enorme medeleven en de be langstelling toont wel hoe geliefd zij was bi\ het hele personeel. Wij zullen je missen Marlies.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 6