Vleeswarenfabriek J. Meester steeds in ontwikkeling Drs. Storm werd Dr. Storm „Iedereen moet het bedrijf van onder af leren kennen, dan kan men pas echt mee doen" NIEUWE PARTNER AH-CONCERN Koninklijke onderscheiditig voor de heer Th. Huisman JUBILARIS 40 JAAR BIJ AH Mej. WFrumau gepensioneerd Afscheid nemen valt zwaar TTy heeft een opvallend proef- schrift geschreven, dat in het hele land aandacht trok. Hij po neerde ook opvallende stellingen. De elfde luidt aldus: „Het plaatsen van punten op de letters i en j komt de snelheid bij het schrijven niet ten goede. Het zou beter zijn deze punten af te schaffen, of als daardoor de duidelijkheid van het schrift geweld wordt aangedaan, voor deze letters beter leesbare symbolen te ontwerpen". Hij zit in een zwart leren stoel, thuis, in Castricum en degene aan wie hij ook zijn proefschrift opdroeg, mevrouw G. M. M. Storm-van Dijk, schenkt koffie in. Ik wil weten wie hij is, wie de m a n dr. C. M. Storm is, die in elk Neder lands dagblad vermeld werd vanwege zijn proefschrift „Marketing en distributie". Hij glimlacht achter zijn bril, zegt dat hij de lagere school doorliep in zijn geboorteplaats Lisse en dat hij er nog steeds vriendjes heeft zitten. Er werd destijds gepiekerd of het de H.B.S. in Haarlem of in Leiden zou worden, maar de laatste leek in die tijd om nog steeds niet geheel duidelijke redenen „degelijker". Zodoende werd het Leiden, waar hij na vijf jaar het einddiploma in de binnen lijn grootvader was tuinder en werd commissionair. Zijn vader voelde niets voor ,,de tuin", ging de bollen in, reisde de halve wereld rond inclusief Amerika en Australië, was zes maanden per jaar niet thuis en ontving in die andere zes maanden veel buitenlanders. Zijn moeder stammend uit de boerenstand in Zeeland was onderwijzeres en hij zelf, tweede van vier kinderen, zegt: ,,lk ben een product van de handel en de Zeeuwse boer". Zijn naam is Corstiaan Marinus Storm, sinds kort Dr. C. M. Storm, 29 jaar oud, econoom bij Albert Heijn. was weiland", zegt hij. U zult van mij niet horen dat de diensttijd een waardeloze tijd was. Hier zit iemand die zegt: „Ik heb hem nodig ge had". Streepjes op de hand TV diensttijd lag achter hem en hij solliciteerde. „Ik wil een commerciële functie", zegt hij en hij meende die te zien bij het be drijf waar hij nu werkt. „Maar ik werd bij A.H. aangenomen als in koper drogisterijartikelen"Achter de toonbank bij Albert Heijn ging ik, in Rijswijk", zegt dr. Storm. De afgestudeerde econoom bleef daar niet want in Rotterdam hielp hij de slager uitbenen en weer el ders moest hij aalbessen en aard beien verkopen. ,Jn Zaandam ver kocht ik lippenstift, u kent wel die streepjes op de hand, omdat de dames de kleur willen zien. Eerlijk, ik heb dat met liefde ge daan. Ik heb toen gezien, dat ook mijn salaris met centjes bij elkaar gehaald werd. Ik geloof dat ieder een eerst een bedrijf vanaf de onderste sport moet leren kennen voor je echt mee kunt doen". Klankbord nodig Corstiaan Marinus Storm zou Corstiaan Marinus Storm niet zijn, wanneer hij het stu deren er al aan had gegeven en in zijn eerste A.H.-tijd begon hij weer aan handelscorrespon dentie, nu de Franse. In decem ber 1961 haalde hij zijn examen en ontmoette ook „haar", die nu zijn vrouw is en koffie voor hem inschenkt. „Kijk", zegt dr. Storm, die ook supermarts bijveegde, „wan neer een jong academicus iets nodig heeft, dan is het een gnnniKt ar. storm, net aaviês man met geduld en begrip bo- kwam hierop neer: laat hem ven zich en dat heb ik in Zaan- door leren. „Goed", sprak zijn dam gevonden. Want nu durf vader, „die kans krijgt hij". ik te zeggen dat je, pas afge- „Ik wilde wel studeren, maar studeerd, toch nog onvolwassen niet te lang, want de handel trok me", zegt de jonge eco noom zelf. „Het leek me niks, die eerste dag, met de harde plankjes van de collegezaal van de Economische Hogeschool te Rotterdam onder me. Maar ik moet getuigen: het plichtsbesef heb ik van thuis meegekregen. Voor mijn candidaats had ik twee jaar nodig; ik heb toch echt wel gefeest, maar intussen was dat weer één jaar ver diend. Voor het doctoraal stond twee tot drie jaar. Ik wilde op schieten en deed het in twee jaar. Totaal vier jaar dus en ik ben blij het gedaan te hebben". Toen stond er al iets over hem in de kranten. Bij een van de berichten werd als slotzin ge meld: „De jonge doctorandus is vorige week 22 jaar gewor den". Nodig gehad Een paar maanden zat de hedendaagse Dr. Storm toen in Duitsland (in kweke rijen) en in Engeland „om de talen goed op te doen" en in 1959 ontfermde 's lands wa penrok zich over de econoom. Hij kwam bij de officiersoplei ding en 21 maanden hield hij het uniform aan. In Grave leg de hij het militaire hoofd te rusten. „Ik zat er tussen een nonnenklooster en een psychia trische inrichting en de rest j De heer J. van Meer (direk- I tie) speldt het ereinsigne op, J verbonden aan een 40-jarig zakenjubileum. bent en dat je dan een klank bord nodig hebt". Ruimte Ja, ja, het zat er in en het klopte: ook de Duitse han delscorrespondentie nam de heer Storm ter hand. „Och ja, ik was 24 jaar", zegt hij wat verontschuldigend. „Stoppen met studie dan? De problemen zijn tegenwoordig zo groot dat je tot je derstigste moet stu deren en die taak stelde ik me: actief, georganiseerd studeren". Dus alleen dat papiertje-Duits halen en dan elke avond TV kijken? „Roofbouw voor later", vond hij het. De heer Storm keek in een collegedictaat: Hé, hier was ruimte voor een dis sertatie. „Als er dan een pro motie ligten ik pakte met een potlood en blocnote en schreef de hoofdstukken op voor een proefschrift. Ik heb er een week over gedacht en toen de knoop doorgehakt: wie snel beslist is overwinnaar". Professor F. van Muiswinkel zei: Lijkt me een aardig idee, schrijf het eerste en tweede hoofdstuk maar en dan eens zien. „Als ik iemand lof moet toezwaaien is hij het", zegt dr. Storm nu. Handel Het vijf maanden elke avond lezen en nog eens lezen en toen hij veertien dagen in het ziekenhuis lag vanwege zijn amandelen en weer lag te le zen, zeiden de verpleegsters: die meneer is zeker bibliothe caris! „Daar, in mijn ziekenhuiskus sentje, kwam het woord .mar keting' ter sprake en ik dacht: terug naar de handel, niet dat technisch organisatorische. Marketing komt van „to market", in de tijd dat de Ame rikaanse boer zijn katoen naar de markt bracht. Het begrip is zo geëvolueerd dat alles wat er op die markt gebeurt nu onder .marketing' wordt samenge vat". Dr. Storm kijkt naar buiten en ineens is hij gewoon hardop aan het denken: „Wat is han del? Iets van de een aan de TT et bedrijf, zoals wij dat thans kennen, werd onder de naam MEESTER opgericht in 1847. De vestiging in Wijhe, dus in de IJsselstreek, is geen toevalligheid, want juist in deze streek werd de goede kwaliteit varkens voor vleeswaren bereiding gevonden en tevens het meer dan bekende roodbonte IJsselvee. Dit is een veel beter ras dan het zgn. Friese ras. Niet alleen Wijhe, maar ook Olst en meerdere plaatsen in de IJsselstreek waren bekend om de varkensslachterijen. Aanvan kelijk vormden de onderdelen van de boerenhuisslachtingen en grondstoffen voor de bereiding in de fabriek, toendertijd Stoom- vleeswarenfabriek genaamd. Deze onderdelen waren o.a. hammen, rookvlees en het zgn. tonnenvlees voor de Indiëvaarders. Vlees zouten De ontwikkeling ging zeer langzaam. Naast de vlees bereiding werd boterhandel en boerenbedrijf bedreven om de toenmalige bezetting van 6/10 man ook gedurende de zomer maanden aan het werk te hou- ander verkopen. Toen ging men voor iéts marketing gebruiken, waarvoor we al een woord heb ben: handel. Als begrip bestaat marketing niet, het is alleen een zienswijze. Ik wil graag de „luister" afnemen van 't woord marketing en het terugbrengen tot een normaal begrip". Mens De heer Storm kijkt niet plot seling ernstig of docerend; zijn gezicht blijft even opge wekt als steeds wanneer hij zegt: „De mens is de consu ment, de consument is dus een mens. Hij leeft en eet en zijn doel is toch het geluk. Je moet een mens in zijn geluk onder steunen in de handel. Wanneer ik een mevrouw schoenen ver koop, dan verkoop ik haar eigenlijk mooie voeten. Maar dan moeten het na een jaar nog mooie voeten zijn. Dan ben ik eerlijk en dan is er eerbied voor de menselijke, waardigheid. Dat is een politiek die bij veel men sen in grote rode letters zou moeten worden neergeschreven, want er wordt teveel tegen ge zondigd". Ineens buigt de heer Storm naar voren, hangt op een arm en zegt wat peinzend: „De mens handelt rationeel als hij iets aan zijn geluk ophangt. Zo is het ook in de handel. Daar om mijn opmerking: laten we de consument toch als mens zien. Op 4 mei j.l. vond de jubileumviering plaats van de heer Th. Huisman, bedrijfsleider van filiaal Theresiastraat te Den Haag. In tegenwoordigheid van veel familieleden en de heren J. v. Meer, L. de Haas, F. Wezenpoel en F. Brandsnia werd de jubilaris onderscheiden met de ere-medaille in zilver van de Willemsorde, waarbij ondermeer het feit dat de heer Huisman 40 jaar lang „koning klant" tevreden heeft moeten stellen als een bijzondere opgaaf en prestatie werd gekenmerkt. Ook wegens zijn verdiensten op cultureel gebied is hem deze onderscheiding te beurt gevallen: lange jaren heeft de heer Huisman bestuursfuncties bekleed van zang- en toneel verenigingen en is nog steeds als actief koorzanger verbon den aan het parochieel zang koor. De heer Huisman begon zijn loopbaan in ons bedrijf op 18- jarige leeftijd als verkoper in het voormalige filiaal Paul Krugerlaan te Den Haag (BI. Steffens). Na twee jaar kwam jubilaris in de vervangings- dienst en heeft in die periode ook geassisteerd bij de openin gen van nieuwe filialen. In 1934 volgde zijn benoeming tot bedrijfsleider te Velp. Deze be- dieningsgzaak heeft de heer Huisman ruim 24 jaar geleid, waarna hij in Den Haag nu sinds negen jaar de leiding heeft van de zelfbedieningszaak Theresiastraat. De heer J. van Meer overhan digde de heer Huisman een enveloppe met inhoud en het gouden AH-insigne en aan me vrouw Huisman een zilveren kandelaar. Het diploma voor Nijverheid en Handel werd de jubilaris aangeboden door zijn divisie leider de heer L. de Haas. Ook het personeel -en enige collega's droegen er toe bij om deze dag voor de heer Huis man en zijn familie tot een feestelijk dag te maken. In zijn dankwoord aan directie en allen die hem deze dag fêteerden richtte de heer Huis man zich in het bijzonder tot zijn echtgenote, die door haar steun in al deze jaren gegeven, wezenlijk tot zijn carrière heeft bijgedragen. den, daar het bedrijf dan volle dig stil lag. Het ontbreken van de consument toch vooral als mens zien". koelmachines en de gebrekkige hygiënische omstandigheden maakten gedurende de warme zomermaanden het zouten en bereiden van vlees en vlees waren onmogelijk. Seizoen Blikverpakking en meer mo derne verpakkingen waren nog niet uitgevonden, zodat het vleeswarenbedrijf aangemerkt kon worden als een seizoenbe- drijf. Gelukkig werd even vóór de le Wereldoorlog de eerste koelmachine geïnstalleerd, waardoor een gemakkelijkere werkwijze werd verkregen. De ontwikkeling zette zich voort. De snijmachine deed zijn in trede, waardoor ook het vlees- warenverbruik in Nederland hand over hand toenam. Alles verliep echter wel wat met hor ten en stoten. Desondanks kwam het fabrieksmatig wer ken er toch steeds meer in. Nog steeds werd wel van het toenmalige personeel 25 30 man tegen de vasten ontslagen, die dan in de steenfabrieken en bij de landbouwbedrijven langs de IJssel tijdelijk werk vonden en in september weer naar de vleeswarenfabriek terugkeerde. Het loon lag toen op ongeveer 5,per week met een werk dag van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur, alleen met enkele onderbrekingen voor koffie en thee en een uur mid dagpauze. Dit alles veranderde na de le Wereldoorlog in zeer sterke mate. De werktijden werden al spoedig terugge bracht tot 8 uur per dag en de beloningen gingen tot het vier voudige omhoog. Ook kwam de vleesconservenbereiding meer en meer in zwang, waardoor begin 1920 het personeelsbe stand opklom tot 45 man. Groei De gestadige groei zette zich voort. Bij het uitbreken van de 2e wereldoorlog had men 120 man personeel in dienst. Deze benarde tijd bracht na tuurlijk veel moeilijkheden, waaronder gedeeltelijke sluiting van het bedrijf in 1942. Als een der weinige grotere bedrij ven volgde een volledige slui ting in 1943. Daarbij kwamen nog de bombardementen, die ook Wijhe niet bespaard ble ven. Het dorp werd n.l. door 250 bommen en 3 V-I's getrof fen. Het bedrijf bleef echter intact. We waren zo gelukkig na de oorlog weer te kunnen beginnen en daar allen, die bij ons werkten en met veel ijver i\p ons verzoek zond de di- rcctcar van Meester N.V., de heer Nijman. ons bijgaan de beschrijving van het ont staan en de geschiedenis van vleeswarenfabriek Meester N.V. te Wijhe. De directie bestaat mt de heren J. Nijman en G. W. Meester. In het bedrijf zijn werkzaam 3 zonen van de heer Nijman en een neef van de heer Meester. Door de onlangs plaats gehad hebbende aansluiting, zijn ver schillenden van ons reeds in Wijhe geweest. We hebben allen de indruk, of we al jaren bij elkaar horen, de mensen van Meester hebben eenzelfde soort enthousiasme en blijmoedigheid als die van Albert Heijn Ook als mogelijke lezers van onze Flitsen heten we hen van harte welkom. De redactie houdt zich aanbe volen voor Meestcr-bedrijfs- weer aan de slag gingen, ge lukte het ons bedrijf weer draaiende te krijgen. Uitbreiding Een verdere groei en uitbrei ding na de oorlog bleef niet uit. Bij de recente overgang naar Albert Heijn N.V. waren er 430 personen in dienst. Dit zal echter nog wel de nodige uit breiding ondergaan in de dy namische ontwikkeling van het AH-bedrijf. Het oog van de Meester Sedert de grondlegging van het bedrijf in 1847 heeft de leiding altijd bestaan uit één of meer leden van de MEES- TER-familie, van vader op zoon; tot op heden reeds 5 ge neraties. Gedurende de laatste 30 jaren was een schoonzoon medebelast met de leiding. Al tijd is het devies geweest de beste kwaliteit te brengen, waaraan dan ook het succes van het bedrijf voor een groot deel te danken is. De reden van de overname door Albert Heijn was dan ook niet dat onze zaak niet goed draaide. Enthousiasme Integendeel! Het was zo dat er altijd met familiekapitaal ge werkt werd en het ten enen male onmogelijk bleek de fi nancieringen bij te houden, die noodzakelijk werden door de vele eisen op hygiënisch gebied en de aanpassing van het ma chinepark aan de moderne techniek. Om deze redenen zochten wij dan ook aansluiting bij een groter concern en waren zo gelukkig een goede partner te vinden. Het gehele produktie- en lei dinggevend personeel is met een en ander erg ingenomen en met enthousiasme aan haar nieuwe taak begonnen! In de filialen sector komt een pensionering van een mede werkster maar sporadisch voor, daarom juist was het zo gezellig op 17 mei toen mej. W. Frumau met pensioen ging, na een tienjarig dienstverband in filiaal Weesp. Het was geen weemoedig af scheid, het was meer een hulde betoon voor het trouwe dienst verband, want mej. Frumau voelt zich echt nog geen zestig en praat ook niet over uitschei den met werken. De heren H. de Roode en F. Brandsnia spraken haar mede namens de directie toe, waar in zij de waardering voor haar niet onder stoelen of banken staken en de stoffelijkee blijken hiervan overhandigden. De heer J. H. W. auf dem Brinke, die mej. Frumau des tijds aannam, vertelde nog eens precies hoe dit allemaal in zijn werk is gegaan. Ik geloof dat ik de gedachte van mej. Frumau juist weer geef door het volgende te zeg gen, hetgeen op haar gezicht te lezen stond. Dit had ik niet gedacht, allen hartelijk bedankt voor deze mooie dag en laat me nog even bij Albert Heijn blij ven en werken. Mej. Frumau het zij u van harte gegund in een goede ge zondheid. Proost

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 3