leider P. J. Scheerders te Etten Fonds bijzondere voorzieningen voor alle medewerkers en gepensioneerden Prestaties Migros op distributie- gebied vergelijkbaar met Amerika Direktoraat filialen ging naar Zwitserland 0 Daarna werd de met de zilve ren medaille getooide jubilaris, toegesproken door de heer v. Meer, die de verdienste van de heer Scheerders voor het be drijf memoreerde en de dank van het bedrijf tot uitdrukking bracht, door hem het draag- insigne behorende bij de onder scheiding, met het cadeau on der couvert te overhandigen. De heer v. Meer betrok ook j mevr. Scheerders in de huldi- j ging, en herinnerde nog even terloops de mobilisatietijd toen mevr. Scheerders de leiding over het filiaal in Bergen op Burgemeester drs. Van de Laar speldt de heer Scheerders de koninklijke onderscheiding op de revers. In het midden de echtge note van de jubilaris. Zoom voerde. De heer v. Meer liet zijn woorden gepaard gaan met een nog mooier cadeau n.l. een zilveren kandelaar. Getuigschrift Daarna reikte de heer de Haas, het getuigschrift met legpenning van de „Maatschap pij van Nijverheid en Handel" aan de heer Scheerders uit. Dit Het is te hopen, dat de heer Scheerders, die dit jubi leum vierde terwijl hij nog her stellende is van een ziekte, weer vlug opgeknapt mag zijn en zijn werkzaamheden kan hervatten. De meeste jaren bij Albert Heijn zijn voorbij, doch voor een 40-jarige jubilaris zoals de heer Scheerders, zijn er altijd nog meer dagen, dan er jaren voorbij zijn. die men kan benut ten. Nog een jubileum In het komende nummer zullen wij aandacht schen ken aan de heer Th. Huis man, (B.L. filiaal Theresia- straat Den Haag), die even eens in de april maand zijn veertigjarig zaken jubileum vierde. j Familiefoto van de familie Scheerders, genomen op de jubileumdag. Aantrekkelijk en gezellig interi eur van een Migros-filiaal. Iedere medewerker of gepensioneerde van ons bedrijf, die door onvoorziene omstandigheden voor kosten komt te staan, die hij niet zelf kan dragen, kan geholpen worden vanuit het Fonds Bijzondere Voorzieningen, tenzij van an dere zijde ondersteuning mogelijk is." Zo staat het in de instructie, die een onderdeel vormt van het totale pakket van instructies, samengevat in de handboeken personeels- leiding. In de laatste O.R.-vergadering bleek dat vele werknemers niet of slecht op de hoogte zijn van het bestaan van dit fonds. Vandaar dat we u graag willen vertellen wat in 1965 door dit fonds werd gedaan en cijfers spreken een duidelijke taal. In 1965 werd totaal uitge keerd 12.806,97 (11.991,72) Hieronder was begrepen ƒ3.238,67 (2.673,39) wegens uitkeringen en krachtens de regeling „Buitengewone Ge zinsuitgaven". De tussen haakjes geplaat ste cijfers gelden voor 1964. Buitengewone gezinsuitgaven De regeling t.a.v. Buitengewone gezinsuitgaven laten we hier onder volgen: Alle mannelijke werknemers, en de vrouwelijke werkne mers voor zover zij kostwinster zijn, kunnen aanspraak maken op een uitkering uit het Fonds Bijzondere Voorzieningen als tegemoetkoming in de kosten van huisarts, apotheker en an dere buitengewone gezinsuit gaven. Vergoed worden de kos ten voor zover zij meer be dragen dan 4% van het fiscale loon. Het percentage van 4% wordt lager gesteld voor hen, die voor meer dan 2 kinderen belastingaftrek genieten. Voor het derde en elk volgend kind, waarvoor belastingaftrek wordt genoten, wordt het percentage ad 4% met een verminderd, doch het percentage zal niet lager gesteld worden dan op 1. In aanmerking komen de ge- zinskosten, welke uitgegeven zijn ten behoeve van de werk nemer, zijn echtgenote en de kinderen, waarvoor belasting aftrek wordt genoten. Onder kosten wordt verstaan: huisarts: volledige geneeskundige hulp van de huisarts op het spreekuur of aan huis). - tandheel kundige hulp: normale tandheel kundige hulp tot een maximum van f 150,per persoon per jaar; protheses maximaal f 350,per persoon per jaar. - genees- en verbandmiddelen: deze moeten worden verstrekt door de apothe ker op recept van de huisarts of specialist. - kunst- en hulpmiddelen: deze moeten worden verstrekt door de huisarts of specialist. Dit betreft o.a. beugels, orthopaedisch schoei sel, kunstledematen, normale bril- leglazen, boortoestellen e.d. - ver loskundige hulp: normale beval- lingskosten worden niet bij de re geling inbegrepen. - buitengewone gezinsuitgaven: o.a. kosten voor gezinszorg, alleen op medische indicatie en op voorwaarde, dat men lid is van een vereniging „Gezinszorg"Uitzending naar nderkolonie-tehuizen. Verzoeken om (na afloop van een kalenderjaar) voor deze vergoeding in aanmerking te komen, kunnen worden inge diend bij het bestuur van het fonds, ter attentie van de heer C. Kraay, hoofdkantoor Albert Heijn N.V. te Zaandam, onder overlegging van betalingsbe wijzen en andere bescheiden. Het spreekt vanzelf, dat bij deze regeling ervan uitgegaan is, dat de betreffende perso neelsleden zich voor zieken huis-, en sanatorium- en speci- alistenkosten vrijwillig verze kerd moeten hebben bjj Vezeno Daarom komen niet in aanmer king voor vergoeding die kos ten, welke op grond van de voorwaarden van onze collec tieve verzekering door de ver zekeraar worden vergoed. Voor hen, die verplicht ver zekerd zijn ingevolge het Zie- kenfondsbesluit, worden uiter aard niet meegerekend de kos ten, welke het Ziekenfonds voor rekening neemt. Voorts is toegestaan dat de werknemers, welke onder deze laatste groep vallen, na afloop van een kalenderkwartaal een verzoek om een uitkering in dienen. Ingeval van twijfel, of vergoe ding van bepaalde kosten wel onder deze regeling valt, zal het bestuur van de Stichting, in overleg met onze medische adviseurs, een uitspraak doen. Naast deze regeling Bijzondere Voorzieningen, werd, zoals u kunt uitrekenen, nog eens 9.568,30 uitgekeerd. De aan vragen hiertoe werden inge diend door personeelsleden, die zich rechtstreeks wendden tot de heer C. Kraay maar ook via chefs, medewerkers van de cen trale personeelsdienst en onze maatschappelijk werkster mej. G. Meijn. Deze laatste heeft daartoe een aantal gezinnen be zocht en legt de contacten met maatschappelijke en kerkelijke instanties. Het bestuur van het Fonds wordt gevormd door de heren F. Brandsma, H. K. Engel, C. Kraay en J. Ph. Ypma en de gelden zijn door de Raad van Bestuur beschikbaar gesteld. Jn Zwitserland werd in 1925 door wijlen Gottlieb Duttwei- ler Migros opgericht, met als achtergrond de gedachte: Goede kwaliteit en lage prijzen". De vorm van het bedrijf werd gegoten in een soort coöpe ratie. De spectaculaire groei van dit bedrijf na de 2e we reldoorlog is niet onopgemerkt gebleven en de Migros is momenteel uitgegroeid tot een der meest dynamische le- vensmiddelenbedrijven in Europa. Het is dan ook om deze redenen dat een aantal medewerkers van het direktoraat fili alen o.l-v. de heer J. van Meer een studiebezoek aan dit bedrijf heeft afgelegd. verkoop wordt bewust vanuit bediening vóór de kassa's ge daan. Behalve in de winkel treft u hier b.v. de seizoenartikelen aan uit de groente en fruit afdeling. Het is de omzet van deze artikelengroep waar men oij de Migros zeer veel aan ge daan heeft. In sommige ge bieden hebben zij zelfs 60% van de totale markt. Een voorbeeld ter illustratie. Op één zaterdag heeft men in het gebied Zurich in ca 40 filialen en 48 ver koopauto's 21 spoorwagons druiven verkocht. Ook bananen verkoopt men zeer veel. Vorig jaar is mede door de Migros activiteiten de consumptie per hoofd per jaar gestegen tot 11 kg. Hiermede is men zelfs de U.S.A. vooi'bijgestreefd. Yoghurt in acht soorten wordt in eigen fabrieken vervaardigd. De verkoop is de laatste jaren zo enorm gestegen dat men nu 50% van de gehele Zwitserse markt in handen heeft. Oor zaken van dit fenomale succes Kwaliteit en prijs. Migros heeft in een land van bijna 6 miljoen inwoners een omzet die het viervoudige is van die van Albert Heijn. In totaal beschikt men over 443 winkels en 144 verkoopauto's. De verkoopauto's zijn zeer po pulair en dragen voor ruim 5% bij in de totaal omzet. Het is geen uitzondering dat derge lijke auto's een weekomzet ha len van meer dan 20.000, Doe-het-zelf-winkels In de Mirgos zaken worden geen artikelen verkocht die gebonden zijn aan de verticale prijsbinding. Dit heeft tot ge volg gehad dat zij veel produk- ten zelf zijn gaan fabriceren en/of verpakken. De aanvoer vanuit hun DC's geschiedt da gelijks, in bepaalde gevallen zelfs twee maal per dag. Ter oriëntatie vermelden wij nog dat Migros ook vele restaurants exploiteert, benzinestations en Doe-het-zelf winkels. Verder heeft men sterke bemoeienis met concerten, cursussen enz. Ook Hotelplan behoort tot de Migros. Kortom een bedrijf dat op velerlei gebied zeer sterk wortel heeft geschoten in de Zwitserse samenleving en op distributiegebied prestaties le vert die met Amerika verge lijkbaar zijn. Bloemen Nemen wij u nu mee naar enkele kenmerkende aspec ten in de Migros Supermark ten. Al jaren geleden is Migros begonnen met de verkoop van verse snijbloemen tegen prijzen die 200 tot 300% lagen beneden die van de gevestigde detail handel. In Zwitserland is men gek op bloemen en mede dank zij de prettige wijze waarop Migros de verkoop van deze artikelengroep heeft georgani seerd, verkopen zij nu voor on- veer 30 miljoen per jaar. In vele SM's is deze afdeling een van de meest sprekende van alle. Levende forellen In het district Genève ver koopt men in acht filialen verse vis. In de winkel is een groot aquarium opgesteld met levende forellen. Ook deze af delingen staan goed in de be langstelling van het Zwitserse publiek. De prijzen? U raadt het al, minder dan de helft van de normale. Een deel van de Broodjes Ook de verkoop van bloemen en planten vindt vaak vóór de kassa's plaats. Twee soms drie speciaal opgeleide meisjes brengen hier de waren aan de man. Ook belegde broodjes en slaatjes worden hier verkocht. Al met al geven deze afdelin gen het geheel een levendige marktsfeer. Klant bedient kassa Momenteel is men met diver se experimenten bezig. Een van de meest sprekende, waar aan zelfs in de Amerikanse vakliteratuur uitvoerig aan dacht is besteed, is „de klant slaat zelf aan". Twee-derde van de klanten maakt hiervan gebruik en slaan op speciaal opgestelde kassa's zelf hun aankopen aan, en gaan naar de hoofdkassa om te betalen. De voordelen van deze revolutio naire proef spreken voor zich. De leiding van Migros is op timistisch over de gang van zaken met deze proef en de doorstroomsnelheid is sterk toegenomen. Het hangt natuur lijk van het aantal „booswich ten" af in hoeverre deze proef zal worden uitgebreid. Vertrouwen Een vergelijkbare proef, die in diverse winkels wordt ge houden onder het motto „ver trouwen tegen vertrouwen" is de inname van lege flessen. Hier leggen de klanten zelf en zon der toezicht de lege flessen in een rek. Bepalen daarna het totaalbedrag en krijgen door op een automaat te drukken ver- rekenbonnen van 20 of 50 rap pen (een rap is ca 1 cent). In de winkels is een van de eerste dingen, die u opvalt de prijzen van de artikelen. Deze zijn namelijk afgerond op 5 of 10 rappen. Dit geeft dus een vereenvoudiging bij het prijzen, het afrekenen en het kasop- maken. In Genève werd enkele maanden geleden op het hoofd kantoor van Migros Genève een centrale telefoonverbinding met 34 Markten tot stand gebracht. Dit houdt in dat de Supermark ten van Genève door een speci ale lijn zijn verbonden met deze centrale, waar zich een auto matische apparatuur bevindt voor het afspelen van geluids bandjes met muziek en tekst. Men kan nu centraal speciale reclame aanbiedingen omroe pen en bovendien hebben ze een ultrasnelle communicatie met het hoofdkantoor en ande re verkooppunten. De lijn wordt zowel gebruikt voor interne mededelingen als voor onmid dellijke uitvoering van beslis singen ten aanzien van prijs verhogingen of -verlagingen, verkoopacties en directe be- invloeding van 0.11e klanten die zich in de vierendertig filialen bevinden. De mogelijkheden om met televisie uitzendingen van uit dezelfde centrale te werken, worden onderzocht. In de zomer van 1965 werden de nieuw gebouwde ruimten betrokken van het DC en de kantoren voor de Migros Zurich. Enkele bijzonderheden: Grondoppervlakte ongeveer 50.000 m'-. Hoogte van het kan toor gebouw met 17 verdiepin gen 55 m, 20 goederenliften, 1500 m laadperrons voor spoor wegwagons, een kantine voor 650 personen enz. enz. Ook heeft men hier op het dak van het DC een parkeerplaats ge maakt voor ca. 600 auto's, iets waar verkeerdeskundigen alle belangstelling voor hebben. In enkele Supermarkten heeft men een speciale kelder ge bouwd voor het parkeren van auto's. Een bedrijf waar Zwitserland trots op kan zijn en waarvan de verdere ontwikkeling met belangstelling gadegeslagen kan worden. "N I foto boven: Groenten en fruit I „DC" van de fa. Migros. foto onder: Laadperron in een Migros „DC". /"\p 12 april was het 40 jaar geleden dat de heer R. S. Scheerders, bedrijfsleider van filiaal Etten Leur in dienst trad. Het jubi leum werd ten huize van de jubilaris in Bergen op Zoom gevierd. m 11 uur arriveerde de bur gemeester van Bergen op Zoom ten huize van de jubila ris, waar de heren J. v. Meer, F. Brandsma, J. M. de Haas en L. van Gils al aanwezig waren. Drs. v. d. Laar had in zijn toe spraak de levensloop van de heer Scheerders als motief ge nomen, om hier mee te accen tueren waarom het Hare Maje steit behaagd had, de heer Scheerders te eren met de on derscheiding van Oranje Nas sau in het Zilver. gebeurde onder het uitspreken van enkele kernachtige woor den. waarin de DL de jubilaris voor de jongeren tot voorbeeld stelde. Verhalen TTet gezellig samenzijn wat daarna volgde, werd door gebracht onder het genot van een drankje en het aanhoren van de verhalen die de jubilaris aan de aanwezigen vertelde. Het bleek dat er heel wat be drijfsleiders bij de heer Scheer ders scholing hebben ontvan gen. Door mevr. Scheerders werd ook nog een bus Delicata- koffie getoond, die van septem ber 1939 dateerde.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 8