Wij stellen voor: „Mijn baan is er eendie je niet in je kantooruren doet Export-manager mejJ. Barendregt: Uit het ziekenboek van AG en HK ZIEK ZIJN in liet buitenland, in Nederland en in AH-ver band Vrouw van officier klaagde over zure (karnejmelk Een working-party lost één van de Stcrovita zendingen in een Spaanse of Franse haven. Zo nam Palomaris in Spanje waar de Amerikanen een atoombom in zee verloren) in de afgelopen maanden ca. 100 ton melk af. Als mej. Barendregt niet in haar blauwe opel of per vliegtuig Europa doorkruist, kunt u haar vinden in haar naar eigen smaak ingerichte riante kantoor in Osdorp, waar de Sterovita staf zetelt. Uit Amsterdam komen gun stige berichten van de heer N. Vroons van de verzendaf- deling. Hij maakt het goed en wij hopen dat het zo mag blijven. De heer W. v. d. Haar, fil. adm., is uit het ziekenhuis ont slagen en sedert 3 weken weer thuis. Eén dezer dagen zagen wij hem weer in het AG, waar de steile trap hem wel een bij zonder goede training bood. Mevrouw Miiller, afd. bestel ling, wordt nog steeds ver pleegd in de St. Jan. zaal 12, waar zij gezelschap kreeg van mej. M. Vóórhaar, fil. adm.. die ca. 3 weken geleden op dezelfde zaal kwam voor ob servatie. De heer Lieuwen. fil. bureau, rust nu ongeveer twee maan den thuis. Wij hopen dat hij weer spoedig in ons midden zal zijn. De heer Veldkamp, balansma ker, heeft zijn werkzaamheden al enige weken moeten staken. De laatste berichten waren, dat het nog wel een poosje kan duren vóór hij weer de balans op kan maken. Veel sterkte hoor. meneer Veldkamp. De heer C. Lodder, boekhou ding, is sinds drie weken thuis. Het was nog niet zo lang ge leden, dat hij al eerder voor observatiea was opgenomen. De heer W. van Velzen, ar chief, is sinds een paar weken thuis, daar hij flink last heeft van een geïrriteerde huid en gaat hiervoor regelmatig naar het ziekenhuis voor een hoog- tezonkuur. Tot slot de heer Van de Weijden, onze archivaris, die vanwege de rheuma ook al een poos thuis is. Wij hopen hem weer spoedig in ons midden te zien. De heer H. M. Lionarons dankt alle collega's voor de attenties, ondervonden tijdens 'zijn ziekte. Van hieruit wens ik alle zieke collega's van harte beterschap. ,.Weet u. dat het feit, dat ik met Amerikanen te doen kreeg in het zakenleven, doorslaggevend is geweest om te slagen in mijn werk? Deze zin was één van de meest markante uit het verhaal dat mej. Barendregt ons ver telde over haar werk bij Sterovita-export. Maar laten we bij het begin beginnen. Jn 1951 kwam Mej. Barendregt bij AH, nadat ze enkele maanden tevoren haar eerste baan bij Van Ameron- gen had aanvaard. Daar had ze al gewerkt voor de heer W. F. Nolte en bij AH ging ze de heer C. Govers assis teren. Dat was heel kort, maar dat lag niet aan de heer Govers Het was toen namelijk een onrustige tijd bij Sterovita. Nadat de heerTalsma de stoot had gegeven tot levering van melk aan de Amerikaanse troepen in Europa was de heer Schouten als export-manager ingeschakeld j Eigenlijk zou ons verhaal i ook over de heer Schou- j i ten kunnen gaan want j i hij is de eerste man in j i het contact met de Ame- j j rikanen. Maar in alles j heeft mej. Barendregt j j als secretaresse as- j i sistente opvolgend ex- port manager de voet- i i sporen van de heer i i Schouten gedrukt en i i wij, (de redactie) wilden j j u graag een vrouwelijke j i medewerker voorstellen, i Assistente met talenkennis We stonden dus bij de wieg van de leveringen aan het Amerikaanse leger en de heer Schouten zocht een assistente die de engelse taal goed beheerste" aldus vervolgde mej. Barendregt haar verhaal. „De heer Nolte, die mij kende, zag daarin een kans voor mij en ik greep die met beide han den aan. In het begin was de afdeling klein en moesten we met 4 mensen alles doen wat er op een klein kan toor te doen is. Ik zorgde voor de correspondentie, de facturen, de inkoop van ver pakkingsmateriaal enz. De heer Schouten voerde de on derhandelingen en had daar bij een assistent, die ervoor zorgde dat gemaakte af spraken en overeenkomsten verder werden afgewerkt en doorgevoerd". Toen de assistent van de heer Schouten z'n vertrek had aangekondigd en er een opvolger moest komen, wap perde er plotseling een pa piertje op mijn bureau of dat geen baan voor mij was. Dat was omstreeks 1956. Zou het kunnen? Het was een „denkertje" voor mijmaar ook voor de directie, want het zou een novum worden om een vrouw als onderhande laarster in te zetten. Nee, we zijn niet over één nacht ijs gegaan maar voor mij was het een uitdaging en dat trok me aan. Tenslotte gaf het argument van de heer Schouten: „Als ze in Nederland wel met Amerikanen kan onderhan delen (en daar was ik al bij betrokken) dan moet ze dat De Navy is één van de grote klanten maar ook de bezet tingsmacht in Duitsland en de Air-Force-bases zijn grote af in het buitenland ook kun nen" de doorslag. „Zo trad er voor mij een nieuwe fase in m'n leven in en ik heb er nooit spijt van gehad." Ambassadrice Een nieuwe fase in m'n leven" ja zo mag je het wel noemen, want ex portmanager Sterovita is geen baan die je in je kan tooruren doet. (Met Pink steren zit ik ook weer in Amerika). „Ik reis veel, de laatste tijd bijzonder veel zelfs, want sinds midden december 1965 ben ik maar 3 volle weken op ons kantoor geweest. Meestal zwerf ik door Euro pa en bezoek ik de „destina tions" waar we aan leve ren". „Voordat er melk wordt afgeleverd aan een nieuwe bestemming ben ik er altijd geweest om de aan voer, aflevering, ontvangst, opslag en behandeling door te spreken en als alles een- Jj^ormeel kunt u, als u met vakantie naar één van de 6 E E.G. landen gaat, bij het kantoor van uw ziekenfonds een geel/oranje kleurige kaart krijgen, waarmede u, indien in een van deze landen medische hulp nodig is, naar het kantoor van het ziekenfonds in uw vakantieplaats dient te gaan. Dit kantoor verstrekt dan het adres van een arts. Daar het in de regel een spoedgeval zal betreffen is het meestal te tijdrovend om deze procedure te volgen, daar komt bij, dat deze regeling met Frankrijk, Italië, België en Lux emburg nog lang niet soepel werkt. Met West-Duitsland is het wel beter. Het is daarom, dat wij u ad viseren een reisverzekering voor doktershulp en medica menten af te sluiten. Dit kunt u doen via uw reisbureau, ver schillende banken en ook via uw ziekenfonds kosten per persoon per dag ca. 50 cent). Bedenkt u ook nog, dat door u betaalde nota's voor ontvangen medische hulp nimmer door het ziekenfonds worden vergoed. Gaat u naar Engeland, dus niet E.E.G., vraag dan de bijzonder heden aan uw ziekenfonds. An dere landen, alles eigen risico. Ziekte Nederland Indien u de vakantie door brengt in eigen land, dan is het noodzakelijk, dat u uw zie- kenfondskaart meeneemt. In spoedgevallen kunt u zich rechtstreeks tot een huisarts wenden. Op vertoon van uw ziekenfondskaart zal deze arts u dan het voor ziekenfonds gel dende tarief berekenen. De be taalde rekening zal dan, in nor male gevallen, door het zieken fonds worden vergoed. Ziekte - vakantie - A.H. Wanneer u tijdens uw vakan tie ziek wordt, kunt u al leen aanspraak maken op ver goeding van de ziektedagen, indien u bij ziek worden tij dens de vakantie de meldings- en controlevoorschriften in acht neemt en u bovendien aanne melijk kunt maken, dat u zoda nig in uw bewegingsvrijheid be perkt was, dat de bedoeling van de vakantie in generlei opzicht tot haar recht is kunnen ko men. Voor verbranding door de zon dus door eigen schuld worden geen ziektedagen ver goed noch betaald. Andere wenken Denk aan de aansluitingen van gas, waterleiding en electriciteit enz. Laat verder uw vakantieadres achter en zo mogelijk een stel sleutels, hang echter geen briefje op uw deur met de mededeling „afwezig". Zorg ook voor een goede ver zorging van eventuele huisdie ren en planten. Gaat u per eigen auto, denk dan aan uw verzekeringsxaart, uw remmen, de capaciteit van uw wagen en van u. Laat verder achter uw nummer van de auto, de kleur en het bouwjaar en eventueel ongeveer de route die u rijdt en de plaats van bestemming, de lengte van uw vakantie en de datum van terugkomst. maal loopt kom ik van tijd tot tijd nog eens langs als „goodwill-ambassadrice" en om eventuele punten samen te bekijken". Weinig problemen /Gelukkig zijn er weinig ..vT 'problemen' maar toch kom je soms gekke dingen tegen. Zo was ik eens op een desti nation waar één klant altijd klaagde over het feit, dat de Sterovitamelk zuur was als zij (het was de echtge note van een hoge legeroffi cier) onze melk consumeer de. Toevallig kwam deze klant binnen terwijl ik met de manager het „probleem" besprak en we de oor zaak naspeurden. Ik volgde de klant op haar weg door de zaak en zag dat ze 4 flessen pakte met oranje verpakking. Toen ik haar vroeg wat ze daar had ant woordde ze „Milk". Ze had nog nooit verder gekeken en zelfs niet op de kleur gelet. Onze zoete melk zit name lijk in groene flessen en de oranje verpakking bevat karnemelk, hetgeen overi gens duidelijk op de verpak king staat aangegeven. Maar dit soort „klachten" hebben tot dusverre aan onze leveringen geen af breuk gedaan en aan de scherpe eisen, die de Ameri kanen stellen, hebben we ge lukkig altijd goed kunnen voldoen". Overigens is de zorg hier voor special de taak van de heer De Leeuw en zijn me dewerkers in Dordrecht en daarover gaat ons verhaal dit keer niet. Engeland Wel komen we al pratende op de levering van melk aan de Amerikaanse troe pen in Engeland. Dat is een onderwerp apart. „We wa ren al goed op weg" aldus mej. Barendregt" en ik had ondanks sneeuw en ijs een groot deel van Engeland doorkruist om 'destinations' te bezoeken, de plaatsing van dispensers te bespreken en de afleveringen voor te bereiden, toen er plotseling een spaak in het wiel werd gestoken". „Op grond van een oude en gelse wet werden er name lijk zulke vreemde en kos tenverhogende eisen gesteld dat de levering van melk voor en door ons niet meer lonend zou worden. Zodoen de is de hele zaak niet door gegaan". „Misschien" zo zegt mej. Barendregt komt er nog een ver andering als Engeland in de E.E.G. wordt opgenomen of als zich andere ontwikke lingen voordoen, maar dat ligt in de schoot der toe komst verborgen". Amerikaanse mentaliteit We vatten de draad weer op en natuurlijk vragen we mej. Barendregt of haar positie als vrouw in haar relatie met Ameri kaanse militairen geen moeilijk punt is. „Neen, dat is het niet en ik heb ook ontdekt waarom dit zo is". „De Amerikanen accepteren de vrouw als gelijkwaardige onderhandelings partner". „Je zou kunnen zeggen als de emancipatie eerder en verder is dan bij een deel van de Europeanen al kun je natuurlijk niet generali seren". „Maar toch meen ik, dat dit mentaliteitsverschil voor mijn werk doorslagge vend is geweest". Dat weten we dan weer en het is voor ons mannen iets om over na te denken! Engels en Engels Waren er wel eens taalmoei lijkheden? Had u er in de aanvang moeite mee? Was Engels uw lievelingstaai Dat was een nieuwe serie vragen van uw interviewer. Mej. Barendregt windt er geen doekjes om. Na de HBS volgde ze o.a. engelse handelscorrespondentie maar de droge stijl, die toen nog in de mode was, ontnam haar alle verdere ambitie. Verder moest ze bij een réunie van HBS'sers na ver loop van jaren een repriman de van haar Engelse leraar in ontvangst nemen, omdat haar mooie Engels zo ver- amerikaanst was, hetgeen hij als een soort degeneratie- verschijnsel beschouwde. Dat laatste was Mej. Baren dregt overigens niet met hem eens want waarom zou het Engels van de Engelsen beter zijn dan de taal, die de Amerikanen tot hun voertaal hebben gemaakt. Terugkerend tot ons uit gangspunt we zijn nog steeds bezig u iets te vertellen over het werk van mej. Barendregt horen we dat ze als secretaresse de heer Schouten begeleidt bij zijn reizen als het er om gaat de orders die per jaar worden afgesloten voor te bereiden. „Tegen woordig vliegen we veel want je wint er zoveel tijd mee". Alle afspraken moe ten nauwkeurig worden vastgesteld en daaruit vloei en weer vele andere activi teiten voort. Dit is dan weer de zorg van mej. Baren dregt en zo bestaat de jaarcyclus voor een deel uit voorbereiding en voor een deel uit nézorg. Nu staan we weer op de rand van een nieuw jaar want het leveringsjaar loopt van 1 juli tot 30 juni en er zijn vele kapers op de kust: Duitsers, Fransen, Denen, Oostenrijkers en Luxembur gers. Andere iacetten Hebben we nu alles?" wil uw interviewer weten. Het antwoord komt wat ha perend want er is eigenlijk zo veel te vertellen. B.v. het inkopen van omdozen e.d. is een hoofdstuk apart van wege alle amerikaanse voor schriften en richtlijnen maar in de loop der jaren wordt dat routine en ken je de klappen van de zweep. Wel is de eerste bestelling diep in het geheugen van mej Barendrecht gegrift. Het ging toen om een order van 10.000 pure-pack. Dat was voor mij zo'n groot bedrag, dat ik de berekening, die ik op kantoor gemaakt had, in huis nog herhaaldelijk heb nagerekend tot ik tot de conclusie kwam dat er echt geen fout in de berekening zat." Oppas in gezinnen Nog bijzondere belevenis sen?" Het ligt voor de hand dat iemand, die zoveel reist hier wel weg mee weet. We moeten ons dus beper ken en maar liever niet be ginnen over de reizen naar Amerika en Canada. De keuze van mej. Baren dregt valt daarom op haar ervaring met het Ameri kaanse gezinsleven. Ze heeft namelijk vanwege de goede relaties enkele keren uit vriendendienst voor oppas gefungeerd als pa en ma een avondje wilden uitgaan. Zo vertelt ze hoe ze met Amerikaanse kinderen Am sterdam in ging om een bioscoopje te pikken en te gaan eten. „We hadden op het Leidseplein gegeten en ik wilde afrekenen", aldus mej. Barendregt, „maar de 'oudste' zoon 12 jaar wilde daar niet van weten". Hij zou als 'heer' wel betalenToen we buiten stonden en ik vertelde, dat we ook het Rembrandtsplein gingen bekijken, vroeg hij: Hoever is dat? Ik vertelde, dat we de afstand in 20 minuten konden lopen, maar hij keek naar m'n hakken en zei „met zulke schoenen moet u niet zo ver lopen en bestelde meteen een taxi". Het was maar een enkel voorval, maar zo heeft mej. Barendregt er meer mee gemaakt. Het is ook niet het voorbeeld van 'de Ame rikaanse jeugd' maar wat zo frappant is, is dat deze charme deze jeugd niet wordt aangeleerd maar spontaan naar voren komt en daardoor zo verfrissend kan zijn". We moeten stoppen maar we hopen met deze impres sies bij onze lezers een me dewerkster te hebben geïn troduceerd, die ongetwijfeld één van de meest zelfstan dige 'vrouwen'-functies in ons bedrijf vervult. Nog een foto van de aardbeien-actie. Via grote stands in en soms buiten de supermart werd het produkt van de Italiaanse producent gebracht naar de Hollandse consument - die graag profiteerde.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 7