„ALBERT HEIJN IS EEN BEDRIJF MET NAAR BUITEN ÉÉN GEZICHT, ÉÉN BELEID, ÉÉN CODE H De heer M. de Boer meent De heer F. A. Boelens „Kopen in overleg met afdeling die er direct mee te maken heeft" Verantwoordelijkheid maakt mijn vak aantrekkelijk Heer en mevr. Bastiaanse vijftig jaar getrouwd Bartelson bezoekt De heer J. Meijn Regelmatige aanvoer tegen redelijke prijzen, daar gaat het om D De heer W. F. Nolte Dank yoorheen, als de broodfabriek een be paalde weegschaal nodig had, dan kochten ze die zelf. En als de cacaofabriek een soortgelijke schaal nodig had, dan koch ten ze die óók zelf. Zo kon het gebeuren dat er voor eenzelfde doel twee verschillen de apparaten door Albert Heijn werden aan gekochtZoiets maakte administratie en onderhoud niet eenvoudiger, waar nog bij komt dat de verschillende toestellen ook niet altijd gelijkwaardig waren. Erger was, dat Albert Heijn door deze versnippering als koper aan belangrijkheid verloor, en ook dat soms voor eenzelfde artikel door twee sectoren van het bedrijf verschillende con dities werden overeengekomen. Dat waren een paar van die dingen waar we van af wilden toen we aan één centrale inkoop dachten. Albert Heijn is één bedrijf met naar buiten één gezicht, één beleid, één code. Ik heb het al eens eerder gezegd: we hebben allen dezelfde voorletters, AH". iermede is de heer W. F. Nolte, onderdirecteur van Albert Heijn, op zijn stokpaard je: de eenheid van de inkoop. Een eenheid, die overigens ook bij de nieuwe indeling niet hele maal kon worden doorgevoerd. Dat zou te veel van het goede zijn geweest. De gecentrali seerde inkoop is bij de nieuwe indeling gesplitst in een afdeling Merchandising, waarover wij u binnenkort meer zullen vertellen en de Centrale Inkoopdienst (die bij het Technische Bedrijf is inge deeld, omdat er o.m. de tech nische artikelen, de verpak kingsmaterialen, de grondstof fen, kortom alle niet voor direc te verkoop bestemde goederen worden ingekocht). Samenwerking Eigenlijk had deze centrali satie van de inkoop al veel eerder moeten gebeuren, maar we hebben het de achter ons liggende jaren zo druk gehad met de uitbreiding van het be drijf, met nieuwe vestigingen, ontwikkeling van distributie centra, verruiming van het as sortiment en allerlei toekomst plannen, dat we aan deze her groepering eenvoudig niet zijn toegekomen. We hopen echter hiermee nu tegenover handel en industrie een nóg belangrij ker plaats in te nemen en daar naast ook een harmonisatie van uitrusting en inventaris te be reiken. Dat wij hiervan voor- De heer W. F. Nolte, onder directeur Albert Heijn N.V. en hoofd van de Centrale In koop. delen voor het bedrijf voorzien, zal u wel duidelijk zijn. Wat de mogelijkheden van ons team betreft, heb ik goede verwach tingen. Overigens ben ik van mening, dat voor ons welslagen een goede wederzijdse samen werking met alle bedrijfs- en concernonderdelen van het al ler grootste belang is." De heer M. de Boer. J^e afdeling grondstoffen, halffabrikaten, peulvruch ten en PMC-artikelen heeft de heer M. de Boer als Se nior-inkoper. Zijn algemene assistent is de heer R, Ger- ritsma, terwijl zijn medewer ker, de heer W. van Dijk, speciaal belast is met de vele calculaties, het transport, de verzekering, de invoer en de administratieve afwikkeling van alles wat door deze af deling wordt gekocht. Wij kopen de grondstoffen en halffabrikaten voor onze drie produktiecentra, t.w., die in Zaandam, de broodfabriek in Halfweg en de banketafdeling in Amsterdam. Verder nog een aan tal produkten die overwegend voor deze produktiecentra van be lang zijn. Bloem, om zo een voor beeld te geven. De produktiebe- drijven hebben daar een heleboel soorten voor nodig, de filialen maar enkele. Die doen wij voor hen in de zakjes". Bij de boer Het inkopen van meerdere grondstoffen gaat veelal op omschrijving, maar het is ook wel eens nodig er op uit te trekken. In het begin van het seizoen, bij voorbeeld, moet de peulvruchtenbeurs in Rotter dam elke maandag worden be zocht. ..Na zo'n maand of drie ken je de oogst wel en kunnen we verder weer op omschrij ving kopen, trouwens, we ko pen nog heel wat op contract bij de boer". Reizen Voor de PMC-artikelen moet wèl worden gereisd. We ko pen geen enkel artikel voor de PMC of we hebben de fabriek beoordeeld. Meestal is dit in Europa en dan ga ik samen met onze technische specialist op dit gebied. Uiteraard krij gen we regelmatig bezoek op onze afdeling, enerzijds van be staande leveranciers om ons op de hoogte te houden van de marktsituatie en van de ont wikkeling van hun artikelen, anderzijds van nieuwe gezich ten met hun aanbiedingen. En daarnaast komen natuurlijk dagelijks de noteringen door van de goederenbeurzen.". Verantwoording Als inkoper sta je vaak te genover mensen die hele maal gespecialiseerd zijn in hun product. Maar wij hebben het voordeel dat we het labo ratorium achter de hand heb ben. Daarmee hebben we een intensieve samenwerking en ook wat dat betreft is onze nieuwe behuizing aan de Oostzijde een hele verbetering. Wat dit vak aantrekkelijk maakt is de ver antwoordelijkheid. Samenspel Je bent verplicht je werk zo goed mogelijk te doen, al is er geen inkoper die niet wel eens een strop heeft gekocht. Het gekke is dat je er niet bent je van alles het duurste zou kopen daarmee hoef je, nog helemaal niet het beste eindprodukt te krijgen. De kunst is dat je zó inkoopt dat je dat wél krijgt voor alle eindprodukten precies de ge- eigende grondstoffen. En dat is een samenspel tussen het la boratorium, de produktiebe- drijven en ons". Te doet hier nooit iets alleen", aldus de heer F. A. Boelens, Senior-inkoper van de afdeling technische inkoop, „of het moet iets zijn wat al heel regelmatig voorkomt en je helemaal in de vingers zit. Als je jaren in de in koop zit krijg je overal verstand van een béétje. Daarom kopen we bijna alles in overleg met de afdeling die er direct mee te maken heeft". Onze voornaamste taak is te weten wat er op de markt te koop is, daar zijn we voor. Maar nu is het ook weer niet zo dat de mensen van de ver schillende bedrijfsonderdelen en de andere specialisten geen contact meer hebben met wat er in hun branche aan nieuws te koop is: van alle folders en verdere documentatie die we binnen krijgen gaat één exem plaar naar diegenen die er rechtstreeks mee te maken heb ben. Het gebeurt ook vaak dat die uitmaken wat er gekocht wordt en zelfs bij wie. Wat dat betreft zijn wij een zuiver dienstverlenende groep, we ge ven advies en we ontlasten de betrokkenen van een hoop rompslomp." Autopark De vele artikelen van deze af deling zijn in drie groepen verdeeld tussen hemzelf en de heren F. C. Blok en H. Eijben, twee inkopers. Terwijl de heer Boelens zich overwegend bezig houdt met de uitrusting en in richting van de verwerkings centra en horecabedrijven, be weegt de heer Blok zich in eerste aanleg op het terrein van de filialen; de heer Eijben ten slotte behandelt primair de pro ductiebedrijven benevens het autopark. Charmes Vroeger was woensdag offer tedag, maar tegenwoordig is dat meest na afspraak of op uitnodiging. Een van de charmes van het inkopen is het beoordelen van je partner. Niet bij het eerste woord mis schien, maar wel in een eerste gesprek. Je bent met de een ook anders dan met de ander, je moet je mensen taxeren". Brandkast In principe hebben we jaar lijks tenminste éénmaal contact met de managers van onze vaste leveranciers, veel contracten zijn dan ook jaar contracten. Neem brandkasten bijvoorbeeld. Iedere supermart krijgt een brandkast, dus tegen december bekijken we hoeveel supermarts er dat nieuwe jaar bij gaan komen. Zoveel kasten bestellen we dan, order op af roep, met zo nauwkeurig moge lijk gespecificeerde leverdata. Dat is prettig voor de leve rancier, maar ook voor ons, als u begrijpt wat ik bedoel". Deskundigen En neemt u het geval dat er een nieuwe type snijma chine uitkomt, nee, geen snij machine, dat is aflopende zaak. Laten we zeggen een nieuw soort kassa. Zo'n ding bekijken we eerst zelf, dan nemen ver dere deskundigen hem onder handen. Daarna komt hij op proef in de verkoopsector, de afdeling organisatie maakt er rapport van op en pas als dat allemaal gunstig is zijn we te vreden." Uit aller naam: M. Poortvliet-van der Ree. Zaandam, mei 1966. De in dit artikel genoemde medewerkers van de heer Boelens, de heren F. C. Blok en H. Eijben, resp. 2e en 3e van links. Op 10 mei jl. herdachten de heer en mevr. Bastiaanse het feit, dat zij op dezelfde datum in 1916 in het huwelijk werden vei'bonden. Na een kerkdienst, waarheen zij zich net als toen, per koets hadden begeven, werd in het gebouw „Het Visnet" te Huizen een bijzonder druk bezochte receptie gehouden. Er waren bezoekers en fraaie geschenken o.a. van het D.K. Utrecht en van de S.M. te La ren, waar de gepensioneerde heer Bastiaanse nog twee da gen per week werkzaam is. Het bruidsbaar bezorgde het personeel 's morgens een bij zonder prettige verrassing, toen zij hen in een door de B.L. voorgelezen brief een bedrag voor de personeelspot aanbo den. Wij hopen dat zij nog vele jaren in goede gezondheid sa men zullen leven. Wij hebben deze maand dan weer blijde berichten te melden. Mejuffrouw Meijn (Tran sito) is als deze Flitsen ver schijnt, in de huwelijksboot ge stapt met de heer J. H. Leeg water. Wij wensen u beiden een heel goed huwelijk toe en veel gezondheid. De heer en mevrouw Rijmberg waren op 12 mei 12jaar getrouwd. Onze felicitaties! De heer en mevrouw Beute waren op 14 mei 25 jaar ge trouwd en de heer en mevrouw Monsma op 25 mei 12jaar getrouwd. Wij wensen deze bruidsparen nog vele jaren toe en van harte gefeliciteerd namens ons allen. Bij de familie Tepaske (B. afd.) is een zoon Eddy gebo ren. Wij feliciteren de ouders met dit blijde gebeuren. Mevrouw Hoogland vierde op 2 mei haar 5-jarig zakenjubi- leum. Onze felicitaties. De heer W. F. Nolte (C.l.) hoopt op 1 juni zijn 25-jarig zakenjubileum te vieren. Nu reeds onze felicitaties. De heer en mevrouw Groen (gep.) zijn 8 juni 60 jaar ge trouwd. Dit is wel een bijzon- de afdeling Verpakkings artikelen worden, de naam zegt het al, alle verpakkingsmate rialen gekocht voor de fabricage- afdelingen, voor de vlees-, groen ten- en broodcentrales en voor de filialen. Maar dat is niet alles. We kopen ook de kantoorbe nodigdheden, formulieren en bloks voor alle bedrijfsonderdelen. Bij elkaar zo'n 3000 tot 4000 artikelen". Senior-inkoper van deze afde ling is de heer Jb. Meijn, met naast hem als inkoper de heer P. Brasser. „Regelmatige aanvoer tegen redelijke prijzen, daar gaat het om", zo ziet de heer Meijn het, „en dankzij mo derne hulpmiddelen als plan ning, magazijnbeheer en me chanische boekhouding is het mogelijk tijdig in te kopen". De afdeling verpakking is niet zoals de technische afde ling, verdeeld tussen de inko pers, al zijn er wel artikelen die maar door één van beide heren worden verzorgd. Ver pakkingsmaterialen voor de distributiecentra, bijvoorbeeld, gaan vooral door de handen van de heer Brasser. Ook wij hebben te kampen met het huidige tekort aan personeel, al is dat dan indi rect. Vaak kloppen levertijden niet met de afgesproken data, gewoon, omdat de leveranciers er zich niet aan konden houden. Dat geeft een hoop narigheid, maar wat mij betreft mag het tot in lengte van dagen zo blij ven ieder die de vooroor logse ellende van werkloosheid heeft gekend zal dit begrijpen". Bovenop T\e overplaatsing van onze afdeling naar de Oostzijde is een hele stap vooruit, vooral door het betere contact met de afdelingen, die toch eigenlijk onze afnemers zijn, tevens ook met het laboratorium. We zit ten er nu als het ware boven op en als er iets niet goed is kunnen we meteen maatregelen nemen". der voorrecht om dit te mogen beleven en dan nog in goede gezondheid. Namens ons allen hartelijk gefeliciteerd. Alle feestgangers met huwe lijksfeesten en zakenjubilea van ons allen hartelijk gefeliciteerd. Nu een overzicht onze zieken van de afgelopen maand: Me juffrouw Oosting is nu in 't ziekenhuis in Utrecht, waar zij geopereerd is aan haar hart, maar de berichten zijn nogal gunstig, dus laten wij hopen dat alles weer goed mag ko men en Jans weer in ons mid den mag terugkeren. De heer W. Waij die al ruim drie maanden thuis is voor de geling, waarvan enkele weken in het ziekenhuis, zal nu wel spoedig naar huis gaan, daar de ziekte nu snel gaat ver dwijnen. De heer D. Kok is nog steeds door ziekte aan huis gebonden, maar straks nog een paar we ken naar Egmond en dan ho pen wij dat het ergste van de ziekte voorbij is. De heer Hilverda is in het ziekenhuis opgenomen, maar zal na de operatie, die prima verliep, weer gauw thuis zijn.' I De heer Donkers wacht al i enige weken voor opname voor keen operatie. )De heer Winter is geopereerd I aan de schildklier, maar moet nogmaals geholpen worden wat nu niet zo gelukkig is voor I hem. I De heer J. Meijn moest opge- I nomen worden in het zieken- \huis, maar hij zal, als deze Flitsen verschijnt, snel weer thuis zijn. )De heer S. Bakker uit Lands- ïr is al enige weken thuis Zwegen ziekte. Wij wensen hem teen spoedige beterschap toe. Mevrouw Weidema, die al een halfjaar thuis is, wordt wel wat beter maar is nog niet geheel hersteld. De heer Lokkerbol is nog we- 'gens ziekte thuis. Wij hopen oor hem dat alles weer ten 'goede mag keren. 'De heer Van Briemen loopt nog steeds naar de dokter. Het wil nog niet erg. De pijn wil tnog niet weg. r Voor de heren De Boer, Brak- fker, J. Mooy onze beste wen- F sen. 'Zo wil ik dan ook dit mei- f verslag beëindigen om u alle- f maal heel veel plezier in de f vakantie toe te wensen en al ronze zieken een spoedig beter- f schap toewensen. v.l.n.r. mej. I. Verhaal, de heer Jb. Meijn en de heer P. Brasser. Mede namens mijn kinderen wil ik u danken voor de vele blijken van medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde Man, onze lieve Vader en Opa WILLEM POORTVLIET

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 5