Administratiegebouw aan Hoogendijk in lichter laaie Brandweer oefende NIEUWE ARTIKELEN Guanabana- siroop Openingstoespraak in Enschede van de heer G. J. Heijn „Beste verkoopargumenten blijven onveranderlijk goede kwaliteit en prettige bediening" FEESTAVOND IN BAARN E Ze zeggen dat Ze zeggen dat Geslaagd f TT et is vandaag een bijzondere dag, het is tè lang geleden dat er een restaurant van ons geopend werd. Het tempo dat wij bij het moederbedrijf ondanks de trage bouwvergunningen weten te handhaven kunnen wij in de restaurantsector helaas niet evenaren. Dit is bijzonder jammer omdat wij van mening zijn dat er ook hier een taak voor ons is weggelegd". Immers, onze activiteiten zijn gericht op het te eten geven aan mensen, of zij zich nu thuis be vinden of buitenshuis. Deze laatste sector met name heeft wat de dynamiek in de vernieuwingen betreft in het algemeen een langzamer tempo dan de detailafzet van levensmiddelen. TT et Horeca bedrijf is waar- AA schijnlijk een van de oud ste ter wereld. Is 't misschien daarom dat de restaurantsector zo'n lange tijd heeft stilge staan? De restaurants richtten zich op de „happy few". De betrekkelijk kleine kring van potentiële restauranbezoekers moest aan vrij hoge eisen vol doen. In de eerste plaats dien den zij kapitaalkrachtig te zijn. In de tweede plaats dienden zij over een dusdanige graad van zelfverzekerdheid te be schikken dat zij in dit restau rantdomein, met zijn geheel eigen normen en sfeer, durfden binnen te treden. Immers, de hoogste eisen wer den gesteld aan hun „savoir vivre". Slechts indien hun ta felmanieren onberispelijk wa ren en hun kennis van het Frans niet onderdeed voor hun kennis van Franse wijnsoorten, konden zij hopen de minachting van de oberkcllner te ontlopen. Maatregelen Van de zijde van het restau rant werd de bedrijfsvoe ring afgestemd op de voor namelijk door hen zélf aange legde hoge normen, tot uiting komend in haast onbeperkte menukeuze, veelal dure inrich ting en perfecte bediening. Het gastheer-zijn in deze volmaakte uitvoering moest dan ook on ontkoombaar resulteren in hoge prijzen. De stijgende kosten echter maakten het noodzakelijk om. teneinde de winst op een re delijk peil te houden, maat regelen te treffen. Kernpunt Hiermee zijn wij gekomen op een van de kernpunten van de Horeca problematiek, want de eenvoudigste oplos sing, n.l. prijsverhoging, bleek tevens de slechtste te zijn. Juist dit zou de reeds kleine kring van potentiële klanten nog ver der ingekrompen hebben. Daartegenover zou een prijs verlaging met het doel om de omzet te vergroten door meer klanten te trekken, niet zonder meer effect sorteren door de in het verleden gecreëerde drempelvrees. Het werken aan de kostenzijde van de bedrijfsvoering is m.i. door het sterk aan traditie ge bonden Horeca-bedrijf tè lang niet serieus genoeg ter hand genomen. Teneinde aan deze vicieuze cirkel te ontkomen zullen radicaal andere wegen moeten worden ingeslagen. Er zal in de eerste plaats op een omzetvergroting moeten wor den gewerkt. Een omzetvergro ting die slechts kan worden bereikt indien meer mensen er toe komen om veelvuldiger buitenshuis te eten. Een sim pele aanmoediging „Uit, goed voor u" is dan niet voldoen de. Deze nieuw aan te trekken groep van consumenten zal bepalend moeten zijn voor de normen die aangelegd moe ten worden. Ik zou het mode woord „marketing" in dit ver band willen gebruiken, of liever gezegd datgene waar 't voor staat in de restaurant- sector willen hanteren. De vele definities wil ik laten voor wat ze zijn. Het wezenskenmerk dat wij echter bij alle definities terug vinden, n.l. „op de con sument georiënteerd zijn", „van de consument uit redenerend" zou ik echter persé willen vast houden. Als wij dat doen wordt de af te leggen weg al min of meer voor ons uitgestippeld. Mag ik deze weg, zij het snel, even met u bekijken? Die zo noodzakelijke nieuwe groep van consumenten waar wij de blik op gericht houden, heeft een paar wensen: 1. een betaalbare prijs 2. een informele, gezellige sfeer waar hij (zij) zich met zijn (haar) gezin wel kom voelt 3. een vriendelijke vlotte be diening 4. een maaltijd van goede kwaliteit. De consument koopt niet al leen „een toebereide maaltijd", hij verwacht tevens o.a. te krijgen „een moment van ontspannen zijn". Niet opgeprikt Dit brengt voor ons mee dat hij zich geen zorgen mag maken of hij de Franse naam van de schotel wel goed be grijpt of uitspreekt. Dit be tekent dat hij moet weten dat zijn kinderen welkom zijn, één van de redenen dat wij o.a. aan ons kindermenu zo'n zorg be steed hebben. Hij wil niet met z'n zondagse pak opgeprikt ziten tussen marmer en palis sander hout. Maar „relaxed", net even feestelijker eten dan thuis (per slot van rekening kost 't ook meer dan thuis). Maar waar thuis het motto is „eten wat de pot schaft", hoeft het buitenshuis o.i. niet meteen dóór te slaan in de richting van „keuze uit onbeperkte mo gelijkheden"hetgeen u uit de menukaart hier zal blijken Goethe zei 't reeds in zijn son net „Was wir bringen": „In der Beschrankung zeigt sich erst der Meister". Hij moet daarbij ongetwijfeld aan 't res taurantbedrijf gedacht hebben. Betaalbaar Ïk ben daarmee weer beland bij die eerste wens van de klant: een betaalbare prijs. Eindelijk na enkele malen te zijn uitgesteld, dan weer eens een personeelsavond. Maar deze overtrof dan ook alle verwach tingen. Na de werkzaamheden te heb ben afgemaakt zijn we gaan dineren in een chinees restau rant zodat de stemming al „in" was bij het betreden van de feestzaal. Tijdens de koffie sprak de heer Haslinghuis, on ze bedrijfsleider een opening woord en verwelkomde onze speciale gasten van deze avond, de heer en mevrouw Van Ka pellen en de heer en mevr. Jen- ster, respectievelijk bedrijfslei der, opvolger van de heer Has linghuis, en de personeelschef. De avond werd omlijst door een uitstekende band waarin drie AH'ers vertegenwoordigd wa ren en verder werd er nog wat cabaretnummers ten tonele ge bracht door eigen personeels leden o.l.v. de heer Barel. Na een dansje te hebben ge maakt, hield de heer v. d. Veen een onzer afd. chefs, een toe spraak waarin de heer Hasling huis gekenschetst werd als een mens die niet altijd boven de afd. chefs staat maar er achter, (zodat hij ons tot meer steun kon dienen), een emotioneel doch stringent beleid voerde, bij het steeds weer terugkeren de personeelsgebrek toch altijd weer een oplossing wist te vinden, ook door zelf de han den uit de mouwen te steken. Wij danken hem nogmaals voor de prettige menselijke verhou dingen die altijd gefundeerd waren in het optreden van de heer Haslinghuis. Wij wensen hem, zijn vrouw en kinderen veel succes toe in de nieuwe S.M. te Hilversum. Ook de heer van Kapellen richtte enkele woorden tot ons en sprak het vertrouwen uit, om op ons te kunnen rekenen zodat wij ook altijd met raad en daad kunnen worden bijge staan. I Voor de zoveelste maal snijdt wethouder v. d. Heyden het punt E 8 aan. zij het nu in een wat smakelijker vorm. Daarom geen dure inrichting die in de prijs moet worden teruggevonden. Daarom een assortiment zonder arbeidsin tensieve verfijnde en luxe spe cialiteiten, maar schotels die praktisch iedereen lekker vindt, van goede kwaliteit. Opge diend niet in vele schaaltjes die elk op een bordje staan, die weer op een servetje op een ander bord staan, maar plate-service: arbeidsbesparend, dus goedkoper en toch gezellig en smakelijk. Niet op wit tafellinnen dat de kosten opdrijft, maar op kleine individuele papieren tafelkleed jes, die zeker niet ongezelliger, maar wel goedkoper en zeker hygiënischer zijn. De uitge kiende beperking in de menu kaart maakt een grote ge specialiseerde keukenstaf en 't aanhouden van grote voorra den overbodig. De juiste lay-out voor keuken en restaurant is inttissen ver wezenlijkt en arbeids besparen de werkzaamheden voor keu ken- en bedienend personeel zijn ingevoerd. Hoewel dit de 7e AC is, zijn wij toch hier in Enschede ten aanzien van de hiervoor door mij genoemde aspecten verder gegaan dan in de andere ACs. Verkoopkunde ander aspect dat wij beogen meer tot zijn recht te laten komen in de bedrijfs voering is de verkoopkunde. Niet de traditionele afwach tende houding: „zoek maar wat uit, klant, ik merk 't wel", maar verkopenin de gunstige betekenis. NI. het trachten te verkopen van die artikelen waar de klant blij mee is en waar wij eer mee inleggen. Daarom: slechts 4 menukaar- het stond in een weekbericht .Wilt u opgeven of u AL OF NIET in het bezit bent van een molen. Oók opgeven wanneer u GEEN molen hebtHebt u wél een molen wij kunnen zo even door gaan tot we zelf met molentjes lopen. de laatste lay-out van het nieuwe hoofdkantoor er als volgt uitziet: vele stafkamers en één computerhok met slaapbank voor heer M die af en toe op een knop zal moeten drukken. Er zoveel mensen zijn die het plafond van de nieuwe Alberts' Corner in Enschede lelijk ge vonden hebben, dat het wel mooi MOET zijn. ten maar elk met een speciali teit. Onveranderlijk zal echter het beste verkoopargument moeten blijven: goede kwaliteit en prettige bediening. TTef tot stand komen van AA deze AC is mogelijk ge weest door een staaltje van samenwerking tussen vele men sen. Koploper De manager, de heer De Ruiter wil ik graag, mét zijn gehele team. bijzonder geluk wensen. Wij hopen en vertrouwen dat hij het waar zal maken dat dit „nieuwste model AC" een suc ces zal worden. Als dat zo is zal ons vertrouwen in de res taurantbranche in het algemeen en in die van AH in het bij zonder, verder verstevigd wor den. 't Zal hem goed doen te weten dat hij de koploper is van de vier AOs die wij in 1966 zeker zullen openen. Laten wij hopen dat dit een kentering zal zijn in dat openingstempo dat ik in 't begin als eigenlijk te langzaam kwalificeerde. wij zó zindelijk zijn, dat in het H.K. dagelijks de kopjes met lysol worden ontsmet de smaak van de koffie deze zindelijkheid suggereert; de opmerkingen van Flitsen- appie alleen maar slaan op het hoofdkantoor en z'n zoge naamde aardigheidjes wel wat ver gezocht zijn. men in Zwanenburg. Rotter dam en Dordrecht de redactie van Flitsen verwijt, dat er nooit iets over de buitenge westen wordt geschreven. men in de filialen zegt, dat men in de Flitsen alleen over Zaandam schrijft, in Zaandam de verzuchting wordt geslaakt over het wei nige plaatselijke nieuws in de Flitsen. Voor het diploma „kleinhandel vers vlees" zijn geslaagd de he ren: S. Koper, werkzaam in filiaal Binnenweg, Heemstede L. A. Vinke, bedrijfsleider Ierseke, P. Prins, bedrijfsleider filiaal Hippolytushoef, Y. v. d. Blom bedrijfsleider filiaal Hei- loo, R. C. v. Silfhout, bedrijfs leider filiaal Wandelweg. Wor- merveer, J. Schill, bedrijfsleider filiaal Maasstraat 16, Amster dam, H. R. de Nijn, bedrijfs leider filiaal Scheldestraat 11, Amsterdam, E. C. Koomen, werkzaam in filiaal Wandel weg, Wormerveer, F. Kerse boom, werkzaam als reserve chef, die tevens is geslaagd voor het diploma „Spreken in het Openbaar". De heer J. J. Hensen, bedrijfs leider Middelharnis, is geslaagd voor het diploma „P.B.N.A." De gemeente-brandweer werd i Qnder de code-naam „tien pond grutten" werd op 4 april j.i. een grote brand weeroefening gehouden in het Administratie Gebouw aan de Hoogendijk te Zaan dam. Deze oefening is droog gehouden, d.w.z. er werd geen water gegeven. De brand zou ontstaan zijn op de 2e verdieping en was na gebootst met kartonnen vlammen en rood licht. In eer ste instantie werd de brand bestreden door de bedrijfs brandweer van het A.G. met brandblusapparaten en de brandslangen, die zich op elke verdieping bevinden. De blussers van het A.G. konden deze brand echter niet blussen, omdat ze door geslagen was naar de 3e ver dieping. De brandweerploeg van het Administratie Gebouw, v.l.n.r.: brandweer- instructeur P. van Heijnsbergen, P. Vendel. J. Kramer, P. Schipper, S. van T oorenburg en op de voorgrond, de commandant F. Ver maat. De heer D. Mulder ontbreekt op de foto. De heer Vermaat (421) kan nog wel een paar actieve mensen voor zijn ploeg gebruiken en is gaarne bereid alle inlichtingen te geven. J kunt zich waarschijnlijk moeilijk voorstellen hoe een guanabana vrucht smaakt. De smaak van deze vrucht houdt het midden tussen en meloen en perzik. Ze wordt gekweekt in de tropische landen zoals Co- I lumbia en Suriname. Dat we i een nuchter volk zijn wordt weer eens bewezen door de Nederlandsche naam, die we destijds aan de guanaba na vrucht hebben gegeven, nl. zuurzak. Een limonadesi- roop met de smaak van deze uitheemse vrucht is geko men in de sortering onder de naam Guanabana-limonadesiroop Exotisch Een limonade dus met een exotische smaak, die echter, door zijn samenstelling sterk verfrissend werkt, zoals een goede limonade dient te zijn. kwam met twee autospuiten met groot vermogen. Intussen was er een man als vermist opgegeven en deze werd door twee van brandmaskers voor ziene mannen naar buiten ge bracht. De brand woedde echter door en de ladderwagen en blusboot „De Weer" moesten gealarmeerd worden. Het ge hele gebouw was in het duister gehuld. De lichtagregaten wer den echter aangeslagen en de lampen werden naar verschil lende verdiepingen en gangen gebracht. Brand meester "VTatuurlijk werd de brand nu -1-" ingesloten en kon de mel ding „brand meester" gegeven worden. De commandant en onder-commandant van de ge meente brandweer, t.w. de he ren Bührs en Holleman en de heer van Meeuwen van de brandpreventie gaven blijk van hun belangstelling. Dacht men eerst de brand ge blust te hebben, bij een na-con trole werd echter in een garde robe nog vuur gezien en ge knetter van vlammetjes ge hoord een vernuftig instru mentje bootste ze na). Een fiks straaltje werd er opgezet en nu was toch echt de brand ge blust. De uitdrukking „brand mees ter" wil niet zeggen, dat de brand volkomen uit is, maar dat ze ingesloten is en zich niet meer kan uitbreiden. De oefe ning duurde van 19.58 uur tot 20.55 uur om deze tijd werd het sein „inpakken" gegeven. Na afloop werd er in de kan tine een nabespreking gehouden van deze groots opgezette en geslaagde brandweeroefening. Hoewel ik de laatste jaren jam mer genoeg niet meer dagelijks in Zaandam aanwezig kon zijn, heb ik op mijn manier steeds meege leefd. Dat deze meelevendheid wederzijds was is mij gebleken op de dag van mijn afscheid. Het was in één woord geweldig. U kunt zich voorstellen dat het voor mij momenteel moeilijk is een ieder persoonlijk te bedanken. Daarom wil ik dit mede namens mijn vrouw langs deze weg doen. Wij zijn dankbaar bij het zien van de vele welgemeende blijken van belangstelling. Nogmaals hartelijk dank. J. van Vliet en echtgenote

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 4