Italiaanse aardbeien 24 uur na plukken al in AH-Sn pen naris Crrote drukte irt Enschede ZEVENDE ALBERT'S CORNER HAD VÓÓR OPENING AL UITSTEKENDE PERS N.V. Albert Heijn koopt Vleeswarenbedrijf J. Meester N.V. Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. Contract verlengd IllllllllIlWllli Luchtbrug maakte spectaculaire aardbeienverkoop mogelijk Van de redaktie aanzienlijke produktiewinst in kaasafdeling van D.C. Idee van C. Jaring leidt tot In dit nummer 23e jaargang no 5 juni 66 De leverantie van melk- en melkprodukten aan het Amerikaanse en Canadese leger in Europa door Stero- vita Export gaat het 17e jaar in. Weliswaar moest deze order tegen zware concurrentie veroverd worden. De order is iets kleiner dan in het voorgaande jaar, ca. 10% en er zal meer in Duitsland en minder in Frankrijk wor den afgeleverd als gevolg van de Franse NAVO-poli- tiek. Inmiddels wordt ook melk geproduceerd voor de Ne derlandse markt in pure- pack, dit is nog in een proefstadium. SAH002000274 g f f t 1 1 f Flitsen Landelijk Juni 1966 J^onderdag 12 mei, 9 uur, gin gen de deuren van de ze vende Albert's Corner, van Loenshof 15 Enschede, voor het publiek open. Het werd druk, heel erg druk. Recensie-diner Gelukkig beschikte Manager P. Ruiter over een getrainde groep medewerkers, want resp. zater dagavond vóór de opening wa ren de voorzitters van de 40 grootste sportverenigingen met hun echtgenotes uitgenodigd voor een recensie-diner, maan dagavond 9 mei kwamen de secretarissen met hun ega's aan de beurt en last but not least dinsdagavond 10 mei was het de beurt van de penningmees ters met hun dames. Boven dien werden zaterdagmiddag 7 mei 80 kinderen van de dichtstbijzijnde lagere school getracteerd op poffertjes met limonade en was er maandag middag 9 mei een recensie- lunch voor 80 studenten van de beide Hogescholen in Enschede. K S - taart Ook de receptie op 11 mei met als hoogtepunt het op verzoek van de heer G. J. Heijn aan- snijden van een resuachtige E 8 taart door wethouder A. van der Heyden, het optreden van 's werelds magiër no. 1. Attentie Fred Kaps en het sherryglas met inscriptie dat de genodigden werd aangeboden, droegen er toe bij, dat de nieuwste Albert's Corner al voor de opening let terlijk en figuurlijk een uitste kende pers had. Voor de inrichting en zeer mo- Dit juni-nummer heeft de re dactie willen plaatsen in het teken van de communicatie. Weliswaar is het de taak van elk Flitsen-nummer om een bijdrage te leveren aan de communicatie in onze on derneming, maar wij willen deze keer de schijnwerper richten op verschillende communicatie-kanalen, die bestaan. Als deze goed func tioneren, loopt de samen werking soepeler en heeft iedereen meer plezier in z'n werk. Het is niet alleen nuttig om te weten op welke wijze wij zelf en anderen bijdragen tot het welslagen van het ge heel; het is ook prettig te weten hoe de besluitvorming tot stand komt. Over deze communicatie kunt u o.a. het volgende le zen: 1Vergaderroosters, waarbij beslissingen genomen wor den in de commandolijn, voornamelijk van boven naar beneden. 2. Ondernemingsraad en Contactcommissies: waarbij berichtgeving over directie beleid en signalering van hetgeen onder het personeel leeft worden uitgewisseld, zodat misverstanden, tegen stellingen e.d. worden voor komen en eenheid van den ken en handelen ontstaat. 3. Kaderopleiding: waarbij naast vakbekwaamheid ook het vormingsaspect grote aandacht krijgt. D.w.z, dat de leidinggevenden leren te handelen in de geest van de directie, waardoor de een heid van beleid wordt bevor derd. 4. Schriftelijke voorlichting en berichtgeving op zo ruim mogelijk terrein: Hieronder vallen de weekberichten aan de gecentraliseerde een heden (filialen, restaurants), het huisorgaan AllerHande en het personeelsorgaan AH Flitsen. Dit zijn alle hulpmiddelen waarvan wij een intensief ge bruik maken. Centraal blijft echter onder alle omstandig heden staan, dat het dage lijkse gesprek tussen de chef en zijn medewerkers en tus sen alle medewerkers op al le niveaux de kurk is waar op een goede communicatie drijft. Hiermee staat en valt ook de goede onderlinge sa menwerking en wij hopen dan ook dat onze Flitsen en de andere communicatie middelen dit gewone dage lijkse gesprek zullen blijven voeden, Jtaliaanse „natuuraardbeien", 's morgens geplukt... en de volgende ochtend reeds in de AH SuperMarts! Dankzij een zeer nauwkeurige „timing", was het mogelijk om per DC-7 van Martin's Air Charter Itali aanse aardbeien binnen drie uur rechtstreeks uit Italië over te vliegen. Een spectacu laire luchtbrug, die het moge lijk maakte om dagelijks verse aardbeien in prima conditie in de AH SuperMarts te verkopen voor een prijs van 2,90 per kilo, terwijl de Hollandse kas- aardbeien nog ongeveer 1,25 per doosje van ca. 200 gram noteerden. Op 12 mei gestart heeft deze actie zeer veel succes gehad en heeft zowel de Nederlandse als de Italiaanse pers in be roering gebracht. Niet rechtstreeks Tn zo'n DC-7 van Martin's Air A Charter konden in één keer 2000 kistjes vijf kilo aard beien geladen worden. Soms werden per nacht twee vlieg tuigen ingezet om voor vol doende aanvoer te kunnen zor gen. De route liep niet altijd rechtstreeksDoor motor storing werd er zelfs een maal via Barcelona naar Rimini (Italië's oostkust!) gevlogen met een DC-7 ingericht voor passagiersvervoer. Dit toestel vertrok om 23.10 uit Schiphol met eenennegentig passagiers voor Barcelona. Het kwam daar om ca. 1.30 uur aan. Om 2.30 uur steeg het weer op nu met bestemming Rimini en zon der passagiers. Teamwork mijdens de vlucht werden de stoelen losgeschroefd en in het achtercompartiment opge borgen. Om 6.30 uur landde deze DC-7 in Rimini om daar weer een uur later dus 7.30 uur op te stijgen, nu geheel volge laden met aardbeien en be stemming Schiphol, waar het toestel om 10.40 binnenkwam! Om 12.30 reed de laatste auto geladen met aardbeien af naar de filialen. Een fiks staaltje van improvisatie en teamwork. I Een gezagvoerder van Mar- I tin's Air Charter vindt het kennelijk geen onplezierige vracht. derne snelle keuken werden zeer terecht vele schouderklop jes uitgedeeld. Op woensdag, 11 mei 1966 ontving de heer C. Jaring, me dewerker in de kaasafdeling van het Distributie-Centrum Zaandam, uit handen van de heer J. G. Krijt een bedrag van f 250,— Een verdiende beloning voor de veranderin gen aan de werkstellingen in de kaasafdeling welke naar het idee van de heer Jaring zijn uitgevoerd. Door een wijziging in de hekopstelling en een verruiming van de werkplateaux is het nu mogelijk geworden ook met plastificeermachines hierop te werken hetgeen eerder niet mogelijk was. Communicatie; 'n modern pro bleem op oude wijze opgelost. idee om sorteertafels te plaat sen langs de sorteerband in de afdeling emballage. De omge keerde kisten en kratten, waar mee tot op heden werd ge werkt, zijn verdwenen en heb ben plaatsgemaakt voor deze praktische tafels de werk situatie is hiermede aanzien lijk verbeterd. De heer W. v. 't Veer (maga zijn) mocht 15,in ont vangst nemen voor zijn voor stel het niet gebruikte buizen post-station in de ontvangst ruimte van de kaasafdeling te verplaatsen naar de kelder van het D.C. Hiermede wordt een sneller, administratief contact verkregen tussen de afdeling administratie en de kelder en wordt veel heen- en weer ge loop vermeden. De heer D. Bakker (kaas) heeft voorgesteld in de zijkan ten van het afzuigkanaal van het airconditionings-systeem openingen aan te brengen ter verkrijging van een meer ge lijkmatige temperatuur in het bovenste gedeelte van de kaas afdeling. Mede hierdoor zal be reikt moeten worden dat de temperatuur door het gehele kaaspakhuis dezelfde zal zijn hetgeen het in de juiste kwali teitstoestand houden van de kazen zal bevorderen. Dit idee werd met 20,beloond. In twee gevallen werd een aan moedigingspremie uitgereikt; één idee werd aangehouden ter wijl een ander idee werd afge wezen. pagina Communicatie 2 Afscheid heer J. v. Vliet 2 8 bedrijfsleiders jubileer den 3 Heer G. J. Heijn opent Al bert's Corner 4 Centrale Inkoop 5 Voetbaltoernooi 6 Mej. Barendregt 7 Jubileum Heer Scheer ders 8 Bezoek aan Zwitserland 8 Was 't eerst alleen maar mo gelijk op de bovenste etage van de werkstelling „met hand kracht" de Leidse en Goudse kazen te plastificeren thans kan dit met de machine gedaan I worden waardoor met dezelfde apparatuur een aanzienlijke productiewinst kon worden ver- kregen. In het bijzijn van de chef van de kaasafdeling, de heer G. J. Stolp, feliciteerde de heer Krijt de nuchtere West-Fries van harte met dit uitstekende idee. De heer J. Franken (emballa- ge) ontving ƒ12,50 voor zijn In verband met deze transactie is Albert Heijn N.V. overge gaan tot uitgifte van 700.000 nominaal aandelen Albert Heijn N.V. Albert Heijn N.V. heeft tot deze overname besloten naar aanleiding van de belangrijke stijging in afzet van vlees en vleeswaren binnen het AH as sortiment. Met het oog op dé belangrijk heid van deze sector, waaraan de ontwikkeling van de Super- Mart bijdraagt, is het voor Albert Heijn N.V. wenselijk, mede in verband met de prijs stelling van deze produkten, niet geheel afhankelijk te zijn van derden. De produkten van J. Meester N.V. zullen afgezet worden in de Albert Heijn verkoopplaat- Het vleeswaren- en vleesconservenbedrijf J. Meester N.V. te Wijhe heeft aansluiting gezocht bij Albert Heijn N.V. te Zaandam. Als gevolg daarvan is het gehele aandelenpakket van J. Meester N.V. overgegaan in handen van Albert Heijn N.V. Gezien de ontwikkeling in de vleeswarenindustrie zijn in de naaste toekomst grote investe ringen te verwachten. Hoewel J. Meester N.V. momenteel be schikt over een goed geoutil leerd bedrijf zijn de toekom stige investeringen te zwaar voor een familie N.V. sen naast bestaande merkarti kelen op dit gebied. De export wordt ongewijzigd voortgezet. Voor het binnenlands verkoop apparaat, met name voor de vertegenwoordigers, wordt in overleg met de bij de C.A.O. betrokken vakverenigingen een afvloeiingsregeling vastgesteld. De direktie van het produktie- bedrijf blijft bij de heren G. W. Meester en J. Nijman.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 1