Belevenissen met toeterende Libanezen, Israëli in de Kibboetsj en een ontmoeting met z'n slapie uit Thailand bloemlezing Een gezonde hobby Flitsen-eindredakteur trok de grens over Mevr. Doesburg-Zalmstra jaar bij AH H. WESTER SCHILDERT VOOR ZIJN PLEZIER Omdat de Nederlandse po pulaire minister van buiten landse zaken „bepaaldelijk" niet de enige globetrotter is, zijn wij voor deze ver van huis flitsen een praatje gaan maken met de eindredacteur. Hij vertelde enthousiast over zijn laatste vakantietrip. Het werd een gezellig halfuurtje en hier komt dan zijn reis in vogel vlucht. Je moet weten" zo begon hij, „dat ik dankzij mijn vader al jong kennismaakte met buitenlanders. De „Me lodie der Verten" is mij zo ongeveer met de paplepel in- P. M. C. Brief van jongeman die als ver rassing voor a.s. echtgenote een GROTE koelkast bestelde. Als echter na het huwelijk zijn vrouw een KLEINTJE zou willen: Kan de PMC hier dan voor zorgen? Woedend echtpaar bij portier, die onder grote belangstelling van wachtende relaties even [link uitpakken over oplichterij van PMC. Hebben reeds maan den tevoren aangetekende naar PMC gezonden. Niets van ge hoord. Bewijs meegenomen nl. regu aanget.stuk. Purmcrend no. 412. Employé PMC. Haalde dit stiik op. Inderdaad gericht aan PMC, maar geen afzender op couvert en blanco bestelbiljet. Was in depot gehouden. Resultaat: knallende ruzie tus sen man en vrouw tot grote wachtende menig- vreugde i te bij portier. Noodkreet van Tuinder uit de streek. Moest om economische redenen omgaand kijker heb ben. Had zijn been gebroken en wilde nu vanuit het raam op zijn stoel de knechts in het vizier houden. Verzoek van dame om nu eens precies te vertellen hoe een snelkookpan behandeld diende te worden. Gaf zelf toe dit wel fout te hebben gedaan, anders zou de snert niet uit de pan en tegen het plafond gespoten zijn. Pan leeg. Plafond mooi egaal groen, maar dat kon zoals ze zelf opmerkte de bedoe ling niet zijn. Verzoek van dame om de ont vangen „toneelkijker" (prisma- kijker) terug te mogen zenden. Vond de kijker wat te zwaar en de kleur paste trouwens niet bij haar toilet. Klacht van klant dat die „rot" koelkast helemaal niets wilde doen en dat haar vriendinnen toch wel gelijk hadden dat het stom was geweest om een koel kast bij de kruidenier te kopen. Dit tegen de bezoekende mon teur. W aarop deze correct maar fijntjes antwoordde dat zelfs een Refrigerator niet zou werken als de stekker niet in het stopcontact was gestoken en zich nu nog wel eens ver baasd afvraagt hoe iemand zo'n rood hoofd kan hebben. Woedende scheldpartij van klant waar nu toch de koelkast bleef di eal weken geleden was betaald. PMC wist van geen betaling. Nu dan zou hij van kantoor wel eens even de juiste datum opgeven. Na kwartier timide man die bekende het geld te hebben om gezet in geestrijk vocht, maar daar zijn vrouw thuis achter hem stond moest hij wel flink uitpakken en of wij hem nu maar uit de brand wilden helpen. De klacht dat de KEUKEN- klok zoveel lawaai maakte in de SLAAP-kamer. De klant die stelde dat of onze snelkookpannen of onze droog kokende rijst niet deugde. Ze had onder alle voorzorgen er zorg voor gedragen dat de rijst maar dan ook kurkdroog in de snelkookpan ging en het resul taat was een volkomen oneet bare substantie. Dus welke van de twee artikelen deugde nu eigenlijk niet. De klant die met een woedende brief het Life Platen kookboek retourneerde omdat zij niet met een uitgave van ca. 50 jaar oud wilde worden opgescheept. Je kan Verdikkeme aan bepaalde platen zien (dames met rijg laarsjes en heel lange rokken) dat het boek ca. 1910 moest zijn gedrukt. gegeven. Amper 20 jaar trok ik met echtgenote naar Sumatra waar ik theeplan ter werd. Misschien was ik het nóg geweest wanneer wij tijdens de oorlog in 1942 niet gedwongen werden om met „reisbureau Nippon" op stap te gaan. Kort en goed in 1946 kwamen wij op een schoen en een slof weer in het Zaantje terug. Wanneer we in de jaren daarop last kregen van de „Melodie der Verten", pakten we de ski latten en trokken de bergen in. Maar vorig jaar moest en zou ik een kibboetsj gaan zien in Israël. Mijn vrouw, die de oorlogsjaren nog te dicht achter zich vond, ging niet mee. Ik moest trouwens bekennen dat toen ik in Je ruzalem voor een leisteen gedenkteken stond waarop een eeuwig vuur brandt ter nagedachtenis aan de 6.000.000 vermoorde joden, waar bovendien vergrote foto's hangen van slachtof fers achter prikkeldraad, ik het beslist te kwaad kreeg en na 2 minuten weer buiten stond, diep adem halend om mezelf weer onder controle te krijgen. Grimmig Maar goed, de tocht ging met een Grieks schip (de goed koopste manier wanneer je aan vliegen een broertje dood hebt) via Delphi (ora kel met opschrift „Ken u zelf"), kanaal van Korinthe varen tussen 80 m hoge wanden), naar Kreta, waar wij het beroemde paleis van Knossos bezichtigden. Port Said, waar ik nu in de eens beroemde winkel van Simon Artz als enige klant, Egyp tische sigaretten kocht, was wat je noemt een afgang voor mij. Overal uniformen en een grimmige sfeer. Toeteraars Toen naar Beiroet. Het meest valt je daar de herrie op. Iedereen is er ver rukt over het geluid van zijn claxon, zodat horen en zien je vergaat door al die fana tieke toeteraars. Heerlijk was het daarom korte tijd later een kijkje te nemen in de rustige tempels van Baai- bek waar drie beschavingen op elkaar gebouwd hebben, de Phoeniciers, de Grieken en de Romeinen. In Damas cus ontmoetten we bussen met Mekkagangers die op de vastgestelde tijden (soms midden in een grote ver keerschaos) rustig langs de kant van de weg in gebed gingen. Volendam fjioen via de Dode Zee naar Jericho (opgravingen uit 7000 voor Christus) Bethlehem, Jeruzalem. Over Jordanië gesproken, het klinkt heel naar, maar wat de vreemdelingen-industrie betreft, ik moest wel even aan Volendam denken. Toen ik echter op de berg Nebo stond was ik echt wel onder de indruk. Zo had ik ine in derdaad het Beloofde Land voorgesteld. Verder gingen wij naar Tel Aviv, Nazareth, Meer van Galilee, waar we een kibboetsj bezochten. Ook hier had ik veel respect voor de prestaties in zo'n kibboetsj, maar aan de andere kant hebben wij Nederlanders door onze op vattingen en opvoeding er moeite mee om enthousiast te zijn. Dat ouders hun kin deren bijvoorbeeld één uur per etmaal bij zich krijgen is iets wat wij moeilijk kun nen verteren. Het is gewoon onmogelijk om in zo'n kort gesprek in drukken weer te geven die wij op onze reis kregen van Haifa waar ik nog een oud- leraar opzochtCyprus ook alweer zo grimmig dreigendRhodos een prachteiland met het van de kruistochten zo beroemde Johanniter hospitaal), Athe ne Akropolis), Dubrovnik (een ongelooflijk mooie kust) en Venetië. Een reis om nooit te vergeten maar duur aan kleurenfoto's. „Waren er nog moeilijkhe den?" Huilende echtgenote „Ach ja, je moet je natuur lijk nooit verbazen en niet gauw kwaad worden zoals die Amerikaanse tandartsen die hun boot met bagage en passen lieten vertrekken omdat zij de besproken hut ten niet kregen. Zelf moest ik er toen genoegen mee nemen om in gezelschap van een veel whiskey drinkende Italiaan op een hospitaalbed te slapen. Ook tegen een taxirit van zeven uur 's morgens tot half één 's nachts moet je niet opzien als dat zo uitkomt. Lollig was ook die man die tegen zijn zin maar op aandringen van zijn vrouw de excursie „Athene bij nacht" mee maakte en aan het eind van de trip bemerkte dat onze boot met vrouwlief was ver trokken. Op kosten van de Maat schappij werd hij na veel poespas naar Genua ver voerd om zijn huilende echt genote weer in de armen te sluiten." Tempelresten op het godeneiland Rhodos Dinsdag 5 april stond mevr. Doesburg-Zalmstra in de be langstelling van wege het feit, dat zij 1212 jaar in onze dienst was. Mevrouw Doesburg begon haar loopbaan bij AH in de clioc. fabriek als inpakster, en is gedurende 12' 2 jaar deze afd. trouw gebleven. De heer P. C. Vink sprak de jubilaresse toe en overhandigde haar een gouden ring. Haar directe chefs de heren J. Hekkert en A. Stens spraken eveneens woorden van waarde ring betreffende haar werk zaamheden, en prettige hou ding op de pakafdeling. Namens het pers. fonds reikte mej. E. Vet haar een enveloppe met inhoud over, en een vaas bloemen. Namens haar colle ga's verrijkte mevr. J. Sondaar- Koning haar met een schemer lampje. Tevens uit naam van het pers. fonds bood mej. G. Meyn bloemen aan. Samaritanen in gebed op de berg Gerazim „T." maakt toch ook wel za kelijke trips, kunt u daar iets van vertellen?" Naar Londen „Ja, soms. Vorige maand nog zijn de heer Brandsma en ik naar Londen geweest om een technische bijeen komst van de internationale vereniging van grootwinkel bedrijven in levensmiddelen bij te wonen. Je merkt dan wel dat de Westerse wereld heel klein is geworden, want alle acht deelnemende lan den stoeiden met dezelfde problemen als wij. Noem maar op: krappe arbeids markt, behoefte aan meer vakbekwaamheid. vraag naar meer belangstelling van de universitaire wereld voor het bedrijfsleven, en ga zo maar door. Toch leer je van die ontmoetingen. Ieder pakt die problemen weer an ders aan. Ook valt het op dat in Engeland zelf de ver houdingen in de bedrijven aan het veranderen zijn. De verkiezingsuitslag wijst eveneens wel een beetje op die voorzichtige omzwaai naar andere bedrijfsverhou- dingen. Baby-sit ja, dat moet ik nog wel even vertellen. Tij dens die bijeenkomst in Lon den raakte ik in gesprek mc-t een inleider, de directeur van het British Institute of Management. Midden in het gesprek ontdekten wij plot seling dat we elkaar moes ten kennen. Wat bleek „Het was mijn slapie uit Thailand". Nou zeg, vind je het gek dat ik 's avonds met de baby des huizes in mijn armen liepdat mijnheer Brandsma de zoon van de gastheer met algebra zat te helpen, terwijl de gastvrouw voor het eten zorgde. Onze gastheer, John Marsh, moet eenmaal per jaar de wereld rond o.a. voor adviezen in ontwikke lingslanden op het gebied van het beheren van bedrij ven. „Over verten gespro ken". Nou ik zou zo zeggen, dat is het wel zowat. Maak er maar een leuk verhaal van. Als het te opschepperig wordt schrap ik het wel. Uiteindelijk ben ik toch zelf de eindredacteur niet waar We hebben er een uurtje voor uitgetrokken om de heer H. Wester BL te Barneveld over zijn hobbys te laten ver tellen. Met vermijding van de vele technische termen volgt hieronder het verhaal. In vroegere jaren heb ik veel veel getimmerd", zo vertelt de heer Wester, „de kinderen waren nog klein en poppenhui zen en kruiwagens kun je nooit genoeg maken. Mijn schilder hobby is eigenlijk niet in een bepaalde tijd ontstaan maar ge groeid uit het maken van schetsjes, later pastel en krijt, plakaatverf en tenslotte ben ik in de olie gegaan. Nu schilder ik uitsluitend op linnen, maar altijd schilderen is nogal een zijdig. In 1964 ben ik begonnen met fotograferen. Dat ging zo. Ik had in die tijd een maag zweer en de dokter vond dat ik een hobby moest nemen, die mij voldoende ontspanning gaf. Zo zie je maar wat je van een maagzweer kunt overhouden! Van lieverlede ben ik gaan ont wikkelen, afdrukken en ver groten. Vooral in de eerste tijd had de prullemand een goede klant aan mij. Maar aan de hand van in de handel zijnde boeken over de fotografie ben ik er aardig in thuis gekomen. Het is een hobby zonder end! Ik fotografeer niet bepaalde ob jecten, maar kortom alles wat mij boeit. Laatst ben ik naar IJmuiden geweest en heb daar op het strand met windkracht 10 de gestrande Santa Kyriaki op de plaat vastgelegd. Mijn plan voor de toekomst is om kleuren-foto's te ontwikke len. Ik wil u wel vast een tip geven om te voorkomen, dat kleuren-foto's verkleuren, smeer er een laagje vernis»op! Ja, de heer Wester kan nog uren door vertellen en veel la ten zien. De hele huwelijksre portage van Beatrix en Claus, een kattestudie, wedstrijdfoto's. Mevrouw Wester moet of mag dikwijls als fotomodel fungeren. Overigen heeft zij dit graag over voor haar man want zo zegt zij met trots hij heeft zich door zijn hobbys nog nooit ver veeld en staat daardoor weer iedere dag fris en welgemutst in de zaak en daardoor zijn alle partijen tevreden.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 6