Wij stellen voor: Vreemde functies in Horecabedrijf? v „Een doordacht ontwerp van een restaurant is het halve werk" Gebruik van Franse en Duitse taal om voor „vol" te worden aangezien van Ze zeggen onze President dat De h eer II Th. van Veen van Formosa: Sterovita Melkexport LAATSTE NIEUWS Wimpybars, Albert Corners, Formosa tearooms, wegrestaurants en de Vamilunchroom vormen tesamen de N.V. Formosa, geheel geïntegreerd in het Albert Heijn bedrijf. Op deze pagina maakt u I kennis met de vele functies daarin en speciaal met één van de I functional Neen. er zijn geen vreemde functies in het Horecabedrijf, maar voor een niet ingewijde wel buitenissig klinkende benamingen voor de beroepen in onze bedrijfstak. Wanneer we om ons heen zien naar andere soorten bedrijven, dan bemerken we dat voor eenvoudige werk zaamheden vaak bijzonder mooie en ook indrukwekkend klinkende namen worden bedacht. Wij allen kennen de voorbeelden hiervan, een meisje dat op een atelier werkt is geen naaister meer, maar een modi- nette, een man die de olie- of benzinetanks van een schip schoonmaakt is een classificeerder en degene die op dat zelfde schip niets anders doet dan de machines smeren en van olie voorzien, heette nog niet zo lang geleden een olieman. Nu is dit geworden een monteur van de afd. onderhoud. En toch, waarom eigenlijk niet? Het is een normale menselijke reactie, om door anderen, en zeker geldt dit ook in het dagelijkse werk, gerespecteerd te worden en wanneer een naam hiertoe kan bijdragen, waarom zullen we deze dan niet gebruiken. Franse taal Bij het Horecabedrijf ligt dit echter anders. Wat we in andere bedrijven ervaren als een doelbewuste verfraaiing in de functiebenamingen, in ons bedrijf worden de beroepen al meer dan een eeuw lang in de Franse taal en daarmee in een welluidende vorm uitgedrukt. Dat hiervoor al zo lange tijd het Frans wordt gebruikt, laat zich wel verklaren. In de 2e helft van de. vorige eeuw en ook nu nog is Frankrijk het toonaangevende land in de klassieke keuken. Wanneer we hier b.v. denken aan Escoffier de grote chefkok die werkte in de beroemdste hotels van het oude Europa en met zijn boek „Guide Culinaire" (culinaire gidsdat nog tijdens zijn leven 47 herdrukken zag, de weg aangaf tot een verfijning in de samenstelling van menus voor de gehele uitgaande wereld, dan blijkt wel welk een in vloed Frankrijk, met daarbij zijn overige cultuur, op onze tafelgewoonten had. Logisch is dan ook dat hier de oorzaak gezocht moet worden dat de functies in ons bedrijf in het Frans worden uitgedrukt. In de keuken De beroepen waarmee we in de keuken te maken hebben zijn de volgende chef de cuisine, sous-chef de cuisine, rötisseur, garde man ger, poissonnier, entremetier, saucier, potager, legumier, pa tissier, aide de fourneau, com- mis de cuisine, casserolier, an- nonceur. De bediening De samenstelling daarvan is als volgt: maitre d'hotel, 2e maitre d'hotel, chef de rang, demi chef de rang, commis de rang, som- melier. Cuisine In de keuken zien we dat hier aan het hoofd staat de chef kok. Dit is goed Nedei'lands maar vaak wordt de term chef de cuisine gebruikt. Direct daaronder staat de sous-chef de cuisine of afgekort sous-chef. De keukenwerkzaamheden worden verdeeld over meerdere afdelingen en aan het hoofd van iedere afdeling staat een chef de partie, dus vertaald, een afdelingschef. Dit woord „chef de partie" heeft zo'n ver trouwde klank in ons bedrijf, dat wanneer wij een restaura teur (ook hier Frans) naar zijn keuken-afdelingschefs zouden vragen, hij ons achterdochtig zou bekijken en zich afvragen of hij ons wel voor „vol" moet aanzien. Fornuishulp Chef de partie is een algemene benaming maar voor iedere afdeling is er weer een afzon derlijke naam. In de grote be drijven kennen we hier achter eenvolgens de rötisseur, die is de specialist in het braden van vlees in de meest uitgebreide zin. Aan het hoofd van de koude keuken, het woord koud beschrijft het al, de afdeling van koude voorgerechten, sala des e.d. de garde manger. In sommige bedrijven kennen we ook een poissonnier die de be reiding van vis voor zijn reke ning neemt en ook de enUerne- tier die weei voor de tussen- schotels zorgt. Vervolgens is er in de meeste zaken wel een patissier, de ver zorger van gebak, ijs en pud dingen. Alleen in de zeer grote bedrijven kennen we dan nog een saucier (sausen), de pota- gier (soepen) en de legumier (groenten en aardappelen). Al deze (chefs de partie) kunnen weer in hun taak bijgestaan worden door hulpkrachten, die we dan noemen een aide de fourneau of een commis de cuisine. Een aide de fourneau betekent letterlijk vertaald „hulp aan het fornuis" en is ge woonlijk een aankomende chef de partie, terwijl een commis de cuisine, meestal kortweg com mis genoemd, het jongmaatje is die leert en nog in alle afde lingen zijn opleiding verkrijgt. We moeten de casserolier ook niet vergeten, een belangrijke functie in iedere keuken, is deze die het schoonhouden van de pannen, opscheplepels, hulp machines, kortom alle appara tuur, verzorgt. Zonder een goe de casserolier zou zelfs de beste chefkok niet uit de voeten kun nen. Dan is er tenslotte in som mige zaken een annonceur. Ver taald betekent dit een „aan kondiger". Zijn werk is het aankondigen van de door de bediening opgegeven bestel lingen aan de keuken en tegelijkertijd er op toe te zien, dat deze bestellingen in de goede volgorde bij degene komt die de bestelling opgaf, pit laatste klinkt misschien heel simpel, het tegendeel is echter waar. Soepele kunst Het bepalen van de volgorde, het weten van de tijdsduur van de bewerking in de keuken, met bovendien het moeten vaststel len hoe lang de betreffende ser veerster of kelner met een be stelling in het restaurant weg zal blijven is lang niet eenvou dig. De kunst om dit soepel te laten verlopen voor een grote bediening, die vele bestel lingen tegelijkertijd kan op geven vraagt een grote routine. Duitse en Franse invloed In de bediening is de man aan het hoofd de oberkelner en hier bemerken we een Duitse invloed. De Franse benaming is maitre d'hotel. Deze kan bij gestaan worden door een 2e maitre d'hotel. De kelner die in een bepaald deel van het res taurant zijn werk heeft, dus beperkt tot een vastgesteld aantal tafels, heet chef de rang. Dit betekent: chef over een aantal tafels. Zijn directe hulp is een demi chef de rang, een aankomende chef de rang. Demi wil zeggen, een halve. En ook hier komen we het jong maatje weer tegen, de commis of voluit commis de rang. Hij leert van zijn chef de rang en moet vooral in zijn beginperi ode minder leuke karweitjes opknappen zoals het afvoeren van het gebruikte serviesgoed naar de spoelkeuken, nawrijven van glaswerk en borden enz. In de grote bedrijven is het moge lijk dat in de bedieningsgroep ook een sommelier is. Hij ver zorgt speciaal de wijnen in het bedrijf en dit in de meest uit gebreide zin, dus van de ver zorging in de opslag tot en met het schenken van de wijn aan de gasten. U begrijpt dat ook dit beroep heel wat vakkennis vraagt. Het zijn alle benamingen die wellicht voor een buiten staander een vreemde en mis schien ook wel een tikkeltje overdreven klank hebben, maar voor de insider volkomen ver trouwd zijn. Z.E. order heeft gegeven dat de slagbomen van de parkeerplaats in de ijskast geborgen moeten worden; HCPD in Londen is verontschul digd vanwege het gips, hetgeen tegenwoordig overigens koninklijke status geeft; Z.E. tevreden rijdt in een auto van een onderneming, waarvan hij nu eens geen commissaris is. ~Ja, kom maar binnen en ga zittenVerdraaid, man, ik kom er niet uit, ik kom daar net 6 cm te kort. Als we nu de friteuse daar houden, dan kan de magnetronische oven daar mooi tussen, we houden dan nog net ruimte over voor die koeling maar dan moeten we er wel aan denken dat de deuren van die koelkast ook nog open moeten kunnen en dan zo dat die kok hier niet knel komt te zitten en wat heb ik dan voor elkaar? Dan blijf ik nog met die 6 cm zitten. Bekijk jij het nou eens." Met deze woordenstroom worden we begroet wanneer we even de kamer van de heer van Veen bin nenwippen. We bekijken het, maar we komen er ook niet uit. „Ik gooi het maar een poos je aan de kant en begin aan iets anders. Je blijft kijken en proberen, maar je weet eigenlijk al dat het dan toch niet meer wil. Als je het dan een paar dagen laat rusten, dan zie je het plotseling heel anders en dan heb je het zo voor elkaar." Wat dan zo voor elkaar is, is de complete lay-out, het ontwerp, van de keuken- en buffet apparatuur, de op stelling van de counters, zit plaatsen, tafels, servieskas- ten, de indeling van de toi letten, telefoons enz. enz. van een nieuwe Alberts Cor ner in plaats Z. Legpuzzel Met deze legpuzzels in de opstelling van braad- ovens, magnetronische ovens, grill-apparaten, fri tuurpannen, spoelmachines, koffiemachines, te veel om op te noemen, houdt onze heer van Veen zich bezig. Een bijzonder ingewikkelde materie. Wanneer dit ter dege uitgekiend is en al deze apparatuur uiterst door dacht opgesteld is, betekent dit b.v. dat dagelijks x aan tal koks x aantal stappen minder van de koelkast naar werkbank of fornuis behoeven te lopen en terug. En dit gaat jaarlijks x aan tal kilometers verschil ma ken in onnodig heen en weer geloop. En dit heen en weer lopen van de kok blijft al tijd nog een korte wandeling wanneer we de afstanden, dagelijks door de bediening afgelegd, eens zouden na gaan. Het zou interessant zijn wanneer we eens een serveerstertje tijdens een drukke dag een kilometer tellertje op de rug konden binden. Zelfs de meest ge harde vierdaagseloper zou, vol respect voor deze af stand, hiervoor een diepe (Vervolg van pagina 4) Miniatuurbedrijf Ook dit bedrijf is naar Hol landse maatstaven vrij klein van omvang. Het pro duceert per week ongeveer 20.000 liter melk en 1.300 liter ice-cream. Deze pro- duktie wordt alleen op de basis gedistribueerd en met kleine auto's weggebracht. De leiding van dit bedrijf berust bij de heer J. Hui zing, daarbij geassisteerd door de heer L. A. Ortelee. Een 6-tal Libiërs verrichten hier mede de werkzaam heden. Het is dus eigenlijk een miniatuur melk- en ijs- bedrijf. Ook hier komen de grondstoffen uit Amerika en dit geldt eveneens voor het verpakkingsmateriaal. Het bedrijf ressorteert even eens onder de N.V. Stero vita Melk-export, waarvan het hoofdkantoor in Am sterdam (Osdorp) is geves tigd. Bovengenoemde bedrijven munten niet uit door hun enorme grootte, maar vor men zeker ook een belang rijk element in onze grotere gemeenschap van Albert Heijn. ttoTEL, TSE6TAÜ\aftWr buiging maken. Hieruit blijkt wel dat het eigenlijk wel heel verstandig is om tekeningen eens een paar dagen aan de kant te leggen om ze daarna fris, opnieuw onder de loupe te nemen. De heer van Veen kwam begin 1964 in ons be drijf. Na H.B.S. en militaire dienst, waarin hij o.m. de politionele acties in Indone- is meemaakte trad hij in dienst bij het Blaauwhoe- denveem. Dit cargadoorsbe- drijf zond hem weer linea recta terug naar de tropen. Door de politieke ontwikke lingen in Indonesië werd hij in 1954 genoodzaakt dit land te verlaten. Hij voelde er (nog) niet veel voor om naar Holland terug te keren en ging naar de USA en Canada. Hier was hij o.m. werkzaam als manager in een van de White Spot Inns te Vancouver, een „chain" van restaurants, gelijk aan onze Formosa bedrijven. In dit concern, met een eigen centrale keuken, verbleef hy ongeveer 10 jaren om ten slotte gehoor te geven aan de drang, om met zijn jonge gezin terug te keren naar het oude werelddeel. Arbeidsbesparing TT"anzelfsprekend, zegt de heer van Veen, is deze tijd wel een bijzonder nut tige leerschool voor me ge weest. In de USA en Canada zijn ze nu eenmaal verder dan hier in Holland in het uitdenken van arbeidsbespa rende methoden en nu wij ons aantal restaurants uit breiden, met bovendien nog in de bestaande zaken aller lei veranderingen, liggen er bergen werk voor me klaar. Werksfeer Het succes van een restau rant is natuurlijk af hankelijk van allerlei facto ren. Heel belangrijk is van zelfsprekend wel, waar bouw je het, in welke stad en dan in welke straat of aan welk plein en bij een wegrestau rant, welk knooppunt van wegen ga je kiezen. Dan volgt de inrichting, het meubilair, de verlichting enz. Ook heel belangrijk is wat je gaat verkopen, welke kaart en welke menukeus je gaat voeren. Goed ingespeeld personeel, een team, moet misschien wel bovenaan ons lijstje van „wat is belangrijk" staan, maar als dat personeel steeds voor herhaaldelijk terugkerende handelingen grote afstanden moet afleg gen, dan tast je daarmee ook de werksfeer aan. Wan neer alles gemakkelijk be reikbaar is en dit geldt zo wel in de gastenruimten als in de keuken, dan doet iedereen zijn werk met meer plezier. Het geeft je natuur lijk een grote voldoening wanneer je merkt dat in een zaak, waar je alles goed uitgedokterd hebt, daarna ook alles lekker soepel draait, maar helemaal al leen zou ik dit toch ook niet voor elkaar krijgen. Ik heb veel steun van de Bouwtech nische dienst en de Centrale inkoop. Die medewerking is bijzonder plezierig". Rooilijn Te zou eigentijk eens anders- .Vom moeten beginnen. Je zou tegen een architect moeten zeg gen, dat heb ik nodig aan ap paratuur, dat wil ik hebben aan stoelen, tafels en countours, bouwt u nu het restaurant met keuken, toiletten enz. er om heen." „Ja, als het zo gemakkelijk eens was, maar ik merk wel dat je niets afweet hoe architecten wel denken. Die praten het liefst over schoonheidsfactoren en rooilijnen." RooilijnenWat zijn dat nu „Beste vriend, dat is de lijn welke aangeeft hoe ver een pand van de weg af moet blijven." „Ja, we begrijpen het. Dat be perkt je dus meteen al in de beschikbare ruimte. Zeg, we zijn nu toch wel heel erg be nieuwd geworden hoe je er uit denkt te komen met die 6 cm die je daar net tekort kwam. Laat je het me eens weten7" „Ja, dat doe ik. Ik ga het toch nog maar eens bekijken. Tot ns en bedankt." Bij het gereedkomen van deze Flitsen bereikten ons nog de vol gende berichten: 1. VEKPAKKINGSPRIJZEN GEWONNEN Hier volgt het telegram: „Uw inzending serie Koffiemelk ver pakking bekroond met gouden noot" stop „Shampooverpakking eervolle vermelding". Commentaar volgt, hartelijke gelukgewenst. Jury Gouden Noot. 2. RESTAURANT IN DE ZAANSE SCHANS De onderhandelingen die ons bedrijf voert over de exploitatie van het restaurant, gelegen in de Zaanse Schans, welk restaurant een bijzonder karakter zal krijgen verlopen gunstig. Het ziet ernaar uit, dat deze onderhandelingen binnenkort hun beslag zullen krijgen. 3. BEDRIJFSVOETBAL Op 21 mei a.s. zullen een aantal AH-teams hun krachten meten op het voetbalveld. De organisatie is dit keer in handen van Koel- technisch Bureau Beers in Hilversum. Deelnemende ploegen zijn: Beers, Hilversum; PB/AG, Zaandam; PB, Zwanenburg; DC, Zaan dam; Sterovita, Dordrecht; DC-Waalhaven, Rotterdam. Over deze drie onderwerpen zullen wij u in ons volgend nummer uitvoeriger inlichten. Ook kunt u in ons mei-nummer het verslag aantreffen van de Paasschietwedstrijden, die op 2 april in het OG aan de Klamper straat werden gehouden. Kopij hiervoor kwam helaas te laat binnen. Floret schermtoernooi op zaterdag 16 april j.l. eliminatie werd in een poule wedstrijd bij de heren de Ge meente Universiteit 1 met roy ale meerderheid. Verrassend echter was, dat AH-heren (Kamminga, v. d. Horst en Jaspers) zich naar de tweede plaats vochten, zodat de KLM met een derde plaats genoegen moest nemen. Bij de dames bleek ons team (Koers, Rol en v. d. Horst) zich in de finale geplaatst te heb ben op de derde plaats. Om de eerste en tweede plaats werd zwaar gevochten tussen de GU en KLM. Na een enerverende strijd werd de KLM op het nip pertje één. De winnaars, GU-heren en KLM-dames werden beloond met flessen geestrijk vocht. Enkele toeschouwers bleken dermate enthousiast over de schermsport, dat zij zich staan de de wedstrijd als lid van de AH-schermvereniging opgaven. Op dit door de AH schermver- eniging georganiseerde toer nooi betraden 6 heren- en 6 damesequipes van de verenigin gen: KLM, Vrije Universiteit, Gemeente Universiteit, Entre Nous, Zaal van den Berg en AH de lopers in het ontspan ningsgebouw. Na de voorronde met directe GESLAAGD Voor het diploma P.B.N.A. zijn geslaagd de heren: P. Aarnoutse BL filiaal Wal- straat 54 te Vlissingen. J. Jasperse werkzaam in filiaal Walstraat 54 te Vlissingen. Voor het diploma E.H.B.O. is geslaagd de heer J. Buis werk zaam in filiaal Marsdiepstraat 445 te Den Helder.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 5