flitsen DRIE AH-FUNCTIONARISSEN MAAKTEN STUDIEREIS NAAR VS Buitenlandse werknemers bij An SPAARZAME MEDEWERKERS MET GOED AANPASSINGS VERMOGEN VOLDOEN EITSTEKEND AH Supermart vertoont weinig verschil met Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. AH in Amerika geen onbekende meer D Van de redaktie In dit nummer EXAMENCURSUS BEDRIJFSLEIDER IS BEËINDIGD Dat er ditmaal door de reservechefs ZB goed gestudeerd was, bewees wel de uitslag van het op 29 maart j.l. te Zaandam gehouden examen. In de nieuwe cursuslokalen van de Opleidingsschool kwamen op die dag 16 jongeren bijeen om een schriftelijke proeve van bekwaamheid te tonen. P. BUNSCHOTEN NAAR OLYMPISCHE SPELEN Deze vreemde aanhef zal de lezer wellicht doen denken aan vurige olé's, aan genoeglijke vakantiedagen of aan een geurige sigaar Niets van dat alles. Het is sinds november van het vorig jaar een dagelijkse geuite begroeting in AH's produktiebedrijven. Tussen de „dag's", de „mazzels" en de hoy's" klinkt het „buenos dias". Ongeveer veertig buiten landers, meest Portugezen en Spanjaarden bezigen deze uit drukking en met verve. Hoe zijn ze eigenlijk hier verzeild geraakt, of beter gezegd, nou ja beter: hoe zijn ze hier ver- treind geraakt? Daarvoor is een praatje met één van hen, de heer J Castro Cancio een betrouwbare informatiebron Ah oiti monsieur, je suis né a Cabo Ver de et j'ai bien travaillé Ia. mais mes enfants veulent etu- dier et e est pourqoui.. Dat is in het kort zijn „franse" verhaal. In het meer bruikbare Cabo Verde komt en dat hij hier gekomen is om voor de studie van zijn kinderen het be nodigde geld te vergaren. Vier van zijn vijf zonen zitten nl. op de technische school en willen 23e jaargang no 4 april 66 nederlands zegt hij, dat hij uit zich, wanneer ze daar van af 17nkele weken geleden zijn 3 AH-ers teruggekomen van een studiereis naar de Verenigde Staten. Dit onderstreept nog eens duidelijk dat er de laatste jaren een belangrijk contact met vele SM bedrijven in dit land is ontstaan. Zo lang zamerhand is de naam van ons bedrijf in de Amerikaanse vakwereld geen onbekende meer en men heeft respect voor de wijze waarop Albert Heijn zijn progressiviteit tot uitdrukking brengt en haar bedrijf heeft uitgebreid. Hoewel ook de ontwikkeling i belangrijke Europese landen zoals Engeland, Duits land, Zweden en Zwitserland „DECIMA" „Het venster op de wereld" Albert Heijn is een onderne ming die zijn activiteiten hoofdzakelijk op Nederland gehad met de heren Dr. H. P. richt, vooralsnog kan het be drijf zijn energie geheel in eigen land kwijt. Dat neemt niet weg, dat men goed op de hoogte moet zijn van het geen er in de rest van de we reld gebeurt. Regelmatig zijn er medewerkers die zakelijk zowel als privé buiten de landsgrenzen verkeren om te zien wat zich elders af speelt. Aangezien Hollanders alle maal een beetje last hebben van de „Melodie der verten" leek het de redactie ge slaagd dit nummer van de Flitsen o.a. te wijden aan reizen die AH-medewerkers dezer dagen naar het buiten land maakten. Dat daarbij het venster op de wereld open gehouden wordt, deed de redactie den ken aan het eilandje Decima, dat in vroeger jaren in het hermetisch afgesloten Japan door in dikke baaien stof geklede Nederlanders be woond mocht worden, waar door het land van de Rijzen de Zon in contact kwam met j de Westerse wereld en daar mee de basis legde voor de dynamische expansie, die men thans van hen mee maakt. De redactie wenst de lezers veel genoegen bij het „fau teuil-reizen" waartoe deze uitgave hen in de gelegen heid stelt op de voet wordt gevolgd, blijft vooralsnog Amerika een goed voorbeeld voor ons, voor de moderne wijze van levensmid delendistributie. Het is daarom dat ons bedrijf regelmatig me dewerkers voor een studiereis naar dit land laat gaan, ten einde hen in staat te stellen in de praktijk ervaring op te doen met de methoden en tech nieken die hierbij een grote rol spelen. e redactie heeft getracht de gesprekken die zij heeft Meppelink, W. A. Scholte en J. Rozema voor u samen te vat ten, zodat u een indruk krijgt van de ervaringen die deze heren hebben opgedaan. Gelet op hun functie in de Supermart organisatie was het doel van de reis van de heren Scholte en Rozema uiteraard anders gericht dan van de heer Mep pelink, die als functionaris van de centrale personeelsdienst zijn aandacht mede concentreerde op opleiding en personeelsbe leid. Overeenkomst In steeds sterkere mate is er een duidelijke overeenkomst te zien in bouw, inventaris en inrichting van de gemiddelde Amerikaanse SM en die van Albert Heijn. Zo kunnen filia len als Osdorpplein en Helm- holtzstraat behoorlijk een ver gelijking doorstaan. Enkele uiterlijke verschillen die nog steeds aanwezig zijn, liggen in het grotere assortiment, de grotere verpakkingseenheden, snellere doorstroming bij de check-out en transport op laad- Lorden. Andere aspecten zijn het veelvuldig werken met part-timers, een zeer sterk ac cent op service en een hoge produktiviteit, wij roeren hier onder enkele van deze punten aan. Service Sprekend over service vertelde de heer Scholte dat hem dit keer speciaal was opgevallen dat men zich steeds opnieuw realiseert dat men de klant van dienst moet zijn. BL en personeel zijn ervan doordrongen dat hun bestaan er vanaf hangt, of de klant weer Ik begrijp dat ik nog niet voor vol aangezien u>ord. omdat ik nog niet naar Amerika ben geweest! Dr. H. P. Meppelink. -J in hun winkel terugkomt. „Zo zie je daar meer dan hier in Nederland dat de meeste klan ten met de achternaam wor den gegroet, dit gebeurt zeifs in „SM's in steden met een bevolking van vele miljoenen". Men streeft ernaar de klant het gevoel te geven dat ze welkom is in de winkel, verder moet ze merken dat ze in elk opzicht waar voor haar geld krijgt. Zo geschiedt het vullen met een speciale ploeg 's nachts niet primair voor verhoging van de produktiviteit maar omdat men zegt: Dit is werk achter de schermen, hier heeft onze klant niets mee te maken. Een klant die 's morgens om half negen in de winkel komt moet een zaak zien alsof het de grote openingsdag is. Nog een facet is de rustige vanzelfsprekendheid waarmee het gehele team op drukke uren en in elk geval op vrijdag en zaterdag in de winkel en voor al bij de check-outs aanwezig is om te zorgen dat de klant zo prettig en zo snel mogelijk kan worden geholpen. Hierbij wordt niet gelet op rang of stand, iedereen helpt mee. Sfeer Dat de klant in elk opzicht waar voor haar geld wil heeft niet alleen te maken met de prijs maar met de gehele sfeer in de winkel. Details Gelet op de gehele ontwikke ling kan gezegd worden dat bij Albert Heijn het grove werk wel achter de rug is en dat we nu aandacht moeten gaan be steden aan de details, aan het fijnere vakmanswerk. Het is uiteindelijk zo dat de Ameri kaan meer dan 35 jaar erva ring heeft op Supermart ge bied, tegen wij ca. 10 jaar. Men heeft daar meer de tijd gehad om het geheel beheerst te laten verlopen. De improvi satie is programmering gewor den en de intuïtie calculatie. Tot slot vertelden de heren Ro zema en Scholte dat het opval lend was de diverse zeer grote SM ondernemingen door felle concurrentie van kleinere on dernemers (toch altijd nog 50 tot 200 SM's) grote omzetver liezen hebben geleden. Zo heeft een van de leidende grootwin kelbedrijven in een bepaald dis trict in 3 jaar tijd zijn markt aandeel zien terugvallen van 70 naar 25%. Op de vraag wat hiervan de oorzaak is, laat het antwoord zich niet zo gemak kelijk geven. Duidelijk is na tuurlijk dat de kleinere bedrij ven hebben geleerd van de fou ten die hun grote broers hebben gemaakt. Verder zijn zij min der lomp en sneller wendbaar Verder sprekend met de heer Meppelink vertelde deze: „Naast een algemene oriëntatie was mijn belangrijkste doel na te gaan hoe men in Amerika het BL opleidingsprobleem aanpakt en wat er verder in het bedrijf met deze bedrijfs leiders gebeurt. Bedrijfsleider Een markant verschijnsel is wel het feit dat de bedrijfs leider in opleiding daar alle fa cetten van het bedrijf moet meemaken. Hij moet dus door (Zie verder pagina 2) zijn, verder bekwamen. En omdat je van onge veer 400 es- cudos per maand als typograaf niet elke dag vlees en brood kunt eten, laat staan je kin deren laten studeren, vond de heer Castro Canio de tijd gekomen de we reld in te trekken. De eerste stap was Luxemburg. Maar ook daar niet de „luxe" die de naam zou doen vermoe den. Nee, dan maar even door naar Nederland naar Albert Heijn, via het gewestelijk ar beidsbureau, Offizo Oficina de Trabajo. Arbeidzaam De wieken van de zaanse ambtelijke molen zijn dan echter al aan het draaien en op een snelheid die minstens een harde zuidwester doet verwach ten. Aï'beidsvergunning, ver blijfsvergunning, Vreemdelin- gen-politie, het zijn alle con crete zaken die om aandacht en geduld vragen. Voor de man uit Cabo Verde was het geen beletsel al vrij spoedig te be horen tot een gewaardeerde kracht op de koekbakkerij. Trouwens dat is in het alge meen een opmerkelijk verheu gend teken. Alle buitenlandse werknemers bij AH zijn arbeid zame mensen, die zich goed weten aan te passen aan mede werkers en aan de produktie- gang. Huisvesting De aanpassing behelst echter meerdere aspecten. Zo is er bijvoorbeeld het levensgrote probleem van de huisvesting. Vele pensions en kosthuizen worden ingeschakeld, maar „vele" is niet voldoende. Binnen enkele maanden bijv. zullen nog meer buitenlanders, zowel vrouwen als mannen, hier moeten werken, ware het niet dat men onbekend is met rede lijke huisvestigingsmogelijkhe- den. Maar naast dit minder aantrekkelijke aspect staan de taal en de landsgewoonten als opgewekte noten in de compo sitie. Zulke noten zijn onge- twijfel ook de harde guldens voor de Spanjaarden en portu- gezen, want daarvoor hebben ze toch de avontuurlijke stap gezet. Sparen Ieder besteedt het op zijn eigen wijze. Onze Cabo Ver- diaan spaart voor de studie van zijn kinderen, maar de heer Blanoc Bello, die na één jaar Bruynzeel bij ons is komen werken, spaart per jaar een groot gedeelte van zijn loon voor zijn eigen „haciënda" die hij over vier jaar de zijne wil noemen. Weer een ander spaart om een klein winkeltje te kopen en de vierde doet het om hier en daar eens lekker uit te gaan. Zoveel buitenlanders er zijn, zoveel bestedingswensen er le ven. Maar allemaal verlangen ze terug naar vrouw en kinde ren, naar hun woonplaats, ge boorteplaats of familie. Op kos ten van ons bedrijf kunnen ze daar eens per jaar naar toe en als ze zin hebben ook weer van terugkeren. Dit laatste hebben we nog niet meegemaakt om dat de vakantie ook voor hen nog in het verschiet ligt. Anders wordt het wanneer het juli of augustus is. Dan zullen ook bij AH vele spaanse en Portugese afscheidswoorden en vakantiegroeten uitgewis seld worden. En in de wirwar van dat gekrakeel zult u dan meerdere malen kunnen horen: liuenos Dias Amigos. pagina Buitenlandse werknemers 1 AH in Amerika 1 j Examen bedrijfsleider 1 Olympische Spelen 1 Muziekkorps 2 j Feestavond PV 2 l OR vergaderde2 Hermetica wereldwijd 3 Spaarsysteem 3 Sterovita melkexport 4 Vreemde functies 5 Wij stellen voor 5 Eindredacteur op reis 6 De heren W. A. Scholte en J Rozema Enige weken geleden volgden zij een z.g. examencursus voor bedrijfsleider ZB, te Hoog Soeren en gingen toen naar huis met een behoorlijke hoe veelheid lesstof op zak, ten einde zich thuis te kunnen voor bereiden op het examen. Zoals gewoonlijk bestond de examencommisie uit een divi sieleider (ditmaal de heer L. M. de Haas), de heer S. Eusman van de Centrale Personeels dienst en de heer K. Romp van Opleidingen. ..Gelukkig"sprak de heer De Haas in zijn afscheidswoord. ,,kan ik u allen feliciteren. U hebt be wezen theoretisch op de goede weg te zijn. Alleen zult u straks, als u na verloop van tijd benoemd zult worden, moeten bewijzen dat u het geleerde in praktijk kunt brengen. Mag ik in het algemeen ook nog eens wijzen op het schrij ven van onze Nederlandse taal? Het is toch jammer, dat er vaak teveel taal- en stijlfouten gemaakt worden. Dit is toch wel één van de eerste eisen die men aan zich zelf zou moeten stellen." De namen van de geslaagden zijn: G. J. Mak, J. v. d. Goorbergh, C. Vermetten, VV. Lever, B. Mol, P. Snel, F. J. D. van Leeuwen, J. van Hangegem, M. J. VV. Engelen, H. Hueskens, J. van Ee, J. A. A Greven, J. F. Bro- sens, H. A. A. v. d. Stel, P. Hegenian, F. Kerseboom. De heer P. Bunscho ten, sous chef van de afdeling Me chanische en Elektro nische Ad ministratie van het ad ministratie gebouw aan de Hoogen- dijk te Zaan dam was enige weken in Arosa, om een conditie training te on dergaan i.v.m. met de komende Olympische Spelen in Mexico. TTi.i is 32 jaar, waarvan hij er 18 jaar kanoot in zijn ver eniging „Quo Vadis" uit Koog aande Zaan. Er vertoefden daar nog 8 ka- noërs voor deze training en na elke oefening werden polsslag en hartslag gemeten, om in rapporten voor het Nederlands Olympisch Comité verwerkt te worden. Deze Spelen worden in 1968 in Mexico gehouden, waar de lucht veel ijler is, dan in de steden, waar tot nog toe de Spelen gehouden zijn. Verder werd dit kamp gehou den, om te onderzoeken, hoe veel tijd men nodig heeft, om in deze lucht te acclimatiseren. De heren Paulen en Kerdel, die zitting hebben in het Neder lands Olympisch Comité, kwa men zich op de hoogte stellen. De training is de heer Bun schoten heel erg meegevallen en hij hoopt van ganser harte aan de volgende Spelen mee te kunnen doen.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 1