Wij stellen voor: Mejuffrouw Ir M. Veth Onze aandacht voor produkten gericht op levering van kwaliteit aan de klant" Verbouwd filiaal in Sluis heropend I Uit het ziekenboek van AG en HK In Hoog Soeren werd des tijds een basis gelegd die nog steeds nawerkt en die het mej. Veth en de andere medewerkers van de sector afdeling „technologische research en ontwikkeling" zo gemakkelijk heeft ge maakt om haar werk inhoud te geven. Hoewel in het algemeen ge steld kan worden, dat nieu we medewerkers by AH hun weg wel vinden is het toch nuttig en vaak noodzakelijk dat de aanwezige mensen weten wat deze nieuwelin gen komen doen. Met name geldt dit voor die weten schappelijk opgeleide krach ten, die nog niet op ervaring kunnen bogen, en gecon fronteerd worden met een gesettelde groep die een ja renlange ervaring bezit maar met „theoretisch" op geleide krachten nog niet zo goed weg weet. Voor een levensmiddelenbe- drijf dat bezig is uit te groe ien tot de grootste groente man in Nederland is het prettig adequate medewer kers te te hebben: voor de medewerkers is het prettig tot deze groei te mogen bij dragen. Sinds de zomer van 1964 hebben twee ingenieurs van de Landbouw Hogeschool te Wageningen de gelederen van AH versterkt en hoewel zij destijds in de Flitsen wer den geïntroduceerd, traden zij tot dusverre weinig op de voorgrond. Het is ons daarom nu een genoegen in de eerste plaats mej. Ir. M. Veth voor het voetlicht te mogen halen. Over haar ervaringen sinds liaar indiensttreding en over de aansluiting van de praktijkervaring met haar vooropleiding vertelde zij in het nevenstaande ar tikel. Tijdens haar verhaal herin nerden wij ons weer allerlei besprekingen en gebeurte nissen die aan de aanstelling van mej. Veth zijn vooraf gegaan. Zo was de conferen tie in Hoog Soeren in sep tember 1963 met als spreker Mr. Seder één van de voor lopers van de door mej. Veth on wikkelde activitei ten. De ontmoeting van inkopers, verkopers, produktie- en ad ministratiemensen o.l.v. een aantal directieleden was bij zonder nuttig. Al deze me dewerkers richten zich op één gezamenlijk doel nl. kwaliteitshandhaving en verbetering. Het teamwork, dat hiervoor nodig is, wordt actief beleefd. Q.elukkig hadden we er een rustige avond voor genomen om dit keer eens met één van onze vrouwelijke me dewerkers te gaan praten. Mejuffrouw Veth neemt als ingenieur afgestudeerd aan de Landbouw Hoge school in Wageningen een bijzondere plaats in tussen haar mannelijke collegae in de sector „Technologische Research en Ontwikkeling" en in het gezelschap van inkopers, bedrijfsleiders en verkoopmensen. 2^e is nu bijna twee jaar bij Albert Heijn en met de heer ir. H. N. Hes, die kort voor haar kwam en de heer J. Bracco Gartner vormt zij de staf groep die zich speciaal bezighoudt met de ontwikkeling en de research t.a.v. het kwaliteitsbeleid voor zover niet vallende onder de .non food"-groep (huishoudelijke artikelen, PMC e.d.)Haar speciale aandacht gaat uit naar de aardappelen-, groen te en fruitsector. Ik bekijk de zaken graag door de bril van de huis vrouw, die onze klant is" zegt mej. Veth. Interessant is, dat ze daarbij blijk geeft bijzonder „prijsbewust" te zijn, hetgeen reeds tijdens haar studie bleek toen zij als nevenvak economie koos met als speciaal onderwerp consumenten-economie. Klant no. 1 Nog steeds gaat mijn grootste belangstelling uit naar de klant. Alle aan dacht die wij besteden aan inkoop, opslag, verpakking, verzending en presentatie van de artikelen zijn er im mers op gericht om deze klant kwaliteitsartikelen te leveren tegen redelijke prij zen", aldus mej. Veth. „En het is een hele keten van handelingen die in elkaar moeten overlopen. Helaas zijn er nu nog in deze keten een aantal onderbrekingen, die wij trachten te onder vangen door aandacht, stu die en waakzaamheid op alle punten." Voorbeelden Haar verhaal wordt eerst goed duidelijk als we in concrete voorbeelden praten. Zo vertelt mej. Veth over: a. contacten met telers en met vele instituten (o.a. in Wageningen) waarbij grondmonsters, bemes tingsvoorschriften, insec ten- en ziektebestrijding' bekeken worden. b. de groenteveiling, waar de teler a.h.w. zijn produkten overdraagt aan de handel maar waarbij de handel, meestal de voorgeschiede nis niet kent. Hierdoor is het in de meeste gevallen moeilijk iets over de houd baarheid van de zo gevoe lige artikelen als appels enz. te voorspellen. c. De opslag, verpakking en verzending in ons distru- butie- en verpakkings centrum in Rotterdam, waarbij b.v. vragen aan de orde komen over de ver pakking: Moeten appels kunnen „ademen" m.a.w. moet de verpakking wel of geen lucht, wel of geen vocht doorlaten. Hoe moet de bekleding van de kis ten zijn om beschadiging te voorkomen, d. Voorzichtige behandeling in de filialen, zowel door het personeel als door de klant: pakt de klant de bovenste zak af of gaat ze „rommelen" om de beste uit te zoeken en wat betekent dat voor het ar tikel Komen er „butsen" op of kan het artikel een stootje verdragen. Moeilijke weg De laatste vraag en deze is zo belangrijk om tevreden klanten te hou den kan eigenlijk pas be antwoord worden als je alles van het artikel en de voor geschiedenis weet" zegt mej. Veth, en daarmee is dan de cyclus weer rond. Elke ke ten is zo sterk als haar zwakste schakel en we zijn bezig steeds deze schakels te onderzoeken. Dat is een lange en moeilyke weg en er zijn heel wat gesprekken no dig. Instituten llustratief is de lijst van instituten, waarmee mej. Naam /Werkzaam: G. Kraak (Fil. 1038) M. Spek (Fil. 1040) W. Hartman (Fil. 5778) G. Stout (Fil. 5566) T. den Hartog (AGpmc) M. Hartman (Fil. 7006) H. Jansen (Fil. 5504) P Leeuw (PB PM) M. Doesburg-Zalmstra (PB -CF) W. Janssens (Fil. 5748) W. Damman (Fil. 5673) I- Freericks (Fil. '4428) W. C. M. Mol (Fil. 1010) G. Schieman (Fil. 5751) E, Gerritsen (Fil. 5519) P. Ruijgrok (Fil. 5635) C. Schiedam (Fil. 5751) P. Otten (Fil. 5678) H. Witteveen (Fil. 5678) A. de Jong (Ster. D) P. Scheerders (Fil. 5792) J. Bus (Ster. D. Lab.) H. Kampen (Fil. 5613) T. Mol (Fil. 5530) A. de Ruijter (AG Pk.) G. Bos-Schrijvers (Fil. 1002) M. Raats (Alb. C. A Veen) P. Nöoij (Fil. 1009) C. de Ligt (PB KB) A. Goessen (Fil. 5655) W. v. d. Haar (AG 334)— D. Boot (Fil, 7351) J. Evers (Fil. 5567) R. El ijzen (Fil. 5578) G. Eijkhoudt-Balk (PB CF) J. van Gulik (Form. Den H.) P. Verbeek (Vami A'dam) T, Huisman (Fil. 5524) A. Pols (DC) Datum in- Jubi diensttr./ leum Z H huwelijk 1966 3- 4-61 3- 4 5 3- 4-61 3- 4 5 4- 4-61 4- 4 5 4- 4-61 4- 4 5 4- 4-61 4- 4 5 4- 4-61 4- 4 •1-10-53 4- 4 12'/- 5- 4-41 5- 4 25 5-10-53 5- 4 12 Va 5-10-53 5- 4 12'/- 5-10-53 5- 4 12'/, 7-10-53 7- 4 12 Va 10- 4-61 10- 4 10- 4-61 10- 4 5 10- 4-61 10- 4 5 10- 4-61 10- 4 5 10- 4-61 10- 4 5 10-10-53 10- 4 12 Vi 12- 4-61 12- 4 12-10-53 12- 4 12'/* 12- 4-26 12-4 40 13-10-53 13- 4 12'/* 15-10-41 15- 4 17- 4-61 17- 4 5 17- 4-61 17- 4 5 17- 4-61 17- 4 5 17- 4-61 17- 4 5 19-10-53 19- 4 12 Va 19- 4-41 19- 4 25 19- 4-61 19- 4 20-10-53 20- 4 12'/* 24-10-53 24- 4 12 'A 24- '1-61 24- 4 5 24- 4-61 24- 4 24- 4-61 24- 4 5 26- 4-61 26- 4 5 28-10-53 28- 4 12l)s 29- 4-26 29- 4 40 30- 4-41 30- 4 25 Op 24 februari j.l. was er feest in Sluis, Zeeuws Vlaanderen, op die dag werd nl. het verbouwd filiaal heropend. Daags daarvoor werd er een receptie gehouden waarbij o.m. gesproken werd door de Bur gemeester van Sluis en de Directeur de heer J. v. Meer. De bedrijfsleider de heer J. C. Verheule moest nog haast ma ken om met de receptie aanwe zig te zijn, want zijn noodwinkel waarin hij ca. 5 maanden met zijn personeel, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden, had gewerkt, werd om 17 uur ge sloten. Als bijzonderheid is in dit fili aal, dat alle artikelen van dub bele prijzen worden voorzien n.l. ook in Belgische Francs, er staan dan ook drie kassa's die alleen Belgisch geld ontvangen en één kassa voor Hollands geld. De zaak heeft een oppervlakte van 240 m- zodat er voldoende klanten tegelijk in kunnen. Wij hopen dit gaarne voor de bedrijfsleider en zijn team. Mocht u deze zomer met va kantie in Zeeuws Vlaanderen zijn, en u wilt het Hollands- Belgisch filiaal zien, dan bent u er van harte welkom. Veth contacten onderhoudt. We noemen er een paar: Instituut voor bewaring en verwerking tuinbouwgewas- sen (IBVT). Instituut voor bewaring en verwerking van landbouwge wassen (1BVL). Proefstation voor de groen- t ent eelt in de volle grond. Productschap groente en fruit. Nederlandse fruittelers organi satie. Aardappelen-studiecentrum. Instituut Veredeling tuinbouw- ge wassen. Proefstation championcultuur, enz. enz. Theorie en praktijk Het is niet eenvoudig om de theoretische kennis en het resultaat van het we tenschappelijk onderzoek, aldus opgedaan, te vertalen in voor ieder begrijpelijke taal en er wordt in ons vak nog lang niet altijd op de zelfde golflengte gespro ken", aldus mej. Veth. „In de contacten met instituten merk je vaak dat er een schakel ontbreekt tussen theorie en praktijk. Door de praktijkproblemen regelma tig met deze instanties te bespreken kan men hier de proeven doelgerichter in richten. De praktijkmensen werken veelal op grond van hun langdurige ervaring en omdat de handel zo levendig is en de situatie per dag verschillend, valt het wel eens moeilijk begrip te krij gen voor de long-term policy, die voor het bereiken van standaard kwaliteiten nodig is. Kwaliteitsbeleid Bijvoorbeeld voor fabrieks- artikelen kennen we kwaliteitsklassen, die zorg vuldig zijn vastgesteld en in de meeste gevallen objectief meetbaar zijn. Hoe anders is het met groenten en fruit. De beste kwaliteit van een bepaald produkt in de maand oktober wordt ver kocht als eerste kwaliteit, komt men met hetzelfde produkt in januari op de veiling, dan wordt weer uit gezocht wat het beste is en ook dat gaat onder de ha mer als eerste kwaliteit. Gaat men deze beide „eerste kwaliteiten" vergelijken, dan bestaan er grote ver schillen. De veilingen onder ling verschillen ook nog al in hun kwaliteitsopvattin gen. Vaak is dit geheel af hankelijk van de desbetref fende keurmeester. Toch wil Albert Heijn wer ken met kwaliteit specifica ties, zowel voor eigen pro dukten als voor ingekochte artikelen. Het enige wat we kunnen bereiken is ook in dit vlak vooraan te lopen, de wegen aan te wijzen en zelf, daar waar dit mogelijk is, onze eigen richtlijnen te bepalen en gestalte te geven aan het AH-kwaliteitsbeleid. Ras van 't zaad We hebben het dan nog niet eens gehad over de teelt van groenten als zodanig. Als wij goede kool en spruiten willen brengen moet er met de teler gespro ken worden over het „ras" van het zaad, dat hij zal ge bruiken, bij kool is het van belang om de onderlinge af stand van de planten vooraf vast te stellen, want dat be paalt tenslotte de grootte van de kool en dan willen we nog weten wat er na het zaaien of inplanten allemaal gebeurt. Daarom houdt de teler, met wie de inkoper, de heer Velema, een con tract afsluit, een dagboek bij, waarin hij alles noteert, Een van de laatste schakels in ment wordt gevormd door het echter daaraan vooraf gegaan. wat hij t.a.v. zijn produkten doet. De tuinbouw voorlichtings dienst, die alle telers kent en van advies dient, doet in dit overleg natuurlijk ook mee." Wij zijn in ons gesprek en met onze gedachten zo het land doorgereisd maar realiseren ons dat mej. Veth in feite in Zaandam en wel heel dicht bij ons la boratorium zit. „Ja, daar heb ik ook wel contact mee al is het niet zo erg intensief. We hebben eens samen een onderzoek gedaan naar het sapgehalte van citrusfruit; we hebben de zuurgraad en het suiker gehalte van sinaasappelen onderzocht. Verder houd- baarheidsproeven van diver se produkten bij verschillen de temperaturen ter oriën tatie, want het beste is de proeven onder normale praktijk omstandigheden uit te voeren." Smaakpanel De samenwerking met het eigen laboratorium is bijzonder plezierig. Dit blijkt wel als we overstappen op onze smaakpanels. „Ja, het opzetten en verder op gang brengen van de smaakpa nels, in samenwerking met de heer ir. W. Eegerdingk was een bijzonder concreet en plezierig geheel. Smaak panels zijn zeer belangrijk om een indruk te krijgen over onze PB-artikelen. Het panel wordt ingeschakeld ter beantwoording van ver schillende vragen, zoals: 1. Wordt de smaak van een bepaald artikel beïnvloed door bijvoorbeeld een van de grondstoffen te wijzi gen? 2. Hoe wordt het AH-artikel t.o.v. hetzelfde artikel van de concurrent. 3. Wat is het oordeel van het panel over een door het laboratorium nieuw ont wikkeld artikel. Voor de beoordeling van de produkten, wordt ge bruik gemaakt van een panelruimte. Op speciaal ontworpen formulieren, vult de betreffende persoon zijn oordeel over het produkt in. Het is van groot belang dat dit serieus gebeurt. De ge gevens worden namelijk ver werkt. Gaat men onbe trouwbare gegevens inter preteren, dan zou men tot verkeerde conclusies komen. Het is belangrijk dat de leden van een smaakpanel voor een bepaald artikel van dit produkt houden. Mensen, die niet van melkchocolade houden, kunnen niet aan een smaaktest over melkrepen deelnemen en ga zo maar door. Dit is allemaal prettig en goed geregeld" aldus mej. Veth. „Smaakpanels zijn zeer belangrijk om een indruk te krijgen over onze PB-artikelen." de keten van producent naar consu- pousseren van het artikel. Veel is Samenwerking zijn onder de indruk gekomen van haar verhaal en als we dan nog denken aan het feit, dat mejuffrouw Veth zich voornamelijk bezighoudt met één artikelengroep. Ook de kruidenierswaren, vlees en vleeswaren enz. hebben dezelfde aan dacht. Er wordt gepionierd en en als we de stroom van literatuur bekijken, die el ke dag 'binnenkomt, dur ven we niet meer te vra gen, wanneer die gelezen en verwerkt wordt. Toch weten we, dat geen be langrijke publicatie onge zien het archief in gaat. Dat kan alleen, omdat er in deze groep net als op vele andere afdelingen hard gewerkt wordt. Dat is, naast kundigheid, doorzettingsvermogen en systematiek, het geheim van het slagen. Daardoor ook, doet TRO niet tevergeefs een be roep op anderen en ande ren op TRO en deze sa menwerking is de grond slag van ons gezamenlijk slagen. De winter is voorbij. De griep epidemie heeft velen van ons in zijn greep gehouden, zelfs onze trouwe ziekebezoeker. Naast deze grieppatiënten on ze andere zieke collega's. Mevr. Dost, van de correspon dentie, mocht het ziekenhuis verlaten, zal vermoedelijk nog wel een poosje thuis blijven, maar gaat nu snel vooruit. Mej. P. Bakker, cantine West zijde, komt voorlopig nog niet terug, de erge koude die zij opliep bracht complicaties met zich mee. Pia, het allerbeste hoor. Mej. P. Bakker, hollerith, wordt momenteel verpleegd in het Gem. Ziekenhuis. Zij mocht op 10 maart j.l. het zie kenhuis één dag verlaten, het geen voor haar een welkome afleiding was. Mej. P. v. d. Berg, bestellin gen, werkt nog steeds voor halve dagen. Hopelijk zal het binnenkort hele dagen zijn dat zij haar werkzaamheden kan verrichten. De heer Lionarons, boekh., liet ook het ziekenhuis achter zich. Pust nu thuis nog wat na. De heer v. Urk, P.M.C., moet over 14 dagen weer op bezoek bij de specialist. De heer Vroons verblijft nog steeds in „Hotel" V.U. zo mag ik dat pracht ziekenhuis in Amstelveen wel noemen, maar toch gaat hij liever naar de Piet er Gijzenbrugstraat terug, wat u, heer Vroons! Van Mevr. de Vries kan ik vertellen dat de operatie ge slaagd is. Nu thuis nog wat aansterken. De heer W. v. d. Haar, jam mer genoeg gaat hij nog niet snel genoeg vooruit. Pust hou den en geduld hebben dat valt niet mee, maar probeert u het heer v. d. Haar?

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 6