NIEUW VAK WAAIDE OVER MEER WEG TE DENKEN RIJ lllT AMERIKA EN IS NIET MODERN REDRIJFSIIELEID j Public Relationseen modern begrip D De heer Schalt met pensioen De heer L. van Aurich vierde zilveren jubileum 0 De lieer J. van Meer opende het herbouwde filiaal Soestdijk en zee Op vleugels hoven land C. J. Vermaas als programmeur-zweefvlieger D De heer J. Keune Jr. 12l/2 jaar in dienst bij Albert Heijn 'J'oen op de algemene ledenvergadering van sportvereni- j ging ,De Springbokken,' één der leden de opmerking I maakte dat de vereniging eens wat meer aandacht aan haar public relations zou moeten besteden, steeg een hoongelach op en weerklonken er opmerkingen als: ,,hoe spel je zoiets" en ,,zeg, kan je dat bij de kruidenier halen?" Die laatste opmerking was zó gek nog niet, want inder daad hebben de kruidenier en Public Relations iets met elkaar te maken. Sinds jaren wordt namelijk ook in ons bedrijf aan public relations gedaan en het lijkt onnodig te vertellen, dat de Raad van Bestuur hierin wordt geadvi seerd door het P.R.-adviesbureau G. J. van Hulzen, dat onder meer de lay-out van ons personeelsorgaan verzorgt. Omdat public relations, in omgang: kortweg P.R., mijn hobby is die ik beoefen in het organisatie- en ver enigingsleven en omdat er onder ons waarschijnlijk verenigingsmensen zijn, die voor hun vereniging ook wel eens iets op dit terrein wil len ondernemen, leek het mij aardig u er een en ander van te vertellen. Public Relations kwam voornamelijk, evenals zo veel andere dingen, in de tweede wereldoorlog to ont wikkeling in de Verenigde Staten. Kort na de oorlog deed P.R. haar intreden in ons land en langzamerhand kwamen er steeds meer lieden, die zich in de praktijk geheel en al met dit nieuwe vak gin gen bezighouden. Zij noem den zich Public Relations Officer (P.R.O.), een naam waar destijds nog wel eens een beetje om werd ge lachen, maar die nu toch langzamerhand even ver trouwd klinkt als bijvoor beeld de naam accountant waarbij ook niemand meer denkt aan rekenkundige. Genootschap ie Public Relations Offi cers verenigden zich in 1954 in het Nederlands Ge nootschap voor Public Rela tions (N.G.R.P.) en dat was een wijs besluit, want in de eerste plaats geeft het lid maatschap van het N.G.P.R. de garantie met een bona fide P.R.-adviseur van doen te hebben. In de tweede plaatst echter heerste er in die begintijd een Babyloni sche spraakverwarring: vrij wel ieder P.R.—man had zo zijn eigen visie op de zaak, terwijl het aantal definities omtrent public relations bij na niet meer te tellen was. Het N.G.P.R. trachtte in deze wirwar van feiten en meningen orde te scheppen en zo is onder andere door dit genootschap de officiële definitie van het begrip P.R. vastgesteld, welke thans al gemeen wordt aanvaard. Het is deze definitie welke ik hier Iaat volgen: „Public Relations is liet hoofdzakelijk door voorlich ting stelselmatig bevor deren van goede verhoudin gen met die groepen van mensen van wier oordeel men als organisatie afhan kelijk is." Doel De definitie roept drie vra gen op: le. In wélk opzicht is men van groepen mensen af hankelijk 2e. Wat of wie zijn die „af- hankelijkheidsgroepen" 3e. Hoe werkt Public Rela tions Om met de eerste vraag te Donderdag 3 maart hebben wij afscheid genomen van de heer J. Schaft van de V.A. De heer Schaft was oorspron kelijk iemand die veel in losse diensten had gewerkt. De laat ste 16 jaar heeft hij bij de fa. Hille gewerkt. Daarvandaan kwam hij bij AH op de V.A. voor transport werkzaamheden. Gedurende vijf jaar heeft hij zich bij ons zeer verdienstelijk gemaakt, waardoor wij hem als werkkracht zeker zullen missen. In een kleine bijeenkomst van Bedrijfsleidingchefs en colle ga's hebben wij hem uitgeleide gedaan. De heer P. Schipper verrijkte hem met een enve loppe met inhoud namens het personeelsfonds. Wij wensen de heer Schaft een goede gezondheid toe en nog vele rustige dagen toe. beginnen, kunnen we stellen dat elke vereniging of or ganisatie een doel heeft. Dat is misschien voor een voet balvereniging, de jeugd te leren voetballen of de beste club van het land te worden en voor een commerciële on derneming kan dat doel on der andere zijn, het maken van winst. Zo is bij Albert Heijn één der belangrijkste doestellin gen het leveren van de hoogste kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs. Nu is het bereiken van het doel afhankelijk van de po sitieve gezindheid t.a.v. de organisatie of bedrijf van een groot aantal personen en groepen buiten de lei ding van de organisatie. En zo rollen we eigenlijk van zelf in de tweede vraag, want om nog maar even bij die voetbalvereniging te blij ven; die is voor het ver krijgen van een nieuw voet- balterx-ein onder andere af hankelijk van de plaatselijke overheid, van haar leden voor wat de contributie be treft, om nog maar niet te spreken van het belang der groep supporters. En wat denkt men van de groep sportjournalisten, hoe schrij ven die over de vereniging en haar elftallen? Van wie is bedrijf afhankelijk Vanzelfsprekend is het aantal groepen waarvan een bedrijf of onderneming afhankelijk is nog vele ma len groter. Ik noem er en kele De aandeelhouders: belang rijk voor het verkrijgen van benodigde kapitaal. De Raad van Commissaris-' sen. Het eigen personeel: een be langrijke groep in een on derneming, zij immers moe ten het werk ten uitvoer brengen. De leveranciers: levering' van grondstoffen en half-' fabrikaten (toeleveringsbe-1 drijven). De consument: onnodig over' het belang daarvan nog iets te zeggen. De overheid: denkt u eens' aan allerlei vergunningen' op het gebied van nieuw bouw, hinderwet, verkoop van bepaalde artikelen overwerk, enz., enz. De pers: in het bijzonder de vakpers. Hoe schrijft men over bepaalde artikelen die door het bedrijf worden ver vaardigd of verkocht? De vakbonden. De concurrenten: wat doen die? Wat gaan ze doen? Het onderwijs: kan men op de scholen geen belangstel-' ling voor het bedrijf opwek ken? Zo kan men nog wel even1 doorgaan, maar hier is de' opsomming slechts als voor beeld belangrijk. Men is dus min of meer van al deze groepen af- f hankelijk en daarom noemt f men hen ook wel „afhanlce- f lijkheidsgroepen", terwijl de' f Amerikanen spreken van' f ,,the publics". Men be- f schouwt de afhankelijk- f heidsgroepen altijd vanuit fhet standpunt der „mana- f gers", in het hierboven aan- f gehaalde voorbeeld, dus de f directie. Men zal de groep' f,,directie" dan ook nooit in' f zo'n reeks tegenkomen, f De directie beïnvloedt door' f middel van haar beleid de' f groepen. Het omgekeerde f komt ook voor: de groepen f beïnvloeden het directiebe- f leid. Ook hebben de afhan- f kelijkheidsgroepen ook ze- f kere invloed op elkaar. Stelt f u zich maar eens voor dat f de vakpers een bepaald ar- f tikel dat door een bedrijf' f wordt geleverd, afkraakt. ^Daarop zal onmiddellijk de f consument reageren. Of de f sfeer in een bepaalde onder- neming is niet prettig. Dat f geeft geharrewar met het f personeel, de vakbonden en De heer G. v. d. Hoeden, schrijver van dit artikel, is nu 3 jaar werkzaam als administratief medewerker in het admini stratiege bouw. Zijn belangstelling gaat verder dan cijfers in debet en credit, hetgeen door dit artikel wordt bewezen. tenslotte gaat misschien zelfs de pers er zich mee be moeien met alle gevolgen van dien voor de naam van de zaak. Er bestaat dus niet alleen een relatie tussen di rectie en de verschillende groepen, maar ook tussen de groepen onderling. Die relatie tussen de groepen, die „relations between the publics", noemt de Ameri kaan: Public Relations. Langzamerhand heeft die uitdrukking internationale betekenis gekregen en is als zodanig algemeen aan vaard omdat er echt geen andere goede Nederlandse uitdrukking voor te beden ken was! Nu het werk van de Public Relations Officer. Hij moet alle groepen onder brengen in het zogenaamde „relatiepatroon". De belangrijkste komen na tuurlijk bovenaan te staan. Hoe die volgorde zal zijn en welke groepen belangrijk en minder belangrijk zijn, is aan het oordeel van de P.R.O. Daarbij blijkt dan ook zijn vakmanschap. Na dat het relatiepatroon in elkaar is gesleuteld, pro beert de P.R.O. de verschil lende afhankelijkheidsgroe- pen door middel van regel matige voorlichting ver trouwd te maken met de doelstellingen van de onder neming. De aandeelhouders moeten geld in de zaak ste ken en ouders moeten het goed vinden dat hun kinde ren daar gaan werken. Goe de verhoudingen met de „publies" worden dus gelegd en natuurlijk onderhouden. Daartoe staan de P.R.O. machtige, instrumenten" ter beschikking zoals: dagblad pers, radio, televisie, recla me-adviesbureaus en ook natuurlijk het personeelsor gaan en het jaarverslag. Stelselmatig Wij hebben in de definitie gezien, dat het bevorde ren van de goede verhoudin gen stelselmatig dient te ge schieden. Daarom wordt een P.R.-programma meestal uitgezet over een tijdvak van enige jaren. Nagegaan wordt welke hoogtepunten er in die jaren zullen zijn en op welk tijdstip die vallen. Bijvoorbeeld het jubileum van de directeur, het zoveel- jarig bestaan van de onder neming, de ingebruikneming van een nieuwe fabriek enz. De P.R.O. moet reeds vroeg tijdig op dergelijke hoogte punten aansturen met zijn activiteiten, maar ook reke ning houden met het feit, dat er belangrijke gebeurte nissen buiten de onderne ming kunnen voorvallen en daardoor een bepaalde be drijfsactiviteit volkomen overschaduwen. De zaak b.v. bestaat honderd jaar, maar op het moment van de viering gaat de kroonprin ses trouwen. Onnodig te zeggen, dat het jubileum een flink eind verschoven zal moeten worden omdat dit gebeuren met één of twee regeltjes in de pers zal worden afgedaan, terwijl er anders misschien wel een halve pagina aan gewijd zou zijn. T\e P.R.O. moet dus een be- U hoorlijk eind kunnen vooruitzien. Dat is geen een voudige taak, maar P.R.O. is ook geen simpel vak. De pio niers die twintig jaar geleden zijn begonnen hebben hun er varingen opgetekend en vaak gepubliceerd. Langzamerhand komen de opleidingen ook in ons land op gang. V.l.n.r. de heer IV. J. Appel, mevr. van Aurich. de heer P. C. Vink. de heer van Aurich en de heer Hoogerhuis .p 10 februari 1966 vierde 25-jarig jubileum. Op 10 febru ari 1941 kwam hij in dienst als leerling broodbakker bij de N.V. Gebr. Hoeve. In die dagen was hij afwisselend werkzaam in de bakkerij en de bezorg dienst. Het bezorgen van brood aan de filialen geschiedde in de oorlog met 2 of 3 man met het oog op diefstal. Op zekere dag, toen ze weer een rit moesten verzorgen, werden zij overval len door een aantal personen, die het hadden voorzien op de broden. Men ging op de vuist, resultaat wat broden kwijt en de heer Aurich een horloge rijker. Eén der overvallers was dit kwijtgeraakt tijdens het ge vecht. Na de oorlog deden de machines hun intrede en voor de heer Aurich was het niet moeilijk om te schakelen van hand- naar machinebediening. De heer Hoogerhuis richtte zich tot de jubilaris met de woorden: „U bpnt een nauwgezet en serieus mens en een prettig iemand om mee samen te werken". Daarna overhandigde de heer Hoogerhuis de jubilaris de gouden legpenning, oorkonde van Nijver heid en Handel, alsmede een en veloppe met inhoud. Na een verbouwing van ruim zeven maanden, met als re sultaat een oppervlakte van 320 m2 ten opzichte van 60 m2 voorheen, en een modern ingerichte en uitziende zelfbedie ning verrichtte de heer J. van Meer met kennelijk genoegen de opening op 1 maart j.l. Tijdeus de druk bezochte re ceptie presenteerde de heer J. v. Meer de prachtige ZB aan de bewoners van Soestdijk. Dat de bevolking deze AH vestiging op prijs stelt is ge bleken uit de pers en de ver koopresultaten van de eerste dagen. De heer A. v. d. Kemp bedrijfs leider van de oude en nu nieuwe vestiging zal zich met zijn me dewerkers kunnen aansluiten met de Soestercourant die schreef Degenen die zich met de chef en het personeel geruime tijd hebben moeten behelpen in het noodwinkeltje, zullen zich nu in een kruidenierspaleis wanen. heer C. J. Vermaas (29), programmeur in het Admi nistratie Gebouw aan de Hoogen- dijk te Zaandam, beoefent een sportieve en niet alledaagse hob by, nl. het zweefvliegen. Hij vliegt nu 3 jaar en bezit het Li en C-brevet. „Kisten" De heer Vermaas is lid van E.Z.Z.C. (Eerste Zaanse Zweef vlieg Club) uit Krommenie in Noord-Holland, deze club heeft 70 leden; in totaal zijn er in Ne derland plm. 3000 zweefvlie gers. De E.Z.Z.C. bezit 4 „kisten" en de leden vliegen in de duinen van Castricum, op een gedeelte, dat „de Brabante Landbouw" heet. Het zweefvliegseizoen is van maart t.m. november. „Mooi-weer-sport" T\e heer Vermaas is daar 1J ieder weekeind in deze tijd en besteedt verder 1 week van zijn vakantie aan de zweef vliegerij. Als het regent wordt er nooit gevlogen en dan wor den de „kisten" gepoetst. De heer Vermaas bezet de 7e plaats op de ranglijst van de competitie van zijn club na 2 jaar solo vliegen. Toen hij 60 les-starts verricht had, mocht hij solo vliegen. ..Geruisloos voortvliegen, gedragen te worden door de onzichtbare lucht, even een vrij gevoel te hebben los van de aarde te zijn dat is zweef vliegen -dat is hobby! Termiekvluchten /~Vp 14 november j.l. maakte hij de laatste termiek vlucht van Nederland. De heer Vermaas vloog toen 1 uur bo ven zee op achthonderd meter hoogte. Het B-brevet verkrijgt men na de 5e solo vlucht en het C- brevet na minstens een uur termiek vliegen. Hij is nu bezig om het zweefvliegbewijs te be halen. Het praktische gedeelte hiervan heeft hij reeds afge legd, dit bestond uit: 5 doel- landingen in een veldje van 50 m2, met gebruik van remklep- pen en 3 sliplandingen zonder gebruik van remkleppen in een veld van 30 bij 100 meter. De theorie van dit bewijs is hij nog aan het bestuderen. Per lier de lucht in Aan het brevet voor „de zilve ren C" gaat hij de komen de zomer beginnen; dit bestaat uit 50 km over land vliegen en 5 uur termiek vliegen op min stens 1000 meter hoogte. Termiek is de warme lucht, die opstijgt en waarvan zo veel mo gelijk gebruik wordt gemaakt, termiek komt alleen boven land voor, niet boven bossen en wa ter. Met een lier wordt het toestel de lucht ingeschoten. Er bestaat gelegenheid, om een passagier mee te nemen, dit kost 7,50 en men zweeft dan minimaal 8 minuten en maxi maal 1 uur, al naar gelang er termiek is. ..De heer C. J. Vermaas (l.) klaar voor een start" Donderdag 17 februari j.l. was er in een kleine bijeen komst in de hal van het O.G. de gelegenheid de heer J. Keu ne te feliciteren met het feit dat hij 12% jaar in dienst was. Namens de directie sprak de heer P. C. Vink de jubila ris toe en overhandigde hem enkele cadeaus voor huiselijk gebruik. De heer F. de Vries verrijkte hem met een boeken- bon en namens het Personeels fonds kreeg hij uit handen van de heer H. Eijben een envelop pe met inhoud. Namens het ge hele personeel van de Techni sche dienst werd hem eveneens een enveloppe met inhoud over handigd. De heer J. Keune begon zijn loopbaan bij de technische dienst als monteur. Thans be heert hij de administratie in deze dienst.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 4