„Eigen AH karakter overbrengen op publiek duidelijkheid van iniormatie verhogen en verkoop stimuleren" De heer Jonkerhoofd afdeling vormgeving „Artisticiteit mag nooit ten koste gaan van het informatieve en vlag moet lading dekken" De heer G.J. Hermanides benoemd tot direkteur James Pilclitch, cle man achter het beeldmerk De heer Peek vierde z'n zilveren jubileum N.V. Formosa koop te stimuleren. Daar zegt geen directie nee tegen. i De heer E. Jonker (rechts), in 1964 winnaar van een gouden noot", een ereprijs uitgegeven door het NIVE. voor de AH verpakking van chocolaatjes. zou doen. Voor welk land hij ook werkt. Har- ris houdt scherp in het oog dat een nieuw ge zicht voor een bedrijf duurzaam moet zijn. Het moet lang mee kunnen. In het geval-Albert Heijn moet het dus ook lang modern en vriendelijk blijven. „Je moet ve le jaren vooruit werken", zegt hij. „Daarom kan er wel eens veel weerstand zijn op het mo ment dat je je uitgewerkte ideeën aan anderen voorlegt". Directie zei ja J^ij Albert Heijn is dat wel meegevallen. Zonder veel omhaal is Zaandam meegegaan met de ideeën uit Londen. Maar Pilditch heeft de bedoelingen, die hij daarmee had, dan ook dui delijk onder woorden ge bracht. Hij zegt dat zijn werk dient om: het eigen ka rakter van Albert Heijn direct op het publiek over te brengen, de duidelijkheid van de informatie op de ver pakking te verhogen, de ver- De heer Pilditch (I.) en Harris (r.) gebogen over een ontwerp- tekening voor de beschildering van de AH-trailers. De heer R. C. N. Peek, bedryfs- leider van filiaal Deventer, Dapperstraat, vierde 24 februari j.l. zyn 25-jarig zakenjubileum. De huldiging vond plaats ten huize van de heer Peek. T\e heer Peek kan en mag nog niet gerekend worden tot de oude „grutters" maar wij mogen hem met name noe men tot de voorbereiders van de huidige ontwikkeling. In een bijzonder moeilijke tijd begon nen (1941) heeft hij bewezen een steunpilaar te zijn voor het bedrijf en door het bedrijf voor A. de Roode en G. de Groote en later de heer J. Toering ge- zijn gezin. tuigenis komen afleggen, door- Van deze waardering zijn de middel van het bekende Ge- heren G. Heijn, D. ter Wee tuigschrift en de enveloppe. James Pilditch is een 37-jarige Engelsman in een grijs fla nellen kostuum Hij werd in Londen geboren, studeerde beeldende kunst aan de universiteit van Reading, kwam na in militaire dienst geweest te zijn in Canada terecht. Hij was daar redacteur van een vakblad op het gebied van ver pakkingen De stap naar het bureau Jim Nash Associates was daarna niet zo groot meer, want daar werden verpakkin gen ontworpen. Pilditch heeft sindsdien tal van grote op drachten behandeld. In 1959 begon hij, in Londen, voor zichzelf te werken. Hij richtte Package Design Associates op, een groep dus. Want Pitditch zweert bij het werken met groepen. In 1961 ging hij samen met Douglas Scott Associa tes, een bureau dat zich met industriële vormgeving bezig houdt. De naam van het nieuwe bureau werd Allied Indus trial Designers. Het is gevestigd in Rathbone Place, dichtbij Oxford Street en Soho, in het hart van Londen dus. Daar naast zijn er vestigingen in Brussel en Oslo. Goedkoper Als hij het heeft over de door hem uitgevoerde opdrach ten laat Pilditch zelden na te vermelden, dat de door zijn bu reau ontworpen verpakkingen of ondernemingsgezichten tot verhoogde omzetten hebben ge leid. Nieuwe verpakkingen moeten niet alleen een verant woord uiterlijk hebben, ze kun nen ook goedkoper in de aan schaf zijn. AH is anders Als het publiek van een be drijf met een nieuw aan zien ontdekt, dat het voldoet aan de verwachtingen die dat nieuwe uiterlijk wekt dan moet Heer Peek, „40" zitten erin dat in de verkopen merkbaar voor u. Dat u het restant zijn. Zo'n nieuw aanzien kreeg moge ondergaan in goede ge- de koekjesfabriek Elkes in En- zondheid en frisse moed, wen- j geland. Pilditch wijst op het sen wij u van harte toe. verschil met Albert Heijn. El kes was een naam die lang niet i iedereen iets te zeggen had. Bij het ontwerpen van een nieuw merk moest daarom de gehele naam gebruik worden. Met Al- bert Heijn in Nederland ligt dat anders. De naam is bij ieder een bekend, dus kon met een snel herkenbaar en eenvoudig merk worden volstaan. Kleuren Pilditch was, voordat hij met de opdracht voor Albert Heijn begon, al enigszins be kend met Nederland. Zijn bu reau maakte het blauwwitte pakje voor Caravellis-sigaret- ten en de nieuwe verpakking voor Castella Parels en Matic. Maar zou hij nu voor een vol komen gelijksoortige opdracht gever in Engeland hetzelfde maken als voor Albert Heijn in Nederland? Nee, zeker niet. Dat komt vooral, zegt hij, door het verschil dat de Nederlan der en de Engelsman zal ma ken in het doorgeven van de voor het ontwerpen benodigde informatie. Uit die verschillen de inlichtingen zullen verschil lende resultaten voortkomen. Daarbij wijst Pilditch op ver schillen tussen het publiek in beide landen, bijvoorbeeld op het stuk van kleurenvoorkeur. Lang mee John Harris, zijn medewerker, die de Albert Heijn-opdracht uitwerkte, moest voor Ierland een sigarettenverpakking ont werpen. Hij verwerkte er een olijfkleur in, die het op het vaste land van Europa bepaald niet J^e Raad van Bestuur deelt mede dat, i.v.m. het ver trek van de heer van Scher- penseel, de heer G. J Her- manides met ingang van 1 juni a.s. naast de heer van Heuveln, die over enige ja ren de pensioen gerechtig de leeftijd hoopt te bereiken, benoemd is tot directeur van N.V. Formosa. Het is de bedoeling dat na een oriëntatie- en inwerk- periode, die zeker een half jaar zal duren, de heer Her- manides de dagelijkse lei ding van de restaurants van de heer van Heuveln over neemt. De heer van Heuveln zal dan, toegevoegd aan de heer G. J. Heijn, als speci aal restaurant-adviseur, de heer Hermanides bij zijn werk blijven steunen en de gang van zaken van nabij blijven volgen. jQe directeur-merchandi- sing, de heer P. Ligten- stein heeft in verband hier mede de volgende maatre gelen genomen: De merchandising-werk- zaamheden van de heer Hermanides zullen verdeeld worden over de heren G. IJskes en A. G. ter Schure. De heer IJskes wordt mer chandiser voor koffie, thee en cacao en de heer ter Schure merchandiser voor wijn, frisdranken, vruchten sappen e.d. De heer Hermanides is reeds 20 jaar bij Albert Heijn N.V. werkzaam. Na een inwerkperiode o.a. op het gebied van de export, is hij de laatste jaren koffie-, thee- en wijninkoper ge weest. Sinds de organisatiewijziging van september 1965 is de heer Hermanides merchan diser van de gehele dran kensector; hij is tevens pro curatiehouder van Albert Heijn N.V. We zijn in het hoofdkantoor in Zaandam en nemen de lift naar de vijfde verdieping met als doel iets meer aan de weet te komen over de afdeling Vormgeving. Wij stappen binnen in een ruime gezellige kamer met veel ramen die uitzicht geven op de Zaan en vele Zaanse in dustriegebouwen, in de kamer zien we overal verpakkingen in bewerking liggen, die de kamer een typische sfeer geven en merkwaardig tóch geen afbreuk doen aan de eerste indruk: Een keurige afdeling. heer Jonker staat met zijn rechterhand, de heer Brünott, juist gebogen over een ontwerp in kleur van de grote Albert Heijn truck met oplegger voorzien van het nieuwe kwaliteitsmerk terwijl mejuffrouw Bergwerf de tekst van een nieuwe verpakking uittypt. Als wij hebben plaatsgenomen merken we terloops op ver wacht te hebben dat mensen die dagelijks te maken hebben met vormgeving, decoratie en kleuren en voortdurend contact hebben met ontwerpers uit bin nen- en buitenland, er eigenlijk een beetje artistiek uit zouden zien en niet als lieden die start klaar lijken te staan naar een receptie. Onze eerste vraag is dan ook: moet een verpakking- deskundige niet zelf een halve artist zijn Gedegen kennis Het antwoord komt snel en ge decideerd: „Nee... het is zelfs denkbaar dat iemand die zelf geen poppetje kan tekenen, toch een uitstekend deskundige kan zijn, mits hij een aantal noodzakelijke eigenschappen bezit. Hij moet een beetje tech nisch zijn, een flink beetje com merciële aanleg hebben en hij moet de sfeer van het be drijf goed kunnen overbrengen op zijn ontwerpers, hen duide lijk kunnen instrueren en in spireren. Hij moet zich verder een gedegen materialen- en warenkennis eigen gemaakt hebben, hij moet bijblijven door middel van vakliteratuur, ten toonstellingen, cursussen, docu mentatie, hij moet de mogelijk heden en problemen van het aanwezige machinepark goed onderkennen, hij moet bereid zijn effectief teamwork te le veren met in ons eigen geval bijvoorbeeld de verpakkings deskundigen, Laboratorium, de heer Kamminga, met de mer chandisers, Technische Dienst, Bouwafdeling, Arbeidsstudie, de heer Bracco met zijn kennis van de warenwet, eventueel le veranciers en last not least met de heren Meijn en Brasser van afdeling inkoop Verpakkingen. Wanneer het gaat om de pui en lichtreclame van een Super- mart, Zelfbediening of Alberts Corner, of om de beschildering van een truck met oplegger, dan gaan zelfs de bouwer, de carrosseriemaker en anderen een woordje meespreken. Ramp Tn dit verband zyn de plaatse- lijke schoonheidscommissie voor ons vaak een ramp. Er zijn gemeenten die ons precies voorschrijven hoe de naam Al- bert Heijn op de pui mag komen." Gebonden kunstenaar Een goede ontwerper is altijd een gebonden kunstenaar, ik bedoel zoals een toneelspeler in de huid van een ander kan kruipen, zo moet de ontwerper zich kunnen verplaatsen in de bedoelingen van zijn opdracht gever. Een goede verpakking moet de klant inspireren, in de juiste sfeer brengen tot het kopen van een artikel. Het ar tistieke mag nooit ten koste gaan van het informatieve, de vlag moet de lading altijd pre cies dekken, want niets is erger dan een verkeerde voorstelling van de inhoud van een verpak king bij de klant." Vlakverdeling De heer Jonker pauseert even en zoekt naar voorbeel den om zijn betoog te onder steunen. „Kijk, dit zijn een paar aardige illustraties van wat ik bedoel te zeggen. Hier heb ik de doos voor koffie koeken, vroeger verpakt in een cellofaan zak. Na een grondige kostenanalyse kwam deze doos tot stand. Een breuk werende beschaafde doos, naam van de fabrikant, naam van het pro- dukt, het produkt is te zien en een bijzonder geslaagde grafi sche oplossing van de tekst. Het resultaat...? Koffiekoeken is een groot artikel geworden. Hier is de cacaoverpakking. Niet meer de smalle onhandige hoge doos, maar een handige kubusvorm. Alle voorlichting die de klant nodig heeft, een plezierige lettering en een ge slaagde vlakverdeling. Functioneel T^arz de eierenv er pakking, een story op zichzelf. Wij zoch ten namelijk voor onze Welgele gen eieren een afwijkende, zeer functionele verpakking. In Neder land of Europa geen succes. Na een gesprek met een leveran cier kwam er een Amerikaanse modeldoos op tafel. Bijna precies wat wij zochten. Kortom alle technische know how kwam uit Amerika. Amerikaanse machines werden geleverd en nu zijn wij dan zover dat de doosjes auto matisch gevouwen worden, de eieren na het schouwen automa tisch in de dozen worden gebracht en de doosjes tijdens het verpak ken worden bedrukt met verpak- datum. prijsklasse en gewicht per ei. Een prachtige functionele ver pakking waarvan de meerkosten weer terugverdiend worden door de besparende arbeid bij produ cent en in het filiaal. Modern en ideaal: Polypropyleen Een beetje trots zijn wij ook op onze chocolade verpak king. Wij kregen hiervoor de gouden noot (een prijs die om de twee jaar wordt toegekend) met de bemerking van de jury dat zij bijzonder waardering had voor dit baanbrekend werk. Tegelijkertijd werd ook een verpakking voor glaswerk bekroond, die wij op verzoek van Leerdam ontwikkeld heb ben. Voor dit alles is een grote materialenkennis natuurlijk noodzakelijk. Op dit moment bijvoorbeeld is er een ideaal verpakkingsmateriaal voor brood op de markt, het zoge naamde polypropyleen, een zusje van polythyleen (plastic Materiaal met grote helderheid en waterdichtheid, dat zich bovendien fraai laat bedruk ken." Wij vroegen de heer Jonker of hij niet geremd werd door de waren wet. Het antwoord was weer heel nuchter. „Och, het is natuurlijk verve lend dat bijvoorbeeld op een pak pannekoekmeel met de grootste lettering ook het woord „Banketbakkerspoeder" moet voorkomen, maar over het algemeen genomen, kan ik er toch wel achter staan dat de consument beschermd wordt en een zo duidelijk mogelijke voorlichting krijgt." Met hoeveel nieuwe verpakkin gen bent u momenteel bezig? „Dat zullen er ongeveer 75 zijn. Het nieuwe kwaliteitsmerk heeft ons natuurlijk heel veel extra werk bezorgd, we vor men hier echter een fijn team en de achterstand gaan wij weer vlot inhalen. Vanzelfsprekend is er nauw contact tussen de afdeling van de heer Jonker en de heer L. A. Kamminga, chef van het verpakkings laboratorium. Vormgeving De heer Jonker, 15 jaar in dienst, via afdeling filialen boekhouding, kostprijs en in koop verpakkingen sinds 1961 verpakkings deskundige en sinds kort Hoofd Afdeling Vormgeving(een staffunc tie in het directoraat Verkoop bevordering van dhr. J. Leger stee) ...laat ons beleefd maar duidelijk merken dat ons ge sprek lang genoeg heeft ge duurd. Wij nemen afscheid met iets meer kennis over deze bij zonder interessante afdeling.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 3