flitsen Albert Heijn N.V. introduceert nieuw-vriendelijk-beeldmerk Oh albert; heijn Merk met eigen kleur en lettersoort Van de redaktie IDEEENBlïS PB KEERDE FL. 100.- UIT In dit nummer Blauw roept associaties op met kwaliteit Nieuwe aanzien van Albert Heijn is begin van een ontwikkeling Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. 'r-* Voor meer nieuws over AH's nieuwe gezicht zie pagina 3 piHBIBIllBIlll albert heijn ^Voorgesteld"^ Dividend 16% 23e jaargang no 3 maart 6tl} James Pilditch staat niet alleen als hij over het hoe en waarom van het nieuwe totaal-aanzien van Albert Heijn N.V. spreekt. Bij hem waren de laatste maanden regel matig te vinden de heer E. Jonker van de afdeling ver pakkingsontwikkeling en vormgeving en de jeugdige John Harris, 24 jaar, ontwerper op het bureau van Pilditch die zich in het bijzonder met deze zaak heeft bezig gehouden. ^teeds weer blijkt hoe zeer het driemanschap de nadruk laat vallen op de woorden modern, vriendelijk en kwaliteit. Dat zijn de begrippen die op het publiek overge bracht moesten worden Merk, kleur en lettersoort zullen dit werk moeten doen. De toepassing van deze elementen zal veel vuldig zijn. Op winkels, auto's, briefhoofden, eti ketten, labels, in adver tenties en op verpakkin gen. Beweging Het nieuwe merk is mo dern, eenvoudig en, naar verwacht mag worden, snel herkenbaar. Waar de naam Albert Heijn meegedrukt Jmoet worden gebeurt dit in f de lettersoort Brasilia. John f Harris zegt daarvan: „Het is een letter waar beweging f in zit en die, omdat we geen f hoofdletters gebruiken, iets f vriendelijks heeft". De kleu- if ren licht- en donkerblauw liggen John Harris na aan het hart. De gekozen kleu ren zijn lichtblauw en een paarsachtig donkerblauw Waarom dit blauw J Niet alleen kleur f ïpilditch merkt daar aller- t MT eerst bij op, dat de kleur ^Jbert Heijn N.V. heeft een nieuw beeldmerk! Met ingang van deze maand zal Albert Heijn z'n nieuwe gezicht tonen op verpakking, puien van de filialen, vrachtauto's, briefpapier enz. Het beeldmerk heeft z'n uiteindelijke vorm gekregen in Londen. ^Jbert Heijn N.V. is een moderne vriendelijke onderneming die kwaliteit le vert. Voor zover het publiek J^eze maand staat in het teken van ons nieuwe vig net en daarmee heeft ook onze bedrijfskrant weer een iets ander „gezicht" gekre gen. We zullen er allemaal even aan moeten wennen maar als redactie verheugen wij ons erover ook onze bij drage te kunnen leveren bij het introduceren van ons nieuwe handelsmerk. Wat de motieven geweest zijn en welke aspecten er bij gespeeld hebben kunt u in dit nummer lezen en wij zijn er van overtuigd dat deze achtergrondbelichting veler belangstelling heeft Verpakking J^at de afdeling van de heer heer Jonker hierbij bij zonder actief betrokken was zal voor de ingewijden dui delijk zijn. Voor alle andere medewerkers, die niet pre cies weten, wat er allemaal op ons hoofdkantoor ge beurt, leek het ons nuttig speciaal bij deze gelegen heid hierop eens de schijn werpers te richten. Aan het uiterlijk van onze verpakking zitten echter nog meer aspecten, want de kwaliteit van het verpak kingsmateriaal en de ver- werkbaarheid, spelen ook een grote rol. Zo kunt u met ons even een kijkje nemen in dat deel van het laboratorium, waar de heer L. A. Kamminga de scepter zwaait. Kwaliteit Qver kwaliteit gesproken, we vragen in de rubriek „Wij stellen aan u voor" uw aandacht voor Mej. ir. M Veth. Zij draagt er toe bij dat het begrip „AH voor kwaliteit" ook in een sector, waar het kwaliteitsbeleid voornamelijk op ervaring berust, een meer wetenschappelijke onder grond krijgt. Dat is geen eenvoudige zaak en het ar tikel vergt goede aandacht van onze lezers, maar voor degene, die diepergaande belangstelling heeft voor ont wikkelingen, die zich in en buiten ons bedrijf voltrekken, loont het zeker de moeite hier kennis van te nemen. dat tot dusver niet in één oogopslag zag zal het nieu we gezicht van het bedrijf dat moeten veranderen. Een nieuw gezicht, dat wil in dit geval zeggen: een nieuw merk, een eigen kleur en een eigen lettersoort waaruit de naam albert heijn (met uitsluitend kleine letters, dat staat vriendelijker) gedrukt zal worden. Dat alles heeft in Londen vorm gekregen, in de studio van James Pil ditch en onder ogen van diens medewerker John Har- ris. Het plan om in de uiterlijke verschijning het wezen van het bedrijf uit te drukken, is al jaren oud. Voordat James Pil ditch erbij werd geroepen was er eerst een oplossing voor ge zocht die in het geheel geen oplossing bleek. Dat depri meert. Een paar jaar is er ver der niet aan gewerkt. Totdat, in het begin van het vorig jaar, de heer E. Jonker van de af deling verpakkingsontwikke ling en vormgeving, contact legde met de heer Pilditch. Dynamisch Om een onderneming een eigen, passend gezicht te geven is het nodig deze goed te kennen. Met rondkijken en veel praten is die kennis te ver werven. Daarnaast nam Pil ditch kennis van de concurren tie en van de mening, die het publiek reeds over Albert Heijn had. Dit laatste kon gebeuren aan de hand van een onderzoek, dat in 1964 was gehouden. Men vond, zo bleek daaruit, Albert Heijn een progressief bedrijf, men krijgt er waar voor zijn geld. het assortiment is er groot, het staat onder schran dere leiding, het is een dyna misch bedrijf en het wordt steeds groter. Dat klinkt alle- I maal heel positief. Maar daar- mee was het beeld toch niet compleet. Waarde Achter dat vriendelijke, mo derne gezicht dat kwali teit verraadt mag natuurlijk geen onvriendelijk, ouderwets en slechte waar leverend be drijf schuil gaan. Het publiek zal dan ook de werkelijke waar de van die begrippen afmeten aan de behandeling, die het in de AH-zaken ondervindt en aan de artikelen die men er koopt. Tames Pilditch zegt: „De vrien- delijkheid van het personeel is natuurlijk heel belangrijk. Maar dat gaat allemaal gemakkelijker wanneer het uit het merk. uit het uiterlijk van het bedrijf beseft in een moderne^ progressieve en vriendelijke zaak te werken". Gek vak Het uitdrukken van die be grippen in symbolen en kleuren is een merkwaardig vak. Het bureau Pilditch heeft er, in Engeland, al veel in be reikt. Wanneer men door Lon den loopt wordt men herhaal delijk met zijn werk geconfron teerd. Grote vrachtwagens van Lyons Bakery, met hun in fris wit en oranje geschilderde merk en firmanaam, vallen al gauw op. Een groot aantal „pubs", café's, van de bier brouwerij Charrinton, is aan de buitenkant vernieuwd. Het beeldmerk van Charrington werden onderhanden genomen en men ziet het nu op uithang borden, op de etiketten van bierflesjes, in briefhoofden en zelfs op de staart van het di rectievliegtuig. De kleuren licht- en donkergroen en oranje zijn kenmerkend voor dit alles. Brasilia Merk, kleuren en de letters waarin de firmanaam wordt geschreven, die elemen ten vindt men in al die objec ten, die Pilditch onderhanden heeft gehad, terug. Voor Albert Heijn werden dat a en de h aan elkaar geschreven, de kleu ren licht- en donkerblauw en als lettersoort een nog maar kort geleden door een zekere Albert Hollenstein ontworpen letter die de naam Brasilia kreeg. Albert Heijn heeft niet het alleenrecht voor het ge bruik van die letter. Maar tot dusver is het bedrijf, zeker in Nederland, één van de weinige toepassers. Het beeldmerk heeft een groot aandeel in de „presentatie" t marts en andere AH-vestigingen. i super- I j -albert hei De AH trailers zullen mede het nieuwe beeldmerk naar buiten uitdragen. In de maand februari kwamen diverse afgehandelde ideeën ter tafel en konden diverse inzen ders wederom worden verrijkt. Ditmaal kwamen er geen hoge beloningen uit de bus. Totaal werd 100,uitgekeerd. J. de Looze (VA) en G. Zwart (OD) ontvingen beiden 25, resp. voor wijziging van het co deerapparaat en wijziging aan de beschuitbolderbakken, 15,ontvingen Mevr. Stork- de Groot (inmiddels onze dienst verlaten), B. Abbekerk (WK) en P. Schaap (Wijnafd.) resp. voor de ideeën dichtsealen van banketletterzakken, wijziging schakelaar van de dozen plak- machine en een bunkertje ma ken voor het opbergen van wijn- kurken. Eén idee kan slechts met een aanmoedigingspremie gehonoreerd worden. Verder waren enkele niet uitvoerbaar, zodat wij de inzenders teleur moesten stellen, doch wij hopen dat zij bij volgende inzendingen méér succes zullen hebben. SAH002000272 Flitsen Landelijk maart 1966 ch niet in eerste instantie het gezicht van Albert Heijn be paalt. Men kan in de publi citeit immers die kleur lang niet altijd gebruiken. Dag bladen zullen meestentijds advertenties in zwart-wit opnemen en wanneer straks reclame via de televisie ge maakt kan worden zal ook daar, de eerste jaren althans alleen in zwart en wit ge werkt worden. Bij het ont werpen van het merk is daarmee rekening gehouden. Blauw De kleuren dan: Blauw kwam naar voren als beste oplossing, ook al omdat het de kleur is die het meest wordt gewaardeerd door de meeste mensen. Door twee tinten blauw te gebruiken werd de mogelijkheid tot on derscheiding beter, omdat men dit maar weinig doet. Bovendien is blauw zeer ge schikt om geassocieerd te worden met het begrip kwa liteit. Het publiek zal het' nieuws kunnen aflezen van de winkels en de auto's en| men zal het merk aantref fen op de verpakkingen. Informatie Op de verpakking zal# steeds meer informatie# ,gedrukt gaan worden", voor-# spelt Pilditch.,, Op ieder pak-# je moet men kunnen lezen# waarom men de inhoud^ ervan zou moeten kopen".# Waarmee hij wel duidelijk# maakt zelf het idee te heb-# ben dat het nieuwe aanzien# van Albert Heijn nog maar# het begin is van een ontwik-# keling, die het hele bedrijf# zal doorgaan. Handboek t In eerste instantie gaat het! om het doorvoeren van! f de nieuwe stijl in alle uiter-i f lijke kenmerken van het be-! f drijf. Daartoe zal Iedereen,! fdie daarin een stem heeft,! feen handboek ontvangen,! f waarin precies beschreven! f staat wat er met merk,! f kleur en letter gedaan kan! f en mag worden. Er worden J fkleurmonsters aangegeven,! f formaten en mogelijkheden! fvoor lettergebruik. Het isi f immers duidelijk dat alleen! feen zeer consequent doorge-! fvoerd gebruik van de nieu-! fwe herkenningselementen! ftot een maximaal resultaat! f kan leiden. Jubilea Sterovita Ideeënbus James Pilditch Afd. Vormgeving Public Relations Zweefvliegen Nieuwe artikelen pagina 2 2 3 3 4 4 5 Jubileum heer Van Zijl 5 Mej. ir. Veth 6 Feestagenda 6 Commissarissen en Raad van Bestuur hebben beslo ten aan de algemene verga dering aan aandeelhouders voor te stellen het dividend op de gewone aandelen over het boekjaar 1965 vast te stellen op 16% in contanten (vorig jaar 14%), of naar keuze van de aandeelhou ders 10% in aandelen en 6% in contanten. Bij aanvaarding van dit voorstel zal op de winst- delende klanten-obligaties per 1 juli a.s. een uitkering geschieden van 9'/2% (vorig jaar 8'/2%). Voor de spaar ders bij het spaarfonds Al- bert Heyn betekent dit divi- dendvoorstel een extra rente van plm. 8i/2°/0 over het in 1965 gespaarde bedrag. Deze toeslag heeft een maximum I van f 500,bruto.

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 1