Ideeëncominissie DC Zaandam behandelde negen inzendingen Albert Heijn levert produkten voor de populaire Wimpy Vóór men op vakantie gaat moet men zich behoorlijk oriënteren DIE GOEDE OUDE TIJD Van drie naar één Afscheid Drs P. J. de Jongh Regels op het bureel V ffft RATIONALISEREN, EFFICIENCY! Dit zijn woorden van onze tijd, Het woordenboek geeft voor het woord rationali seren de omschrijving „meer praktisch inrichten of regelen b.v. bij de produktie van een artikel". Bij efficiency het be trachten van „doelmatigheid". Deze woorden kwamen in onze gedachten toen wij laatst in onze Wimpy aan het Dam rak waren. Nu is het al heel gemakkelijk om deze woorden te pas en te onpas te gebruiken; heel anders wordt het wan neer we het begrip er van ook in de praktijk moeten uit voeren. Onze bedrijven zijn in een snelle ontwikkeling en het is vanzelfsprekend dat we iede re uitbreiding ook zo efficient mogelijk willen laten verlopen. Bovendien moeten we tegelij kertijd onze positie in de res taurantsector handhaven. Dit handhaven is niet zo moeilijk maar wanneer we voorop wil len gaan, dan wordt de uitda ging groter. Dit voorop gaan in rationalisatie passen we in de Wimpy al heel aardig toe, vin den we zelf. Want hoe komt de Wimpy eigenlijk tot stand? Puur Een deel ervan, het broodje, komt uit ons eigen produk- tiebedrijf in Zwanenburg en het andere gedeelte, de „patty", ook weer uit ons eigen bedrijf, Met ingang van 28 februari zal verkoopleider vers vlees Drs. P. J. de Jongh de nieuwe functie aanvaarden van Direc tie-secretaris bij de Veevoeder fabrieken Hendrix in Boxmeer. n.l. de centrale model slagerij in de Adriaan Nozemanstraat. Het woord patty laat zich moeilijk vertalen, de beste om schrijving is „een gemalen rond en plat gevormd stukje puur rundvlees". Grage monden Deze twee produkten komen dan bij elkaar in onze Wim- pys, waar ze nog een laatste behandeling ondergaan. Het broodje wordt aan de binnen kanten geroosterd en de patty wordt gebraden, of eigenlijk ge- grilled n:et wat uien. De twee worden dan samengevoegd om vervolgens ie verdwijnen in de grage monden van onze gasten. Dus uitsluitend drie eigen be drijven, welke meewerken aan het eindprodukt. 15.000 stuks Dat de monden van onze gas ten graag happen in onze Wimpys blijkt wel uit het suc ces ervan. Een goed voorbeeld hiervan is hoe we tijdens de Britse week in mei van het vorig jaar in een kioskje op het Museumplein in Amsterdam in 10 dagen 15.000 Wimpys ver kochten. Uitgebreider De gerationaliseerde toeleve ring uit eigen bedrijven van 1 een kant en klaar of bijna kant j en klaar produkt is een ideale situatie, die wij ook nastreven bij onze andere zaken, de Al bert's Corners. De mogelijkhe den worden nu van ale kanten onderzocht. De menu's in deze bedrijven zijn echter belangrijk uitgebreider dan in de Wimpys. Ook de noodzakelijk terugke rende variaties in de menu's is een probleem op zich zelf. Het gaat niet aan om b.v. constant zuurkool met worst op het menu te houden, evenmin is het zelfs mogelijk om aldoor verse asperges of noem maar op, nieuwe haring, verse aardbeien met slagroom op de kaart te houden. U begrijpt dat hier de toepassing van het begrip effi ciency lang niet eenvoudig is. Massadistributie De Wimpys hebben ons echter al heel wat ervaring ge geven. De te bestellen hoe veelheden, de tijden van afle vering, de opslag, kortom al die vraagstukken welke parallel lopen met het moederbedrijf hebben wij hier al heel aardig onder de knie. Veel zal er ech ter nog moeten gebeuren voor deze rationalisatie ook voor de Alberts Corners georganiseerd zal zijn en figuurlijk gesproken, zal de mosterd, voor het zo ver is, hier en daar nog wel eens na de maaltijd komen. De ont wikkeling gaat echter door en bij ons zal het niet lang meer duren dat het, voor de AH-er zo vertrouwde woord massadistri butie, een bekende klank zal hebben. De heer De Jongh kwam 1 december 1959 in dienst bij AH juist op het moment dat de vier de AH Su- permart met vers vlees werd ge opend. Van huis uit sla- gerszoon, heeft hij de economi sche studie meer gezien als middel dan als doel. Bij Albert Heijn heeft hij die kennis prach tig kunnen benutten want de problemen waren des tijds groot en veel. In een kort vraaggesprek zei hij dankbaar te zijn dat hij o.a. heeft mogen meewerken aan de kwaliteits image en gelijkertijd de kosten factor in de sector vers vlees belangrijk terug te brengen tot een aanvaardbaar percentage, ook al ging dat vaak gepaard met maatregelen die tegen de ongeschreven slagersgebrui- ken indruisten. Mijnheer Albert heeft eens gezegd: De massa- produktie is al gemeengoed, wij moeten vooraan staan in de massa-distributie. In de vlees sector echter begint die massa produktie nu pas een beetje op gang te komen (duidelijk te zien in de varkens-, kalveren- en kippensector). Onze centrale slagerijen passen in die ontwik keling. Ook de veevoederindus trie krijgt bij dit streven een belangrijke rol en dit is voor mij een zeer aantrekkelijk punt in mijn nieuwe fuctie. Tot slot wilde hij dit zeggen: Albert Heijn heeft mij bewezen dat een enorm groot bedrijf toch onge looflijk slagvaardig en snel kan zijn. Bij Albert Heijn hoort men nooit de vraag: wat kan of wil ik de klant bieden, maar wat wil de klant. Ik ga weg met een schat aan prettige herinneringen en een groet aan allen waarmee ik zo bijzonder prettig heb samenge werkt. I Lekker niets doen aan de kust I van Portofino. Ook dit jaar zal het aantal mensen dat hun vakantie in het buitenland doorbrengt stijgen. Daarbij gaat men steeds ver der de grenzen over. Met het overgaan van de grens komen enkele problemen: de taal, het geld, de vreemde omgeving, het vervoermiddel. Gaat U alleen op stap dan moet U er wel zeker van zijn dat deze punten belangrijker zijn, dan wanneer U aan een groepsreis deelneemt. Neem niet te veel risico's Wie nog nooit naar het bui tenland geweest is en over weinig of geen talenkennis be schikt doet er goed aan de eer ste jaren met een groep mee te gaan, dat zal men straks wan neer men op eigen benen staat veel beter en veel meer kunnen genieten van een geheel vrije reis. Oriëntatie noodzakelijk Dit kan zowel een reis zijn met een tent of een trektocht mèt of zonder gemotoriseerd voer tuig. Oriënteer u bijzonder goed op de mogelijkheden in het land waar u heen gaat. Vaak ont dekt men te laat, dat de uitge zochte reis niet voldoet aan wat men zich er van voor heeft gesteld. Men komt in een plaats of die nu ligt in Joegoslavië of in Zwitserland, waar de logies gelegenheid wèl goed is maar waar het te druk is, of te stil. Waar men geen zwemgelegen- heid heeft, terwijl men juist zo veel van zwemmen houdt. Waar men altijd lopen moet om er gens te komen, of waar men juist nooit een goede wande ling in de bergen kan maken. Nieuwe folders Ga uit van nieuwe folders. Niet van verhalen van ja ren geleden. Hoe meer infor maties hoe beter. De vakantie plaatsen veranderen snel. Er komen kabelbaantjes bij, of een zwembad of een nieuw restau rant. Denk óók om de taal. In Noorwegen bijvoorbeeld praten wij buitenshuis Engels, thuis bij onze gastvrouw Duits. Keuze van reisbureau Vele reisbureaus schreeuwen tegen elkaar op. U zult spoedig een keuze moeten ma ken. Alle reisbureaus zijn niet gelijk. Degenen die de groeps reis prefereren is aan te raden in zee te gaan met reisvereni- gingen zoals De Vrije Wereld, de Nederlandse Reisvereniging, Christelijke- of Katholieke reis- verenigingen. Ook de Jeugdher bergcentrale organiseert voor vakantiegangers onder de 30 interessante tochten. Daarentegen weet de beroeps reisleider meer over casino's, luxe restaurants en nachtclubs. Men heeft reizen met de bus of met ingecalculeerde bustochten. 'n Prettige vakantie! Nevenstaand 'Arbeidsregle ment' werd in 1887 in Sidney door de direktie van een handelsonderneming voor het in dienst zijnde admini stratieve personeel opgesteld. Foto's bij dit artikel afgestaan door „De Vrije Wereld", Amsterdam) 1. Godsvrucht. Properheid en Stiptheid zijn karakter trekken dewelke onontbeer lijk zijn voor een goede handel. 2. Op aanwijzing van de Gouverneur van deze Kolo nie heeft onze firma de werkuren verminderd en het personeel dient van nu af slechts op weekdagen ten burele aanwezig te zijn tus sen 7 ure des voormiddags en 6 ure des namiddags. De Sabbath dient voor kerkgang, maar mocht een oorlogschip of enig ander vaartuig victualiën van no de hebben, dan zullen de klerken op Sabbath ten bu rele werken. 3. De dagelijkse gebeden zullen iedere morgen gezegd worden in het Grote Kan toor. De klerken dienen aanwezig te zijn. 4. Kleding dient sober te zijn. De klerken zullen zich hoeden voor het dragen van kleding in opvallende kleu ren en van kousen, die niet goed gestopt zijn. 5. Overschoenen en over jassen mogen niet ten bu rele aangehouden worden, maar halsdoeken en hoofd bedekking kunnen in geval van guur weer gedragen worden. 6. Er is voor een kachel gezorgd ten gerieve van de klerken. Steenkool en hout moeten in de kast geborgen worden. Aanbevolen wordt dat iedere kantoorklerk ge durende de tijd van het kou de weer 4 pond steenkool per dag mee brengt. 7. De klerken mogen het vertrek niet verlaten zon der toestemming van de chef. Het is toegestaan de natuurlijke drang te volgen, waarvoor de klerken de tuin achter de tweede poort kunnen gebruiken. Dit ter rein dient in goede staat gehouden te worden. 8. Gedurende kantoortijd is spreken verboden. 9. Het hunkeren naar ta bak, wijn of sterke drank is eene menselijke zwakheid derhalve verboden voor alle kantoorklerken. 10. Nu de kantooruren drastisch verminderd zijn, is het tot zich nemen van voedsel toegestaan tussen half twaalf en twaalf uur, maar het werk mag onder geen enkele voorwaarde on derbroken worden. 11. De klerken moeten zelf hun schrijfpennen meebren gen. Een slijper is op aan vraag bij de chef beschik baar. 12. De chef zal een oudste klerk benoemen, die verant woordelijk is voor de pro perheid van het kantoor en alle jongste en aankomende klerken zullen zich 40 mi nuten voor het gemeen schappelijk gebed bij hem melden voor het schoonma ken van vertrekken en zij zullen na kantoortijd blij ven voor dergelijke werk zaamheden. Borstels, be zems, zeep en water worden door de firma beschikbaar gesteld. 13. De nieuwe verhoogde weeklonen zijn voor: Jongens (tot 14 jr.) 0,52 Jongste bedienden 2,40 Aank. klerken 4,50 Klerken 5,50 Oudste klerken (na 15 dienstjaren bij de firma) 10,25 De directie erkent het hu mane van de nieuwe ar beidswetten maar verwacht dat ieder een verhoogde hoeveelheid werk zal afle veren teneinde deze bijna paradijselijke arbeidsvoor waarden te compenseren. Op 2 februari j.l. werd een ne gental ideeën door de Commis sie behandeld. De heer J. van Diepen (Mag) stelde voor de twee onderste platen van een stelling in de afdeling diversen weg te nemen ter verkrijging van meer stapelingsruimte; zo doende kwamen er 28 vakken vrij waar het nu ook mogelijk is met pallets te werken; in zender mocht voor dit idee 25,in ontvangst nemen. De heer D. Bakker (Kaas) heeft een magnifieke ontwerp tekening gemaakt voor het ver vaardigen van een mal om daarmede het slijpen van de schrapmessen in de kaasafde ling te verbeteren. Verwacht wordt, dat zodra dit hulpstuk vervaardigd is, het slijpen van de schrapmessen kwalitatief een verbetering ondergaat ter wijl de tijdsduur van het slijpen iets wordt bekort. De heer D. Bakker ontving hiervoor een beloning van 15,Het idee van de heer N. Beets (Vervoer) de nummers van de vakken in de Uitzetruimte te plaatsen op de panelen van de kanteldeuren (aan de buitenzijde) werd be loond met 10,Vergissin gen bij het inrijden zijn dan niet meer mogelijk. Vijf inzendingen werden afge wezen, terwijl één voorlopig werd aangehouden. Nevenstaande Jaffa-stand werd verzorgd door etaleur De Bruin in filiaal 5501 te Schiedam. De stand heeft in belangrijke mate bijgedragen tot een enorme ver koop. i

Personeelsbladen | 1966 | | pagina 6