1 Meer personeelleden zouden over giro moeten beschikken Hoog Soeren op volle toeren VIER HONDERD ACHT EN VOEGDEN EEN KURSES ZESTIG AH-ERS Filiaal Oostzaan als ZB heropend 25 jaar, getrouwd en twee kinderen ideale status om te studeren is Filiaal Zaan weg Wormerveer geopend Bartelson bezoekt Ondernemingsraacl-nieuws B 0", Tachtigjarige mevrouw Bakker begon er in 1926 een chocolaterie J^e naam Hoog Soeren heeft in de Ai^ gelederen zo lang zamerhand een vertrouwde klank gekregen. Vele me dewerkers en medewerksters volgden in Hotel Oranjeoord' of Hotel ,het Jachthuis' een kursus van 4 of 5 dagen, wat ook dit najaar weer het geval was. Aan het einde van het .oplei dingsseizoen' geven wij nog eens een overzicht van de ge houden kursussen. In Hoog Soeren worden alleen de z.g. Centrale Kursussen gehouden. Dit zijn dus alle kursussen op het .chefsniveau' (afdelingschef SM of Reservechef ZB z.g. speciaal vakgedeelte. Beide delen van de cursus duren ge woonlijk vijf dagen (soms vier dagen). Het algemeen gedeelte van een cursus heeft een sterk vormend karakter en wordt daarom ook wel „vormingsge deelte" genoemd. Van deze vor mingscursussen werden er in 1965 tien gehouden met in to taal 123 deelnemers. Een van de vele discussiegroe pen, die in Hoog Soeren tijdens de vele cursussen zijn gevormd. Vormingskursussen Alle cursussen bestaan uit twee gedeelten, namelijk een algemeen gedeelte en een Behalve de mededelingen, die men elders in de Flitsen kan lezen, zoals de gang van zaken in het afgelopen boek jaar en de opening van de 50ste SuperMart, werd door de heer Heijn gesproken over de vor ming van Ondernemingsraad leden en over de samenstelling van de Ondernemingsraad in 1966. Beide punten hebben de aandacht en begin volgend jaar zullen concrete plannen hierover worden voorgelegd. In verband hiermee zal de ver- Zo zijn wij al weer aan de I laatste Flitsen van dit jaar ge komen. Ik wil dan ook aan het 1 einde van dit jaar onze direktie en het personeel hartelijk dank zeggen voor de bijdrage aan ons personeelsfonds. Wij heb ben ook dit jaar weer veel voor onze zieken kunnen doen door uw bijdragen. De heer en mevrouw Sondij zeggen u allen hartelijk dank voor de belangstelling bij het l2l/2~jarig zakenjubileum. De heer en mevr. v. d. Laan stonden genoteerd, dat ze 26 november 12]/2 jaar getrouwd waren, maar deze datum is nu 1 verschoven naar 15 febr. 1966. Op 8 december vierde de heer J. den Bakker zijn 12Y2-jarig zakenjubileum. Op 18 december zijn de heer en mevrouw de Bruin (Heren gracht 7) 50 jaar getrouwd. Wij hopen, dat ze deze dag temidden van hun kinderen en familie in goede gezondheid mogen doorbrengen. Onze ge lukwensen. De heer en mevrouw Klok ho pen op 24 december hun 12%- jarig huwelijksfeest te vieren. Onze felicitaties. Bij de familie B. Kok (V.A.) werd een dochter Jolanda ge boren. Bij de familie van Galen ook een dochter, die de naam Anita kreeg. Bij de familie L. G. Groot (B-afd.) werd een dochter geboren; haar naam is Linde. Al deze ouders gefeli citeerd. Wij hopen, dat deze kinderen in goede gezondheid mogen opgroeien. Op 13 november is getrouwd mej. Meijer van de V.A. Op zaterdag 20 november was 't wel een bijzondere dag voor I de Harmonie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan en niet te vergeten de intocht van I St. Nicolaas met Bromsnor als dirigent, 't Schoentje zetten oo de stoep van 't Gemeentehuis i viel ook bijzonder in de smaak. In één van de schoentjes zat een briefje met de vraag of hij een pakje mocht ontvangen voor een buurman, die al drie maal was geopereerd. Het be- j stuur voelde mee met dit vijf jarig ventje en stuurde naar dit1 adres een mooie fruitmand. Hulde voor deze schenking. Wat onze zieken betreft: mej. Oosting van de V.A.-afd. is nu na eerst enige weken thuis ziek gelegen te hebben in een ziekenhuis opgenomen. Wij wensen Jansje 't allerbeste toe en een spoedig herstel. Ook de heer Sturm van de C.F., die al langere tijd wegens ziekte zijn werk niet kan uitvoeren, wen- sen wij dat 't nieuwe jaar meer gezondheid mag brengen. Zo ook voor de heer J. Brehler en de heer A. de Boer van de K.B., die beiden nu al een jaar wegens ziekte thuis zijn, wen sen wij 't allerbeste voor het nieuwe jaar. Mevrouw Abbin' ga van de V.A. is nog door ziekte thuis en later in een ziekenhuis opgenomen. Mevr. van Wijngaarden (O.G.) moet nog volkomen rust houden en een streng dieet. Mej. Iliohan heeft 't werk inmiddels weer hervat. De heer J. Maes van de B-afdeling is in een zieken huis opgenomen. Wij wensen hem 't allerbeste toe en hopen, dat hij weer spoedig in zijn ge zin terug mag komen. Mevr. Weidema en mevrouw Hooy- schuur zijn weer zover hersteld, dat 't werk weer hervat is. De heer H. Bakker (S.B. 4) is na enige weken weer aan 't werk gegaan. Zo ben ik dan aan het einde van mijn laatste verslag van het jaar 1965 en hoop in 19661 weer terug te komen. Ik wens i u dan allemaal prettige feest dagen toe, een goed uiteinde en 1 voor 1966 een heel gezond jaar i toe, ook voor onze mensen in het buitenland, zoals mej. Kors 1 in Engeland, en al de anderen. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar. Vakkursussen Na een vormingscursus volgt in het algemeen een vak cursus. Waar de deelnemers in de vormingsgedeelten zowel uit ZB als uit SM komen, zijn in de vakcursussen alleen gelijk gerichte groepen onderge bracht, zoals afdelingschef Kruidenierswaren SM afde lingschefgroente SM, afdelings chef Non Food SM, afdelings chef Slagerij SM en Reservechef ZB. In 1965 werden twaalf ver schillende vakcursussen gehou den die in totaal 126 deelne mers telden. Examenkursussen ZBBL De reservechefs ZB krijgen voordat zij benoemd wor den tot bedrijfsleider ZB nog een z.g. „Examencursus". Deze cursus is bedoeld als afronding van het geheel. In het voorjaar en het najaar werden twee van deze cursussen gehouden met totaal vierendertig deelnemers. Heraktiveringskursussen ZBBL Voor bestaande bedrijfsleiders ZB werd voor het eerst een z.g. heractiveringscursus ge houden met het doel opnieuw de aandacht te vestigen op al lerlei belangrijke punten die aan de aandacht van de leider in 1965 niet meer mogen ont snappen. In het najaar startte een serie van zes cursussen waaraan tweeentachtig be drijfsleiders deelnamen. Algemeen ehalve al deze strikt cursori sche bijeenkomsten, onder auspiciën van de sectie cursus wezen gehouden, was ook de sectie Kader- en Stafvorming actief. Hoewel deze sectie niet alleen Hoog Soeren als werk terrein kent, werden hier toch ook vele cursussen gehouden. In dit verband denken wij aan twee cursussen voor Super- Martbedrijfsleiders in opleiding, cursussen Instructievaardighe den en twee cursussen schrifte lijk rapporteren. In totaal wer den 3 cursussen gehouden met 103 deelnemers. Samen met de hierboven ge noemde cursussen gehouden door de sectie Cursuswezen, be tekent dit dat te Hoog Soeren in 1965 maar liefst zevenender tig cursussen werden gehouden waaraan 468 medewerkers deelnamen. 'Gedistilleerd' is in dit filiaal nu reeds 78 jaar verkocht en vindt ook in de ZB vele klanten. Op 2december was het voor filiaal Oostzaan een histori sche dag. Toen namelijk werd Albert Heijn's oudste fi liaal heropenl als ZB, door de burgervader van Oost zaan. In 1887 is deze AH-ves- tiging voor het eerst ge opend door de heer A. Heijn Sr., die hier zijn eenmans zaak begon. Deze is thans uitgegroeid tot een groot winkelbedrijf met zo'n 408 vestigingen. En nu dan het verbouwde fi liaal no. 1Velen zijn weken druk in de weer geweest, om alles op tijd klaar te krijgen. De heer Harsveld kan dan nu eindelijk met z'n medewer kers de noodwinkel verlaten Tn anderelanden neemt het schriftelijk onderwijs een veel belangrijker plaats in dan in Nederland. In Japan nemen de schriftelijke cursussen voor studenten een volwaardige plaats in naast dag- en avonduniversiteiten. Zo ook in de Angelsaksische landen en de landen van het Oostblok. Ook grijpt men steeds meer naar de nieuwe hulpmiddelen zoals radio- en TV-lessen. In ons land kennen wij nu naast Frans en Engels een cursus op het terrein van economie en socio logie. En wij staan nog maar in het begin van deze ontwik keling. Een dicht bevolkt gebied waar de scholenbouw stag neert en het lerarentekort te langzaam wordt ingelopen, heeft hier evenveel profijt van als Tanden waar te grote af standen het volgen van dag- en avondcursussen afremt Wie zijn de beste cursisten? Een vraag die vrij wel iedereen, die zich met schriftelijk onderwijs bezighoudt, zich stelt. In Austra lië schijnt men het antwoord gevonden te hebben. Prof. F. J. Olsen, di recteur van de afde ling „External Stu dies" bij de Universi teit van Queensland, deelde op het congres van de „International Council on Correspon dence Education" mee, dat bij een onderzoek in Australië als cursist, die het meest succes heeft, uit de bus kwam, de man die boven de 25 jaar is, getrouwd en twee of meer kinderen heeft. Wordt ouder "M/ïen kan een jonge cursist dus niet beters aanraden, dan, wordt ouder, zoek een vrouw en vorm een gezin, aldus prof. Olsen... Er komt echter nog wel bij, dat het onderzoek óók uitwees, dat de cursisten met de beste resultaten min stens vijftien uur per week ge werkt hadden. Noodzaak Hoewel wij wat angst hadden met het publiceren van bo venstaande uitspraak, hebben wij ook wel enkele van deze „bewijzen". Bij de laatste ex amens voor het volledige diplo ma praktische algemene vor ming van het IVIO, waren een jaar van AH's bedrijfsleiders die hun lager onderwijs reeds jaren geleden gevolgd hadden en met achten en negens uit de bus kwamen. Eén had de cur sus in de tijd van 6 maanden afgemaakt. De PBNA cursus op het terrein van de bedrijfseconomie is ook zo'n typische cursus die men ter hand neemt als men er de noodzaak van inziet. Dat men dan vaak alles op alles moet zetten en het grootste deel van zijn vrije avonden aan studie moet besteden, vergeet de jon ge man beneden de 25 jaar wel eens. De burgemeester van Oostzaan opent de deur van de vernieuwde bakermat van het bedrijf. kiezing voor de Ondernemings raad, zoals deze in de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden, nog even worden uitgesteld. Ten aanzien van de omzet, gaf de heer Heijn nog de volgende toelichting. Omdat de vraag van de klant vaak hoger was dan voorzien, zijn er orga nisatorische problemen ont staan bij het op peil houden van de winkelvoorraden. Dit heeft evenwel het gunstige aspect, dat in het algemeen genomen de voorraden lager zijn, zodat er minder renteverlies optreedt. De lagere voorraden stellen eisen aan de beheersing daar van. De computer zal ons daar bij nuttige diensten kunnen be wijzen. Studie DC Tenslotte deelde de heer Heijn mede, dat binnenkort het eindrapport van de studie ovqr het Distributie Centrum zal worden afgesloten. In over weging is om minder vaak dan thans het geval is rechtstreekse zendingen naar de filialen te laten gaan. De huidige situatie is onbevredigend, omdat bij een SuperMart als aan de West zijde in Zaandam, wel zeventig maal per week een auto voor de deur komt. Giro voorstel van de admini stratie zal met ingang van eind deze maand de kinderbij slag per cheque worden uitge keerd. Dit houdt in, dat men de cheque zelf op liet postkantoor moet innen, hetgeen slechts 4 x per jaar behoeft te gebeuren. Het zou veel gemakkelijker zijn, indien veel personeelsleden dan zelf' over een giro-rekening zouden beschikken. Enkele grote ondernemingen doen alle betalingen van lonen, salarissen en kinderbijslag per giro aan hun personeel. Dit betekent veel minder werk voor de administratie en bespaart het personeel een gang naar het postkantoor. ,ok voor AH-ers die werk zaam zijn in de filialen en door hun werk niet in de ge legenheid zijn om op vaste tijden mondeling onderwijs te volgen, is het schriftelijk on derwijs een uitkomst. Iemand die alleen lager onderwys ge noten heeft of vroegtijdig met een verdere opleiding is ge stopt, zal de achterstand moe ten inlopen. Jammergenoeg denkt men hier vaak aan de late kant aan. Toch stuit men straks bij het behalen van pro motie op dit gebrek aan alge mene scholing. De hogere-in- terne cursussen vragen min stens een ULO-niveau. VIToensdagavond 24 november werd een receptie gehou den ter gelegenheid van de opening, op 25 november, van filiaal Wormerveer Zaanweg. Op deze drukbezochte receptie was een bijzondere gast aan wezig namelijk de ruim 80- jarige mevrouw Bakker, die in 1926 in ditzelfde pand een cho colaterie van Albert Heijn opende. Gedurende tien jaren mevrouw Bakker zaak, samen met haar twee dochters gedreven. Ook deze dochters zijn de AH-gelederen trouw gebleven, één dochter trouwde namelijk met de heer H. Koerse (AG) de andere dochter met de heer Pais, jaren lang BL in filiaal Maasstraat 126 te Amsterdam. Als bijzon derheid kan vermeld worden, dat de heer Pais op deze zelfde dag officieel afscheid nam om van zijn pensioen te gaan ge nieten. Een en ander memoreerde de heer P. J. van Rooy in zijn toespraak en hij stelde mevrouw heeft Bakker ten voorbeeld voor de jeugd, want de jeugd gaat in de persoon van de heer Van Splinter deze prachtige zaak beheren. De heer Van Splunter bood mevrouw Bakker een prachtige fruitmand aan ter gelegenheid aan deze bijzon dere gebeurtenis. Zichtbaar on der de indruk dankte mevrouw Bakker zowel de heer Van Rooy als de directie voor deze attenties. In de komende Flitsen zal on der 'Divisie-nieuws' een foto van het personeel worden af gedrukt. De 50e supermarf een fees telijk gebeuren! Zonder dat onze tekenaar ooggetuige was kon hij zich de openingsplech tigheid voorstellen. Zijn fan tasie hielp hem daarbij op weg.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 8