cü Majoor Bosshardt van Leger des Heils organiseert kerstfeest voor kinderen, bejaarden en thuislozen w ie kent oud Amsterdam rond de Oude Kerk niet. Al ben je er zelf nooit ge weest, heb je er toch minstens over ge hoord. Vele Amsterdammers en zeker de bezoekers van de hoofdstad lopen er van tijd tot tijd een tikje nieuwsgierig rond en wat vinden ze dan, vlak achter het Dam rak met z'n C A en Bijenkorf? Eén van Amsterdams oudste en mooiste wijken. Pi- toreske geveltjes, kromme grachtjes met oude bomen, ronde bruggetjes een le vend schilderij. Of de zon nu hoog aan de hemel staat of dat het giet van de regen cu Sociaal werk in oude buurt van Amsterdam P.V. ontplooit vele aktiviteiten D Agenda P.V. oud Amsterdam biedt een onvergetelijke aanblik En dan de drukte Hier gaat het leven altijd door, dag en nacht. Ja, vooral 's avonds en 's nachts is het er een drukte van belang. Dan klinkt er gelach in de ca- fé's of waait er een flard muziek naar bui ten. De kermis is in volle gang. Wie echter nauwkeurig oplet ziet dat het geen vrolijke kermis is maar keiharde business met oor zakelijke regels gebaseerd op het recht van de sterkste. Geen wonder dat juist hier het Leger des Heils de handen vol heeft. En hier zijn we meteen waar we wezen willen, waar we het in dit Kerst nummer over willen hebben. Het werk van majoor A. M. Bosshardt, nu al 17 jaar leidster van het Goodwill- centrum van het Leger des Heils dat gevestigd is aan de Oude Zijds Voorburgwal 14. Wat gaat er allemaal om in deze buurt, wat is er allemaal te doen, hoe $taan de mensen tegenover het Leger Sociaal werk In haar overvolle oerknus- se kamer, bereikbaar via een oude wenteltrap in het huis dat dateert uit 1581, vindt de majoor even tijd om ons hierover te vertel len. Haar rayon omvat de Jordaan en de eilanden Kattenburg, Oostenburg en VVittenburg, dus alleen dat wat ligt binnen de binnen ste singelgracht. Haar taak zouden we kunnen onder brengen onder de noemer geestelijk en sociaal werk primair geestelijk wat dan o.m. inhoudt: bejaar denzorg, ziekenhulp, jeugd werk, zorg voor thuislozen mensen die om de drie dagen van adres veranderen en het nergens kunnen vin den), het opvangen van vrouwen met moeilijkheden, het steunen van overver moeide huisvrouwen (men beschikt over vakantiever blijven waar de huisvrouw weer wat op verhaal kan komen), bijstaan van meis jes die thuis moeilijkheden hebben, het organiseren van kinderfeesten en wat niet al. Niet naar Sociale Diensten Opvallend is", aldus ma joor Bosshardt, „dat de Majoor A. M. Bosshardt van het Leger des Heils privé. We j dragen altyd ons uniform, net als de 'beroeps in het gewone j leger." Men zal zich herinneren i dat in 1962, bij het 75- jarig bestaan van Albert j Heïjn ca. 4000 poppen aan de jubilaris geschonken j werden door AH-relaties. Deze poppen werden toen j door het Leger des Heils, i dat ook 75 jaar bestond, i verdeeld over vele instellin- j gen waar kinderen ver- pleegd werden. Dit bracht de redactie op j het idee om wederom met j het Leger des Heils contact op te nemen teneinde te i vragen welke activiteiten door hen ontplooid worden j ter gelegenheid van het i kerstfeest. En wie zouden j we dit beter kunnen vragen j dan majoor Bosshardt, die i men reeds van de TV kent? i mensen met moeilijkheden zich veel eerder tot het Leger des Heils wenden als er narigheid is, dan dat ze naar de gemeentelijke So ciale Diensten lopen of naar de afdelingen Maatschappe lijk Werk van andere in stanties. Hoe komt dat? „Waar schijnlijk omdat ze het ge voel hebben dat wij hun problemen beter aanvoelen, dat wij dichter bij ze staan. We maken zoveel mee dat ze niet bang hoeven te zijn bij ons een figuur te slaan. Ze zien ons niet als een in stantie waar misschien een beetje op neergekeken zou worden. Wij kunnen daar zelf niets aan doen. De men sen voelen het nu eenmaal zo. „Niks is gek" Hier in deze buurt is nooit iets gek of schokkend. En al zijn de mensen al jaren de buurt uit, als er Met Kerstmis op bezoek in het ziekenhuis. Hier bij een bejaarde mevrouw in het Beatrix-oord. iets is komen ze toch weer op de Oude Zijds aanklop pen". Op onze vraag of veel men sen naar een ander deel van de stad verhuizen antwoord de majoor Bosshardt: „We merken hier weinig van het saneringsplan. Daar is meer sprake van op de eilanden. Natuurlijk verhuizen ze uit deze buui't ook wel, maar toch niet gauw. Wat moet een vrouw die met een chi nees samenwoont en zes kinderen heeft zonder ge trouwd te zijn in een flat in Slotervaart en wat voor praatjes krijgt een vrouw achter haar rug wanneer ze iedere avond tot half twee in een café werkt als ze in Buitenveldert woont? Nee, deze mensen willen hier niet weg. Hier is alles gewoon, hier roddelt men niet want er valt niets te roddelen. Iedereen vertelt namelijk altijd alles aan iedereen. Ik mag wel zeggen dat het een zeer hechte gemeenschap is. Zo iets als een dorp, maar dan zonder het gekonkel. Ik werk hier met bijzonder veel plezier. De mensen zijn open en eerlijk, dikwijls vol goede wil en vol humor. We zeuren niet tegen ze en dat wordt op grote prijs ge steld". Prinses Beatrix Zoals U weet heeft Prinses Beatrix in het voorjaar in het kader van een Maat schappelijk Werkprogram ma samen met majoor Boss hardt een bezoek gebracht aan verschillende gezinnen in deze buurt. Om niet her kend te worden had de prin ses een pruik en een bril opgezet en deden ze het voorkomen of ze leerlinge maatschappelijk werkster was. „Het ging allemaal prima tot we die fotograaf van de Telegraaf tegen kwa- Nevenstaande illustratie werd ver vaardigd door mej. G. van Lenning, sinds 2 jaar werk zaam op afd. Rekening- Courant. In haar vrije tijd mag zij graag eens het tekenpotlood ter hand nemen en er ontstaan dan bijzon der aardige prentjes. Niet alleen tekenen is haar hobby, maar ook het creëren van sieraden en aarde werk. Ook onder het kantoorper soneel zijn „artistieke" kollega's l men. Toen moesten we ont snappen in een taxi waarin we ons voor 5,hebben laten rondrijden tot we onze achtervolgers kwijt waren. Daarna hebben we nog en kele café's bezocht om Strijdkreten te verkopen. Het was het enige incident en ik had ook niet gedacht dat er iets anders kon ge beuren. De mensen hebben een bepaald soort eerbied voor het Leger des Heils. Ze maken wel eens grapjes ook tegen de prinses die ze zonder te weten wie ze voor hadden uitnodigden om gezellig mee koninginnedag te vieren ze weten altijd hoever ze kunnen gaan. Feest voor iedereen En nu is er dan weer het Kerstfeest. Het feest dat ieder jaar handen vol werk geeft aan de majoor en haar vaste staf van 15 mensen, afgezien nog van de vele vrijwilligers, heil soldaten die naast hun ge wone werk in de maat schappij al hun vrije tijd op offeren om te helpen. Er is een feest voor de 1200 kin deren uit de buurt en voor de 150 kinderen van de zondagsschool. Er zijn kerstdiners voor bejaarden en thuislozen. Er is een middernachtkerst feest waar alleen vrouwen en meisjes mogen komen, er zijn de kerstpotten waar bij om de twee uur (of als het heel koud is om het uur) wachtgelopen moet worden, er wordt gezongen in café's en in ziekenhuizen, in logementen en in gevan genissen, kortom het is een hele organisatie die maakt dat majoor Bosshardt maar weinig rust krijgt. Vijf uur slaap per nacht Slapen doe ik toch niet veel. Meestal wordt het wel 1 uur, half twee en om half zeven ben ik weer op. Zolang ze hier licht zien branden staan er mensen op de stoep. Tijd voor mezelf heb ik eigenlijk nooit." Maar de majoor beklaagt zich niet. Zó heeft ze het immers zelf gewild. Daarom is ze ook in het pand van het Goodwillcentrum gaan wonen, om dichter bij de hand te zijn. „Ik ben nu 52 jaar en ik hoop het nog heel lang te kunnen doen. Wel zou ik op den duur ergens anders willen wonen, want als je ouder wordt heb je toch meer rust nodig. Ik heb mij daarom al vast laten in schrijven om te zijner tijd in aanmerking te komen voor een huisje in het Bagijnen- hof. Dat is nou een van mijn toekomstdromen. Later rus tig in dat hofje wonen, vlak bij m'n eigen rayon en dan een paar uur per dag nog hier werken." Provo's en nozems Voorlopig is daar echter nog geen denken aan. Naast het werk overdag houdt de majoor drie tot vier lezingen per week. 's Zaterdags en 's zondags is ze volop in touw. 's Avonds verkoopt ze De Strijdkreet in de café's en windt ze provo's en nozems om haar vinger. Het is alles haar werk, ze brengt Kerstevan gelie, op haar eigen wijze, het hele jaar door, ze houdt er van. Expositie in SM Haren Er zijn deze week heel wat huisvrouwen geweest, die met half dichtgeknepen (of soms heel wijd open!) ogen ge keken hebben naar de schilde rijen-expositie in de supermart te Haren. Het was het werk van de Harense non-figuratieve schil deres, mejuffrouw C. A. C. de Willigen. Achter de vleesvitrine was als „achtergrondkleur" een meters- brede strook kaaslinnen tegen de muur gespannen. Hiertegen- kwamen de schilderijen bijzon der goed tot hun recht. Reeds vanaf de opening, die verricht werd door de direc teur van het Groninger Cultu reel Centrum, de heer Cees Cabout, bleek al dat er veel be langstelling bestond. Vele klanten stonden te luiste- f ren naar het openingswoord f van de heer Cabout, die o.a. f sprak over de relatie tussen de f kunst en het bedrijfsleven. Hij prees het streven van Albert Heijn, die op deze wijze een goede stap deed in de richting van het verbreiden van de kunst onder het grote publiek. Hij hoopte dan ook, dat er na deze expositie nog vele zouden volgen. De reacties op deze ten toonstelling waren verschillend. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het publiek het zeer waardeerde, al heeft een enkeling er wel eens om ge lachen, omdat zij in geen der schilderijen een voorstelling kon ontdekken. Ook was er een arts, die er speciaal voor uit Delfzijl gekomen was. Kortom, het was een expositie waar Dia-avond Rusland De heer v. d. Hoeden heeft van de zomer een reis naar Rusland gemaakt met een stel astronomen en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om heel wat mooie plaatjes te „schieten". Ruim 100 dia's heeft hij op de 27ste oktober laten zien en daarbij een pas sende uitleg kunen geven. Wandelen herfstwandeling op de 30ste, bracht weer een an dere groep nog meer liefde voor de natuur bij. Het weer was vrij redelijk en alhoewel de herfsttinten in de strook bij de zee niet geheel aan de ver wachting beantwoordden, was deze activiteit toch wel ge slaagd. Alleen een volgende maal zullen we het verder dan Schoorl moeten zoeken want het is ons gebleken, dat velen dachten „dat terrein dat ken nen we wel, dat ligt zo dicht bij huis". Voor een volgende wandeling heben we daarom in ons hoofd het Oranjewoud, maar we gaan pas in het voor jaar, dus u behoeft zich nog niet op te gevén. We zullen het u weer bijtijds laten weten, als het zo ver is!! Mystiek In november hadden we maar één activiteit nl. de Mystieke avond; en laten we daar nu helaas pech mee gehad hebben. De heer Jack Chandu de hoofd persoon van deze avond werd twee dagen voor de 13e ziek en moest deze avond uitge steld worden. Inmiddels is er een nieuwe da tum bekend. Wilt u s.v.p. deze noteren op 22 januari 1966. Bloemen Nog even attentie voor de dames die zich indertijd hebben opgegeven voor het Bloemenschikken. Om het niet al te duur te maken is na over leg bepaald, dat we deze acti viteit hopen waar te maken in het voorjaar 1966. Er kunnen echter nog wel een paar dames bijkomen op onze lijst en de secretaresse wil graag ook uw naam op de lijst vermelden. Te zijner tijd zullen we alle dames, die zich opgegeven heb ben een berichtje sturen. Kienen De kienavonden staan voor de deur nl. 14 en 21 december; daar kunnen we nu nog niets over vertellen, maar dat komt wel weer in de volgende editie van de Flitsen. zeer velen genoegen aan heb- 22 januari uitgestelde mystieke ben beleefd. avond

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 7