mm Mr. Th. Baljon volgde als enige Nederlander kursus in de Verenigde Staten NIEUWE ARTIKELEN Medische dienst en personeelszaken PB naar vroegere opleidingsschool A Dutch Treat At Nationwide Inn M'-. Th. Baljon, die bij Albert Heijn de funktie vervult van hoofd dienst onroerende goederen waaronder sinds 1 september ook het vestigingsplaatsonderzoek valt heeft een studiereis van 3week gemaakt naar de Verenigde Staten van Amerika. Hij heeft hier onder andere een kursus gevolgd over het vestigingsplaatsonderzoek Ook voor Ame rikaanse begrippen is dit iets bijzonders, omdat het voor het eerst was, dat een dergelijke kursus werd gegeven. Met uitzondering van een vertegenwoordiger van de Grand Bazar uit Antwerpen, bleek de heer Baljon de enige niet Amerikaan te zijn. H Dames en heren schermploeg wint van sterke KLM-ploegen De heer GJHeijn bestuurslid Vereniging van ZB-bcdrijven Mejuffrouw M. Stuurman: l Cadeau-aanvragen behandelen erg prettig werk Caissièrekursus in Zaandam Onderzoek vestigingsplaatsonder zoek houdt zich bezig met onderwerpen als bevolking (aantal, samenstelling, groei gemiddelde leeftijd, inkomen), ligging in verband met de be voorrading. parkeerterreinen en toevoerwegen, de concur rentie nu en in de toekomst enz. enz. Verder is het van be lang te weten welke bebou wingsvoorschriften er zijn, wel ke image het bedrijf heeft, wat de koopgewoonten zijn, welk markt-aandeel gerealiseerd kan worden en waar de klanten vandaan komen. Hier meer gegevens Bovengenoemde punten, die ook bij Albert Heijn aan de orde komen, alvorens een ves tiging van een nieuwe zaak wordt overwogen, werden op deze cursus uitvoerig behan deld. We zullen hier in dit be stek niet te ver op ingaan. Een opvallend facet was het grote verschil ten aanzien van het verzamelen van gegevens over de bevolking. Is het in Nederland zo, dat je van een bepaalde stad vrij recente be volkingsgegevens te weten kan komen van b.v. per 1 mei j.l. In Amerika daarentegen is men voornamelijk aangewezen op de volkstelling, die één keer per 10 jaar wordt gehouden. De bevolkingsadministratie van de Burgerlijke stand, zoals wij die hebben, kent men in Ame rika slechts in beperkte mate, zodat men in het algemeen niet over up-to-date gegevens be schikt. Luchtfoto's Men moet deze op een andere manier proberen te ver krijgen. Dit doet men door b.v. op de nieuwbouw te letten, met makelaars te praten, zelfs huizen te tellen of gebruik te maken van luchtfoto's. Het is begrijpelijk, dat daardoor de omzet-schattingen in Amerika veelal grotere afwijkingen ver tonen van de werkelijk behaal de omzet, dan dat bij ons het geval is. Ook hulpmiddelen als kaarten, plattegronden en ka dastrale tekeningen blijken in De heer Baljon fotografeerde vanuit zijn hotelkamer de toe- voer wegen naar Cincinnatti. Amerika in veel mindere mate voorhanden te zijn. Konkurrentie In verband met de veelal scherpe concurrentie tussen winkelcentra, wordt in Ameri ka veel aandacht besteed aan het verzamelen van gegevens over andere supermarkten. Omzet, assortiment en klan tenkring zijn hierbij van be lang. Op de cursus werd aan dacht besteed aan klanten enquêtes, welke Albert Heijn ook houdt. Live De heer Baljon had de indruk, dat de aanpak van Albert Heijn op het gebied van vesti- gingsplaatonderzoek beslist niet minder is dan van de grote bedrijven in de levensmiddelen sector. De belangrijkste docent op de cursus, de heer Bill Applebaum, die aan de Har vard business school verbonden is, behandelde voornamelijk praktijk gevallen, die dan later door de cursisten in levende lijve werden bekeken. Binnenstad Teneinde een indruk te krijgen hoe een collega van hem zijn werkzaamheden verricht is de heer Baljon bij de firma Kroger in Cincinnati, de derde in grootte van de Amerikaanse grootwinkelbedrijven in levens middelen, geweest. In Cincin nati bleek, dat de ontwikke ling in de binnenstad, die zich enkele jaren geleden ging aftekenen nu duidelijk wordt doorgezet. Wij doelen op het zich opnieuw vestigen van wa renhuizen en kantoren in de binnenstad. Rigoreus worden vele grote panden afgebroken waarna nieuwe gebouwen met parkeergarages en -terreinen worden gemaakt. Dit geschiedt met hoge subsi die van verschillende overheids organen. De heer Baljon vertelde, dat de vrijheid van bouwen in Amerika ook nu meer en meer wordt beperkt, hoewel de hui dige bebouwingsvoorschriften in het algemeen aanmerkelijk soepeler zijn dan bij ons. De plaatselijke pers had nogal belangstelling voor die „Hol lander" en in een dagblad van 5 november j.l. werd een uit voerig interview met foto op genomen. In de voormalige Opleidings school wordt thans een ingrij pende verbouwing uitgevoerd ten behoeve van onze medische dienst, welke daar zal worden gehuisvest. De gehele beneden-verdieping wordt het werkterrein van onze bedrijfsarts en zuster Boom, terwijl op de eerste verdieping de afdeling Personeelszaken zijn plaats zal vinden. De medische dienst gaat een aanzienlijke grotere ruimte in beslag nemen dan nu (nog) op de 5e verdieping het geval is. Naast een wachtkamer, kleed kamers, is er een werkkamer zowel voor de dokter als voor de zuster, terwijl de keuringen en zieken-controles zullen plaatsvinden in een speciaal Ci+izen-Journal Fri.. Nov. 5. 1965. Cols., O Op bijgaande foto ziet men Albert Heijns nieuwe krentebrood afgebeeld. Zo als velen reeds weten is het krentebrood ontwikkeld en gefabriceerd door de P.B. Zwanenburg. In Zwanenburg is het ma chinepark uitgebreid met een nieuwe oven en hierdoor is het mogelijk, om thans in bijna alle A H.-filialen (uit gezonderd Rotterdam en Den Haag) eigen krenten brood te verkopen. Bij het gesprek dat de re dactie met de heer K. Dorsman (Merchandising) had, vernamen wij dat er veel te verwachten is van dit nieuwe artikel. Men consta teert n.l. een verandering van koopgewoonte in Neder land. Krentebrood is een artikel dat elke dag gewenst wordt. Albert Heijn brengt een krentebrood in moderne ver pakking, waardoor een lan ge houdbaarheid wordt ge garandeerd. Zoals u wellicht weet, kunnen moderne vliegmachines een oor verdovend lawaai veroorzaken. De dames en heren van onze schermvereniging lieten zich echter door dit lawaai niet uit de concentratie halen, toen zij op zaterdag 13 november j.l. de gast waren van de KLM schermvereniging om daar de revanche wedstrijd te spelen. Matthe van Rooy (left) and Theo H. Bafjon discuss ideas they will take back to Holland. Countrymen Meet Gastvrij werden zij in een kan tine op „Schiphol" ontvangen. De lopers lagen al te wachten op het ogenblik, dat de eerste schermers/sters eikaars krach ten zouden gaan beproeven. Om 10.00 uur ontbrandde de strijd. De heren-equipe had een zwakke start. Uit de eerste par tijen werden slechts enkele punten vergaard. Dit kwam mede, doordat enkele heren eerst eigen zenuwen hadden te overwinnen. Overwinning Bij de dames echter een to taal ander beeld. Van het daartoe ingerichte behande lingskamer. Buiten deze kamers is er een spoelkeuken ingebouwd terwijl ook een aparte rustkamer tot het geheel behoort. Ook is er plaats gemaakt voor het verrichten van administra tieve- en archief-werkzaam heden in een speciaal daartoe bestemde ruimte. Begin janu ari 1966 wordt verwacht, dat alles gereed is. De medische dienst is dan zo wel voor onze personeelsleden van de Produktie-Bedrijven als voor hen, die voor medische keuring c.q. controle komen ge makkelijker te bereiken dan voorheen. De Opleidingsschool wordt overgeplaatst naar de Bouw- afdeling. Matthe van Rooy and Theo H. Baljon are both from Hol land but they had to come to the Nationwide Inn in Co lumbus to meet. Baljon heads the store lo cation and real estate depart ment of the Alberty Heyn Co. of Holland, developers of super markets, motels and restaurants. 1 De plaatselijke pers had be- j langstelling voor de Hollandse j gast. Tijdens de jaarverga deringvan de Vereniging van Zelfbe- dienings-Be- drijven op 16 november j.l. is de heer G. J. Heijn gekozen tot bestuurslid. Desge vraagd deel de de heer Heijn ons mede het buitengewoon op prijs te stellen bestuurslid van de VZB te wor den. Het eontaet met collega's in dit verband acht de heer Heijn van grote importantie en hij betreurde het dan ook tot nu toe door tijdgebrek te wei nig in de gelegenheid te zijn geweest deze eontaeten fre quent te onderhouden. Ervaringen TVe veelzijdige ervaringen van de heer Heyn en zijn grote internationale belangstelling zullen stellig op constructieve wyze een bijdrage leveren ter ondersteuning van de zeer vele activiteiten van de Vereniging van Zelfbedienings-Bedrijven. Hoewel de zelfbediening als zo danig op imposante wyze ter rein wint, zyn er nog vele problemen, die om een oplossing vragen. Op dit terrein heeft de VZB reeds veel gepresteerd, maar ook in de toekomst zal een veelvuldig beroep op haar worden gedaan en het is dan ook van groot belang, dat de VZB byzonder dynamisch en strijdbaar deze moeilykheden onderkent en naar een oplossing streeft. Ted v edereen die in de filialen werkzaam is kent de waardepuntenj oor het personeel, waarmee cadeau-artikelen bestelt kun-, i worden. i Zoals bekend worden deze bestellingen via het A.G. doorge-1 geven aan Jungerhans Handelsmaatschappij, k Dit voor het personeel in de filialen zo belangrijke werk wordti verricht door mej. M. Stuurman uit Wormervecr. Afwisselend Zij is sinds twee jaar werk zaam op de kreditafde- ling bij de heer W. Coppee en belast met de behande ling van de cadeau-aanvra gen. Op onze vraag of zij iets meer wilde vertellen over haar werk antwoordde zij het op prijs te stellen dit te mogen doen daar zij al leen schriftelijk of telefo nisch contact heeft met het personeel in de filialen. „Het verzorgen van de ca deau-aanvragen van de col lega's in de filialen vind ik prettig en zeer afwisselend", aldus mejuffrouw Stuur man. Prettig Ten eerste controleer ik de binnengekomen be- stel-enveloppen op juistheid van gegevens en/of de daar op voorkomende artikelen nog leverbaar zijn. Hierbij let ik tevens op de leesbaar heid van alle nummers en artikelen. Wanneer dit ge beurd is verzamel ik de be stelformulieren en verzend deze naar Jungerhans Han delmaatschappij die voor de uitvoering van de bestellin gen zorg draagt. Over even tuele verschillen in de be- Op maandag kwam Zandvoort Zaandam om de caissièrecursus te volgen voor de nieuw te openen SuperMarts. De cursus moest op het toneel van de zaal in het Ontspan- ningsgbouw worden gegeven bij gebrek aan andere ruimte. Ondanks dat er twaalf kassa's regelmatig in gebruik waren, was er ook nog ruimte voor een conferentie tafel. (Wij voelden ons net de tweede kamer met als minister president de heer Hali in ons midden die terecht een paar keer een zeer strenge leermeester was) waar de theoretische onderwerpen werden behandeld. Mej. M. Stuurman. stellingsopdrachten en in de afleveringen voer ik de cor- pondentie met de filialen en Jungerhans Handelsmaat schappij." Klachten Mejuffrouw Stuurman ver zoekt haar collega's nog om bij klachten de pakbon die bij de aflevering van de be stelling ontvangen is mede op te zenden zodat ee de klacht vlot kan afwerken. begin af aan begonnen zy aan eenkleine, maar duidelyke voor sprong te bouwen. Deze voor sprong wisten zij tot het einde toe te bewaren en sleepten zij dus een zwaarbevochten over winning uit het vuur. De score was 14-11. De heren konden nu vanzelfsprekend niet achter blijven en langzaam maar ze ker, begonnen zij de achter stand om te buigen in een voorsprong. Nadat alle partijen „verschermd" waren bleek dat ook de heren-ploeg met de overwinning huiswaarts zouden keren. De voorsprong was ech ter miniem 1312. Wijn Alvorens aan de, door de gast heren aangeboden lunch, de wederzijdse ervaringen uit te wisselen, werden onze dames: mevr. van Amstel. mevr. van der Horst, mej. van de Ven, mej. Rol, mej. Koers en mej. van Zanten voor hun overwin ning beloond met enkele dozen bonbons, terwijl de heren Kam- minga, van der Horst, Dekker, Jaspers en Breker voor hun kranige prestatie enkele flessen Graves Supérieur in ontvangst mochten nemen. Dank KLM voor de gastvrijheid. l>aal«ler Inmiddels is ook het clubkam pioenschap voor dames ver streden. Helaas was er weinig publiek aanwezig. Te meer is dit jammer, daar er uiterst ge concentreerd en soms knap schermen te zien was. Er werd slechts om drie touché's ge schermd, waardoor in vele ge vallen de eerste klap een daal der waard bleek te zijn. De wedstrijden verliepen in een sportieve sfeer, hoewel een enkel meningsverschil met se- cundanten en hoofdsecundant niet uit kon blijven. Aan het eind van de avond bleken mevr. van Amstel en mej. van Zanten met een gelijk aantal gewon nen partijen op de eerste plaats geëindigd te zijn. Een beslis singspartij was dus noodzake lijk. Nadat de dames zich mentaal voorbereid hadden op de ko mende strijd, betraden zij de loper. Na een harde strijd, die het uiterste van beide dames vergde kwam mej. van Zanten als overwinnares uit de strijd 3—2. Mej. van Zanten was dus door deze overwinning de nieuwe clubkampioene. De uitslag was als volgt: 1. Mej. van Zanten; 2. mevr. van Amstel; 3. mej. Koers; 4. mej. van de Ven; 5. mej. Rol; 6. mevr. Dil; 7. mevr. van der Horst; 8. mevr. Sman; 9. mej. van der Hazel. november uit Laren en uit een groep naar „Nog wat te slijpenheren

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 5