Albert Heijn's nieuwste wijnsoort heet Montilla; geen zoete maar pittige Harmonie en Sint Lr Het leven van de Harmonie begint bij veertig Kerstbrood diende eens om Lichtgod gunstig te stemmen Spaans journalist vertelt erover 'Nog meer I opleidingen .in 1965 De druif voelt zich thuis in Spanje type aan de dag leggen. Langzamerhand wordt de wijn van de jongste „criade- ras" naar oudere overge bracht waarna zij na vele jaren de „Solera" bereiken en geassimileerd worden door de oude wijn die eeuwenlang onveranderlijk blijft dank zij deze „ver versing" die de verliezen door verdamping en con sumptie goed maken. Op het eerste van iedere rij staan enkele krijttekens die tot de taal- van de kelder meester behoren en het aan tal vaten van een bepaald type wijn, de tijdsduur en de verversingen aangeven. Kwaliteitswijn In de kelders is het rustig als de wijnen slapen. De „arrumbadoi-es" (kelderper- soneel) gekleed in wit hemd, grijze broek en zwarte gor del, waken over hun slaap en voeren met alle zorg en toewijding de noodzakelijke werkzaamheden uit. Alleen de natuur, de tijd en de kunde tezamen, kunnen kwa- liteits- en prestigewijnen voort brengen als die van Montilla. die de inspiratie en de lust vormen van de verfijnde proe vers, het symbool van gast vrijheid en vriendschap, een volkomen natuurlijke en wijs uitgebalanceerde combinatie van eigenschappen die zich in de bodega samenvoegen om de mens een levende essentie van humaniteit en traditie te bieden. door middel van pompen naar dezelfde aarden, „tina jas" gevoerd die vroeger werden gebruikt en waar de moderne techniek weer wordt aangevuld met de duizenden jaren oude tradi tie en kennis. De bodega's In de grote gewelven van de bodega's (de kelders) rijen zich duizenden vaten van Amerikaans eikehout aaneen. Hier heerst dezelf de stilte als in de wijngaard. De temperatuur is er in alle jaargetijden aangenaam, het licht altijd getemperd. De vaten, botas genaamd, zijn in verschillende groe pen van „Criaderas" en „Soleras" gerangschikt. De jonge, reeds in de tinajas vergiste wijn wordt in de vaten overgebracht die de „crideras" vormen waar hun langzame transformatie on der de voortdurende zorg van de keldermeester plaats vindt. Deze neemt van ieder vat periodiek een monster om te weten hoe de wijn zich ontwikkelt en overeen komstig de bij de ontwikke ling waargenomen verschil len wordt een classificatie in „Finos", „Olorosos" en „Amantillados" gemaakt. Want het is interessant te zien dat wijnen, zelfs wan neer zij volgens hetzelfde proces zijn bewerkt en af komstig zijn van dezelfde druiven, zich tocli van het ene vat tot het andere op verschillende wijze ontwik kelen en het is nodig ze op te kweken tot „Finas", „Olorosos" en „Amontilla dos" overeenkomstig de gunstige kenmerken die zij gedurende hun ontwikkeling voor het ene of het andere /~VP Twentse boerderijen en V/ ook op Walcheren kan men de oude wafelijzers, waarmede deze oublies werden gebakken, nog bewonderen. De inscripties en versieringen van deze ijzers hebben vaak een vroom gods dienstig karakter maar men vindt ze ook nog met heidens- Germaanse versieringen. Er is wel enige fantasie voor nodig om te bedenken, dat deze bakartikelen eens als nieuw artikel aan de man of heel vroeger aan de goden werden gebracht. I Waar we elders in dit blad I de Centrale Opleiding te Hoog Soeren nog eens voor I u belichten, willen wij de I I Decentrale en de Bijzondere I Opleidingen niet vergeten. De Decentrale Opleidingen tot eerste assistent SM/ZB I werden gehouden in de cur- I I susplaatsen Roermond, I I Zwolle, Bergen op Zoom, Arnhem, Nijmegen, Rotter- I dam, Amersfoort en Zaan- I I dam. I In 1965 werden zesentwintig cursussen k vijf dagen ge- houden plus zestien examen- I dagen. I Aan deze opleiding namen I 341 eerste assistenten deel. Van de opleidingsauto werd I in 1965 een druk gebruik I I gemaakt voor de Bijzondere I I Opleidingen. De negen-daagse caissière opleiding voor nieuwe Super I Marts werd voor acht nieu- I I we SuperMarts gegeven. I Bovendien werd begin 1965 gestart met een vier-daagse I cursus voor Hoofdcaissière/ I I le caissière SM of le cais- I I sière ZB. Ook in deze sectoren was de afdeling Opleidingen dus ac- lijkt het er sterk op, n< Die nieuwe wijn kor streek, maar Sherry is een zelfs niet de suggestie wille zijn." „MONTILLA No. 7" is Albert Heijn's nieuwste wijn uit Spanje. Onze afdeling vervoer heeft de laatste weken veel dozen met Montilla aan de fi lialen afgeleverd. ..Montilla no. 7" dat is de naam van onze nieuwe Spaanse Wijn. Om deze nieuwe wijn bij u te introduceren had onze redaktie een gesprek met de heer G. Hermanides, de man die voor Albert Heijn o.a. de wijnen in koopt. Hij gaf ons in de eerste minu ten reeds een les: m het vooral geen sherry", wel uit een nabijgelegen beschermde naam, dat we wekken dat het sherry zou „Al lijkt het er sterk op. noem het vooral geen sherry." JKigen ontdekking Zo worden de druiven in de Bodega's Conde de Ia Cortina aangevoerd. Het gaat hier om een nieu we Spaanse wijn, de M o n- t i 11 a, geen zoete Spaanse, maar een pittige drank, die een beetje een eigen ont dekking is. Een van de be kende sherry-soorten heet namelijk Amontillado. Dat betekent zoveel als: op de wyze in Montilla, een f plaatsje niet al te ver van f het Jerez (sherry)-gebied, f met soortgelijke bodemge- f steldheidkalkhoudend, f waardoor de grond de regen f als een spons opzuigt, en f dan vasthoudt in de warme f zomer, zodat de wijnranken goed kunnen gedijen, i In Montilla heet „de" wijn- i druif Pedro Ximénez. De i een zegt, dat een soldaat i uit het leger van Karei V i de wijnstok meenam uit i Duitsland, de ander maakt i er de Hollandse zeeman i Pietep Simonsz van die de i Riesling-druif in Spanje i wortel deed schieten. Hoe i het ook zij, de druif voelt 11 zich thuis in Zuid-Spanje en ihet is vooral de afgesloten- iheid van het gebied rond i» Montilla, die er de oorzaak ivan is, dat de Montilla eerst 11 nu tot onze noordelijke lan- 1i den doordringt we schre- 11 ven bijna doordrinkt, dat heb je er van als je over wijn schrijft. Maar wie kan er beter over de Montilla-wijn schrijven dan de journalist R a f a 1 Rodriguez uit Montilla 11 zelf. De oogst I In de maand september als de druiven de gouden kleur van volledige rijpheid heb ben bereikt, worden de tros sen met een mes afgesneden en naar de „lagar" gebracht waar de traditionele „pista" begint. Deze naam die let- terlijk het „met de voeten treden" betekent, stamt nog f uit oude tijden toen de tros- f sen in een soort houten trog Jn de rubriek nieuwe artikelen hebben we de laatste maan den slechts een enkel nieuw artikel kunnen beschrijven. De oorzaak was gelegen in een op zichzelf verheugend feit; de produktie nam in de loop van het jaar zo aanzienlijk toe, dat het in produktie brengen van nieuwe artikelen eenvou dig onmogelijk was. f\ok nu weer moet de introduktie van een nieuw produkt v uitgesteld worden, hoewel de voorbereidingen al enige maanden beëindigd zijn. Dus nog even geduld. Doet u zich voorlopig maar tegoed aan Kerstbrood en -krans en wat nog over is van de taai en spekulaas. Deze producten zijn toch ook eens nieuwe artikelen geweest, maar dat is al lang ge leden1 Het licht De oorsprong moeten we zoe ken bij onze vroege voor ouders, de Indo Germanen, die enige duizenden jaren geleden in deze streken gevestigd wa ren. Zij vierden niet zoals wij het ingetogen feest van Chris tus' geboorte, maar maakten er een uitbundig joelfeest van om de terugkeer van het licht te vieren. In deze tijd immers beginnen de dagen weer te len gen. Om de God van het licht gunstig te stemmen, opdat hij het licht weer naar onze aarde terug zou sturen, werden hem grote voedseloffers gebracht in de vorm van ronde, platte koe ken. Deze koeken waren vol gens historici tussen twee platte stenen gebakken. Over de houdbaarheid hoefden de lichtgod en zijn kornuiten zich geen zorgen te maken. Die koe ken bleven natuurlijk eeuwen goed door de kosmische stra ling. Merkwaardig dat men pas in onze tijd de conserveren de werking heeft ontdekt van stralen met een bepaalde golf lengte. Maar terug naar de historie. Offerkoeken De offerkoeken van de Ger manen nu, zijn de voorlo pers van allerlei koeken en andere lekkernijen, die wij speciaal in de maand december eten. In de loop der tijden is de samenstelling gewijzigd, terwijl de hete stenen vervan gen werden door metalen platen, die weer overgingen in het ons bekende wafelijzer, maar de ronde platte vorm is in de meeste gevallen behouden gebleven. Zaterdag 22 november haal de, zoals zovele jaren tevo ren, het nu jubilerende har moniecorps Sint Nicolaas en zijn Pieten in. Dit jaar wel bijzonder feestelijk!Zelfs ene Bromsnor was als dirigent uitgenodigd! Overbodig te vermelden dat de belangstel ling overgroot was. De burgemeester van Zaan dam (rechts op onderste foto) heette de Sint en zijn musi cerende begeleiders hartelijk welkom. Agent Bromsnor kon het dit maal bijzonder goed met de burgemeester vi-nden. Vorige maand bestond onze Harmonie 40 jaar. Dit is gevierd met een concert, het inhalen van Sint Nicolaas, een receptie en een feestavond. Er werden op de receptie vele waarderende woorden ge sproken over hetgeen er in de afgelopen 40 jaren door een vaak kleine kern gepresteerd is ten bate van het gehele corps en vooral in vroeger jaren als propagandisten voor .Albert Heijn: Kwaliteit". Deze woorden vormden wel de gouden rand van een wat don kere wolk, waarop door meer dere sprekers gewezen werd. Die wolk is niet meer aan de horizon, maar komt zelfs af en toe een buitje geven. Gelukkig dat naast de tuba en bekkens aangeboden door de bescherm heer G. Heijn, regenjassen door de Raad van Bestuur bij mon de van Ir. H. Glazenburg toe gezegd werden ter bescherming van de kortgeleden geschonken nieuwe uniformen. Ook wethouder M. J. Hille, die namens het Gemeentebestuur van Zaandam gelukwensen aanbood, wees op dat dreigende wolkje. De vertegenwoordiger van de Unie prees het trouwe con- coursbezoek, maar spoorde aan tot nog grotere aktiviteit, en vernieuwing van het repertoire. Personeelsvereniging en colle- gae-muzikanten staken de lof trompet. Wat is er nu mis. Hoorbaar nog niet zoveel zou je zeggen. Nog in de hoofdklasse met hoge punten, maar ook hoog in jaren bij vele corpsleden. Een bestuur heeft de verant woordelijkheid het aan hem toevertrouwde in goede staat en gereed voor een komende tijd door te geven aan opvol gers. Zo'n vereniging is niet van Albert Heijn of van het be stuur, maar van de personeels leden. En dat klonk als een verzoek aan het zittende bestuur: men sen bereidt jullie wel jonge mensen voor op de taak van morgen. Laat de A.H. Harmonie leven voor alle A.H.'ers en ga ook naar concoursen om je te me ten! Om jonge mensen enthousiast te maken voor deelname en je eigen vrije tijd te gaan gebrui ken voor de Harmonie is niet eenvoudig. Maar het moet! Zeker gesterkt door de belang stelling bij dit jubileum zal er hard gewerkt worden om de beginspreuk waar te maken in die zin, dat voor het A.H. Mu ziekcorps nieuwe wegen ge zocht en gevonden zullen wor den. werden gestort waarin de wijnplukkers door middel van artistieke en bijna ce remoniële dansen de drui ven „met de voeten traden". De eerste most, „Yema" ge naamd, liep door een ope ning in de tianajas, enorme aarden vaten. Daar begon langzaamaan de zogenaam de „tumultueuze gisting" waarbij de suiker zich in alcohol omzette, d.w.z. in de jonge wijn, gereed om zijn rijping in de „bodegas" (kelders) aan te vangen. Tegenwoordig heeft de mo dernisering, die in alle pro ductieprocessen plaatsvindt, gemaakt dat men noodzake lijkerwijze met de oude tra ditie van de „pisa" heeft gebroken en dat installaties zijn gebouwd om de bewer king op grotere schaal en met lagere kosten mogelijk te maken. De huidige „pisa"-installatie bestaat uit een trechter van ongeveer vijf meter lang en drie meter breed, waarin de wagens de van de wijngaarden afkomstige druiven lossen die mecha nisch naar een centrifuge rende kneusmachine worden getransporteerd die de druif van de steel scheidt waar door de zuurgraad en dikte van de most worden ge reduceerd. De gekneusde druiven wor den door polyvinyl-buizen naar grote, met eikehouten roosters afgesloten bakken geleid waar zij enige uren blijven rusten en 85 k 90 van hun vruchtesap ver liezen dat, zoals eerder werd gezegd, „yema" of most van eerste kwaliteit wordt genoemd. Het overblijvende wordt in pneumatische persen van roestvrij staal bewerkt tot „recorte" of most van twee de kwaliteit. De most, die wordt geklasseerd, wordt Duivekater Zo zien wij heden ten dage dat streeksgewijs het bakken van Kerst- en Nieuwjaarskoe ken in ere wordt gehouden. In Groningen kennen we de „spek- kenlikken" en op het Drentse platteland de „euliltrabben", terwijl in Twente de „eisenkoe- ken" worden gebakken en in de Achterhoek de „kniepertjes" en niet te vergeten onze bloed eigen „duivekater" ook zo'n eeuwenoud gebak. Verder kent men op verschillende plaatsen in Noord-Brabant pondenzware nieuwjaartjes, een soort ho- ning-peperkoek. Dit in tegen stelling met de vederlichte wa felkoekjes, zoals het kniepertje, dat een soort opgerolde oublie is. Tinajas, gistkuipen, grote aardewerk kuipen, die op een zeer oude Arabische wijze worden gebakken.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4