Produktiebedrijf Zaandam neemt Burroughs computer in gebruik Formosa-collega vertelt over het restaurantbedrijf Gemotoriseerde boekhouders Nieuw distributiecentrum Rotterdam werkt bijzonder efficiënt „U gaf voorbeeld hoe men aan doel van de onderneming kan bijdragen" Veel werk met weinig mensen I De heer F. Brandsma bij afscheid mejuffrouw P. Klerken N' Uit het ziekenboek van AG en HK Qrtdanks de verbouwingen van de kantoren in het P,B. werd donderdag 11 november 1965 toch nog gelegenheid gevonden even stil te staan bij een vooral voor het bedrijfs bureau belangrijke gebeurtenis. Op die dag werd namelijk de Burroughs E 2190 officieel in gebruik genomen. T^e E 2190 is een kleine computer, die voor vele doeleinden geschikt is. Op het bedrijfsbureau zal hij gebruikt wor den voor het bijhouden van de voorraden verpakkings materiaal en grondstoffen. De machine bestaat uit drie onderdelen, t.w. de Electronische Processor, het Bedie ningsbord en een Selectieve Magneetbandkaarten Lezer. Het laatste onderdeel zal over ongeveer één maand afge leverd worden. een keuze kan doen in de te volgen procedure. Verder is de processor nog uitgerust met een kernengeheugen van 100 „woorden" van ieder 12 letters of cijfers. Hierin kunnen dus eventuele vaste gegevens, tel lingen enz. worden vastgelegd. Magnetisch strippen Het bedieningsbord biedt de bewerkster de mogelijk heid om variabele gegevens in de computer in te brengen. Hier worden ook de gegevens op de kaarten vastgelegd. Deze kaarten zijn voorzien van drie magnetische strips, waarin 192 posities kunnen worden opge borgen. Dit wil zeggen, dat de gegevens, die op de kaart ge schreven staan, in de vorm van tekens in de strippen zijn vast gelegd. Dit heeft het grote voordeel, dat de computer kan lezen wat er in de kaarten staat. Hierdoor is de mogelijk heid aanwezig om controle uit te oefenen op de invoer van de juiste kaart; bovendien behoeft de bewerkster slechts een mini mum aantal gegevens aan te slaan. De heer P. C. Vink drukte op een van de vele knoppen. De I Burroughs computer heette zich toen zeil welkom via een be- drukte lijst! Zo'n computer toch! Geheugen De Processor is het eigenlijke hart van de machine. Hier in spelen zich alle rekenkun dige processen af, zoals optel len, aftrekken, vermenigvuldi gen en delen. Dit geschiedt met electronische snelheden, daar de machine volledig getransis- toriseerd is. Bovendien is de machine in staat om zgn. „lo gische" beslissingen te nemen, d.w.z. dat de machine tijdens een bewerking automatisch, af hankelijk van de uitkomsten, Automatisch In de kaarten van de voor raden verpakkingsmateriaal zijn o.a. de volgende gegevens opgenomen: artikelnummer, artikelnaam minimum-voorraad, kwar taalbudget hoeveelheid in voorraad, prijs en waarde hoeveelheid in bestelling het verbruik per periode het verbruik per kwartaal het verbruik per jaar. Tijdens het boekingsproces Jyj'u.wij, als N.V. Formosa zijn opgenomen in het bedrijf en daarmee ook in de sfeer van Albert Heijn, lijkt het mij juist dat ook de medewerkers van de moederorganisatie iets meer weten van deze collega's. Ik kan mij n.I. voorstellen dat de AH'ers ons nu met andere ogen gaan zien, en bij het bezoeken van een van onze zaken meer het gevoel zal hebben dan tot nu toe het geval was, van ,,ik ook van ons". Ik wil geen opsomming geven van onze bedrijven en hun specifiek eigen hoedanigheden, wellicht is daar later gele genheid voor, maar wil U iets vertellen over het restaurant bedrijf in het algemeen. Verandering In de laatste jaren maakt ons bedrijf een enorme verande ring door. Het verkeer en het drukke leven van alle dag stelt zijn eisen. Heel weinig publiek heeft nog tijd of interesse uren te bitteren en te tafelen. De bedrijven waar nog buigende kelners u bij de ingang begroe ten worden steeds minder in aantal om niet te spreken over zaken waar nog een strijkje op de achtergrond speelt. De moderne ondernemer en ook wij, de afdeling restaurants heeft zich aangepast. Goede, niet te dure schotels, aantrek kelijk van opmaak en kleur, snel en correct geserveerd en gemakkelijk afgerekend, kraak heldere toiletten, dit zijn zaken die passen in onze tijd. Stap binnen Natuurlijk is het niet moge- in een beknopte vorm als deze over het resturantbedrijf te vertellen, er is nog heel wat meer over te zeggen. Maar wat belet u zelf te onderzoeken. Stap binnen, onze bedrijven zijn er niet naar om een drempel vrees op te wekken. U zult het met me eens zijn. Ja, een ple zierig bedrijf. Een restaurant is door de ge dachte welke er achter ligt een plezierig bedrijf. Men komt er om zich te verkwikken en of men dit doet met een kopje koffie of met uitgebreide maal tijd, in beide gevallen is het prettig. En men komt er voor nog honderd andere dingen en bijna altijd zijn deze gevallen aangenaam. Voor een huwe lijksreceptie, examen- en ver jaardagsfeestje. Voor afspra ken of alleen maar om een wachttijd op bus of trein be schut en ongestoord door te brengen. Om te zien of gezien te worden. Of alleen maar even als prettige onderbreking in de sleur van alledag huis-werk huis. En hoe waardeert de vrouw ons niet die haar drukke win kelen zo plezierig kan onder breken en hoe heerlijk om eens geen afwas behoeven tedoen. Klaterlach Vanzelfsprekend is de exploi tant zich dit goed bewust en zal ook alles aanwenden om dit prettige nog op allerlei ma nieren te bevorderen. Behalve voor uitstekende consumpties en maaltijden zal hij zorgen voor comfortabel meubilair, goede vrolijke kleuren, een juiste verlichting, ventilatie en wanneer gewenst behagelijke warmte enz. enz. Met daarbij het geroezemoes van de gasten, hier en daar een klaterlach, het rinkelende glaswerk, blin kende koffiemachines, en o, die geur van verse koffie, glanzend zilver, frisse menukaarten, al deze dingen tezamen maken een restaurant een plaats waar het goed vertoeven is. De dames A. v. d. Berg (r.) i en T. de Lang (l.) zijn verant- woordelijk voor de bediening fvan de computer. worden automatisch de voor raden gesignaleerd, die de mi nimum-grens zijn overschreden. Ook het te berekenen bedrag aan de afdelingen, die materi aal afgenomen hebben, vastge legd. Wanneer een nieuwe peri ode begint, worden automa tisch de verbruikstellingen van de oude beëindigd. Ditzelfde gebeurt met de kwartaalver- bruiken en het jaarverbruik. Lezer Als de kaartenlezer aanwezig is, kunnen diverse overzich ten automatisch gemaakt wor den. In principe kunnen alle gegevens, die in de kaart staan, uitgelezen worden; selectie van gegevens en kaarten is moge lijk. De lezer zal vooral gebruikt worden voor het maken van periodieke voorraadoverzich- ten. Bijdrage Het is dus geen wonder, dat de heer P. C. Vink er op wees, dat deze E 2190 een be langrijke bijdrage kan leveren aan beheer van de voorraden. Hij dankte het team, dat het ge bruik van de machine had voor bereid en wenste de bewerk sters van de machine, de dames Ilona v. d. Bergh en Tilly de Lang veel succes. De heer De Graaf van Burroughs dankte voor de goede samenwerking tijdens de periode van voorbe reiding. De lieren Johan Sombroek, die op de factuur-afdeling van het A.G. werkt en Caspar de Greeff, die daar gewerkt heeft, hebben onlangs een oude motorfiets omgebouwd tot een cross-motor. Zij hebben o.a. de cilinderinhoud van 98 cc opgevoerd tot 110 cc. De bedoeling met deze motor is, om achter de buurtschap ..Het Kalf", op een opge- spoten terrein „lekker" te crossen. Met deze motor willen zij ervaring opdoen en dient als „voorloper" voor een door hun ieder aan ie schaffen echte cross-motor. Links op de foto ziet u Johan en rechts j Caspar. Jn september van dit jaar is de groente- en fruitafdeling van A.H. in Rotterdam als het ware in twee afzonderlijke gedeelten gesplitst, n.I. Verpakkings Centrum en Distributie Centrum. (V.C. en D.C.) Er is een duidelijk onderscheid ge maakt tussen verpakte en over het algemeen wat langer houdbare artikelen welke het V.C, voor zijn rekening neemt en onverpakte, niet houdbare artikelen, waarvoor een nieuw D.C. is ontworpen. Dit D.C. heeft een plaats gevonden in het oude, reeds jarenlang in gebruik zijnde gebouw, dat voor dit doel speciaal is verbouwd en ingericht op snel lossen en laden van vrachtauto's en een korte opslagperiode in het gebouw zelf. Het basisprincipe voor de meeste van de D.C.R.-arti- kelen is dan ook: 's morgens kopen - 's middags en 's avonds aanleveren door de vrachtauto's aan het D.C. - 's nachts laden - de volgende dag, beginnend om 8 uur 's morgens afleveren bij de fili alen. In sommige gevallen wordt er zelfs dezelfde dag nog afgeleverd. Pallets in auto's Alle goederen worden op pal lets aangeleverd, waarbij zo veel mogelijk door de vervoer ders en leveranciers getracht wordt reeds bij het laden van de auto's gebruik te maken van van Pallets. Dit verkort de lostijd aanmerkelijk. De vloer vau het D.C. ligt 1 meter hoger dan de straat, zodat de volle pallets via scharnierende kleppen, welke de hoogte-ver schillen in de diverse vracht auto-vloeren opvangen, naar binnen gereden kunnen worden, d.m.v. handpalletwagens. Rollenbaan Het klaarmaken van de be stellingen per filiaal en het laden van de vrachtauto's wel ke de bestellingen naar de supermarts brengen, is één handeling. Hiervoor zijn in het D.C. twee transportbanden op gesteld, ieder eindigende in een uitschuifbare rollenbaan welke tot achter in de te laden auto's uitgetrokken kan worden. Rond Een overzicht van de nieuwe afdeling binnen het groente- en fruit DC te Rotterdam. Op donderdag 28 oktober 1965 vond in het divisie-kantoor te Arnhem het afscheid plaats van mejuffrouw P. J. J. Klerken bij de klanlen van de ZB te Venlo beter bekend (en bemind) als juffrouw Nel. Vergezeld van haar groeps leider, de heer J. Ruijs en haar bedrijfsleider, de heer A. Schatorjé, kwam mejuffrouw Klerken omstreeks 15.00 uur het divisiekantoor binnen, waar de divisieleider, de heer H. de Roode, haar verwelkomde. Prettig was het, dat ook me vrouw Schatorjé de reis naar Arnhem had ondernomen om bij dit afscheid aanwezig te kunnen zijn. Geen vlaai a de koffie en gebak jammer dat de meege brachte Limburgse vlaai on aangeroerd moest blijven - memoreerde de heer De Roode de loopbaan van juffrouw Nel en prees hij haar ijver en plichtsbetrachting, zowel voor de zaak als voor haar zusters. Hij overhandigde haar namens de divisie een luxe doos Arn hemse bonbons en namens de directie het afscheidscadeau, een zilveren roomstel een stille wens van mejuffrouw Kler ken). Een bloemstuk comple teerde deze stoffelijke uitingen van waardering en respect. Voorbeeld DE heer F. Brandsma. spreken de namens de direktie. wees in zijn afscheidswoord op het goede voorbeeld, dat mejuffrouw Klerken steeds was geweest voor het personeel. „11 hebt een levenstaak afgerond, een nieuwe opdracht, nl. de inten sievere zorg voor uw thuiszittende zusters, breekt aan. Wij wensen u daarbij alles, wat u daarvoor nodig heeft", aldus de heer Brand sma. Onder overhandiging van een enveloppe met inhoud bracht hij de dank over namens de direktie voor de wijze waarop mejuffrouw Klerken aan het doel van onze onderneming heeft bijgedragen. ook en vooral in moeilijke tijden en onder zware omstandigheden. De heer J. Ruijs sloot de spre- kersrij op de hem bekende wijze. Als insider wist hij met treffende bewoordingen de be tekenis van dit afscheid weer te geven. Een afscheid voor juffrouw Nel, voor de onder neming, maar niet minder voor de klanten in Venlo. Altijd een goed woord, ook op de even tuele kritiek van de krant. ieder van deze transportbanden staat het gehele assortiment artikelen dat op dat moment wordt gevoerd, in dezelfde vol gorde als de bestellijst. Wan neer de volle pallets het D.C. binnenkomen, worden ze zoveel mogelijk direct op de daarvoor bestemde plaatsen rond de transportbanden gezet. Betere kwaliteit Degene, die de bestelling klaar maakt heeft niets an ders te doen dan per filiaal één maal met de bestellijst rond de transportband te lopen en naar behoefte van de pallets waar hij langs komt, de kisten op de transportband te zetten, die ze rechtstreeks de vracht auto inbrengt. Nu, na twee maanden praktijk, mag zeker gezegd worden, dat dit D.C. ten volle aan de verwachtingen voldoet. De kwaliteit van de goederen is nog beter geworden en door de efficiënte wijze van werken, welke nu mogelijk is geworden, is het aantal mensen dat hier werkt uiterst gering. r De heer Toorenburg, huish. dienst. Doordat er tijdens de i verpleging in het ziekenhuis complicatie is opgetreden. c werd het ontslag van de heer Toorenburg uit het ziekenhuis litgesteld. Tijdens onze laatste bezoek vernamen wij echter. dat hij nu al weer aan de bete- l rende hand is. Vanuit Zaan- dam wensen wij hem van harte beterschap. Mejuffrouw R. Vonk. bestellingen. Wegens een zware griep is Riet ruim 14 dagen thuis. Een dezer da- i gen hopen wij haar te bezoe- f ken. De heer P. Nijzing van I de faktuurafd. werd dit afge- I lopen weekend overgebracht I naar het Weesperplein Zieken- huis te Amsterdam, waar hij is l opgenomen wegens een appen- dix-operatic. Wij wensen de zieke collega's van harte beter- schap. Enkele gasten verzameld rondom mej. Klerken, zittend derde van rechts. Wijn Onder het genot van een glaasje wijn werden ver schillende herinneringen opge haald en werd reeds iets voor uitgelopen op het naderend af scheid in Venlo zelf van het personeel en haar bedrijfslei der, de heer Schatorjé. Maar daarover konden wij niet veel te weten komen. Eind goed, al goed, zullen we maar veronder stellen.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 3