„OOK IN HET JAAR 2000 WINKEIEN ZONDER BEDIENING VIA AUTOMATEN" D-DAY IN TILBURG Albert Heijn opent vijftigste Supermart Ongekende drukte in feestelijk Tilburg-Zuid Boekjaar '65 bevredigend De heer A. Heijn bij opening 50e SA Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Honderden klanten op openingsdag Van de redaktie memoriam „Resto Ma tic- Lage Weide" over naar N.V. Formosa In dit nummer en 22e Jaargang No. 11 December 1965 Yl/anneer de psychische instelling ten opzichte van het winkelen van de huisvrouw geen drastische verande ringen ondergaat, geloof ik niet zoals een Amerikaanse groep deskundigen wèl doet dat de levensmiddelendistri butie rond het jaar 2000 voor 80 zal verlopen via auto maten." Aldus verklaarde de heer A. Heijn bij de opening van de 5 0 ste Supermart van het bedrijf waarvan hij president directeur is, te Tilburg. De heer Heijn reageerde op be richten die o.m. via de ..Revue der Reclame" in Nederland bekendheid hebben gekregen. Uit een recent onderzoek in de Verenigde Staten zou de prognose geresulteerd hebben, dat bediening en zelfbediening in levensmiddelenwinkels binnen 35 jaar tot een gering percentage zou zijn terugge bracht als gevolg van opgevoerde produktiviteit. sterk toe genomen bevolking en voortschrijdende techniek. Door de Automatische be diening zetten wij eigen lijk een stap terug op de weg, die we juist door de overscha keling van bedieningswinkels op het zelfbedieningssysteem waren ingeslagen", verklaarde de heer Heijn. „Vóórdat het zelfbedieningssysteem gemeen goed werd, kwam het voor namelijk neer op het bood schappenboekje invullen door Tn het afgelopen jaar heeft het UITERLIJK van onze krant een aantal vernieuwin gen ondergaan om ,bij de tijd' te blijven. Ook de IN HOUD is veranderd, door dat de integratie van alle be drijfsonderdelen in één totaal zich heeft voltrokken, waar bij de redactie ten nauwste betrokken was. Ten aanzien van de STIJL is ogenschijnlijk weinig veran derd, maar wij willen hierbij het einde van dit bewogen jaar, toch ook wel even bij stilstaan. Het is namelijk zc, dat de in houd zowel als de aard der artikelen de bedrijfsstijl moet weerspiegelen en niet alleen de feiten als een gegeven re aliteit mag vermelden Hier hoort wel degelijk bij een toelichting op en een verkla ring van een aantal verande ringen. Jo zal het de nauwkeurige lezer niet ontgaan zijn, dat belangrijke beleidsbeslis singen t.a.v. de toekomstige ontwikkeling regelmatig gro te belangstelling krijgen. We denken hierbij aan het geen de heer A. Heijn me dedeelde bij de opening van de 50ste SuperMart en ook aan de artikelen over oplei ding, kwaliteitsbeleid, verbe teringen in het distributiesys teem, modernisering van de administratie (computer etc en dergelijke. Al deze artikelen maken dui delijk dat ons bedrijf in voortdurende beweging is, hetgeen voor allen, die er in werkzaam zijn van het groot ste belang is. Het betekent namelijk dat ook de positie van de daarin betrokkenen, zich voortdurend wijzigt. De onderlinge verhoudingen veranderen mee en omdat dit kenmerkend is voor het gehele bedrijfsleven in deze tijd, staan onderwerpen als ,de verhouding beambte-ar beiders', .werkoverleg en vertegenwoordigend over leg', .tariefbeloning of vast loon', .functiebeloning en leeftijdsbeloning', .gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid', .verhoging van de produktiviteit door gezamen lijke inspanning' in het cen trum van de belangstelling De heer D. Dura bood de heer A. Heijn naast zijn gelukwensen een maquette aan ter gelegenheid van j de opening 50e S.M., waarvan zijn bedrijf een 16-tal heeft gebouwd. (Van links naar rechts de heren D. Dura. A. W. Fienieg, A. Heijn, Th. Daalhuysen, P. Ligtenstein en J. Legerstee). A Ibert Heijn N.V. heeft op 7 december jl. haar 50e Super mart geopend. Het nieuwe filiaal staat in Tilburg, Ge wapend met grote boodschappentassen stonden er lang voor tien uur vele honderden huisvrouwen en huisheren startklaar om bezit te nemen van de grote nieuwe SuperMart en een aanval te doen op de ruim 6000 artikelen die als bij elke opening als maatwerk in de vele stellingen, schappen en vi trineswaren verdeeld. Men zag om half tien de ietwat nerveuze caissières hun laatste in structies krijgen, om hun posten op D-Day charmant en snel te ver dedigen. Om kwart voor tien ging stafchef H. H. Janssen met zijn troepen op de foto en.hield de scheidende 'generaal Pré-opening' de heer Daalhuysen een laatste inspekiie; waarbij hij zijn troepen als altijd weer inspirerend toesprak. Klokslag tien uur werd de laatste barrière wegge- men, door mevrouw Janssen, die de sleutel in het slot stak en de deuren wagenwijd open zette. De aanval kon beginnen. Terwijl buiten charmante gast vrouwen de lange rij wachten den trakteerden op bekende AH produkten, was de slag binnen in volle gang. Iedere Albert Heijner hoorde met ge noegen dat de huisvrouwen hun bewondering voor de nieuwe zaak met zijn twaalf winkels onder één dak niet onder stoe len of banken staken. Het duurde niet lang of de eerste klanten kwamen bij de kassa, waar bij de boodschappen voor de eerste 30 x 50 1500 klan ten gratis luxe koektrommels werden uitgereikt. Voor 50 x 50 2500 kinderen waren er trompetten, blokfluiten en an dere kleine geschenken, en het duurde ook niet lang meer of D. Day ging lijken op Dolle Dinsdag, maar dan in gunstige zin, want ondanks de feeste lijke drukte het lawaai verliep alles ordelijk en gezellig. Om elf uur sloeg de wonderklok en keek iedereen gespannen of dit een gratis artikel zou opleve ren, maar daar wilde de klok blijkbaar nog niet aan. Mister X Intussen kwamen kinderen die voorkwamen op de fotore portage op het raam hun groot formaat foto plus tien choco lade repen afhalen en tikte de geheimzinnige Mr. X een aan tal klanten vriendelijk op de schouder. Door het juiste ant woord op vijf eenvoudige vra gen te geven konden die klan ten van de 50ste AH Super Aan de ge volgen van een verkeers ongeval is na enkele weken in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam op 41 jarige leeftijd over leden de heer J. F. v. d. NOUWELAND In deze weken is hij niet meer in staat geweest van zijn vrouw, kinderen, familie en vrienden afscheid te nemen. Gedurende de 8 jaar dat hij als ploegehef in de broodbakkerij werkzaam is geweest, was hij altijd voor zyn medewerkers, col lega's en superieuren, een man die hield van zijn werk en van de mensen waarmee hy omgang had. Hij was een ijverige, eerlijke en harde werker. Zijn vrouw en nog jonge kinderen zullen hem heel erg missen. Wij ook. Hy ruste in vrede. Mart een waardebon van 50, verdienen.Zij die inde openings week van de 50ste SuperMart toevallig vijftig jaar werden, mochten een cadeau ter waar de van 10,uitzoeken, ter wijl een vijftig tal automobilis ten tot hun verbazing een bon achter hun ruitenwisser von den. Tot hun opluchting bleek het een plezierige waardebon te zijn die in de Kerstweek ver zilverd kon worden. Het was snel duidelijk dat men de feest- krant goed gelezen had, want vooral de reclame karbonaden, slagroompunten, overhemden met gratis stropdas, bananen, kip, vleessalade, hadden grote aftrek. Dat het gratis proeven van kaas en delicatessen op hoge prijs werd gesteld behoeft geen betoog. Kortom het was en bleef de gehele dag een ge zellige drukte en het personeel moest alle zeilen bijzetten om de schappen te blijven vullen. Op naar de lOOc. Woensdagmiddag 8 december was er op het grote par keerterrein feest voor de jeugd. Hun televisie-held Bromsnor verscheen in vol ornaat, deelde foto's met handtekeningen en balonnen uit en leidde de wed strijd waarbij mooie prijzen te verdienen waren. de huisvrouw of artikelen noe-i men voor de toonbank. Nu de" huisvrouw zelf kan kiezen en keuren, kan zij zich beter oriën teren ten opzichte van het pro- dukt, terwijl haar fantasie ge prikkeld wordt tijdens het dwa len door de winkel. Voor Albert Heijn betekent dit dat bijvoorbeeld nog slechts 4% van de omzet door de bedie ningszaken wordt behaald. Vraagteken Het winkelen in een Super Mart wordt immers door de meeste vrouwen ervaren als een genoegen en niet als bood schappen kruien. Bij de inschakeling van auto maten komt dat element van keuren te vervallen. Men be stelt weliswaar met een exem plaar van het desbetreffende produkt voor zich, maar het produkt dat men ten slotte krijgt, heeft men niet kunnen betasten en bekijken vóórdat het aankomt. Daarom dacht ik dat de huis vrouw, met de wensen van 1965, zich niet gelukkiger zal voelen met deze automatische winkels, maar wellicht veran dert het denkpatroon in 35 jaar radicaal?" De groei van het zelfbedie ningssysteem is overigens de laatste vyftien jaar verbluffend geweest. Niet alleen in aantal zijn de zelfbedieningswinkels enorm gestegen, ook en vooral in omzet. Hierbij dient aangetekend te worden, dat de 50 SuperMarts via deze wijze van verkoop nog slechts 13% minder omzetten dan de 285 zelfbedieningszaken. Weekend-drukte Er is een tendens waar te nemen, zo zei de heer Heijn, dat men minder vaak in de winkel komt, maar meer tege lijk koopt. Zo zijn de vrijdag middagen en zaterdagochten den, onder invloed van de vrije zaterdagen de tijden geworden, waarop hele gezinnen inkopen komen doen. Op de vrijdag en zaterdag wordt dan ook veel meer dan de helft van de om zetten gehaald: in de Super Marts 61%, in de zelfbedie ningswinkels 57%. De bezoekfrequentie is terug gelopen van 4 tot 2,4 keer per jQezer dagen zijn onder handelingen afgesloten waarbij het restaurant Resto Matic Lage Weide aan de verkeersweg Utrecht-Am sterdam in handen van de N.V. Formosa is overge gaan. Resto Matic was tot dusverre in het bezit van L.P.G. Utrecht. JJet restaurant zal een ge heel nieuwe inrichting krijgen en er zullen een aan tal interne verbouwingen in uitgevoerd worden. Tevens zal het parkeerterrein een grotere capaciteit krijgen. Men verwacht dat het be drijf, dat dezer dagen geslo ten werd, in april 1966 her opend zal kunnen worden. J^e N.V. Formosa omvat op het ogenblik een tweetal Formosa-restaurants en wel in Amsterdam, twee z.g Wimpy's te Amsterdam, een wegrestaurant te Zevenaar en Albert's Corners te Am sterdam, Amstelveen, Leiden, Hoogvliet en Utrecht alsme de de Vami-lunchroom te Amsterdam. UT*6Cht! De heer A. Heijn tijdens zijn toespraak, hiernaast weerge geven. week en het ziet er naar uit, dat men wellicht in de toe komst nog maar ééns per week zijn inkopen komt doen maar dan voor de gehele week. Een stijging van het aantal koel kasten met een voldoende groot vriesgedeelte erin, zal daar zeer toe bijdragen. De industrie zal daar weer op reageren met grotere verpakkingen enz. De stijging van het aantal Super Markets in Nederland loopt jaarlijks sterk op. In 1961 kwa men er 50 bij, in '62 80 in '63 118 en in '64 niet minder dan 169. Het totaal bedraagt thans bijna 500. pagina AH's nieuwe wijnsoort 4 Majoor Bosshardt over liet Leger des Heils 7 Nieuw DC in Rotterdam 3 Computer(tje) bij PB Zaandam3 Formosa-collega 3 Jubilarissen 6 Hoog Soeren 8 Schermen 5 Mr Baljon naar de States pagina 5 Wegrestaurant .RESTO MATK~" Utrecht (RQltswe? Utrecht - Amxtardam) De Raad van Bestuur van Al- bert Heijn N.V. deelt ten aanzien van de gang van zaken in de verstreken eerste drie kwartalen van het boekjaar 1965 het volgende mede: De omzetten in het detailbe- bedryf zijn in vergelyking tot de overeenkomstige periode van vorig jaar ca. 25% hoger. Enerzijds is deze stijging te danken aan de omzetten van de in de loop van 1964 en 1965 geopende zaken, anderzijds kon ook in de reeds langer geopen de filialen een behoorlijke toe name van de omzet worden ge boekt. Met name de relatief hoge omzetten in de zomer periode droegen hiertoe by. On danks een verdere verkrapping van de procentuele bruto winst marge en een verdere styging van de kosten kon door de gunstige ontwikkeling van de omzet de procentuele netto marge nagenoeg gehandhaafd blijven. De resultaten van het restau rantbedrijf zyn tot dusverre ten opzichte van vorig jaar verder verbeterd, hoewel het rendement op het geïnvesteerd vermogen nog relatief laag is. Samenvattend mag gesteld worden, dat, indien de gang van zaken in het vierde kwar taal overeenkomstig de ver wachtingen zal zijn, het boek jaar 1965 bevredigende resul taten zal opleveren en de netto winst in procenten van de om zet niet lager zal zyn dan in 1964 het geval was.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 1