Houdbaarheid produkten heeft voortdurende Albert Heijn welkom in Maassluis Mejuffrouw W. Jagt vierde koperen jubileum naSjj, Wax mé Rob de Nijs, de Lords, Jan Gorissen en Shirley stalen AH-tienershow Bcirtelson bezoekt II feit, dat de produkten, die door de produktiebedrijven worden afgeleverd van eerste kwaliteit zijn verplicht ons deze kwaliteit voor een langere periode te garanderen. Im mers de opslag in het D.C, het vervoer naar- en de opslag i in het filiaal vergt tijd. Er wordt natuurlijk naar gestreefd deze tijd zo klein mogelijk te houden maar we moeten er rekening mee houden, dat tussen het moment van verpakken na de produktie en het moment van verbruik door de consument een bepaalde periode verloopt DE HEER J. SONDIJ VIERDE I2V2-JARIG JUBILEUM Filiaal Spekh olzerheide heropend Zaterdagavond, 16 oktober is de avond geworden, waar de tieners van A.H. al reeds weken naar uit had den gekeken. Want toen kwamen Rob de Nijs met zijn Lords en Jan Gorissen, met zijn dansorkest en de zangeres Shirley naar het O.G. Eerst was de stemming wat tam, maar na een paar lied jes van Shirley, die een stem als een klok heeft, kwam de stemming er goed Het hoogtepunt van deze avond was wel Rob de Nijs en zijn Lords. Zijn muziek donderde de zaal in. Door de mannelijke tieners werd veel geblitst, dit is op een aparte wijze uiting ge ven van hun aanwezigheid, maar alles bleef mieters! Er werd op deze avond uit bundig plezier gemaakt en een heel jeugdig tienertje, verzuchtte na een optreden van Rob de Nijs: „het was high". Na afloop werd de heer De Nijs door een aantal vrou welijke tieners in een hoek gedreven, om een foto met zijn handtekening te be machtigen. Verscheidene meisjes verzochten hem, zijn handtekening op hun bovenarm te zetten, op de onderarm zou hij zo snel weggewassen worden! De beoordeling van de tie ners over deze avond vari eerde van leuk, goed, steen goed, hardstikke-goed, knots-goed tot het einde. Tegen twaalven kwam deze prima geslaagde avond ten einde. Om met een feestdag te be- binnen: Op de receptie van Mej. N. de Wit was 't bijzon der druk, vele oude bekenden kwamen haar feliciteren met haar huwelijk. Ook bij de fam. G. Mol in Oostzaan was 't een gaan en komen ter gele genheid van hun 50-jarig hu welijksfeest. Mej. W. Jagt van de linnen kamer herdacht op 21 oktober de dag. dat ze 12]/2 jaar gele den bij A.H. in dienst kwam. Onze felicitaties! 't Was een bijzondere prettige dag voor Wietske. De Heer Sondij vierde op 27 oktober zijn 12}A-jarig zaken- jubileum C.F. Wij wensen U beiden nog vele jaren toe in goede gezondheid. Op 31 ok tober was 't voor Mevr. Do ver dat ze 5 jaar geleden in dienst kwam. Mej. J. Moes was op 7 november 5 jaar in dienst. Mevr. Klaassen vierde 5 jaar dienstverband op 31 ok tober. De Heer C. J. v. Laan viert op 27 november met vrouw en kinderen zijn 12]/2- jarig huwelijksfeest, wij doen gaarne hier onze felicitaties bij. nog vele jaren toegewenst! Wij gaan over op de ziekenlijst. De Heer A. de Vries ge pensioneerd), ons allen bekend, moest voor enkele weken op genomen worden in een rust huis in Krommenie, maar hij is nu weer bij zijn vrouw in de Zeemanstraat. Mevr. Wei- dema is ook nog steeds we gens ziekte thuis, hoopt voor haarzelf weer gauw te mogen beginnen, dus afwachten maar. Mevr. Hooijschuur die eerst enkele weken in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is nu inmiddels alweer een paar weken thuis om op te knappen. De Heer Jan Brehler is nog wegens ziekte thuis. De Heer A. de Boer (K.B.) hoopt, als alles zo mag blijven met zijn gezondheid, weer ivat te mo gen gaan doen. De Heer Sturm van de C.F. is al vele maan den wegens ziekte thuis, houd goede moed Heer Sturm. Me vrouw v. Wijngaarden van 't O.G. moet nog steeds voor zichtig aandoen al is dit wel eens moeilijk voor haar. Ver schillende van onze zieke men sen hebben inmiddels 't werk weer hervat, wat in deze druk ke tijd niet onwelkom is. Ik wil dan hiermede besluiten om al onze zieken 't allerbeste toe te wensen en een spoedig en algeheel herstel. keurd op smaak, uiterlijk, bros heid, om op deze wijze een in druk te krijgen van de vocht op- of afname en de kwaliteit. De duur van deze proef duurt gemiddeld 2 maanden, afhan kelijk van de houdbaarheids- eisen. Deze gegevens geven ons een inzicht van het gedrag van het verpakte artikel tijdens het bewaren en bij welk verpak kingsmateriaal een optimale houdbaarheid dus verkoopbaar heid verkregen wordt. Bij dit onderzoek zijn we er van uitgegaan dat in onze filialen gemiddelde bewaarom standigheden heersen zonder schommelingen maar in Delf zijl zullen deze omstandigheden anders zijn dan b.v. in Kerkra- de. En een filiaal met centrale verwarming wijkt weer af van een welke met oliestook ver warmd wordt. Op het ogenblik worden onder leiding van de heer J. Bracco Gartner onder zoekingen verricht in een aan tal supermarts en Z.B.'s waar bij gegevens worden verzameld over de klimaatomstandigheden die er heersen in onze filialen. Temperatuur Hierbij wordt gebruik ge maakt van een z.g. thermo- hygrograafthermos warm te, hygros vochtigheid, graaf heeft te maken met schrijven, registreren). Een dergelijk ap paraat ziet U op de bijgaande foto. Links ziet U 2 aggrega tors die reageren op resp. voch tigheid en temperatuur. De uit slag hiervan wordt overge bracht op pennen waaraan een schrijfstift is bevestigd. Deze stift loopt langs een strook pa pier welke gewikkeld is om een ronddraaiende trommel (rechts op de foto). Deze trommel draait door middel vaneen uur werk gedurende 1 week precies een slag om. De strookpapier geeft dan een lijn te zien, waar op het verloop van de tempe ratuur en de vochtigheid pre cies is aangegeven. Deze appa raten worden verder geheel verzorgd door de filiaalhouder die ook de stroken papier voor het lab. verzamelt. Deze proefnemingen zullen ongeveer 2 jaar in beslag nemen. De gegevens die hier door verzameld worden, zullen er echter in belangrijke mate toe bijdragen, de houdbaarheid van onze artikelen exacter te kunnen vaststellen, dat in vele gevallen zal resulteren in een verlenging van de verkoop baarheid waarbij de kwaliteit gewaarborgd wordt. I Een Thermohygrograaf in aandacht van het AH-laboratorium geopende toestand. Vochtigheidsgraad De lucht om ons heen bevat altijd vocht, maar b.v. bij helder vriezend weer is deze mate van vochtigheid, de z.g. vochtigheidsgraad, aanzienlijk lager dan bij mist. In een filiaal zijn deze verschillen ook aan wezig. Stelt U zich voor een fi liaal vol met mensen met nat te regenjassen! Dit vocht of waterdamp nu, is de oorzaak van het slap worden van de biscuit of het kleverig worden van de drups. Bevat de lucht echter weinig vocht, dan treedt uitdroging op, zoals van ont bijtkoek. De temperatuur kan dit vochtaantrekken of afgeven versnellen of vertragen naar gelang ze hoger of lager ligt. Evenwichtsvochtigheid Men zou eigenlijk de omstan digheden zo moeten kiezen dat het produkt in evenwicht is met de vochtigheid om zich heen zodat dit noch vocht af geeft noch vocht opneemt en zodoende lang houdbaar is. An ders gezegd men zou het arti kel bij zijn evenwichtsvochtig- heidsgraad, afgekort E.V., moe ten bewaren en verkopen, maar helaas is het zo, dat bij de E.V. van b.v. cake, de peulvruchten op den duur zouden gaan schimmelen en bij de E.V. van toffees de deegartikelen zouden gaan uitdrogen. Gelukkig is er een prachtig hulpmiddel om de inwerking van het vocht op onze produk ten aanzienlijk te vertragen n.l. de verpakking. Het is bekend dat een verpakt artikel een langere houdbaarheid heeft dan een niet verpakt artikel, maar ook de verpakking moet weer aangepast worden aan de gril len van het te verpakken arti kel. Het ene produkt vereist een materiaal dat lucht door laat b.v. fondantartikelen (de vakman in de fabriek zegt fon dant moet kunnen ademen) het andere produkt voelt zich het prettigst met een zo dicht mo gelijk materiaal b.v. zoute pin da's, maar in elk geval is een verpakking, mits goed gekozen, een uitstekend hulpmiddel om de houdbaarheid aanzienlijk te verlengen. En nu komen we weer terug op ons uitgangs punt: het laboratoriumonder zoek. Nieuwe artikelen Van elk in te voeren nieuw artikel of bestaand artikel met nieuwe samenstelling wordt een houdbaarheidsperio de vastgesteld, alvorens ze de finitief in de produktie opge nomen wordt. Monsters worden meestal in verschillende mate rialen verpakt en bewaard in een ruimte waar een tempera tuur van 20 °C en een gemid delde vochtigheidsgraad heer sen. Eenmaal per week worden deze monsters gewogen en ge- Woensdag 27 oktober was het een feestelijke dag voor de heer J. Sondij wegens zijn 12/2- jarig dienstverband in de ca- eao-vormerij, als chef. In een kleine bijeenkomst van bedrijfsleiding, hoofdchefs en leden der contactcommissie is hij gehuldigd geworden. Namens de Directie sprak de heer P. Vink de jubilaris toe, waarbij hij een werp- en een gewone hengel overhandigde. Namens het personeel ontving hij een complete imitatie hen gelstok waaraan als „Aas" een enveloppe met inhoud was be vestigd, (bestemd voor aan schaf visserij-artikelen), aan geboden door Tini van Zijl en Mientje Boon. De heer Hekkert bood een „Eendenbon" aan. Momenteel nog een „luchtkasteel", de wil de eend nl. moet nog door hem geschoten worden. De heer Castelein overhandigde namens het personeelfonds een enveloppe met inhoud. De heer Sondij heeft 27 V2 jaar een cheffunctie bij de Firma Van Houten te Weesp bekleed, voordat hij bij Albert Heijn kwam. De hem geschonken cadeaus verraden, dat hij een ver woed visser is. Voorheen deed De heer Sondij krijgt zijn jubileum cadeau uit handen van de heer P. C. Vink. hij ook veel aan de wandel sport. Tevens is hij een lief hebber van 't damspel, waar mede hij vele prijzen heeft ge wonnen. Wij wensen de jubila ris nog vele prettige jaren in ons bedrijf toe, en zeker een goede vangst met de nieuwe „Visattributen". Gouden broche De heer P. Vink sprak haar namens de Directie toe, en overhandigde een gouden bro che. Namens de collega's werd haar een kapstel en bloemen geschonken. Schenking Mej. Thea Otto schonk haar bloemen en een enveloppe met inhoud namens het personeel fonds. Gezien haar goede kwa- Houdbaarheid - verkoopbaarheid r\p het laboratorium hou den we ons al een tiental jaren bezig met de zg. houdbaarheidsperiode Dit is de tijd gedurende welke de kwaliteit van een artikel niet achteruitgaat, m.a.w. de tijd waarin de oorspronke lijke brosheid, smaak, kleur, taaiheid enz. behouden blijft. Een artikel kan door de bes te grondstoffen gemaakt worden maar indien er niet voor gezorgd wordt dat een optimale houdbaarheid ge garandeerd is, heeft de ver koop van een dergelijk ar tikel geen zin. Op dit onder zoek nu willen we graag iets nader ingaan. De houdbaarheid wordt in de vereiste gevallen nadelig be- invloed door de z.g. klimaatom standigheden, met name de temperatuur en de vochtigheid, waarbij het artikel opgeslagen wordt en ten verkoop aangebo den. Wat met temperatuur be doeld wordt, is duidelijk maar het begrip vochtigheid behoeft wel enige uitleg. (Vervolg van pagina 3) bergingsbedrijven van Van der Tak, De Verenigde Touwfabrieken, de Pijpas- faltagefabriek, elk met 700 werknemers, de Glasindu strie, kortom sinds in de 50er jaren die agglomeratie gedachte van het Botlek- en Europoortgebied een rol ging spelen heeft dit zijn neerslag gevonden in de to tale ontwikkeling van Maas sluis. Straks een moderne stad In de eerste plaats moesten er huizen komen voor die duizenden die een plaats vonden in de industrie. Wie vandaag de dag in Maas sluis komt kan dan ook zijn ogen niet geloven. Een dikke „muur" van flats en eenge zinshuizen is verrezen om de oude kern, brede straten, royale lanen, groene pleinen, drukke winkelcentra be heersen het beeld dat de mo derne stad geeft, een beetje kil een beetje koel, maar daar binnenin, bewaard als een kostbaar juweel het oude stadje zelf. Veel staat hier onder Monumentenzorg dat z'n schatten angstvallig bewaart en veel van al dat moois zal dan ook behouden blijven. Maar van mooi alleen kan men tegenwoordig niet meer leven en wat mooi is is niet altijd comfortabel en dat is toch waar de meesten steeds meer naar streven. Wat Maassluis doet voor al deze mensen? Sociale instelling De heer Kramer vertelt dat er behalve de gewoon in een haven gebruikelijke disten en bedrijven, een werkplaats is voor minder validen, een volkskrediet bank met moderne inzich ten, een pensiontehuis voor gehandicapten en thuislozen en dat er zeer recent een nieuwe organisatie in het leven is geroepen ter voor ziening van de culturele be hoeften, nl. de Maassluizer Gemeenschap. Hierin vinden we een sectie Sport, een Culturele sectie, een Jeugd- sectie, een Middenstands sectie en een sectie Allerlei, waarin van alles onderge bracht kan worden. Frisse luclit Aan het hoofd van deze veel taken omvattende organisatie staat de onlangs benoemde voorlichtingsamb tenaar, de heer A. Vos uit Gorinchem die aanvankelijk een beetje huiverig zijn laat ste standplaats Woudrichem in de schaduw van slot Loe- venstein verliet, in verband met de vermeende „slechte lucht" in Maassluis. Maas sluis is echter geen Pernis of Hoogvliet waar je haast geen adem durft halen uit vrees allerlei geheimzinnige ziektes op te doen. Door Maassluis waait meestal een frisse Zuid-Wester wind die zorgt voor voldoende zuive re lucht uit zee. Diezelfde zee is een groot ontspanningsgebied voor de Maassluizers. Zo goed als je, volgens de heer Kramer, in 22 minuten op het Coolsin- gel in Rotterdam kan staan, brengt de trein je in 9 minu ten op het strand van Hoek van Holland of kan men naar het recreatiegebied aan de Brielse Maas, een soort watersportcentrum waar ook gekampeerd kan wor den. In Maassluis zelf wordt in 1966 een begin gemaakt met de bouw van een nieuw zwem- en instructiebad en deze winter wordt in de sluispolder Oost een ijsbaan geopend. In de volgende raadsvergadering komen plannen ter tafel voor een nieuw museum en op de no minatie staat een plan voor een cultureel centrum. Alles bij elkaar is dat nogal wat. Je zou haast plannen maken om naar Maassluis te ver huizen... Oost-West Aangestoken door ons enthousiasme vertelde de heer Kramer ons in ver trouwen dat de kern van Maassluis in de toekomst komt te liggen in de sluis polder West. We schrokken er een beetje van want de nieuwe Z.B. van Albert Heijn ligt in de sluispolder Oost. Het zou helemaal geen gek idee zijn nu alvast te proberen een stukje grond te kopen voor een tweede filiaal in dit gebied. We had den haast gezegd: Gooi 's een visje uit maar dat zou al te riskant zijn want vis jes gedijen niet meer in Maassluis. De lang verwachte herope ning van het filiaal Spek- holzerheide is een feit ge worden. Het verkoopteam dat onder leiding van de heer B. H. J. Sormani de klanten kring in drie talen te woord staat (Limburgs, Duits en ..Hollands"gaat vol ver wachting met een nieuwe ZB de gezellige drukte van de komende feestdagen te gemoet. Toch naaister Donderdag 21 oktober was mejuffrouw Wietske Jagt 12^ jaar in AH dienst. Ze be gon haar loopbaan als huis naaister, waarna zij bij AH solliciteerde en een baan als inpakster accepteerde in de be schuitfabriek. Hier heeft ze tien maanden gewerkt, waar na ze een plaats kreeg toege wezen in de linnenkamer, zo dat ze toch weer in haar naai- stersbaan terecht kwam. liteiten hopen wij dat zij nog vele jaren een trouwe mede werkster op onze linnenkamer zal blijven. r~ I Een gezellige bijeenkomst viel mej. W. Jagt (6e van links) ten deel ter gelegenheid van haar 12l/2-jarig jubileum.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4