In september en oktober werden vijf en twintig ideeën behandeld Seizoen is geopend Albert Heijn is welkom in Maassluis Een belangrijke stap vooruit in moeilijk Botlekgebied De heer en mevr. G. A. van Dartel namen afscheid van hoofdkantoor Uit het ziekenboek van AG en HK Nieuws van de Personeels vereniging Agenda ~\lievrouw de Vries, hollerith en de heren Koer se, Vroons en Koomen zijn onze langdurige zie ken. Zij maken het naar omstan digheden redelijk goed en brengen u hun hartelijke groeten over. Mejuffrouw H. Meijerink van de afdeling Boekhouden ligt wegens rugklachten thuis. Mejuffrouw G. Meijn. ook van deze afdeling, is gelukkig weer halve dagen aan het werk. Heer Toorenburg van de huis houdelijke dienst van het A.G. is wegens een bromfietsongeluk in het Stadsziekenhuis te Purmerend opgenomen. In de maanden september en oktober zijn 25 ideeën in be handeling genomen, waarvan er acht beloond werden. Vier inzenders kregen een aanmoe digingspremie. De heren J. Zwuup VP en J. Sijbrands O.D., ontvingen samen 85,voor verpakking van macaroni op de S.J.G. inpakmachine. Samen ontvingen de heren van Mark en Padrevecchi 25, voor het automatisch wegen van cacao-boter en de cacao massa. De heer J. Pasma ont ving 25,voor de vergro ting van de stortkoker voor bloem KB. Vier maal 10, voor de heren C. v. Rein CF, J. Pasma KB, H. Everhard CF en P. Schipper, voor de ideeën inzake hygiënischer werken in de CF, waarschuwingsbei voor het storten van honig, afdek- platen op hagelwals, en het plaatsen van een 2e ontkurk- machine bij de flessen spoelaf- deling. De heer G. Smid (KB) ontving 15,voor een idee over „het plaatsen van een Kantel-inrichting" bij het af wegen van gember in de K.B. Enkele ideeën konden jammer genoeg niet in praktijk ge bracht worden, terwijl andere nog in behandeling zijn. Er zijn nog ideeën in ons bezit, waar van de uitvoerbaarheid nog be keken moet worden. Dit vergt soms veel tijd. Inzenders van dit soort ideeën zouden de in druk kunnen krijgen, dat deze „afgelegd" zijn. Dit is niet het geval. De commissieleden kun nen U steeds op de hoogte brengen, hoever Uw idee afge werkt is. Met een bijzonder doordachte speech nam de heer E. Gijtenbeek (portier HK) afscheid van het echtpaar Van Dartel. TVnsdagavond 12 oktober was de opening van het vereni gingsseizoen. AH's personeel- vereniging bracht op die avond films uit de verschillende delen van Engeland. Het was jam mer, dat nu net de vakantietijd achter de rug was, want zo te zien is het daar best om uit te houden! Enfin, ruim 100 men sen hebben genoten en waar schijnlijk zijn er hier en daar al enthousiastelingen bezig met de mogelijkheden voor het ko mende jaar te bekijken. Er is veel aan de overkant van de Noordzee te zien. 13 november „mystieke avnn-' met Jack Chandu en Ted Alton 14 en 21 december de alom be kende Kienavonden. Op onderstaande foto het complete team van Maas sluis, aangetreden voor het bedienen van de Maassluise koning klant. TToewel Maassluis vroeger een vissersplaats was van de orde, vindt men er nu op de vrijdagse markt nog slechts één karretje met vis. Scholletjes, mosselen, garnalen, een enkele bokking, visjes die niet eens gevangen zijn met de vroeger zo bekende M/A- scheepjes. De Maassluisse vrouwen hoeven bij storm en regen niet meer angstig aan de kaai te staan om de terugkeer van man en zonen af te wachten. Ze kunnen rustig achter de afwas blijven of een zoompje naaien in de mooie jurk, die ze willen dragen op de avond van de ontspanningsvereniging, want de mannen werken tegen- Schilderachtige bedrijvigheid in de haven van Maassluis. Qp 12 oktober j.l. is afscheid genomen van de heer en me vrouw Van Dartel. Ruim 40 jaren heeft de heer Van Dartel zijn beste krachten aan ons bedrijf gegeven. Gedurende 25 jaren heeft hij gewerkt in de produktiebedrijven. Daarna, in 1949, werd de heer Van Dartel concierge van gebouw „Reitsma". den in het „boek" genoemd. De heer Gijtenbeek bood bloemen en sigaren aan. In verband met de pensione ring van concierge G. J. Stijf, kreeg de heer Van Dartel in 1957 het commando over al de kantoorgebouwen aan de Westzijde. De laatste 15 jaar heeft eveneens mevrouw Van Dartel een belangrijk aandeel in de werkzaamheden van haai man gehad. Onze dank gaat dus ook naar haar uit! In boekvorm De familie Van Dartel werd 's middags toegesproken namens de direktie door de heer C. Kraay, die 'n enveloppe met inhoud overhandigde. Na mens de „oud-reitsma" bewo ners (de heer Dr. Mr. P. E. J. Bomli, de heer J. Mijnders en de afdeling Inkoop van die tijd) overhandigde de heer W. F. Nolte een doos sigaren en een doos bonbons. De heer E. Gij tenbeek had een toespraak keu rig in boekvorm. Speciaal de laatste jaren was er veel con tact tussen portier en concierge. Bijzondere herinneringen wer- Bloementafel Verder werd de familie Van Dartel nog toegesproken door mevrouw F. van Westen- Lindeman en de heer J. Keyzer. Mevr. Van Westen sprak na mens alle medewerkers (sters) van de huishoudelijke dienst en presenteerde een bouquet bloe men, alsmede een bloementa feltje. De heer Keyzer bood namens het personeelfonds een enveloppe met inhoud aan. De heer Van Dartel sprak in z'n eigen taal een treffend dankwoord, hierbij geassisteerd door z'n echtgenote. Velen maakten vervolgens van de ge legenheid gebruik om afscheid van de familie Van Dartel te nemen. woordig in „het fabriek" of in de loodsen bij de haven. De haven ja. die is er nog en hoe. Daar is het leven van belang, daar is men dag en nacht in bedrijf. Daar komen nu de grote schepen binnen op weg naar die allergrootste wereldhaven Rotterdam. Maassluis is dan ook niet zoals zovele bloeiende vissersplaatsen van weleer een dood stadje geworden op het moment, dat er geen vissers schepen meer uitvoeren. Integendeel, Maassluis is veel meer op weg een bloeiende welvarende stad te worden. Telt het thans nog 18000 inwoners, straks zullen het er 50 a 60.000 zijn. In verband met de opening van een nieuwe Z.B. van Albert Heyn in het moderne winkelcentrum „Palet" op 3 november, gingen we voor u eens een kijkje nemen in dit voor A.H. geheel nieuwe ge bied, Maassluis. Een nieuw gebied ja, want Maassluis betekent voor Al- bert Heijn een stapje verder in deze machtige streek die toch zo dringend bij Rand stad Holland hoort. Feestelijk Al jaren lang is Albert Heijn, we zouden haast zeggen tot de tanden gewa pend, bezig zich een plaats te veroveren in dit deel van ons land. Overal, van Noord tot Zuid verrijzen de filialen als paddestoelen uit de grond, maar in ,,'t Lant van Voorn", zoals dat vroeger heette, is het buitengewoon moeilijk alle vergunningen bij elkaar te krijgen. Van daar dat we ons echt wel een beetje feestelijk mogen voelen nu het in Maassluis gelukt is. De deur staat daarmee weer een beetje verder open. Van harte welkom Dat overigens Albert Heijn In Maassluis welkom is hoorden we van Maassluis' gemeentesecretaris de heer H. Kramer. „We voelen wel wat voor zo'n bedrijf met al z'n moderne facetten" zei hij, waarbij hij vooral dacht aan de attractieve PMC- club en de honderd en een voordelen die een vooruit strevend levensmiddelenbe- drijf nu eenmaal met zich mee brengt. „Ze kunnen daar straks in Ridderkerk ook van meeprofiteren. Daar zal n.l. in de loop van het volgend ,jaar een Z.B. van Albert Heijn worden ge opend", vertelde ons de heer G. J. van Alphen, groeps leider van het district Rijs wijk. „De dichtstbijzijnde A.H-.winkel van het filiaal Maassluis bevindt zich thans in Vlaardingen en naar de andere kant in Naaldwijk. Het zou toch helemaal niet gek zijn als Hoek van Hol land en Capelle aan de IJs- sel ook eens hun poorten openden..." Inderdaad, in een zo belangrijk achter land als het Botlekgebied mag A.H. niet ontbreken. Onafhankelijk Genoeg echter van al deze bespiegelingen, hoe be langrijk ook. Op de laatste mooi dag van die ene prachtie oktober maand die we dit jaar moch ten beleven na alle druile righeid van de afgelopen zomer werden we op de ge meentesecretarie hartelijk verwelkomd door de heer Kramer die er de tijd voor nam ons alles over zijn stad te vertellen. Ja ja, we zijn een stad" zei hij toen we wat ver wonderd opkeken bij die be naming. „In de Napoleonti sche tijd hebben we stads rechten verkregen en vorig jaar hebben we onze 350- jarige onafhankelijkheid ge vierd. Die hadden we te dan ken aan Johan van Olden- barneveldt. Vroeger behoor den we namelijk bij Maas land. Maassluis ja, wat was dat vroeger. Lang vóór Van Ol- debarneveldt was het eigen lijk niet meer dan de naam nu nog aangeeft. Een sluis bij de Maas. Er stonden een paar lemen hutjes om heen van wat vissers en enkele zonderlingen die het leven mooi vonden. Er werd wat gewerkt op en aan de sluis en verder kon je eigenlijk niet veel beginnen op dat drassige, moerassige stukje land. Industrieën De vissers wilden echter wel eens een stukje brood onder hun gebakken botje en voor de kinderen van de vissers was er melk nodig, want van levertraan alleen kun je niet groeien en zo kwam er langzamerhand een bakker, een melkboer, een slager, een kruidenier. Kortom er kwam wat leven in de brou werij. Er kwam een kerk voor de Hervormden v(65% van de toenmalige bevol king) en een kerk (je) voor de Gereformeerden (25%) en zo kabbelde het leven af hankelijk van de visserij met daarnaast wat negotie voort tot eigenlijk nu, direct na de tweede wereldoorlog. Tot dan toe was het een geheel afgesloten gemeenschap. In 1945 werd het echter alle maal radicaal anders. Rot terdam herstelde zich met man en macht van de oor logsellende en werd in min der dan geen tijd de bloei- endste haven ter wereld en alle schepen voeren over de Nieuwe Waterweg langs Maassluis, waar bergings maatschappijen en sleep diensten de handen vol kre gen. Er kwam een omvang rijk binnenvaartverkeer <en tal van industrieën vestig den zich langs de Maas. Vissers trokken weg Afvalstoffen en olie maak ten het water voor de visserij onmogelijk en de vissers vertrokken met hun scheepjes naar Vlaardingen en Schevingen. Nu zijn het nog slechts de scheepsmo dellen op het koorhek van de Grote Kerk en het visse rijbord dat werd aangeboden in 1649 toen de nieuwe toren werd gebouwd en waarop te lezen staat: „De visschery van Maassluis Hier dees' vereeringh geeft Ter eer en van Gods hugs Die 't all gegeven heeft" die er aan herinneren dat vis eens het belangrijkste bestaansmiddel in Maassluis was. Oude lantaarnpaal op bruggen van Maassluis. Coasters Maassluis is nu de thuisha ven van de coasters die zor gen voor een intensief ver keer tussen Nederland en Engeland. Ze exporteren groente en fruit en nemen slachtvee uit Engeland en Ierland mee terug. Deze levende have, voornamelijk koeien vinden een eerste on derkomen in een enorme loods op de kade tegenover de gemeentesecretarie. De nieuwkomers raken er in het begin niet op uit gekeken", glimlacht de heer Kramer. „En dat terwijl we het hier zo allemachtig druk hebben. De gemeente groeit zo ont stellend hard dat we binnen kort ons eigen huis niet meer in kunnen". Nu zijn ze overigens al lang uit „eigen huis" verdreven, want het raadhuis en de ge meentesecretarie huizen al sinds de oorlog niet meer onder één dak. Het mooie romantische raadhuis met het kwieke torentje staat midden in het oude centrum terwijl de gemeentesecre tarie een heel eind verder op de havenkade een onderko men heeft gevonden. Maar zoals gezegd, dit is nu ook al weer te klein. Enkele panden er naast zullen voor het nodige soelaas moeten zorgen. Ontwikkeling Wat gaat er allemaal niet om in de snelgroeiende gemeente van burgemeester W. J. D. van Dijck. Er zijn tal van oliebedrijven ter voorziening van het West- land, er zijn zandleveran- ciers voor het bouwrijp ma ken van gronden, Verolme heeft er een nevenbedrijf „Electra" gesticht voor de installatie van schepen, er is de N.V. Elementum, fa briek van bouwelementen voor prefabricated wonin gen die gebouwd worden in Vlaardingen, Spijkenisse en Schiedam, er is de Interna tionale Sleepdienst van L. Smit en Co. en er zijn de (Zie verder pagina 4) De nieuwbouw in de Sluispolder-West in Maassluis. Schepen uit de gehele wereld lopen er binnen. Foto: Gem.archief Maassluis

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 3