ll'v I 'EEN SCHERP ZAKENMAN, EEN VRIENDELIJK MENS' De heer J. na 37 AH-jaren Koomen met pensioen Caissière van Albert Heijn tevens Judoka logen aan het werk hij Albert Heijn De heer J. C. Zwierink nam afscheid van het bedrijf gehuwd De h eer J. IV. de I ries over de oprichter G\d urende enige dagen hebben enkele stu- denten bij Albert Heijn's produktiebedrijven te j Zaandam gewerkt. Eerst ongeveer 55 meisjes- en later nog eens 70 jongens- studenten. Officieel waren 1 het nog geen studenten 1 maar „groenen". Als iemand nl. begint aan 1 zijn studie aan een universi teit of hogeschool in ons land, dan is het een gewoon- te om zich aan te sluiten bij i een gezelligheidsvereniging. Deze vereniging geeft aan de studenten de mogelijk- heid buiten de lesuren wat vertier te zoeken. Wil men echter lid worden van zo'n vereniging, dan moet men eerst deelnemen aan een kennismakings- of groentijd. Allerlei activiteiten worden in die periode georgani- i seerd, die naar het schijnt een ontzaglijke hoeveelheid i 1 geld opslokken. Om die kos- i ten een beetje te dekken zijn zij bij Albert Heijn komen werken. Volkomen gedrild hebben ze zich gemeld en I met alle hens aan dek heb ben ze zich op hun werk ge gooid. let mekaar oit vissen D Na 33 jaar op de brug van Albert Heijn N.V. het schip mee mee bestuurd te hebben, nam hij in juni 1962 afscheid, verliet de actieve dienst en is nu commissaris van de N.V. In die functie Hebben wij u in de AH Flitsen al eens geconfronteerd met een collega, die druiven kweken als hobby beoefent, een Albert Heijnei I met als hobby „druivenverkoper" is voor u waarschijnlijk nieuw. Chef van de groente-afdeling in de SM Oss. de heer Los, ziet u op bovenstaande foto werkzaam in een marktstand buiten de supermart. Resultaat: enorme omzet en bevrediging in de hobby. treffen wij hem aan in zijn huis i deze maand 68 jaar oud. Zoons moesten ook achter de toonbank ..Toen ik in 1929 bij Albert Heijn kwam, was de oprichter van het bedrijf zelf al commissaris", ver telt hij. ,JDe dagelijkse leiding be rustte bij zijn zonen Ger rit en Jan cn bij zijn schoonzoon Johan Hille. Maar let wel: de heer Albert Heijn was een zeer levendig commissaris. Ik heb hem altijd gezien als de man die zonder hulp en zonder iemand Kontaktman Op 27 augustus j.l. werd de heer J. Koomen 65 jaar en ging dus met pensioen. De heer Koomen trad in 1928 in dienst bij Albert Heijn en kwam op het vroegere Cen traal Magazijn te werken; de heer G. Heijn heeft hem zelf nog aangenomen. Wegens zijn gezondheid kwam hij in 1953 op het H.K., om een administratieve functie te vervullen. Eerst als medewer ker van de heer Kisjes aan het voorraadbeheer en daarna heeft de heer Koomen nog ongeveer 1 jaar op de loonafdeling ge werkt. Tijdens zijn werkzaamheden op het C.M. is hij voor zijn colle ga's, acht jaar contact-man in de vroegere „fabriekskern" geweest. In de oorlogstijd heeft hij ook wel als portier dienst gedaan en wist zich nog te herinneren, dat de mensen in die tijd een bord pap als bijvoeding kregen! Gramofoon Op 2 september j.l. werd er bij hem thuis afscheid ge nomen, om dat een afscheid „grote stijl" te vermoeiend voor hem zou zijn. Tijdens deze visite overhandigde de heer Engel, namens de directie, een platenspeler en een enveloppe met inhoud. De heer Keijzer gaf namens het personeel een enveloppe plus een bloemstuk en de heer Bicker overhandig de namens zijn afdeling enige grammofoonplaten. Voor het geld van het personeel gaat de familie Koomen zich een T.V.- tafel aanschaffen. Zaankanter Met de gezondheid van de heer Koomen gaat het lang zamerhand vooruit en hij hoopt fijn van zijn pensioen te gaan genieten. Ook vertelde de heer Koomen nog, dat er in de der tiger jaren, wel dagen gemaakt werden van 5 uur 's morgens Van l.n.r. mevrouw Koomen, gedeeltelijk zichtbaar de heer Keijzer. de heer Koomen, mejuffrouw van den Berg en de heren Engel. Bicker en Grays, tijdens de afscheidsvisite bij de familie Koomen thuis. tot 10 uur 's avonds en hij vindt dat de werktijden wel verbe terd zijn gedurende de laatste jaren. Zanger De heer Koomen heeft vele hobbies, allereerst zingt hij nog steeds in het mannenkoor „de Zaankanters", vroeger heeft hij in vele operettes gezongen. Toen hij op het C.M. werkte heeft hij nog 12 jaar trombone in het A.H.-muziekkorps ge speeld. Verder houdt hij van pentekenen, wil gaan kunst- schilderen en onderhoudt graag zelf zijn tuintje. Collega's Tijdens zijn ziekte heeft hij veel bezoek gehad van zijn collega's, wat hij zeer op prijs heeft ge steld. Gedurende de laatste jaren, dat hij bij de firma gewerkt heeft, zowel als medewerker van de heer Kisjes, als van de heer Bicker heeft hij altijd heel pret tig gewerkt. Dal het goed uit kijken geblazen is in de Supermart te Heemstede moge neven staande foto be wijzen. Hier ziet u namelijk cais sière mejuffrouiv A. Petsinger in training voor haar geliefde ju do-sport. En dat ze het serieus doet blijkt wel uit het feit dat zij de zwarte band om haar judoka middel mag dra gen. Meneer op de fo to gaat dan ook zonder flauwe kul in de Haraikossi- greep. Kijk uit in Heem stede. Laren: de heer J. W. de Vries, verantwoordelijkheid verschuldigd te zijn zelf het grote avontuur be gon en het gevecht tegemoet trad. indien hij dat nodig oordeelde. Het hele arsenaal Hollandse deugden scheen in hem verenigd: werk zaamheid, ondernemingslust, spaarzaamheid, bedachtzaamheid en koenheid.'". „Zonder vuist" De heer De Vries steekt een verse sigaar op en zegt: „Ja, Albert Heijn, een scherp zakenman, een vriendelijk mens, zeer goed voor de men sen die hij vertrouwen kon, on buigzaam tegenover diegenen die zijn vertrouwen hadden be schaamd. Waarom mocht hij iemand Zijn vriendje was iemand die hard werkte en eer lijk was". De heer J. W. de Vries de eerste niet-Heijn die tot de top van het bedrijf doordrong toen hij in 1945 adjunct-directeur werd is accountant. „Ik stu deerde voor dat vak in Nijme gen, maar wilde er weg. We schreven 1929. Ik kon bij AH komen. Doen we, dacht ik, lek ker dicht bij Amsterdam en wellicht blijf ik er een paar jaar. In 1933 studeerde ik af en, zo als gezegd, drie en dertig jaar bleef ik bij de zaak". ,De heer Albert Heijn was 64 jaar toen ik hem leerde ken nen. De zaak wordt hier zonder vuist geregeld, zei hij. En wan neer hij tijdens een bespreking opmerkte: „Dat doen we zo en zo", dan luisterde iedereen, want we wisten dat hij een scherpzinnig man was en dat zijn inzichten juist waren". Veel veranderd Zo vier keer per jaar wandelt de heer De Vries in Zaandam nog bij AH naar binnen. „Ja", zegt hij peinzend, „er is wel iets veranderd sinds de tijd dat de heer Albert Heijn zijn eerste filiaal in Purmerend vestigde. Hij zette er een knecht in en niemand had kunnen denken, dat dit het begin was van het grootwinkelbedrijf". „Vreselijk hard lieeft de heer Albert Heijn gewerkt", zegt de heer De Vries. „En denk erom, hij vergde hetzelfde van ieder een, ook van zijn zoons. Die zoons moesten o.a. in de filialen de balans opmaken en wanneer ze 's avonds laat thuis kwamen dan diende de zaak nog uitge werkt te worden en niet tot de volgende ochtend te blijven lig gen. Reken erop, dat de zoons achter de toonbank gingen en met zakken suiker sjouwden. Daarin was hij bepaald niet zachtzinnig". Het is bekend, dat de oprichter van het bedrijf dat in 1920 een naamloze vennootschap werd onder de naam „Maatschappij tot voortzetting van de Fabrie ken en Handelszaken van Al- bert Heijn" (later veranderd in „Albert Heijn n.v.") zuinig was. „We waren eens in Den Haag, de heer Albert Heijn, de heer Gerrit Heijn en ik", zegt de heer De Vries. „Ik heb ontzet tende zin in koffie", zei de heer Gerrit Heijn. „Wacht dan maar even", vond zijn vader, „dan zijn we thuis en daar kost het niets". Na al die jaren van hard wer ken is de heer De Vries een rustig man geworden. Vorig jaar in België overkwam hem een vrij ernstig auto-ongeluk. „Het was geen partij", zegt hij, „veertien ton tegen veertienhon derd kilo. De auto was kapot, maar de inzittenden waren vrij wel ongedeerd. Maar sindsdien heb ik niet zoveel haast meer", aldus de man, die eens van de heer Albert Heijn te horen kreeg: „De Vries, jij moest maar commissaris worden, dan heb je wat te vertellen". Dat was bij de Riva N.V. Hij is hel geworden en hij is het nog. „Door scherp zaken doen en het kiezen van goede medewerkers heeft hij de grondslag gelegd van het groot bedrijf", zegt de heer De Vries over de oprichter. „Ik zie de trekken van de heer Albert Heijn terug in zijn kleinzoons Albert en Gerrit Jan. Ik zie in de tegenwoordige Raad van Bestuur een sterk team". 18 September j.l. organiseer de de personeelsvereniging Albert Heijn te Zaandam de jaarlijkse viswedstrijd. Hieronder het relaas, in oud Zaans opgesteld, van één der vissers. Ze benne der weer e-weest, de visserloi van Albert Heijn, za- I terdag om 7 uur stingen ze weer an de waterkant in Pur-1 merend. t IVas aars bar slécht weer en der woei puur zoo'n sturmpie over t Noord-Hollandkenat. Klaas sting in zen pilozebroekie op houtehutten te verrekken van de kou en Wullem de sik- keretares had z'n leerzen wel an, maar der was ter ientje hardstikke lek. Een zeunig zoo tje as je zoo die hele horde an keek. De ien met ien lang end pannelat met ien knoert van ien dobber, de aar met ien soort van gordijnenroei met ien soort van koffiemolen der an en gien iens ien dobber. t Was gien wonder daate ze niks vonge want de ien blerkte nog harder dan de aar en deer hewen die vissies gauw tebak van en gaan ien are kaai oit. t Zal zoo teugen 9 ure e'weest1 weze toen der iniens 'n kar met ien motor der in over de daik kwam kruie. En leet de voer man nou ien bakkie troost hewen mce-e-nome oit et skoft- lokaal. De stikke-zakke kwam- me der bai te pas en iedereen gong skofte. Van taid tot taid begon et te hooze van de regen en den vang je gien vissie omdatte ze dan geen skuile onder de brug getjes en de aardighaid raakt er den gauw van of. Om over elleven benne ze toen maar of-e-zakt nee de prais oit- reiking en toe ze deer de bal lans op-e-maakt hadde was ter met mekaar nog gien vaif el bai mekaar e-vongen, maar toch gongen ien stuk of vaiftien met ien kedootje nee hullies vrouw. Ze benne ok nog effies met ien pet met loteraibriefies rond e- komme en gong der ok nog ientje met ien praissie van de petroon nee hois. Alles bai mekaar was et toch ien orse dag. In 1962 kwam de heer Zwierink bij de N.V. W. van Amerongen, als administratief medewer ker in dienst. Toen Albert Heijn deze N.V. over nam, had Van Amerongen plm. 90 filialen, waar in kruidenierswaren verkocht werden. Van die tijd weet heer Zwierink zich speciaal de oorlogs jaren nog zeer goed te herinneren met zijn zeer vele moeilijkheden in de kruideniersbranche. Deze geboren en getogen Amsterdammer kwam nu ook op het H.K. te werken. Eerst hield hij zich bezig met de afwikkeling van Van Ame rongen, daarna werd hij medewerker van de heer Martin op de afdeling „Hollerith". De laatste twee jaren was hij werkzaam op de afdeling „Bestellingen". Sedert 1921 heeft de heer Zwierink vele veranderingen in de admini stratie meegemaakt. In die tijd had men een paar schrijfmachines en een enkele telmachine! Vroeger rekende en telde men alles „uit het blote hoofd". In de afgelopen 44 jaar heeft hij natuurlijk zijn 25- en 40-jarig jubileum gevierd, met de hieraan verbonden onderscheidingen. Het gouden A.H.-kruis van verdiensten draagt hij op zijn revers. Omgevlogen Tijdens dit gesprek liet hij speciaal tot uitdruk king komen, dat hij altijd met heel veel plezier gewerkt heeft en het best naar zijn zin gehad heeft. De heer Zwierink zei o.a. dit nog: „ik heb van mijn werk mijn hobby gemaakt" en deze uitspraak typeert hem wel zeer goed. Aan hem gevraagd, of deze 44 jaar snel voorbij gegaan waren, antwoordde hij: „ja, inderdaad, vooral als je ouder wordt en speciaal de laatste 10 jaar zijn omgevlogen". Hij gaat nu van zijn pensioen genieten, door thuis in het huishouden te assisteren, door te gaan vissen, zijn huis op te knappen, kruiswoord- puzzles op te lossen en af en toe een „detective" te lezen. 3-8: De heer B. Dankaart en mej. J. v. Esbroek verkoopster in filiaal Sas van Gent. 7-9: De heer A. Vriends met mej. T. Huis in 't Veld verkoop ster in filiaal Breda, Brabant plein. 10-9: De heer Th. de Bruyn SMBL i.o. met mej. W. Baartse. 10-9: De heer T. Damen slager in filiaal Breda, Brabantplein met mej. J. Reef man. 11-9: De heer J. Th. Schaafs- ma BL in filiaal Haarlem, W. Pijperstraat met mej. G. M. M. Rijnja. 13-9: De heer A. de Jongh drogist in filiaal Bergen op Zoom met mej. L. Loomans caissière in filiaal Breda, Bra bantplein. Vervolg op pagina 4 Bloemen Op dinsdag 14 september j.l. werd er in een groot gezel schap, in de cantine van het A.G. aan de Hoogendijk te Zan- dani, afscheid van hem en zijn vrouw genomen. Tevens werd de familie Zwierink gefelici teerd met de verjaardag van de heer Zwierink. De heer J. Breeschoten, die de heer H. Koerse, wegens ziekte, verving, leidde deze bijeen komst. De dames van den Berg en Stam, boden resp. namens het gezamenlijke personeel en de afdeling „Bestellingen en be- stelcentrale" aan mevrouw Zwierink een ruiker en een bloemstukje aan. Uit de club heer H. K. Engel kreeg als eerste het woord en be gon met op te merken, dat hij het beslist niet leuk vond, dat de heer Zwierink „de Club" ging verlaten. Verder zei de heer Engel nog, dat de heer Zwierink, indertijd, het predicaat „kruidenier" had gekregen, wat z.i. volkomen bij de heer Zwierink past. Bovenal kenmerkte de heer Engel hem, als een zeer plezierig mens en iemand die voor 100% in de maatschappij geslaagd was. Tot slot van zijn rede, dankte hij de populaire heer Zwierink, namens de Directie, voor alles wat hij voor Albert Heijn ge daan heeft. Als afscheidscadeau bood de heer Engel, geld voor een gas fornuis en een enveloppe met inhoud aan. Totoformulier Tweede spreker was de heer H. Martin, die hem nog maals bedankte voor de pret tige samenwerking. De heer Martin overhandigde een serie geschenken. Het waren: een sigarettenaansteker met her- inneringsinscripte, een boeken- bon, bloemen, een formulier voor de sportoto en een, door de heer L. Schothorst ontwor pen, felicitatie-register van de afdeling „Mechanische boek houding". De heer M. J. Franken, laat stelijk chef van de heer Zwierink, stak een uitgebreide geestige speech af. Als af scheidscadeau bood hij een scheerapparaat aan. Namens het kantoor-personeel sprak de heer D. Kwakkel, enige woorden en bood een en veloppe aan. Tot slot van deze afscheidsbij eenkomst bedankte de heer Zwierink, de directie en alle anderen, hartelijk voor de mooie dag. Na afloop kreeg het echtpaar Zwierink vele handen te druk ken en werd er van hen op hartelijke wijze afscheid ge nomen. De heer H. Martin neemt afscheid van de heer Zwierink. Eerstgenoemde is jarenlang diens chef geweest.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 3