Honderd jaar geleden werd de heer Albert Heijn geboren ALBERT HEIJN KONDIGT ZILVEREN WEEGSCHAAL EN STUDIEREURS AAN „Grootvader was een vooruitstrevend man" f De zoon van de oprichter, de heer G. Heijn, over zijn vader Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Ter nagedachtenis van stichter van het bedrijf: HE HEERG. J. HERMANIDES „OP DE KOFFIE'' RIJ V.A.R.A. IA HILVERSUM President-clirekteur KAPITEIN N. J. DOORNBOS LIEP „COLLEGE" BIJ ALBERT HEIJN JE :UIMUUMN«flf SAH002000267 Flitsen Landelijk oktober 1965 LJOE OUDER IK WORD, hoe meer respect ik krijg n I Ivoor de man, die alleen met de hulp van zijn vrouw een kruidenierszaak begon en die in zijn dagen al be greep, dat hij alleen goedkoop kon verkopen, door véél te verkopen". Dat zegt de heer G. H e ij n, de enige nog in leven zijnde zoon van de stichter van de onderneming, die met zijn vorig jaar overleden broer J. Heijn het bedrijf van hun vader verder uitbouwde. Wij spraken met de heer G. He ijn in verband met de 100ste geboortedag van Alhert Heijn op 15 oktober. 22e Jaargang No. 9 Oktober 1 965 99 dat men om iets te be reiken in de wereld, zelf eerst hard moet werken. Dit deed hy dan ook van 's morgens zes uur tot 's avonds twaalf uur. Hij was hard voor zichzelf, voor zijn kinderen en voor zijn me- DU GELEGENHEID VAN DE 100ste GEBOORTEDAG op 15 oktober van Albert Heijn, de stichter van het bedrijf dat zijn naam draagt en om zijn nagedachtenis te eren, heeft de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. twee prijzen aangekondigd, die voortaan jaarlijks kunnen worden toegekend. Zilveren weegschaal J^e ere-prijs is „De Zilve- Ook hier maakt een Comité van Keuze een voordracht op voor de Raad van Bestuur. De prijs is groot 10.000, dewerkers. eerlijkheid ging hem boven alles. Zijn devies was: schenk vertrouwen, dan win je vertrouwen." En verder zegt de zoon over de vader: „Hij was een vakman in hart en nieren. Toen hij op zijn 55e jaar op doktersadvies moest ophouden met werken en ons de leiding van de zaak opdroeg, had hij maar één interesse: het openen van nieuwe filialen. Want voor de rest had hij dankzij het voorbeeld dat hij ons had gegeven het volste vertrouwen in degenen die de leiding van hem hadden over genomen." „Ieder die hem gekend heeft, zal altijd met het grootste res pect over de stichter van dit bedrijf spreken", aldus de heer G. Heijn, die na jarenlang lid te zijn geweest van de Raad van Bestuur sinds kort com missaris van de N.V. is. fjpgs De heer Albert Heijn, oprichter van het bedrijf. ren Weegschaal", welke jaarlijks kan worden toegekend aan die persoon of instelling, die zich „bijzondere verdiensten heeft verworven voor de goede ren en/of diensten distribueren de bedrijven en speciaal voor die bedrijven, die de detailhan del in levensmiddelen uitoefe nen", zo zegt het reglement. De Zilveren Weegschaal is als zinnebeeld gekozen, omdat de weegschaal een zeer belangrijk element is geweest en nog is in de levensmiddelendetailhan del, waar in Albert Heijn Sr. zich een zo bekende naam heeft verworven. Als aardige bijzon derheid die de keuze van de weegschaal extra reliëf geeft, kan nog gewezen worden op het feit, dat de heer A. Heijn geboren werd onder het teken van de Weegschaal. De Raad van Bestuur van Al- bert Heijn N.V. kent de Zilve ren Weegschaal toe op voor dracht van een Comité van Keuze. De eerste toekenning van de Zilveren Weegschaal zal plaats vinden tijdens de eerstkomende algemene vergadering van aan deelhouders. Studiebeurs TAe andere prijs welke bij deze gelegenheid is aangekon digd, bestaat uit een studie beurs, toe te kennen aan zoals het reglement zegt „hem of haar, die het doctoraal examen in enige faculteit met goed gevolg heeft afgelegd en bij zijn of haar studie daad werkelijk heeft getoond be langstelling te bezitten voor de goederen en/of diensten distri buerende bedrijven en speciaal voor die bedrijven, die de de tailhandel in levensmiddelen uitoefenen". >()P september j.l. konden wij om 11.15 uur de heer{ G. J. Hermanides voor de V.A.R.A.-microfoon beluis teren in het programma „op de koffie". iEen week te voren kwam een reportageploeg op kantoor, r bij Albert Heijn die een interview gearrangeerd had met' Seeninkoper van o.a. koffie van een grootwinkelbe-, drijf te Zaandam. SToen het programma werd uitgezonden luisterden vele, j Albert Heijners. De heer Hermanides zelf echter moest1 S later tevreden zijn met een bandopname. Hij was op dat! moment in Spanje om wijnen te kopen. 5 Wij willen U het sprookje van ,,Er was eens" laten heren ^zoals dat via de radio werd verteld. /"Kok de oudste kleinzoon en naamgenoot van de stichter, de V/ huidige president-directeur, Albert Hep, hebben we gevraagd naar zyn herinneringen aan zijn grootvader. „Wat weet je eigenlijk als kleinkind van je opa? vroeg de kleinzoon zich af. „Zoals alle opa's was hij voor ons een vriendelijke oude man, die ons snoepjes gaf. Het grote leeftijdsverschil hij was ruim zestig jaar toen ik werd geboren droeg er niet tot bij, dat ik veel contact met hem had. /~ip de plaats... rust!?? Vanwaar dit tjrpische militaire com- mando als aanhef? Toch zeker niet om aan te geven dat AH zijn doel heeft bereikt. Nee, dat is beslist niet het geval. We willen u attent maken op een speciale binding welke AH gedurende vijf weken heeft gehad met de Koninklijke Landmacht. Vanaf eind augustus tot begin oktober was de kapitein der In fanterie N. J. Doornbos bij Albert Heijn „gedetacheerd". T\e heer Doornbos volgt een opleiding aan de Hogere Krijgsschool in de studierich ting Hogere Militaire Bedrijfs leer, welke een vorming beoogt voor leidinggevende functies in de personeels- en materieels- sector van de Koninklijke Land macht. Tijdens de opleiding worden de leerlingen geduren de vijf weken tewerkgesteld in het bedrijfsleven ten einde een inzicht te krijgen in de pro blemen verbonden aan de lei ding van grote bedrijven. De Raad van Bestuur van AH heeft hieraan graag medewer king willen verlenen. Druk programma Voor de heer Doornbos stond de tijd bij Albert Heijn overigens allesbehalve in het teken van: op de plaats... rust! Er was voor hem een druk be zet programma opgesteld waar in welhaast aan alle facetten van ons concern aandacht is besteed. Samen met een super markt-bedrijfsleider - in - op leiding, de heer J. W. Liefers Kapitein N. J. Doornbos. heeft de heer Doornbos nage noeg alle delen van het bedrijf bezocht. In de laatste veertien dagen is bijzondere aandacht besteed aan het distributiecen trum en de daaraan verbonden problemen van aanvoer, opslag en transport. De nuttige en nauwe relatie leger-AH is alweer verbroken, maar niet voordat de heer Doornbos van zijn superieuren de opdracht gekregen had: „en nu naar schoolMARS!" Eri. Opwekkend was in het begin van 14e eeuw een herder in Abessinië die bemerkte, dat zijn schapen levendig wer den na het eten van een be paalde bes. De herder, die dit wat vreemd vond, nam de proef op de som en er voer eveneens de opwekken de invloed van de bes, die de koffiebes bleek te zijn. Er zijn nog andere verhalen in omloop, waaruit blijkt dat de koffiebes werd ge nuttigd als voedsel en dat er zelfs wijn werd gemaakt uit koffiebessen. Wij zullen deze verhalen laten voor wat zij zijn. Hoofdzaak is, dat men weet, dat er om streeks het jaar 1300 voor het eerste sprake was van koffie. Volksdrank Ofschoon Abessinië de ba kermat van de koffie is, is zij daar toch niet populair geworden. Het zijn de Ara bieren geweest, die de kof fie tot volksdrank gemaakt hebben. Mohammedaanse pelgrims brachten de koffie van Zuid- Arabië naar Mekka. In de tweede helft van de 15e eeuw verrezen daar de kof fiehuizen, waar de Mekka- gangers de nieuwe opwek kende drank genoten. Daar na is de koffiestruik men spreekt ook wel van koffie- bomen, doch nu men de koffieboom sterk snoeit ge ven wij de voorkeur aan de benaming koffiestruik verspreid over Arabië. Indië, Ceylon, Indonesië, de Filip pijnen, Indo-China, Cen traal- en Oost-Afrika, Zuid en Centraal-Amerika. Deze verspreiding vergde honderden jaren. Op Java b.v. is pas in het jaar 1669 een aanvang gemaakt met de koffiecultuur. In de Franse gebieden begon men daarmede omstreeks 1720, op de Filippijnen in 1729, in Brazilië ,in 1740, in Guate mala in 1750, in Costa Rica in 1799, in Centraal-Amerika in 1878, in Indo-China in 1887 en in Brits-Oost-Afri ka in 1901. De Oost-Indi sche Compagnie bracht voor de eerste maal in 1663 kof fie op de markt in Amster dam. Voetstoots heeft de koffie ons land niet ver overd. In die tijd was bier de geliefdekoosde drank en het is begrijpelijk, dat het jaren geduurd heeft vóór de koffie een plaats als volks drank veroverd had. Perla In een uitgave van het Ko loniaal Instituut te Am sterdam lezen wij, dat Pro fessor Bontekoe de nieuwe drank prees, doch dat andere geleerden haar afkeurden. Professor Bontekoe dit heeft de geschiedenis ons wel geleerd heeft de strijd glansrijk gewonnen. Immers de koffie behoort reeds lang tot één der meest populaire dranken op de ge hele wereld. Bij ons in Ne derland zijn de Perla koffies zeer populair. Op de mon sterkamer van een groot winkelbedrijf te Zaandam worden fijngeurige Perla melanges samengesteld. Op de hierbij afgedrukte foto ziet U de heren G. Hermani des en G. IJskes bezig aan het „monsterkamerwerk" Toch heb ik onlangs, bij het snuffelen in oude papieren die straks een plaatsje zullen krijgen in ons museum, dat aan de Zaanse Schans zal komen, aardige dingen ontdekt. Zo vond ik een oud schrift, op het etiket waarvan hij had geschreven „Wat iedere flinke winkelbe diende behoort te weten". Op zijn manier deed hij dus ook al aan introductie en opleiding. Het schrift bevat allerlei prak tische wenken van een man, die het vak tot in de toppen van zijn vingers moet hebben be heerst. Hier heb ik zo maar een wille keurige raad, die hij zijn perso neel wil meegeven: „Let vooral op het wegen en op het rekenen van uwe bediende. Juist wegen, niet te veel, doch vooral niet te weinig". Of „Stel tegenover de klanten de voortreffelijkheid van uw eigen firma in het licht, maak echter niet uw concurrenten zwart en ge loof ook niet alles, wat men u over hen vertelf". Enkele losse notities, uit 1913 bijvoorbeeld, zijn ook bewaard gebleven. Hier zijn er een paar: „Mooie verpakking is glad papier (in verschillende kleuren) met gouden letters". „Cor en Luuk een statistiek laten bijhouden van de koffie en thee" (Cor en Luuk werkten in de kof- fie-branderij). Alle zaken vragen of ze last van muizen hebben". Hier zie ik een proeve van een formulier, waarop de contro leurs konden invullen wanneer ze welke zaak hadden bezocht en wat hun bevindingen waren. „Bijzondere bemerkingen" heette dat gedeelte. De toekomstplannen met be trekking tot het voorverpakken van koffie en thee hielden hem zeer bezig, getuige verschil lende aantekeningen hierover, waaronder. „Als we koffie en thee gaan verpakken, dan de zakken niet te klein nemen". „Op de koffiezakken drukken wat er in zit", „Weinig koffie- en theesoorten als we dan ooit gaan verpakken, dan kan de machine doorwerken". Van geheel andere aard is een opmerking als „Stenographist die tevens machineschrijven «an, erg gemakkelijk". Enfin, uit dit soort van op merkingen rijst toch wel een beeld op van een man, die ver der keek dan zijn toonbank en die bepaald in zijn tijd al een modern ondernemer was, al was hij dan kruidenier. Dat zijn wij trouwens nog..."

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 1