d Te veel sluimerende en goede ideeën worden niet ingezonden J De heer A. Kruithof reisde ruim vijfduizend kilometer om te zien waar de wijn vandaan komt Bij 40-jarig jubileum De heer L Kraaij benoemd tot Ridder in Orde van Oranje Nassau Ideeënbus filialen en hoofdkantoor De heer B. Zuurendonk is in vrije tijd stationschef I v< L' D* Dhr. Chr. H. v. d. Burg nam afscheid digde hij 4 boeken en sigaren. Dank In zijn dankwoord sprak de de heer C. Kraaij over de beoordeling van de ridderorde, in de leeftijd van 080 jaar en liet aan de aanwezigen over te bepalen hoe hij er nu over dacht. Velen kwamen daarna de heer Kraaij nog feliciteren en lieten hun felicitaties verge zeld gaan van cadeaus o.a. van het Kantoorfonds een baro meter met platenbon en van de afdeling Pensioenfonds een tafel-diaviewer. De heer Zuurendonk aan de schakelkast, met plm. 75 knoppen, die worden gebruikt om b.v. een klok te laten luiden, of om een kabel baan in werking te stellen, het bedienen van de seinen, verlichting, trams, trolly-bussen enz. De heer B. Zuurendonk, afdelingschef drogisterij in IJmuiden, is in zijn vrije tijd stationchef met een stipte dienstregeling. Zijn hobby, modelspoorweg- bouw heeft hij tien jaar ge leden opgezet met een baan tje van 1 m2, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot 15 m-. Zelf maken Totaal 14 treinen o.a. diesel- electrische, stoom, electri- sche en rangeerlocomotie ven met de nodige typen personen- en vrachtwagons razen over 75 meter rails. Ruim 180 lampjes, inge bouwd in het rijdend mate rieel en stadverlichting maken het geheel natuurge trouw. Veertien uur per week be steedt hij aan zijn hobby, praktisch alles wordt door hem zelf gemaakt, of in el kaar gelijmd, waaronder bruggen, flats, goederen loodsen en verder de gehele entourage. De treinen rijden wisselend door bergen, steden en dorp jes langs keurig aangeleg de tuintjes, spuitende fon teinen en hoge flatgebou wen. Storingen komen na tuurlijk voor. Een verkeer de wisselstand heeft minder goede gevolgen. Opletten heer Zuurendonk moet de gehele treinenloop met de hand regelen, hij heeft geen blokbeveiliging aangebracht, zoals dat in vaktermen heet. Hij moet daarom dubbel opletten, want frontale botsingen zijn met dit systeem mogelijk. J^e ideeënbuskommissie is enige tijd niet in staat geweest de lezers op de hoogte te stellen van wat er zoals in en rond de ideeënbus is gebeurd. Wij zullen trachten de achterstand in te halen door een over zicht te geven van de resultaten van 1964, vergeleken bij die van het jaar daarvoor alsmede van de aktiviteiten vanaf begin 1965. Het jaar 1964 is voor de ideeënbus teleurstellend ge weest. Als men bedenkt, dat ca. 4.000 werknemers (uit filialen en van het hoofdkantoor) ge zamenlijk 190 ideeën hebben ingezonden, zal men deze te leurstelling begrijpen. Het jaar daarvoor was het aantal inzendingen 239. Van de eerder genoemde 190 ideeën heeft men er drieentwintig kunnen belo nen. tot een totaalbedrag van 417,50. De gemiddelde belo ning per beloond idee bedroeg in 1964 18,15 en in 1963 32,—. Sluimeren Reeds eeder is betoogd, dat het in de kruideniers-branche be duidend moeilijker is bruikbare ideeën in te zenden, dan bijv. voor werknemers in de metaal nijverheid. De ideeënbuscom missie is echter van mening, dat nog steeds veel suggesties „sluimeren", en niet worden ingezonden, omdat er bij voor baat al wordt gezegd „dat het toch wel zal worden afgewe zen". Inderdaad moet worden toegegeven, dat niet elk idee bruikbaar is en soms zelfs niet als zodanig kan worden aange merkt. Regelmatig treft men in de pers een bericht aan, dat elders een grote beloning is toege kend. Het merkwaardige is nu dat sommige verbeteringen ver oorzaakt worden door kleine wijzigingen in bestaande situa ties. Onderstaand volgt een op somming van enkele soorten gewenste ideeën. 1. Verkorting van de afstand over welke goederen moe ten worden vervoerd. 2. Ideeën voor geheel of ge deeltelijk mechanisch intern transport. 3. Verbetering van gebruikte machines. 4. Ideeën voor nieuwe hulp middelen voor het verrich ten van werkzaamheden, die voorheen met de hand wer den uitgevoerd. 5. Ideeën voor verbetering van het onderhoud van machi nes en het verminderen van slijtage. 6. Vermindering zonder ver lies van efficiënoy of aan noodzakelijke registratie van de administratieve werkzaamheden. Het ver minderen van vermoeienis en lichamelijke inspanning. 7. Mogelijkheden tot geldbe sparing en besparing van eleetriciteit, verwarming, brandstof etc. Beloningen Tot nu toe zijn o.a. de onder staande ideeën beloond. Idee 65-31 ingezonden door de heer J. Vreman, Kerkstraat 38 te Soest, is gehonoreerd met een aanmoedigingspremie. Het voorstel omvat de vervanging van dolly's (metalen verrijd bare voor de groenteafdeling) door klemstukwagens. Idee 65-36 van de hand van de heer A. van Oudhuisden, Al- mondestraat 11 te Dordrecht, heeft betrekking op het stem pelen van rekeningen door het slachthuis, van ingeleverd vlees. Bij inspectie van de Vleeskeuringsdienst kan dan worden aangetoond, dat het vlees op het slachthuis is ge weest. Deze inzending is beloond met een aanmoedigingspremie. Idee 65-47 van de heer A. Tee ling, Hogeweg 184 te Uitgeest is beloond met een bedrag van 35,Deze suggestie behelst een coderingssysteem op de vleeswaren- en visprijslijst en is een hulpmiddel om de diver se vleeswarensoorten in het snijschema op te nemen. Dinsdag 10 augustus j.l. vierde de heer C. Kraaij, directeur Pen sioenfonds zijn 40-jarig zaken jubileum. In het Ontspannings- geboijw was op deze dag van vier tot half zes gelegenheid de jubilaris en zijn familie te feliciteren. Ridder Omstreeks half vijf werd de grote stroom van bezoe kers een tijdelijk halt toege roepen, omdat het hoogtepunt van deze dag was aangebro ken. Wethouder M. J. Hille Loco-Burgemeester van Zaan dam, deelde de heer Kraaij mede, dat hij was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, na in een zeer per soonlijke speech, de levensloop van de jubilaris geschetst te hebben. De heer Hille zei o.m.: „Albert Heijn is in deze veer tig jaar groot geworden. Dit komt door goede produkten maar vooral door medewerkers, die groots zijn." De heer Hille besloot met te constateren dat in de Allerhande, die hij juist deze morgen had ontvangen, een volledige levensloop van de heer Kraaij te vinden was. Enthousiasme De heer A. Heijn President- Directeur roemde de jubi laris om zijn groot enthousia- me en zei, zich met de jubilaris geridderd te voelen. De enve loppe met inhoud was slechts een geringe afspiegeling van de dank, die het bedrijf aan de heer Kraaij verschuldigd was. Diplomaat De heer J. W. de Vries sprak als vriend en noemde als basis van de carrière van de jubilaris zijn onkreukbare eer lijkheid, waarover hij een voor beeld uit de bezettingstijd aan haalde. Daarna sprak Dr. Mr. P. E. J. Bomli, die de heer Kraaij schetste als een opge ruimd en vrolijk man, die graag een kwinkslag hanteer de. „Voor mij bent u een diplo maat en daarom hierbij een diplomatenkoffer." Als laatste voerde de heer J. Kok, Kaas inkoper, het woord. Hij was on geveer gelijk met de heer Kraaij in dienst gekomen. Leuke herinneringen werden even opgehaald. Namens oud collega's en jongeren overhan- rilijclens een gezellige afscheidsbijeenkomst nam op 20 augustus j.l. de heer Chr. van den Burg, afscheid van Albert Heyn in de kantine van het A.G. op deze datum namelijk bereikte de heer Van den Berg de pensioengerechtigde leeftyd. Na het op charmante wijze aanbieden van fraaie ruikers namens het personeel aan de echtgenote en dochter van de heer van den Burg en de koffie met gebak werd het officiële gedeelte van de bijeenkomst ingeleid. Als sprekers die op deze wijze afscheid namen van de heer van den Burg traden op, de heer T. K. Gruijs, de heer W. v. d. Haar en de heer J. Keij- ser. Enveloppen met inhoud en wel zeer toepasselijke cadeaux werden overhandigd. De heer v. d. Burg kwam in 1920 in dienst van A.H., na van 19141919 in de U.S.A. ge weest te zijn, hij werkte daar in de hotellerie. Hij werd toen kruideniersbe diende in Baarn, werd in 1925 chef van het filiaal in Apel doorn en wist dit filiaal be hoorlijk op te werken. Van 1925 tot 1934 was de relatie „V. d. Burg-A.H." verbroken, maar hij werd in het laatste jaar weer aangenomen, nu ech ter in de buitendienst. Hij was toen werkzaam, als vervanger, werkte in de openingsploeg o.l.v. de heer J. Ruijs en was bovendien nog balanseur. Tij dens het uitbreken van de oor log in 1940 was hij bezig met openingswerkzaamheden voor een nieuw filiaal in Middelburg, o.a. met de heren Rozema, de Bruin en Blanksma. In die be narde dagen wilden zij graag naar huis, maar er was echter geen openbaar vervoer, dus werden er maar twee tandems gehuurd. Via vele omwegen en na met een vissersboot de Zeeuwse stromen overgezet te zijn, kwamen zij in Dinteloord aan, waar zij prompt aange houden werden, omdat zij er van verdacht werden spionnen te zijn! Onder biljart In Den Briel hebben zij een nacht onder het biljart moeten bivakkeren! en als u het de heer van den Burg hoort ver tellen, moet het een dolle tocht geweest zijn. In Haarlem scheidden zich de wegen, de heren Rozema en de Bruin ver trokken richting Zaandam en de heren v. d. Burg en Blanks- ma richting Baarn. Tijdens dit laatste stuk werd er nogal flink geschoten en dan was het dekken geblazen, vooral de heer Blanksma ging dan zeer snel in dekking. Tot 1957 is de heer van den Burg steeds balanseur geweest. In 1955 tijdens het starten van de zegelactie was hij ook vaak op het H.K. werk zaam, in 1957 kreeg hij echter een ernstig ongeluk met zijn bromfiets, lag vele weken in het ziekenhuis en sedert die tijd ging hij niet meer naar de filialen. Hij heeft bij Albert Heijn 36 jaar, lang en hard ge werkt. In 1920 werden er nog dagen van 8 tot 19 uur ge maakt en op de zaterdagen vaak tot het middernachtelijk uur!, maar altijd vergezeld van zijn goed humeur en vaak luid zingend. Als hij b.v. aan het tellen op een oude machine was en de telling klopte, was steeds zijn geijkte uitroep: „hij zuigt, hij klopt, hij veegt"! Natuur „Nu komt er echter een veel rustiger tijd voor mij aan", al dus de heer v. d. Burg, „ik ga fijn in de mooie natuur van Baarn met mijn familie en de hond wandelen. Verder wat tuinieren, biljarten en kaarten. Ik ben weer volkomen gezond en wil op deze manier best 100 jaar worden!" J£en wel zeer bijzondere vakantietrip, en daarom het melden in de A.H. Hitsen waard, is door de heer A. Kruithof van de wijnafdeling P.B. Zaandam gemaakt. De grote tankauto's die rechtstreeks vanuit Frankrijk, Spanje of Duitsland de wijn o.m. naar Albert Heijn's produktiebedrijven in Zaandam vervoeren, brachten de heer Kruithof op het idee, dat het wel eens interresant kon zijn een of enkele van de zeer lange tochten mee te maken op de soms lege zitplaats naast de chauffeur. Tuinder De heer Kruithof, wonende in het West Friese plaatsje Andijk, had weldra een afspraak met een van de expediteurs gemaakt. Zijn vierjarig dienstverband in de wijnafdeling van het Albert Heijnbedrijf hadden deze West Friese tuinder tot een enthousiasteling voor het wijnprodukt ge maakt. Hij rangschikt dan ook met gemak de verschil lende chateaunamen per wijnsoort en weet op oog en smaak de wijn te keuren. Wegwijzer Yijfenvijftighonderd kilo meter lang was de zes daagse tocht, die naast een van die typische, vak kundige, ietwat ruige en slimme beroepschauffeurs werd afgelegd. Door ver schillende wijngebieden en langs plaatsnamen die op de wijnflessen voorkomen. „Dat was erg leuk", vertelt de heer Kruijthof, „regelmatig kon ik uitroepen „hé die wain hèwe we ok!" Dan reden we door St. Emilion, zagen een wegwijzer naar Chateau Neuf du Pape of gingen richting Bordeaux. Een beetje jammer", voegt hij er aan toe, „dat de chauffeur niet inging op mijn voorstel de herkomst van Liebfraumilch te tonen". Draaierig lend. Moest je bij de ene wijnkelder behoorlijk beta len voor een glaasje wijn, de volgende ontving je alsof je de burgemeester van An dijk zelf was. Daar werden dan enkele flessen ontkurkt om de warmte en de lange rit te vergeten. Ja, ook de chauffeurs zijn wijnliefheb bers hoor! Voelen ze zich werkelijk wat draaierig of slaperig worden dan wordt gestopt voor een chauf feurs restaurant, waar veel en lekker eten wordt opge diend. Dan rij je maar weer verder om dan ongeveer om elf uur 's nachts ergens langs de weg te stoppen tot... vier uur 's morgens." De heer Kruithof heeft op deze manier naast de vele wijnstreken de Middel landse Zee in Spanje gezien, de Atlantische Oceaan in de omgeving van Bordeaux en Parijs in de nacht! Hij ziet terug op een prachtige en voorspoedige reis. ,,'t Is vreemd", zegt Kruithof, „hoe meer je van de wijn te we ten komt, des te mooier vind je het artikel!" Ponnies De heer Kruithof, die van werk een hobby maakt heeft thuis in Andijk ook nog veel belangstelling voor paarden en ponnies. Hij heeft een zestal ponnies in zijn bezit waarmee hij han del drijft. Thuis hebben ze land voldoende in eigendom om ook schapen te houden. 9*llTe sliepen in de auto en vertrokken iedere morgen bij zonsopgang om streeks 4.00 uur. Wij moes ten op vier plaatsen wijn tanken. Dat kan omdat zo'n wijntank 4 compartimenten heeft. De wijnproducenten ontvingen ons zeer versehil- Hij boert goed! Geef hem echter geen landkaart van Frankrijk tien tegen één dat hij herhaaldelijk zegt „hé, die wain hèwe we ok!'

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 3