N.V.PENSIOENFONDS ALBERT HEIJN Heer J. Oosterhuis memoreert geschiedenis pensioenfonds Jaarverslag 1964 De belangrijkste gebeurtenissen, welke bij het pensioenfonds in 1964 plaatsvonden, zijn de verkiezingen van leden van de raad van bestuur en de overgang van onze Sterovitadeel- nemers naar de Ned. Melkunie. 1964 1963 In de raad van bestuur zijn naar aanleiding en als gevolg van de verkiezingen grote ver anderingen gekomen. Afgetre den zijn de heer J. C. Berghege (PB Zaandam), M. J. v. d. Heijden (Formosa), T. Huis man (Filialen) en G. Dompe ling (Sterovita). Zij stelden zich niet meer beschikbaar. Jarenlang hebben zij hun krachten gegeven en hiervoor hebben zij onze dank verdiend. Deze keer zijn de verkiezingen groepsgewijze gehouden en de verschillende groepen deelne mers zijn nu als volgt in de raad van bestuur vertegen woordigd: Voor de groep: Hoofdkantoor; Kantoor Grootverbruik; Divi siekantoren; Buitendienst. J. van Dijk, E. den Bakker. Voor de groep: Prod. Bedrijven Zaandam. D. Verdonk. Voor de groep: D.C. Rotter dam; P.B.'s Amsterdam; P.B. Zwanenburg. J. L. Zomer. Voor de groep: Filialen. R. H. Boersma, B. H. van Tiel, J. Vos, A. H. J. v. d. Putten. Voor de groep: Melkexport Sterovita. J. de Graaf. Voor de groep: Formosa. A. A. Roel. Voorts blijven lid van onze raad van bestuur als ver tegenwoordigers van de groep Sterovitadeelnemers de heren F. Röttger en H. Weima. Voor deze laatste groep is wegens overgang naar de Ned. Melk unie een nieuwe situatie ont staan. Zij blijven echter in ons fonds opgenomen. Hun rech ten zullen premievrij gemaakt worden. De verdere opbouw van hun pensioenrechten zal bij een an der fonds geschieden. De pensioenverzekering van het personeel der restaurantbe drijven ging geheel of gedeel telijk over naar het Horeca- bedrijfspensioenfonds. De financiële toestand van het fonds is gezond en het vermo gen nam toe als gevolg van de uitbreiding van het aantal deelnemers, de verhoging van de verzekerde bedragen en de extra stortingen door Albert Heijn N.V. Hoe het vermogen belegd was aan het einde van 1964 blijkt uit het bovenstaande overzicht, waarnaast ter vergelijking ook de stand per 31 december 1963 is vermeld. Bezittingen Het grootste gedeelte van de bezittingen is bestemd om de toegekende pensioenrechten van de deelnemers nu en in de toekomst te kunnen realiseren. Dit is de wiskundige reserve en deze bedraagt bijna 25 mil joen. Als een extra waarborg voor deze verplichtingen wordt nog een reserve aangehouden van ruim 5V£ ton. Dit staat onder het hoofd Kapitaal en Reserve. Aan ingehouden winsten van de laatste 3 jaren beschikt het fonds over 6 y2 ton, de Extra Reserve. Door Albert Heijn N.V. zijn, behalve de normale jaarlijkse koopsommen, extra stortingen gedaan, zodat thans 4 miljoen beschikbaar is om de pensioenrechten te kunnen op trekken. Winsten De winsten zijn ontstaan o.a. door een hogere opbrengst van de beleggingen dan bij de be rekening van de wiskundige reserve werd aangenomen. Er wordt gerekend met een rende ment van 3%% en het rende ment van de beleggingen be droeg 4,4%. Jaarlijks vloeien in de kas van het pensioenfonds de koopsom men, waarmede per jaar een stukje pensioenrecht wordt ge kocht. Voorts komen in deze kas de opbrengsten van de beleggingen, zoals huren, rente enz. en gelden, welke ontvan gen worden wegens aflossingen en verkopen. Een belangrijke ontvangstpost is hetgeen Al- bert Heijn N.V. onverplicht in het fonds stort. Voor het geld, dat in de kas gekomen is, wordt weer een bestemming gezocht. Het wordt belegd in huizen, hypotheken, leningen en effecten. Ook is een gedeelte bestemd om te worden uitbe taald aan de gepensioneerden en om de kosten van het fonds te voldoen. Voorts is in 1964 de overgang van het Patria- personeel naar het Bakkersbe drijfspensioenfonds afgewik keld. Financiën Uit de onderstaande tekening ziet u hoe een stroom van geld, komende uit verschillen de bronnen, via de kas van het pensioenfonds voor de verschil lende doeleinden wordt uitge geven. Deze stroom gaat het HUIZEN HYPOTEKEN LENINGEN EFFECTEN Schematisch overzicht van het vermogen van het pensioen- I fonds per ultimo 1963 en 1964. gehele jaar door en de voor naamste taak van de raad van bestuur van het fonds is deze stroom zo goed mogelijk te lei den. Hiermede is een kort overzicht gegeven van de stand van za ken bij het pensioenfonds in 1964. Mogelijk wilt u méér we ten. Na het formulier op pag. 5 ingevuld verzonden te hebben, ontvangt u een uitgebreid jaar verslag. Binnenkort zal Albert Heijn een belangrijk moment in haar historie mogen herdenken, nl. de oprichting van de N.V. Vereniging tot behartiging van de Personeelsbelangen van Albert Heijn N.V. en daaraan bevriende vennootschappen, gevestigd te Zaandam op 25 augustus 1925. jQaarfoe in staat gesteld door de heer Albert Heijn Sr., stichter van de toenmalige firma, kon deze oprichting plaats hebben met een maatschappelijk kapitaal van 100.000,waarvan geplaatst en volgestort 50 aandelen van 1000, Als voorzitter van deze N.V. trad op de heer A. Bern- hard, secretaris werd de heer J. Oosterhuis, bestuurslid de heer J. W. den Ouden, terwgl in de loop der tijd nog meer leden van het personeel uit verschillende geledingen wer den aangetrokken. Een uitgebreid verslag te ge ven van deze 40 jaren, zou re dacteuren van dit blad zeker naar het hoofd doen grijpen en daarom zullen wij volstaan met enkele grepen uit de her innering. 10,per week Als begin werd vastgesteld, dat het grondpensioen voor iedere gehuwde werknemer 10,per week zou bedragen. Reglementen en statuten wer den gemaakt en de zaak kon beginnen, maar dat betekende nog lang niet dat men ook werkelijk zijn polis in handen kreeg. Deze werden nl. aan de directie afgegeven en deze be hield zich het recht voor, ze uit te reiken op het ogenblik, dat dit haar geschikt voor kwam. Het kon nl. voorkomen, dat men juist omtrent het tijd stip, dat de polissen zouden worden uitgereikt, zich op de een of andere wijze het onge noegen van zijn superieuren op de hals had gehaald en dan bleef afgifte achterwege. voorlopig nog d\. Bernhard al spoedig een wiskundige in ruste van de Verzekeringskamer aan te trekken, een ongetwijfeld zeer bekwaam en deskundig man, maar ook zeer impulsief en spoedig opgewonden. Aangezien ook de Voorzitter van deze eigenschappen niet gespeend was, ontaardden de conferenties meestal in zeer hooglopende gesprekken, die tot vreugde van de overige be stuursleden gewoonlijk daar mede eindigden, dat de wis kundige adviseur overhaast vertrok, onder de verzekering, dat hij zich verder aan de zaak niets gelegen liet liggen. Dit laatste weerhield hem niet een maand later alsof er niets ge passeerd was, aan de conferen tietafel plaats te nemen en bij verschillende onderwerpen van advies te dienen. Dit duurde voort, tot zijn hoge leeftijd hem verder belette, zijn taak te vervullen. Hij werd toen opgevolgd door de heer Müller, eveneens een oud-des kundige van de Verzekerings kamer, die het fonds vele ja ren heeft gediend. Hoofdzaak van de menings verschillen met de eerste Huizen Hypotheken Leningen Effecten Geldmiddelen, Rek. cr. Albert Heijn N.V. en diversen Vrijwel dit gehele vermogen is of wordt bestemd voor de pen sioenen van onze deelnemers. Wiskundige reserve Kapitaal en reserves Extra reserve Bijzondere verplichtingen 31-12-'64 6.133.600 5.640.300 5.559.100 11.346.700 28.679.700 DIVERSEN 31-12-'6S 6.031.000 5.037.700 3.678.400 10.993.700 25.740.800 1.065.100 26.806.100 Een overzicht van de samen stelling volgt hieronder. 31-12-'64 24.951.200 566.900 647.700 4.272.500 30.438.300 31-12-'63 23.109.900 428.700 473.000 2.794.500 26.806.100 wiskundige was voornamelijk, dat hij het kapitaal van het fonds veel te gering achtte, om daarmede risico's te kunnen dragen, iets wat de heer Bern hard eigenlijk wel moest toe geven; maar vergroting van het kapitaal was niet mogelijk, omdat hij wist dat de tijd voor het vragen van verdere offers nog niet rijp was. Weduwen- Wezenpensioen Na enige jaren bestaan gebeur de het, dat een winkelchef in de provincie op jeugdige leef tijd overleed en zijn vrouw en kind in moeilijke omstandighe den achterliet. Dit feit trof de directeur, de heer J. Hille zo danig dat hij bij zijn mede-di recteuren het initiatief ontwik kelde om aan het bestaande ouderdomspensioen een Wedu we- en Wezenpensioen te ver binden, eveneens groot 10, voor een weduwe en twee gul den per kind onder de 18 jaar. Ongetwijfeld was dit toen een belangrijke verbetering en de ze werd als zodanig door het personeel zeer gewaardeerd, zó zelfs, dat toen na enige jaren de verzekerden in de gelegen- heidwerden gesteld de hun ver zekerde uitkering met een aan tal guldens voor eigen reke ning te verhogen, er meer We duwe- en Wezenpensioen werd verhoogd dan ouderdomspen sioen. Men redeneerde nl. zo: „Het duurt nog wel 30 of 35 jaar eer ik aan mijn pensioen toe ben, als ik het al ooit haal, maar dood gaan kan ik elke dag en dan zijn mijn vrouw en kinderen ten min ste ten dele verzorgd." Risico Intussen bleef de eerste jaren de bescheidenheid van het De Heer Oosterhuis. die in 1925 inkoper van koffie en thee was. werd gekozen tot sekretaris van het eerste bestuur van de N.V. Vereniging tot behartiging van Per soneelsbelangen van Al- bert Heijn N.V. Hij vol deed gaarne aan het ver zoek van de redaktie om in een artikel zijn herin-, neringen weer te geven. fonds voor het bestuur een grote zorg. Men had per slot van rekennig toch een fa- brieksbedrijf, men voer zelf met motorboten, reed met gro te en zwaar beladen vrachtwa gens, enz. en men liep dus het risico, dat er een ongeluk zou kunnen plaats hebben, waarbij meerdere slachtoffers konden vallen en dan zou, ten behoeve van de dan uitkering krijgende weduwen en wezen, de rente van het gehele geplaatste ka pitaal gemoeid zijn. Maatregelen Onder de druk van deze over wegingen en mede door de voortdurende suggesties van de wiskundige adviseur voor ver groting van de middelen in verband met de risico's die men liep, is de Voorzitter toen enige tijd daarna tot een maat regel overgegaan, die inder daad wel baten voor het Pen sioenfonds op bracht, maar waarvan het toch dubieus zou zijn geweest, of het de instem ming van de Directie zou heb ben gehad, als deze tevoren was gewaarschuwd. Men be sloot nl. voor al het jonge, vrouwelijke personeel premie te berekenen. Nu was in die dagen de jeugdige bezetting zeer vlottend, met een enkele uitzondering niet langer dan een half jaar, zodat wel de premiën werden geïnd, maar er eigenlijk geen verplichtin gen tegenover stonden, daar er meestal nimmer polissen wer den uitgegeven. Na echter de eerste jaren vele kinderziekten te hebben doorgemaakt, begon het Fonds zich op een gezonde wijze te ontwikkelen, hetgeen men tot uitdrukking zag ko men in een verhoging van de pensioenbedragen in de loop der jaren. Solide Dat overigens ook door het bestuur niets is achterwe ge gelaten om het Pensioen fonds zo sterk en solide moge lijk te maken, moge blijken uit het feit, dat enige jaren na de oorlog alle panden, ei gendom van de Vereniging, opnieuw zijn getaxeerd, waar na het Bestuur van de N.V. zich bereid verklaarde, het toen nog ontbrekende volgens de gegevens van de Algemene Rekenkamer, a fonds perdu te storten. Zuinig beheer jl/tocht men in de eerstvol- gende tijd eens willen zien, wat er uit het zeer bescheiden fonds met zijn beginkapitaal van 50.000,is gegroeid door zuinig beheer, inzicht en met opoffering van vele vrije uren in veertig jaren, let dan eens op het verslag over 1964. Men kan zich overtuigen uit hoeveel leden de Vereniging thans bestaat, hoeveel premie er dat jaar is binnengekomen en vooralhoeveel oud-le den van het personeel nu reeds van een welverdiend pensioen genieten. En wanneer deze cij fers dan voldoende zijn in gewerkt, zal men zeker in stemmen met de kreet ,,Bij ALBERT HEIJN is het goed werken". In deze tekening heeft onze tekenaar getracht de aktivitei- ten van het pensioenfonds in beeld weer te geven. De in komsten uit aflossingen, koop sommen en ontvangen premiën worden onmiddellijk weer be legd, om zo groot mogelijk rendement van deze gelden te verkrijgen.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 6