DISTRIBUTIE VERS VEEES NIEUWE ARTIKELEN Interview met Ir W. A. Eggers -Efe 34 J TIK-TIK-TAK. TIK-TIK-TAK In de grote verwerkingsruimte van de centrale modelslagerij wordt het vlees in verkoopbare stukken gesneden. Ondergetekende, deelnemer(neemster) in het Pensioenfonds van Albert Heijn N.V., werkzaam bij: afdeling: verzoekt toezending van het jaarverslag 1964 van N.V. Pensioenfonds Albert Heijn. Naam: Straat: Woonplaats: (handtekening) Te zenden naar: N.V. Pensioenfonds Albert Heijn, Zaandam. i Ir. W. A. Eggersonder- 1 direkteur. o m. belast met i de leiding van de distri butie van al onze artike- len. heeft voor het maandblad D.6. Distribu- tie en Zelfbediening en- kele vragen over de Cen- trale Modelslagerij be- antwoord. De redaktie vond het ar- tikel. dat uit dit vraagge- sprek ontstond, zo inte- ressant, dat zij het op de- ze pagina heeft opgeno- men. Ir. Eggers, de vleeseentrale van Albert Heijn voorziet thans 14 eenheden t.w. negen supermarts en vijf zelfbedienin gen van vers vlees. Hoe groot is het assortiment? Met het vestigen van een Cen trale is een niet gering kapi taal gemoeid. Zijn de bespa ringen zodanig, dat ze de in vesteringen wettigen Zoals dat meer voorkomt val len dè voordelen niet exact in cijfers uit te drukken. Er zijn ook motieven van bedrijfsor ganisatorische en verkooptech nische aard. Een filiaalbedrijf Dat is het, om eenzelfde hoe veelheid verpakt vlees te le veren zijn bij centraal verwer ken minder krachten nodig. De produktie per man-uur ligt ho ger. In de supermarts, die het volledige assortiment voeren is één slager-vakman overge bleven. Deze medewerker be stelt, dirigeert, geeft advies en overlegt met de centrale over de te verwachten vraag. Dat betreft dus de grote super marts. Hoe is de situatie in de kleine eenheden, in de zelfbe dieningen In deze nederzetting berust de leiding bij een vrouwelijke chef, die het diploma kleinhan del vlees verwierf. En het moet gezegd; de ervaringen zijn uit stekend. De vrouw zo blijkt ook hier staat wat de ver koop betreft dichter bij de klant dan de man. Ze be grijpt de verlangens en ka- zich gemakkelijk verplaatsen in de positie van de koopster. Het is overigens opmerkelijk hoe na het overschakelen op uitsluitend verkoop de visie van de chef-slager in de super- mart zich wijzigt. De vak kennis wordt uitsluitend in dienst gesteld van de verkoop en dat geeft een heel andere instelling. 30 RUNDEüpo^ - 3b& 31 VERSevW 32 VARKENSGÖUXÏamtx •*183 33 SOEPIW™ Dagelijks dienen de prijzen op het bord in de Supermart gecontroleerd en eventueel veranderd te worden. cursus, die hen op de hoogte brengt van I. onze opvattingen op het gebied van benadering klant; 2. waarde en voordeel van het begrip constante kwa liteit en 3. de maatregelen, die we noodzakelijk achten om het gestelde doel te bereiken. Heeft het overgaan van am bachtelijk naar industrieel moeilijkheden gegeven bij de verkoop Volstrekt niet. In geen enkele supermart hebben we vermin dering van omzet geconsta teerd. Als u 't mij vraagt heb ben de klanten er weinig of niets van gemerkt. Bij de ver koop wat bij zelfbediening voornamelijk neerkomt op pre sentatie en annoncering is goed beschouwd ook weinig veranderd. Zelfs het opgeven van speciale bestellingen is mo gelijk gebleken, zij het dat dit één dag vooruit dient te ge schieden. Hoe groot is het rayon dat u dient te kunnen bestryken? We zullen hooguit komen tot 5080 km. Nu we het toch over vervoer hebben hoe ziet u het handha ven van de keuringen? Dat de betalen rechten het vlees veel duurder maken, zo als onlangs in een consumen tenorgaan werd beweerd, on derschrijven wij niet. Om het vlees uit de centrale buiten de keuringen te verkopen tellen wij 1,8% aan extra keurloon neer. Meer bezwaren hebben wij echter tegen het oponthoud en het gevaar van de onderbre king van de koelketen. Nederland heeft dat mogen we zonder hoogvaardig te zijn stellen in het keukenklaar aanbieden van vlees een uit zonderlijk goede naam. Acht u dit voor eentraal verwerken en volgens het zelfbedienings systeem aanbieden een winst punt Eerlijk gezegd niet helemaal. Hét optimaal verwerkt aanbie den, zoals we dat hier kennen is voor de consument stellig aantrekkelijk, maar het beïn vloedt wél de prijs. In het bui tenland, laten we het land maar noemen, in Amerika, zijn Ronde sprits Dit artikel wordt gebracht in dezelfde grootte als de koffiekoeken en ziet er uit zoals een sprits moet zijn: fris goudgeel tot goud bruin van kleur. De kwaliteit van bakartike- len wordt in belangrijke mate beïnvloed door de aard en de kwaliteit van de grondstoffen. Bij de sprits ligt dit iets anders. Hiervan wordt de kwaliteit of liever het karakter mede bepaald door de z.g. verborgen in vloeden zoals de aard van de gluten uit de tarwe bloem, de opbouw van de te gebruiken vetten en voor al de bewerking van het deeg. Dit moet namelyk zo danig bewerkt worden, dat het deeg kort wordt maar toch zijn soepelheid heeft behouden. Deze kortheid nu geeft het zanderige brosse de koopverlangens op het ge bied van vlees minder geculti veerd. Daar is men gewend aan de verkoop van vlees met been. De klanten wordt het produkt in meer natuurlijke staat in handen gelegd. Afge zien van het feit, dat dit daar denkt men niet altijd aan de smaak ten goede komt vergemakkelijkt het de indu strialisatie. Er kan intensiever worden gewerkt. Het vereen voudigt de calculatie en wat voor een vers produkt heel be langrijk is, het vergemakke lijkt het bereiken van een hoge omzetsnelheid. Uit de hoek van de produktie bezien heeft deze vorm dus veel aantrekkelijks. Maar vooralsnog kan de super mart zich de methode niet ver oorloven. Al klemt wél de vraag hoelang de Nederlandse huisvrouw bereid zal zijn voor de zonder alternatief geleverde service te betalen. Het zou niet ondenkbaar zijn, dat de ont wikkeling zich beweegt in twee richtingen: een sector waar men de klant het vlees verfijnd en in grote verscheidenheid verwerkt in handen legt en één waar het vlees industrieel be handeld in natuurlijker staat tegen lagere prijs te krijgen is. Het komt ons voor, dat het aan de supermarts onttrekken van het ambachtelijke deel van de sector een volledig herzien van de interne calculatie noodzake lijk maakt. In deze zienswijze juist Dat is ze. De afdeling krijgt economisch bezien een geheel ander aspect. Bij een scheiding tussen produktie ,en distribu tie dienen zowel kosten als verdeling, die nieuw zijn voor de marge te worden gesplitst, een branche mag heten, maar die toch wel tekenend is voor dit ontwikkelingsgang van dit verse produkt. Om verlies te voorkomen moet het vlees, dat wordt geprodu ceerd ook precies op tijd door de klanten zijn opgenomen. Bij de presentatie van vlees echter is keuze mogelijkheid een voor- punt. Als 's avonds de vitrine nagenoeg leeg is zal dat het laatste uur voor sluiting de animo tot kopen verminderen. Hoe lost u dit vraagstuk op? Hier bestaat voor ons geen probleem. Omdat de aanvoer dagelijks geschiedt en dus niet alleen op de dag zelf maar ook op de daaraan volgende het gekoelde vlees nog vers is be hoeft het filiaal 's avonds niet volledig uitverkocht te zijn. Het is echter wél voorschrift en daaraan wordt streng de hand gehouden, dat ook de klant enige speling heeft brj het verwerken. Pakketjes, die de tweede, in heel enkele ge vallen in de winter de derde dag na produktie niet zijn ver kocht gaan retour en worden vernietigd. In de supermart mogen geen pakketjes worden opengemaakt of omgepakt. Wat vormde bij het overgaan de grootste moeilijkheid? Anders dan u misschien ver wacht was onze grootste zorg niet de klant, maar het inpas sen van het nieuwe schema in de arbeidsgang van de neder zettingen onder inachtname van het creëren van een vloeiende lijn met het produk- tieapparaat. Die opdracht was verre van eenvoudig. Bevoor rading vanuit een centrale eist in de nederzettingen grondige voorbereiding. De afdeling krijgt intern een nieuw aspect; een structuur, die een anders gerichte aandacht van de me dewerkers vraagt. Elke nieuwe werkmethode en zeker een, die zo ingrijpend is als het over gaan van produktie en verkoop onder één dak naar verkoop zonder meer eist van de be trokken medewerkers een ge heel nieuwe denkwijze. De opgave van dit proces zon der schokken te laten verlopen en daarbij te komen tot de grootst mogelijke efficiency. Waarbij het feit, dat het hier een uiterst kwetsbaar artikel betrof de zaak nog wat ge compliceerder maakt. Het met grote precisie produceren van een op de behoefte afgestemde hoeveelheid was overigens ook geen sinecure. Een feilloze prognose is onontbeerlijk. Daarvoor is het noodzakelijk te beschikken over minutieus bijgehouden statistieken, aan dacht te schenken aan te ver wachten koopverlangens, weersomstandigheden, speci ale gebeurtenissen en overleg te plegen met de diverse ex perts. De gang van zaken moet zijn vastgesteld. Op het moment van de behandeling is voor overwegen geen tijd. Al les dient zich razend snel af te spelen. Voor het verzamelen, inschrijven, klaarmaken, sor teren en bezorgen van de be stellingen staat zeggen en schrijve één halve dag ter be schikking. Bovendien geeft het produkt vlees geen mogelijk heid tot het vormen van buf fervoorraad. In de produktie sector geldt het voorschrift; zó verwerkt, zó verzonden. En daaraan kunnen we vol doen. effect dat kenmerkend is voor de consistentie van de sprits. Een vrij lastig artikel dus, maar een artikel, waarvan bij voorbaat het succes ver zekerd is. Vaardige dameshanden beprijzen en verpakken het vlees. In deze editie is bizonder veel aandacht besteed aan het Pensioenfonds. Uiteraard was het niet mogelijk om het jaarverslag 1964 in alle details op te nemen. Voor belangstellenden is het mogelijk het jaarverslag via bovenstaande bon te verkrijgen. als het onze eist het leveren van een constante en wat niet minder belangrijk is van een uniforme kwaliteit. Aan deze voorwaarden kan bij verwer king in verschillende eenheden onmogelijk worden voldaan. Zo zullen in de supermarts dik wijls geheel onbewust, voor keur en inzicht van de mana ger merkbaar zijn. En dat nu willen we, beter gezegd, moe ten we voorkomen. Bij centraal verwerken zijn plaatselijke ver schillen uitgesloten. Overal wordt één lijn getrokken. We hebben de gang van zaken be ter in de hand. Verder moet ook bij vlees de klant precies weten wat AH biedt om 't even of ze in Amsterdam, in Bergen, in Groningen of waar dan ook een AH supermart binnen stapt. Dat is zo niet de voornaamste, maar toch zeker een doorslag gevende reden waarom we tot centralisatie zijn overgegaan. Het doel kon voor het gehele land nog niet worden bereikt, maar het begin is er. De gedachten heeft dus voor gezeten om van vlees een merk artikel te maken? Zo zou u het kunnen stellen, ja. Tot de voordelen behoort on getwijfeld mede besparing van arbeidskracht. Is dit voordeel aanwijsbaar Diploma's blijven dus belang rijke documenten. Strekt de kennis zich ook uit tot de ver kooptechniek Algemene kennis is uiteraard aanwezig. Onze onderneming acht het echter mede noodza kelijk, dat de medewerkers op de hoogte zijn van de speci fieke in ons bedrijf gevoerde methoden. Alle filialen moeten één taal spreken. Het vlees in de afdeling hier mag geen ver schil tonen met het vlees in de afdeling dóór. Daarom volgen slagers en andere medewerkers van de vleesafdelingen op het hoofdkantoor een aanvullende Zij die eigenwijs genoeg wa ren om te menen, dat het doorbrengen van vakantie in juli 1965, het best kon geschieden in een tenthuis je, weten heel goed wat ik bedoel met dat Tik-tik-tak. De eerste dag ben je nog bereid in alles de zonzij te zien. en bij de eerste Tik- tik-tak ellende op te mer ken, dat het toch wel een gezellig, knus gehoor is en je duikt vergenoegd in het meegenomen ochtendblad. Maar na 3 dagen Tik-tik- tak heb je het gevoel dat er steeds een druppel zoutzuur op hetzelfde plekje van je hoofd valt en het prachtige ruime zomerhuisje van het eerste uur begint meer en meer te lijken op een be nauwd wachtkamertje vol ziekenfondspatiënten op I maandagmorgen. Ontelbare spelletjes een en dertigen hebben we gaperig uitge zeten voor het spelletje „plaatsnamen met dezelfde letter" hebben we het hele alfabet gehad... bovendien hebben we de rivieren, schrijvers, componisten en sportfiguren ook al afge werkt. Alle advertenties in oude kranten en tijdschriften heb ben we gespeld... kortom ik zal van m'n leven geen hond of kat meer naar het dierenasyl brengen. Een goed idee was het meene men van de A.H. Camping folder, wij wisten nu vrij gemakkelijk wat we het vol gende kwartier weer zouden eten. Gelukkig konden wij elke morgen door de beslagen ramen genieten van een steeds geprolongeerde film met onze buurman in de hoofdrol. De eigenaar van zijn huisje had blijkbaar aan alles gedacht, want er was zelfs een enorme po aanwezig. Daar zijn vier kindertjes van al dat water blijkbaar letterlijk en fi guurlijk op de pot moesten, bracht buurman elke mor gen de oogst weg naar de gezamenlijke toiletten. Op zichzelf valt hier niet te lachen, maar de po... had geen oor meer. En of de goeie man nou wilde op niet, hij moest het ding met twee handen vasthouden en ermee schuifelen alsof op elke gemorste druppel le venslang stond. Wathemmewe gelachen zeg. Eindelijk kregen de weer goden medelijden, want al werd er nog wel gepest met stormkracht 18 en een tem peratuur voor twee truien, het werd in ieder geval droog. Wij besloten dat on ze toekomstige schoonzoon met behulp van pijlen en (hoe origineel) rose toilet papiertjes een lange speur tocht zou uitzetten. Er wer den punten toegekend voor elke gevonden pijl of rose toiletpapiertje, terwijl we met bijzondere opdrachten onderweg nog extra punten konden verdienen. Aan het eind zou hij zich verstoppen, wie hem vond kreeg 50 pun ten extra. Alles ging leuk en goed, we hadden alleen spijt van het meenemen van het buurjongetje, want deze 12 jarige knaap zei zulke pikante dingen tegen vrou welijke passanten... dat wij het voortdurend druk had den om ook maar de ge ringste verwantschap met de kleine vlegel te ontken nen. Enfin na 2% uur pij len en rose papiertjes waren we plots het spoor kwijt. Gelukkig vonden wij het terug aan de voet van een afschuwelijk steile heuvel, die wij nog moesten beklim men ook. Boven vonden wij tot grote verbazing de vol gende opdracht; Zoek de HOPMAN en draag hem in triomf naar het kamp. Kennelijk hadden wij het spoor gevolgd van een troep padvinders, die ook met rose toiletpapiertjes gewerkt hadden, en werd de toekom stige schoonzoon op dit ogenblik overstuur rondge- zeuld door een troep losge slagen padvinders. Wij hebben de hopman (een zwetende gebrilde dikkerd met witte sponsknieën) nog wel gezocht in de struiken, dat wel, maar wij hebben tot z'n kennelijke teleurstel ling, pertinent geweigerd de dikke kerel de berg af te dragen De les.Rose toiletpa pier... prima hoor,... maar niet voor een speurtocht. De volgende dag was buur- man met de po weer het I enige verzetje. Voor de ver- i andering klonk het nu op i ons dak; Stik-stik-stak ker Stik-stik-stak ker

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 5