„Hard werken om in het leven iets te bereiken" Tijdelijk individueel vrouwenpensioen De heer L Kraay ridder in de orde van Oranje Nassau sir Jubilerend pensioenfonds jubilerende directeur Individuele verzekeringen voor verhoogd pensioen Tijdens geslaagde receptie In 1956 verhuisde de jubilaris naar Heiloo. öMtóTM M Enige weken voor het 40-jarig jubileum van het Pen sioenfonds, zal ook de directeur van het Pensioenfonds, de Heer C. Kraaij, zijn 40-jarig jubileum vieren en wel op 10 augustus 1965. In verband hiermee hebben wij de Heer Kraaij opge zocht en samen met hem hebben wij de afgelopen 40 I jaren overzien. I Wat hebben deze 40 jaren I betekend voor onze onder- neming, wat hebben zij be- I tekend voor het pensioen fonds en wat hebben zij op de laatste maar niet op de 'l minste plaats betekend voor de jubilaris zelf. Vragen, die tijdens een prettig gesprek ruimschoots werden beant- woord, zelfs zo ruim, dat een volledige weergave hier- I van in dit blad teveel plaats zou innemen. Wij hebben ons dan ook genoodzaakt gezien alleen belangrijke data te noemen en bepaalde uitspraken van de jubilaris te vermelden. Carrière 1 C. Kraaij, rasechte Zaan- I dammer, afkomstig uit een rasecht Zaans boerenge- slacht, trad op 16-jarige leeftijd in dienst van Albert Heijn N.V. De Zaankanter 1 zocht het bij een Zaanse I onderneming, hoe kon het ook anders. Gestart met administratieve i werkzaamheden, maakte hij I onbewust mee, dat aan de oprichting van het pensioen- i fonds duidelijk gestalte werd gegeven. In 1933 werd hij benoemd tot kassier, i welke functie hij vervulde tot 1939. In dat jaar volgde zijn assistentschap van de i chef de bureau. Betrekke- I lijk kort na de oorlog volg de hij zijn chef in diens i functie op. l In 1960 werd hij directeur van het pensioenfonds, in welke functie hij thans I werkzaam is. Deze loopbaan is, menen f wij, in overeenstemming ge- weest met de kwaliteiten van de heer Kraaij. In hem zijn n.l. plichtsgevoel, ver- I antwoordelijkheid en werk- lust verenigd. Privé-aktiviteiten Niet alleen op grond van i zijn karaktereigenschappen, maar mede als gevolg van i zijn levensopvatting. Een levensopvatting, welke haar bron vindt in de principiële gedachte, dat de mens van hoger hand een opdracht heeft ontvangen ten aan- zien van zijn werk, zijn me demens en de maatschappij, waarin hij zich beweegt. I Degenen, die de jubilaris I kennen of hebben leren ken nen, hetzij binnen, hetzij 1 buiten het bedrijf, zijn re gelmatig geconfronteerd met zijn hiervoor genoemde eigenschappen. De onderneming heeft hem in de gelegenheid gesteld de taakvervulling, zoals hij die zag, te verwezenlijken. Treden wij met hem even buiten het bedrijf, dan zien wij het verstaan van de vo- renomsehreven opdracht gedemonstreerd in zijn be langeloze medewerking en initiatieven op politiek-, sociaal- en kerkelijk terrein. Als Scriba van de Kerke- raad, als bestuurslid van de sociale werkplaats heeft hij te Heiloo voortgezet de ac tiviteiten, die hij op deze gebieden ontwikkelde in de Gemeente Zaandam, o.m. als lid van de Gemeente raad en voorzitter van de A.R.-kiesvereniging. Oorlog Ook gedurende de oorlogs jaren bezette hij een belang rijke functie in de illegali teit waar hij onder de schuil naam Jan van Galen in hoofdzaak organisatorische werkzaamheden verrichtte en provinciaal leider van Noord-Holland van de L.O. werd, de Landelijke Organi satie van Onderduikers. „Je zit er, voor je het weet, tot over je oren in", zegt hij," „Ik wilde voorzichtig, best wel meedoen en, na te hebben overlegd met mijn vrouw, die het er helemaal mee eens was, trad ik, des gevraagd toe tot de illegali teit en, voor ik het wist, zat ik er tot hier toe in: het ging steeds verder en terug kun en wil je niet meer. Ik leidde toen een vreemd dub bel leven zoals al die ande ren in de illegaliteit. Ik heb trouwens geluk gehad en nooit rechtstreeks last ge had; één keer werd een con tactadres van mij verraden door een koerierster die door had geslagen na haar arrestatie maar ook dat liep goed af. De bewoner van dat adres hield zich geheel van de domme en de aan dacht ging toen een andere richting op. Schuilnaam Hoe ik aan die schuilnaam Jan van Galen kwam? Ik was in de oorlogsdagen in Rotterdam en toen zag ik daar hoe de torpedojager Jan van Galen gezonken in het water lag; alleen het bovendek stak er nog boven uit. Dat maakte toen zo'n diepe indruk op dat ik, la ter dus, besloot de naam van dat schip als schuil naam te gaan gebruiken. Directeur Hij vertelt iets over de gang van zaken in ver band met de Pensioen- en Spaarfondswet die in jan. 1953 in werking trad. Bij deze wet is de zekerheid van de verzekerde gewaarborgd. Bestond voordien nog de kans dat een werkgever, door faillisement of wanbe heer of wat verder dan ook, in gebreke bleef als het op het uitbetalen van de pen sioenen aankwam en dus de gestorte gelden verdwenen waren, nu is dat onmogelijk. Controle Want bij genoemde wet van 1953 is regelmatige contro le voorgeschreven op het fonds van het bedrijf zodat geen onverwachtse tekorten kunnen optreden. De wet gever had hier voor ogen de schandalen die, in de ja ren twintig, tot de oprichting van de Verzekeringskamer leidden en die ontstonden doordat een grote verzeke ringsmaatschappij toen het op uitbetalen aankwam, in gebreke moest blijven we gens wanbeheer en verkeerd manipuleren met de premie gelden. De Verzekeringska mer ging van die dag af toezicht houden op de soli diteit van de assurantie maatschappijen. Op eenzelf de manier werden ook de pensioenfondsen onder over heidscontrole gebracht; ook daar kan geen onheil meer optreden. Wettelijk is men er nu van verzekerd dat men, als men gepensioneerd wordt, ook ontvangt wat overeengekomen is tussen werkgever en werknemer. Als directeur van het Pen sioenfonds heeft hij kennis gemaakt met de algemeen- financiële problemen, waar mee een ieder die met geld te maken heeft te kampen heeft: de geldontwaarding en de kruipende inflatie. Men hoopt deze op te van gen ook bij Albert Heijn door extra stortingen in het fonds als de zaken goed gaan en door winst te ma ken op de beleggingen, die zeer ter zake worden ge daan met het geld uit het pensioenfonds (en dat on der het streng toeziende oog van bij de Pensioen- en Spaarfondswet aangestelde instanties). Evolutie Er is wel veel veranderd sinds de dagen, dat iemand die niet meer werkte meestal om ouderdomsre- denen en geen spaarpotje had kunnen vullen, of geen kinderen had, die hem een veilige oudedag bezorgden, terug moest vallen op het armbestuur, de diaconie van zijn kerk en op de welda digheid van lieve mevrou wen, die met een korfje aan de arm, „als koninginnen zo statig" binnentraden om een pan soep te brengen en wat eieren en andere voed zame zaken. Toch zijn die tijden nog niet zó heel lang geleden; in ieder geval heeft de heer Kraaij een groot deel van de evolutie beleefd en in tegenstelling tot vele ande ren, die ook deel hebben ge had aan die sociale veran deringen er daadwerke lijk aan meegewerkt. En dat in de vele functies, die hij tijdens deze 40 jaar heeft vervuld. Tot die functies be horen o.m. bestuurslid van de Stichting Spaarfonds Al- bert Heijn en voorzitter van het bestuur van het Fonds voor Bijzondere Voorzienin gen ondersteuningsfonds Op de vraag, hoe hij met zoveel geldzaken belast, steeds weer tot zijn enthou siaste taakvervulling kon komen, kregen wij ten ant woord: „elke geldzaken functie heeft voor mij een sociale achtergrond, die ik ook steeds zoek in mijn pri- vé-activiteiten". „Ik heb mij daarbij gesteund geweten door mijn echtge note, die mij zowel in Zaan dam als in Heiloo in alles heeft bijgestaan." Weduwenpensioen Het totaal der voorzieningen, gevormd door de AO W-uitke ring voor ongehuwden, de re glementaire en de bij optrek king extra gegeven rechten mag niet meer bedragen dan 70% van de pensioengrond slag. Naast het weduwenpensioen dient in principe een minstens even grote post van ouder domspensioen te worden ver zekerd. Sinds 1 januari 1965 bestaat echter de gelegenheid om, tegen een met 20% verhoogd tarief, een verzekering van z.g. „zelf standig" weduwenpensioen af te sluiten. Het medeverzekeren van ouderdomspensioen is hier niet nodig. Teneinde selectie van de zijde van de deelnemers zoveel mo gelijk tegen te gaan, dienen zij een gezondheidsverklaring in te vullen, op grond waarvan het Dagelijks Bestuur van het Pen- ^ecferf enkele weken kan men in de Supermart aan de Van Starkenborghhof in Utrecht snijbloemen en planten kopen. Men kan deze vinden op een plaats, welke voor dit doel uitermate geschikt is nl. in de afdeling bollen en zaden en tuinartikelen, waar een en an der natuurlijk fantastisch bij elkaar past. Dat men met deze uitbreiding van het assortiment midden in de „roos" geschoten heeft blijkt wel uit de zeer vele enthousiaste reakties van vele klanten én uit de verkoopresul taten. Het spreekt vanzelf dat het devies: „versheid en kwaliteit" ook hier voor de volle 100 is doorgevoerd. Het geheel heeft de konstante zorg van de heer en mevrouw Kaptein, kwe kers, leveranciers- en verkopers in deze S.M.) van deze bloemenpracht. hem door de Loco-burgemees - ter, van Zaandam, de heer M. J. Hille, medegedeeld dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem bij Koninklijk Besluit van 28 juli 1965, num mer 23, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In de volgende editie volgt het verslag van de geslaagde re ceptie. QP zaterdag 12 juni j.l. was de spanning in de Supermart te Utrecht te snijden. De 1.000.000ste bezoeker zou deze dag de kassa's passeren. Om half twaalf kwam mevrouw Breemer, Stanleylaan 164 te Utrecht, door de kassa. De inmiddels gearriveerde fotograaf lag haar duidelijke verbazing op de gevoelige plaat vast, toen de bedrijfsleider haar mededeelde, dat zij als de 1.000.000ste klant het tentoongestelde wagentje met een inhoud van f 55,aan boodschappen in ontvangst mocht nemen, of desgewenst één minuut gratis winkelen. Onze administratrice had inmiddels via de microfoon dit feit bekend heid gegeven en iedere klant een verrassing toegezegd, die men zeer op prijs stelde. Ongeveer 4S0 klanten waren er op dat moment in de Supermart. Een groot aantal kinderen kreeg een reep chocolade cadeau. Er werden nog enkele foto's gemaakt, waarna de fotograaf ook een AH-er) snel aan het werk ging met als resultaat, dat reeds om 2 uur een serie foto's op het raam aangebracht kon worden. Het feestwagentje en een serie foto's werden bij mevrouw Breemer thuisbezorgd, waar een echte feeststemming heerste. Reeds vele kennissen en vrienden waren op de hoogte gebracht en moesten allen naar het cadeau komen kijken. Al met al een sukses, omdat de supermart in de stad Utrecht weer van zich deed spreken. gepensioneerde vrouwen kunnen in aanmerking komen voor een tijdelijke toeslag ter compensatie van de AOW-uitkering, zolang zij hierop nog geen recht hebben. De grootte van deze toeslag wordt minder wanneer niet het maximum aantal dienstja ren bereikt kan worden. De mogelijkheid is geopend om door middel van een in dividuele verzekering een aanvulling op de toeslag te ontvangen. Door bij het pensioenfonds een verzekering af te sluiten voor een uitkering geduren de de leeftijd van 60 tot 65 jaar is tegen betaling van een redelijke premie, dit te rege len. Nadere inlichtingen kunt U verkrijgen bij het pensioen fonds. De mogelijkheid bestaat om bij het pensioenfonds z.g. individuele verzekeringen van verhoogd pensioen af te slui ten. De mogelijkheid is vooral geopend om degenen, die geen volledige diensttijd kunnen ha len de kans te geven tegen een aantrekkelijk tarief de reeds bestaande voorzieningen aan te vullen. De volgende restricties dienen echter te worden gesteld. Ouderdomspensioen Het totaal der voorzieningen, bestaande uit de AOW-uitke- ring voor gehuwden, de regle mentaire en de bij optrekking extra gegeven rechten uit het pensioenfonds en het individu eel bij te verzekeren bedrag, mag niet meer bedragen dan 90% van de pensioengrondslag. sioenfonds besluit of het af sluiten van een verzekering van „zelfstandig" weduwenpen sioen kan worden toegestaan. De verschuldigde jaarpremie kan eventueel via inhouding op het salaris, dus in 13 termijnen, worden voldaan. Het pensioen fonds brengt in dit geval geen kosten terzake van renteder ving in rekening. Tijdens de receptie van de heer C. Kraaij, ter gelegenheid van zijn veertigjarig zakenjubi- leum op 10 augustus j.L, werd

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4