pMc Brood in verse toestand kan door middel van diepvriezen langer bewaard worden De heer J. J. M. v. d. Meer verlaat het bedrijf en de „Flitsen" Albert Heijn toonde winkels van in en na de oorlog Flitsen-redakteur neemt afscheid „BONNIE SCOTLAND BAND" IN AISTEBDAM Het principe Praalwagens in Overveen: mfê .so ryi i WÊÊÊÊÊm ,jr - w -- Taptoe voor Supermarts De werkwijze Omzet JJef conserveren van allerlei levensmid delen door middel van diepvriezen is algemeen bekend. We vinden het tegen woordig gewoon dat we het gehele jaar door verse artikelen kunnen krijgen, zon der erbij na te denken, dat aardbeien niet in de winter rijp zijn en dat de leve rancier niet elke dag versgeslachte kip pen aankrijgt. Door het diepvriezen is men in staat allerlei artikelen, die anders vrij snel be derven, lange tijd in verse toestand te bewaren. Een logische gedachtengang is het om deze techniek toe te passen op brood. Veel wetenschappelijk onderzoek is hier aan gewijd met als resultaat dat elke soort brood door middel van diepvriezen in verse toestand, bewaard kan worden. Hierbij blijven smaak en aroma behou den, evenals de krokantheid van de korst en de malsheid van de kruim. Bij dit onderzoek kwamen een paar inte ressante punten naar voren, die we U niet willen onthouden. Het oudbakken worden van brood is een proces, waarbij de chemische struc tuur van het gebakken arti kel verandert. Dit proces begint bij pl.m. 60° C. en verloopt sneller naarmate de temperatuur daalt, maar na 2° C. onder nul neemt de snelheid waarmee brood oudbakken wordt weer af. Op grond hiervan is het mo gelijk, hetzy door bewaring bij hogere, hetzij bij zeer lage temperatuur brood vers te houden. Hoge tempera turen zijn bezwaarlijk, van wege het bederf door b.v. schimmel, men is dus aan gewezen op het gebruik van lage temperatuur. In de praktijk is gebleken dat 20° C. onder nul de meest doel matige temperatuur is. Ver der kwam vast te staan dat gedurende het koelen het trajekt van +7 tot 2° C. het kritische gebied is, zo dat dit zo snel mogelijk gepasseerd moet worden. Dat houdt in dat men nooit z'n brood in de ijskast moet bewaren. Hierin heerst nor- 6" B I -Z. - Het bestuur van de Oranje vereniging Overveen ver zocht ons aan de 5 mei viering medewerking te verlenen. Wij hebben gaarne aan dit verzoek voldaan om in de gro te optocht door met praalwa gens welke de levensmiddelen winkel in en na de oorlog zou den uitbeelden mede te doen. Onze wagens waren het suc cesstuk van de optocht. De winkel in de oorlog met oude inventaris, vergrote af beeldingen van de bonnen en distributiekaarten riep de her inneringen aan deze beroerde tijd volledig op. De winkel na de oorlog met een lengte van 11 meter waarop een complete Supermart met groente, fruit, levensmiddelen, textiel e.d. ge bouwd was oogstte alom be wondering en gaf een goed overzicht wat in een moderne Albert Heijn's Supermart te koop is. Trots De optocht begeleid door 2 muziekkorpsen had zeer veel bekijks. Wij kunnen met zekere trots vaststellen dat het Al- bert Heijn's gedeelte de mees te aandacht en lof kreeg. maal een temperatuur van +2 tot 7 en het brood zou dus juist sneller oudbakken worden. Proefondervindelijk is ko men vast te staan dat het brood binnen vier uur tot 20° C., gemeten in het hart van het brood, gekoeld moet worden. Het weer op temperatuur brengen stelt ook vrij hoge eisen. Dit ge schiedt door middel van hete lucht van 60° C., die aan vankelijk droog is, om het neerslaan van vocht op het bevroren brood te voorko men. Tijdens het vriezen staan de broden los van el kaar om de luchtcirculatie te bevorderen. Momenteel kan de brood-1 bakker bij Zwanenburg per vriesgang 2.400 bro den invriezen. Zijn ze een-1 maal diepgevroren dan kun nen er 70.000 bewaard wor-1 den. Het is gelukkig dat deze J ijskoude techniek by Albert Heijn zo een warme ontvangst in het land heeft I gekregen. Niet alleen is ge- 1 bleken dat b.v. de smaak van krenten- en rozynen- brood na het diepvriezen aanzienlijk verbetert, maar men is nu ook in staat om een grotere sortering in de broodsektor aan te bieden. Terwijl reeds prettige erva ringen zijn opgedaan bij de verwezenlijking van één per soneelsorgaan van ons concern, zal één onzer meest ervaren redakteuren, de heer J. J. M. van der Meer, met ingang van 14 juni a.s. zijn nieuwe funktie als Hoofd Personeelszaken van Lampe-Nederland aanvaarden. Allereerst willen wij hem met deze benoeming van harte feli citeren. Daarnaast menen wij uiting te moeten geven aan on ze gevoelens van erkentelijk heid voor hetgeen de heer van Het oplossen van puzzels kan vaak moeilijk zijn. Het samen stellen ervan is beslist lastiger. Daarom stelden wij het zeer op prijs van de heer J. M. G. v. d. Linden, administratie controleur van de divisie Utrecht, deze rebus te ont vangen. Wanneer U de woorden vol gens de omschrijving hebt in gevuld, dient U in de regel onder de puzzel de letters, die corresponderen met de num mers in de puzzel, over te ne men. Er ontstaat dan op deze regel een zeer bekend begrip. Onder de inzenders van een goede oplossing worden 3 prij zen van 10 gulden verloot. Inzending richten aan Perso neels Zaken Fil. 232, voor 30 juni a.s. Horizontaal 1 genotmiddel, 6 peulvrucht, 8 Nederland, 10 oud, 11 en anderen. 12 slot, 14 seizoen, 15 kade. 17 langspeler, 19 aperatief, 22 be dreven, 23 supermart, 24 voor elkaar, 25 bouwafdeling, 27 ge- dep. staten, 29 nagerecht. 32 noot, 33 voorzetsel, 34 specimen, 35 mercurius. 40 hoeveelheid papier. 44 hand, 46 stuiver, 47 jongens naam, 49 vlecht. Verticaal 2 rivier in Rusland, 3 waterwerk, 4 blad, 5 voorzetsel, 7 auto (Eng.), 9 bijl, 12 Welgelegen voedsel, 13 lidwoord, 15 specialiteit van A.H., 16 stamvader, 17 strand (Ital.), 18 steek, 19 meervoud, 20 daar, 21 zilver (scheik.), 25 bureau muziek auteursrechten, 26 traditie, 27 leidsman, 28 steltloper, 29 va der, 30 dijne, 31 gouden lotus, 36 getij, 37 perla koffie, 38 fijne ma ling, 41 Alg. Kunstzijde Unie, 43 Ned. Televisiestichting. 47 Oude Testament, 48 goud (Fr.). Op zaterdag 15 mei, werd de jeugd in Osdorp verrast op een miniatuur Tap Toe door de "Bonnie Scotland Band" uit Amsterdam. Een parmantige jeugdband in originele Schotse uniformen, die in het bespelen van de "bagpipe" niet veel voor de echte Schotten onderdoen. Commando's De straffe commando's van de tamboermajoor (net 14 jaar!) in het Engels gegeven, wekten bij een aantal kijkers de indruk der Meer als redakteur van ons personeelsorgaan, met name voor de filialeneditie, heeft ver richt. De wijze, waarop hij zijn re- dakteursfunktie, naast zijn normale werkzaamheden als personeelschef, heeft vervuld, sierde hem als vakman en als mens. Wij wensen hem veel voldoe ning" bij de vervulling van zijn werkzaamheden op zijn nieuwe belangrijke post. De Redaktie Twee nachten ijs 10 jaar geleden heb ik de heer van der Meer zelf aangeno men, tegelijk met nog een aan tal jongeren. In die tijd moes ten zij een groepstest meema ken, waar zelfs Leden van de Raad van Bestuur als waar nemers bij aanwezig waren, dus we gingen niet over één nacht ijs. Gewinkeld De heer van der Meer heeft een jaar „gewinkeld" in Oegstgeest en Haarlem, het geen voor hem niet vreemd was, aangezien zijn vader een levensmiddelenbedrijf had in Roelofarendsveen, waar hij vaak bijgesprongen had, zoals dat gaat in een familiezaak. Daarna kwam hij op het hoofd kantoor en doorliep verschil lende afdelingen o.a. het fili aalbureau. Enthousiasme Zijn voorlopige bestemming vond hij, mede door zijn gym nasiale opleiding en studie voor M.O. economie, op de af deling personeelszaken filialen, waar hij, na de divisievorming onder de heer Brandsma co- ordinerend personeelchef werd voor de supermarts. Als zodanig heeft hij even eens een centrale bijdrage ge leverd aan de vormgeving van de landelijke Flitsen. Hij had de gelukkige eigenschap een vlotte pen te voeren maar bracht ook het enthousiasme op om zich door de maandelijk se rijstebrijberg van kopy schrijven, proefdrukken, corri geren en layout verzorgen heen te werken. dat ze met een echte Schotse band te doen hadden! Wat iedereen wel na enkele minuten door had, was dat de band voor Albert Heijn optrad. In het warme zonnetje genoot een groot aantal kinderen en ouders zichtbaar van het pitti ge spel. Veel belangstelling was er ook voor de Schotse "Clans man" die met kwistige hand de wedstrijdformulieren ronddeel de voor de MacQueen kleurwed- strijd. Tempo Na het optreden in Osdorp ging de band in vlug tempo met een bus naar de Helmholtzstraat waar eveneens een TapToe voor de Super-Mart werd gehouden. Intermezzo Ook hier genoot de jeugd van het optreden, dat van te voren was aangekondigd op het raam van de Super-Mart. Na afloop volgde een mars van circa 20 minuten in de omgeving. Een muzikaal intermezzo op een prachtige zomerse dag, dat on getwijfeld vele jongens en meisjes plezier heeft gebracht en bovendien onze kleurwed- strijd voor de jeugd met een flink aantal deelnemers heeft verrijkt! De heer J. J. M. v. d. Meer werkt zich iedere maand door rijstebrijberg. Ik weet uit ervaring, dat het samenstellen van de Flitsen 5% inspiratie en 95% transpi ratie is, waarvan de heer van der Meer blijmoedig zijn deel heeft aanvaard. Uitgegroeid "ITet zijn collega's en de me- dewerkers van het bureau van Hulzen en Drukkerij Ramshorst heeft hij er toe bij gedragen, dat de Flitsen een gedegen, actueel en fris per soneelsorgaan geworden is. Als ik het vergelijk met het be scheiden orgaan, waar we ruim 20 jaar geleden mee begonnen, mag gezegd worden, dat ook de Flitsen voorspoedig is uit gegroeid. Heer van der Meer, bedankt voor Uw bijdrage en het ga U goed! H. K. Engel Het is niet de gewoonte om in de Flitsen afscheid nemende functionarissen uit te luiden. Voor de heer J. J. M. van der Meer mag evenwel een uitzondering gemaakt worden. Hij heeft immers jarenlang een zeer werkzaam aandeel gehad in de re dactionele werkzaamheden. 29 37 36 19 5 39 22 41 43 13 36 19 33 9 43 13 7 17 45 25

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4