LABORATORIUM WAARRORG AH-KWALITEIT VOOR emen van eikaars problemen en mogelijk- lidt tot efficiëntere werkwijze FIJN MET VAKANTIE, MAAR DENK AAN VERZEKERING Leveranciers bezoeken DC H' zal de lezers van de flitsen bekend zijn dat er sinds januari 1965 's-middags veel rondleidingen in het D.C. zijn geweest voor leveranciers en andere relaties van A H. Het leek de direktie juist om leveranciers in de gelegen heid te stellen het moderne distributie-centrum in vol bedrijf te laten zien. Men had ook een receptie of dergelijke kun nen houden, maar het is bekend dat relaties de rondleidin gen meerwaarderen dan een receptie. mm mgmMmmmr: PI iü Minder kosten voor beide partijen De H Dokter in buitenland is duur Buitenland Verzekering Waarschuwing Nederland Zon Gezellige sfeer in telexkamer Snelle verbinding belangrijk voor inkopers De heer G. J. Hermanides werd opge dragen om in samen werking met alle inkopers groepen sa men te stel len van vijf tien tot twin tig personen, Veel overeenkomst is er tussen het magazijn van H. Heinz N.V. en het Distributiecentrum van Albert Heijn. (Vervolg van pagina 1.) neer er een ongeluk zou gebeu ren. „Ik heb het nog nooit meegemaakt, ook niet in mijn vorige werkkring, maar het zou kunnen gebeuren dat door een ongeluk iemand in brand raakt. Voor deze kamer, waar met brandbare vloeistoffen wordt gewerkt, is bijvoorbeeld ook zo'n douche gebouwd," vertelt ir. Eegerdingk. „Mocht daar wat gebeuren waardoor de kle ren van een analyste in brand raken, dan kan zij onmiddellijk onder de douche springen om de vlammen te doven. Het zal nooit voorkomen, maar de ze kerheid dat er direct kan wor den ingegrepen, is in ieder ge val rustgevend." Geurtjes Tn een van de ruimten van het -*• laboratorium is ook een bacteriologische afdeling ge vestigd, waar steeds kan wor den nagegaan of bepaalde goe deren zoals eiprodukten, wijnen en andere aan bacteriologisch bederf onderhevige artikelen, aan de hoge kwaliteitseisen van Albert Heijn voldoen. In een andere afdeling werken de analystes met prikkelende vloeistoffen, brandbare gassen of met onderzoekingen, die reuk verspreiden. Een sterke afzuiginstallatie zorgt dat al die geurtjes en gassen snel worden weggezogen. Klimaatkast /~im nog een aparte afdeling van het uitgebreide labora torium te noemen: de proef- bakkerij, waar een veelheid van apparatuur aanwezig is voor bakproevenmet koekbewerking. Achter een andere deur belandt de bezoeker in een ruimte met klimaatkasten, waar produkten worden blootgesteld aan nor male of verhoogde temperatu ren om de houdbaarheid na te gaan. Bibliotheek n het verpakkingslaborato- rium, dat via een luchtsluis wordt betreden (in dit labora torium heerst een constante temperatuur van 20° C. en een relatieve vochtigheidsgraad van 65 procent) worden de eigen schappen van papier, verpak kingen enz. nagegaan. Vanzelfsprekend beschikt het AH-laboratorium ook over een uitgebreide bibliotheek met vakliteratuur. Visitekaartje Het laboratorium, een van de visitekaartjes van het AH- eoncern, waar de hoge kwali teitseisen die Albert Heijn N.V. stelt, worden gewaarborgd, heeft een staf van bijna 30 per soneelsleden. Ir. Eegerdingk werkt hier met een groep be kwame assistenten. Zijn naaste medewerkers zijn de heren F. J. Hooyveld (kwaliteitszorg), P. C. Schotsman (research), L. A. Kamminga (verpakking), W. S. van Heumen en C. v. d. Ley proef bakkerij Het AH-concern is bijzonder trots op deze wetenschappelijke afdeling, die een onmisbaar geheel vormt binnen de veel heid van activiteiten van Al- bert Heijn N.V. welke in aanmerking konden komen voor een uitnodiging. Er zijn in totaal zes en twintig rondleidingen georganiseerd, waarbij elke keer één of meer inkopers aanwezig waren, om de relaties bij de heer J. G. Krijt en zijn medewerkers te introduceren. Per trein T\Zi indeling van zo'n middag was als volgt: a. ontvangst in de kantine van het D.C.; b. inleiding door de heren G. Krijt, P. J. Goudriaan of P. Helder, waarbij o.a. met be hulp van de maquette uitleg omtrent het funktioneren van hef D.C. werd gegeven: c. rondleiding door het D.C. met een treintje hierdoor kreeg men een goed beeld van het omvangrijke apparaat achter de schermen) d. bijeenkomst in de vergaderzaal om diverse problemen te be spreken en eventuele vragen te beantwoorden. schuwing of etiket te zijn voor zien. Het is in de praktijk gebleken, dat dit een belangrijke bespa ring van breuk betekent. Voor komen dus van onproduktief werk. Tijdens het gesprek dat de redaktie met de heer J. G. Krijt had, verna men wij, dat de bezoeken reeds posi tieve resul taten hebben opgeleverd. Er is een goed begrip ontstaan tussen leverancier en afnemer. De leveranciers zien in, dat diepgaande afspraken de effi ciency van beide partijen be vorderen. Na deze inleiding, waarvoor de benodigde gegevens hoofdzake lijk werden verstrekt door de bedrijfsleiding van het D.C., komen vervolgens respektieve- lijk de Inkoper en de Leveran cier aan het woord. N.V. en vernamen dat hij zeer enthousiast is over het D.C.; speciaal de kaasafdeling vond hij zeer imponerend. Wat echter belangrijk is, door het bezoek aan het D.C. ziet hij nog meer mogelijkheden tot effek- tieve samenwerking. Zijn be drijf heeft qua expeditievor- men enigszins overeenkomst met die van Albert Heijn. Sinds 1946 werken zij reeds met pal lets in de magazijnen. Men ge bruikt daar een ander soort pallet dan bij Albert Heijn, maar er worden nu reeds mo gelijkheden onderzocht om mid dels een „omkeerapparaat" ge bruik te maken van de AH- Bovende afdeling research is o.m. voorzien van de modernste huishoudelijke apparatuur. De heren Schotsman (r.) en Prent beproeven een pannekoekmeel. Links de heer S. Gruys onderzoekt alcoholgehalte van wijn. „Pieken" 'et laatst genoemde punt was van zeer veel belang. Er kon tijdens een genoeglijke bijeenkomst worden ingegaan op zaken die, zowel voor A.H. als voor de leverancier, van be lang waren. Om enkele voor beelden te noemen. 1. Levering op pallets (uiter aard volgens een bepaald voor schrift gestapeld) geeft een tijdbesparing bij in ontvangst- name van ca. 85 Dit is dus een voordeel voor beide par tijen! 2. Levering uitgevoerd op dag en uur en in de hoeveelheid als met de afdeling-inkoopad ministratie afgesproken, geeft het voordeeel voor de leveran cier van een snellere lossing en voor ons D.C. vermijdt dit het voorkomen van „pieken". De heer Krijt gebruikte hier voor een typische vakuitdruk king: „Geen pieken; geen leeg loop." Elke dag een zo gelijk matig mogelijke goederen stroom. 3. Overdozen waarin breek bare artikelen zijn verpakt, die nen van een bepaalde waar- Minder kosten heer G. J. Hermanides (inkoper) vertelde dat de diverse inkopers zeer geïnteres seerd waren in het plan van de direktie om de leveranciers van Albert Heijn in kennis te brengen met de werkwijze van het D.C. Eén van de moderne opvattingen is n.l., dat naast scherpe prijzen die men bij het inkopen moet bedingen, ook nog voordelen zijn te behalen uit een zo goed mogelijk ken nen van eikaars mogelijkheden en problemen. Dan kunnen werkwijzen sterk vereenvou digd worden, met als logische konsekwentie MINDER KOSTEN VOOR BEIDE PARTIJEN anzelfsprekend hopen wij dat men tijdens de vakantie geen hulp van een dokter nodig heeft. Toch is de mo gelijkheid niet geheel uitgesloten en dan is het wellicht nuttig om van het onderstaande goede nota te nemen. betaalde rekening wordt dan door het ziekenfonds ver- A. Gerreman bij een van de instrumenten van het ver pakkingslaboratorium. pormeel kan men, wanneer men de vakantie door brengt in een van de E.E.G.- 1 an den bij het kantoor van het ziekenfonds een formu lier verkrijgen (het E 6 for mulier) waarmee men in dien in het buitenland me dische hulp nodig is, naar het kantoor van het zieken fonds in de vakantieplaats dient te gaan. Dit kantoor verstrekt dan het adres van een arts. Daar het in de regel spoed gevallen zijn waarbij medi sche hulp wordt vereist, is de weg via het plaatselijke ziekenfondskantoor meestal te lastig. Bovendien werkt deze rege ling, die via een E.E.G. ak koord tot stand kwam, nog erg slecht. Met name in Frankrijk, Italië, België en Luxemburg kan men er niet op rekenen langs deze weg de verlangde hulp te ver krijgen. De beste voorzorgsmaat regel die men kan tref fen is ongetwijfeld een ver zekering voor doktershulp en medicamenten af te slui ten. De kosten voor deze verzekering bedragen onge veer 0,25 tot 0,30 per dag. Men betaalt in dit ge val rechtstreeks de rekening van de dokter en apotheker en via deze verzekering ontvangt men later op ver toon van de kwitanties de gemaakte kosten terug. Wanneer men een reis maakt met een bonafide reisbureau dan wordt deze verzekering in de regel ge lijktijdig met de bagagever zekering afgesloten. Betaalde nota's voor ont vangen medische hulp in het buitenland worden nimmer door het zieken fonds vergoed. Bij het kan toor van het ziekenfonds kan men wel het adres ver krijgen, waar men een ver zekering voor medische hulp in het buitenland kan af sluiten. Indien men de vakantie doorbrengt in ons land, (dus niet in de woonplaats) dan is het noodzakelijk, dat de laatste kwitantie van het ziekenfonds meegenomen wordt. In spoedgevallen kan men zich rechtstreeks tot de dok ter wenden. Op vertoon van de kwitantie zal deze het voor de ziekenfondsen gel dende tarief berekenen. De Ieder jaar wordt van de zonne-uren door enkelen een te gretig gebruik ge maakt. Het resultaat is dan: ziek in bed en geen zieken geld omdat verbranding door zon eigen schuld is en met name in de artikelen van de ziektewet voor uit kering wordt uitgesloten. Wees verstandig, tref bij de voorbereiding goede en af doende voorzorgsmaatrege len en geniet met volle teu gen van de vakantie. Profijt De heer Hermanides deelde nog mee, dat er diverse direkteu- ren zijn, die graag willen, dat op hun gebied werkzame spe cialisten in de gelegenheid ge steld kunnen worden eens een bezoek aan het D.C. te bren gen. Om ten volle profijt uit dit kontakt te behalen is het nuttig, om ook deze medewer kers met de AH-werkwijze te confronteren. Vijf minuten A LS aardige illustratie kunnen wij in dit verband nog zeg gen, dat één der leveranciers be richtte, dat een grote zending voor het D.C. in 5 minuten werd ge lost. Men had namelijk rekening gehouden met de wensen, zoals deze tijdens het bezoek aan het D.C. door de bedrijfsleiding naar voren waren gebracht. De heer J. J. M. Taminau (le verancier) gaf aan de re daktie van de „Flitsen" gaarne ge legenheid tot een inter view. Wij werden gastvrij ont vangen op zijn bedrijf te Eist (H. J. Heinz Noodzakelijk P veneens ziet de heer Tami- nau er kans toe om orders op een vastgesteld tijdstip uit te voeren. Hij gelooft dat het noodzakelijk is, om iets van el- kaars problemen af te weten en is er van overtuigd dat door de bezoeken, als aan het DC, de samenwerking nog beter kan worden. Zoals gezegd, heeft het bedrijf van deze leveranciers over eenkomst met dat van AH qua expeditie-vormen)Daar om vinden wij het juist, om aan het slot van dit artikel iets meer hierover te schrijven. Rollenbaan TTet bedrijf te Eist verzorgt de voorziening van het Europese vasteland met meer dan 500 verschillende produk ten. Deze sortering stelt spe ciale eisen aan de werkmetho de bij transport, opslag en ver zending. In verband met de verschillende afmetingen van de verpakkingen zijn stapel patroons uitgewerkt, waarme de het grondvlak van de pallet zo goed mogelijk wordt benut. In de magazijnen bestaan de stellingen uit drie „lagen". In de onderste twee bevinden zich de meest courante artikelen. De hoger opgeslagen goederen zijn bereikbaar via een rolwa gen. Deze loopt van de onder ste pallets van de derde laag op rails, die aan de stijlen zijn bevestigd. Een glijgoot zorgt voor de aansluiting op een rol lenbaan. Via deze rollenbaan gaan de artikelen (dus van drie lagen) naar het laadperron, waar de uitgaande zendingen worden afgewerkt en verla den. Beste inkoopster Verladen, onder meer, naar het D.C. van Albert Heyn, om dan via dit D.C. de weg te vinden naa,r de filialen, naar de consument, naar Nederlands beste inkoopsterDe huis vrouw. ginds september 1964 is de telex van Albert Heijn N.V. geïnstalleerd op kamer 363. Deze kamer is gelegen naast de afdeling inkoop koffie, thee en wijnen. In de telexkamer treft men een bijzonder gezellige sfeer aan, niet alleen omdat de kamer zeer gezellig is ingericht, maar ook omdat er altijd een prettige drukte heerst. Mej. G. Prins AH-telexiste) Niettemin is zij daar tot nu toe zwaait hier de scepter. Zij dient er voor te zorgen dat de telex berichten zo spoedig mogelijk worden geseind, terwijl zij ook zorg draagt voor een snelle dis tributie van de binnengekomen berichten. G. Prins heeft contact met heel de wereld! Mej. Prins vindt dit werk bij zonder leuk. Uiteraard werkt zij veel voor de inkopers, maar zij krijgt ook diverse opdrach ten van andere afdelingen, zo als P.M.C., Personeelszaken en reclame. Topdagen Iedereen heeft haast (zo zegt mej. Prins) en dan valt het niet mee om iedereen op tijd tevreden te stellen. aardig in geslaagd, 's Maandags en vrijdags zijn „topdagen" voor de telexkamer. Dan ratelt de machine de ge hele dag. In een snel groeiend bedrijf als Albert Heijn met veel in ternationale kontakten is de telex van veel belang. Oogstberichten Grote firma's zowel in binnen- als buitenland, schaffen een telex aan en staan hierdoor in feite direct in verbinding met A.H. Dit is vooral zeer belang rijk voor de inkopers. Zij ont vangen de marktnoteringen, of- ferte's, oogstberichten etc. uit de eerste hand.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4