Brood was goud en koffie een weelde Nieuwe artikelen Plastic strooier voor paneermeel Twee en tachtig Zaanse scholieren zien monument in Bastogne WIJNAFDELING IN NIEEWE BEHUIZING NAAR GROTERE PRODEKTIE Van 150 naar 600 m2 Installaties 11 in een keer De naar nieuwe afdeling Twintig jaar geleden: DIVISIE ARNHEM T>aneernieel van Albert Heijn wordt verpakt In een papieren binnenzak met een duplex cartonnen bui ten verpakking. Binnenkort is paneermeel te verkrijgen in een daarvoor speciaal ontworpen strooier. Dit is een plastic koker met een schuifopening, waarmee de strooisnelheid geregeld kan worden. Deze strooier zal een beperkte tijd verkrijg baar zijn. Het geldt hier dus in feite een nieuwe verpakking, maar ook een nieuwe ver pakking moet vooraf terde ge uitgetest worden, voor dat ze in de verkoop ge bracht wordt. En dit geldt vooral voor paneermeel, dat beperkt houdbaar is. "Raneermeel bevat nl. naast 1- vet en vocht veel kool hydraten, zoals verstijfseld zetmeel en suikers. Deze kombinatie van stoffen vormt een uitstekend voe dingsmiddel voor schimmels. Brengt men paneermeel in een gesloten ruimte zoals bij deze plastic verpakking, dan kan na enige tijd vooral bij hogere temperaturen en vochtheid, schimmelvorming optreden. Er zijn uitgebrei de bewaarproeven genomen, waarbij paneermeel met op lopend vochtgehalte ver pakt in de bewuste plastic verpakking, bewaard is bij 20° C. en 26° C. Om de vier weken is de aanwezigheid van schimmels microsco pisch bepaald. Daarbij is een bewaartijd van minimaal 3 maanden als criterium ge steld. Het is begrijpelijk dat niet alleen paneermeel maar alle artikelen, welke beperkt houdbaar zijn onder bepaal de omstandigheden, nauw gezet onderzocht worden, maar daarover graag een volgende keer. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 22e jaargang - No. 4 Mei 1965 Dit nummer van AH-Flitsen kwam tot stand onder hoofdredaktie van de heren F. Brandsma en J. Ph. IJpma. Public Relations: Bureau G. J. van Hulzen, Scheveningen. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Drukkerij Ramshorst N.V., Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. ET Dagblad, van de Zaan streek, „De T yphoon", heefi ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking voor een aantal Zaanse scholieren een reis georganiseerd naar Bas- togne. Twee en tachtig uitver koren jongeren hebben hier door een onvergetelijke tocht gemaakt naar deze historische plaats. Het grote stervormige monument was hun einddoel. Scholieren, die enige jaren na onze bevrijding geboren wer den, stonden stil op de plek, waar eens een slag woedde, waarbij 76.800 Amerikanen, gedood, gewond of als opgegeven. Lwerden gedood vermist opgegc rpot de twee en tachtig uitverkorenen behoorde Mejuffrouw Gerda Oudejans. Reeds 2Va jaar werkzaam in de choco ladefabriek van Albert Heijn gaf de 17-jarige Gerda zich via „de Voorslag", het Zaanse vormingscentrum voor de werkende jeugd, op, als gegadigde voor deze reis. „Ik had maar één kans op de driehonderd"vertelt Gerda, „daarom was mijn verbazing des te groter, dat de keuze ook op mij gevallen was. De reis trok me bijzonder aan, ook wilde ik wel wat meer weten van de beroemde plaats Bas togne." zich de situatie van enkele maanden geleden nog voor de geest kan halen, zal zich de wijnafdeling als een opeenho ping van mensen en machines in een voor de produktie-omvang te klein geworden ruimte, herinneren. Om precies te zijn, op 150 m2 speelden zich allewerkzaamheden af, die er toe moesten leiden, dat de wijn ge botteld en verzendklaar gemaakt kon wor den. Het spreekt welhaast vanzelf dat juist die te krappe ruimte zijn stempel op de gang van zaken moest drukken en dan niet in de gunstige betekenis daarvan. De noodzaak om de produktie-methode op de wijnfabriek en alles wat daar ten nauw ste verband mee hield, op de helling te zet ten, werd gevormd door de steeds toene mende wijnomzet. Een produktie-toename, welke met de beste wil van de wereld niet meer op de oude af deling kon worden waargemaakt. Het doet je wat tweedaagse reis vond ze goed georganiseerd. Het weer werkte niet mee alhoewel de vele regen buien iets van de barre weersomstandigheden ver tolkten, die tijdens de grote slag bij Bastogne heersten. „Het monument is groots," vervolgt ze, „het doet je echt wel wat!" Velen van de groep, waar onder Gerda, hebben in Bas togne tevens het Nutsmu- seum bezocht. Vele oorlogs herinneringen zijn daar be waard gebleven. Het prij zenswaardige initiatief van de Typhoon deze reis te or ganiseren, heeft onze Gerda en de andere scholieren een ander en reëler beeld van de oorlog gegeven. Oorlog voor deze jonge lui geen ervaring doch ge schiedenis moge dit zo blijven! Verbetering Ploegendienst Het einddoel van de tocht: het monument mijn broertje stond ik in de rij voor een brood; het was een lange rij, maar het was dan ook oor log. Toen ik bijna aan de beurt was, ging ik de brood bon opzoeken; ik kon hem nergens vinden. Dat was verschrikkelijk, want we moesten met z'n zevenen eten van dat éne brood. Mijn broertje en ik liepen uit de rij en begonnen te zoeken. Ik huilde zachtjes, want ik zou wel behoorlijk op tn'n kop krijgen. Terwijl ik zocht naar het kleine, roze bonnetje, ging mijn broertje m'n tante halen, die vlakbij woonde. Even later was hij terug en zochten we met z'n drieën verder. Het was koud, een enkele magere schim liep huiverend langs de smalle grijze straten; november in hongerend Nederland. De wind bewoog de rommel op straat en ineens zag ik het roze papiertje: de boni We vlogen er op af en na een ogenblik stonden we weer in de rij, achteraan. Wat waren we blij, toen we het brood eindelijk aanpakten! Een grijs oorlogsbrood. Dit is mijn antwoord voor de men sen, die niet eens meer we ten wat het woord BROOD betekent. Dit ingezonden artikel in een van de grote dagbladen schetst treffend de grote schaarste aan nodige levensmiddelen die we vóórdat Nederland, nu 20 jaar geleden bevrijd werd, moesten meemaken. ZO was het b.v. noodzakelijk, dat de bestaande spoelmachi- ne door een groter type werd vervangen, aangezien deze te zeer het tempo van de installaties, die wel meer konden produceren, drukte. Ook de werkwijze waar mee en de omstandigheden waar onder moest worden gewerkt, wa ren nodig aan verbetering toe. Door de beperkte ruimte op de oude afdeling konden wijzigingen en veranderingen niet worden doorgevoerd. Allerlei overwegingen hebben er uiteindelijk toe geleid om de nieu we wijnafdeling onder te brengen in een gedeelte van de transito- ruimte. In één keer Overigens speelt deze hele kwestie niet van vandaag of gisteren, hetgeen mag blij ken uit het feit, dat reeds in 1961 een rapport werd uitgege ven waarin de bevindingen van de eerste onderzoekingen op dit terrein waren vastgelegd. Vanaf die tijd is door een sys tematische aanpak de hele pro- duktiewijze aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen. Dank zij een goed samenspel en de medewerking van alle be trokkenen, konden plannen en voorstellen vaste vorm krijgen. In juli 1964 waren de plannen zo ver dat een begin ge maakt kon worden met de voorbereidende werkzaamhe den op de wijnafdeling. In aan sluiting daarop moest de in middels bestelde spoelmachine binnenkomen. Eind oktober verscheen deze voor de wal en schijnbaar moeiteloos werd dit gevaarte van 30 ton naar zijn definitieve opstelling gesleept. In de daarop volgende maan den kreeg de afdeling steeds meer gestalte en op een gege ven moment was deze zo ver gevorderd, dat uitvoering ge geven kon worden aan het plan om alle wijninstallaties in één keer uit de oude- naar de nieu we afdeling over te plaatsen. Aangezien dit tijdstip van te voren kon worden bepaald, konden tijdig maatregelen worden getroffen om de wijn- afzet niet in het gedrang te laten komen. Door in ploegendienst te wer ken kon een wijnvoorraad wor den verkregen, voldoende om de tijd, welke was uitgetrokken voor de overplaatsing van de wijninstallaties, te overbruggen. Tijdslimiet Negentien januari werd deze slotfase ingeluid en vanaf dat moment is men met man en macht aan de slag gegaan om de gestelde tijdslimiet niet te overschrijden. Dit is gelukt en vijf weken nadat met de over plaatsing was begonnen, liepen de eerste flessen alweer over de inpakband. Samenwerking In een besloten bijeenkomst van alle medewerkers aan dit projekt en onder het genot van een glas wijn, dankte de heer Vink allen voor hun aan- l'.eel in de tot-stand-koming van de nieuwe wijnafdeling en voor de goede samenwerking. Beziet men thans de nieuwe af deling, als resultaat van deze samenwerking, dan kan gekon- stateerd worden, dat in meer dan één opzicht aan de ver wachtingen is voldaan. Vier maal zo groot De ruimte waarover men thans de beschikking heeft is vier maal zo groot als de oude af deling. Door een gunstige opstelling van de wijninstallatie en een verbetering van de werkme thode, kon hier worden be reikt, dat het werken een stuk gemakkelijker en prettiger is geworden. In een steriele afdeling funktio- neert de bottelapparatuur. De heer Mulder, machinebedienaar ziet nauwlettend toe. Huwelijken "Der 1 maart j.l. werd als be- ■*- drijfsleider in filiaal Hel mond, Heistraat, de heer G. J. J. Neuteboom aangesteld en op 29 mrt. stapte hij in het hu welijksbootje met mejuffrouw Tiny van Beek. Mej. Anny Bartels, verkoopster van het filiaal Maastricht, Kon. Emmaplein, is op 24 april in het huwelijk getreden met de heer Harry Vroonen. Mejuffrouw T. Hanssen, cais sière van filiaal Roermond, Markt 11, is op 24 april in het huwelijk getreden met de heer H Reijnen. 25-Jarig huwelijksfeest van de heer en mevrouw Campenhout. In de uitgave van januari 1965 interviewden wij de heer G. C. H. M. Campenhout i.v.m. zijn 25-jarig dienstverband bij A.H. op 24 november 1964. Thans feliciteerden wij hem en zijn echtgenote wegens hun we derzijds „dienstverband", als wij het zo mogen noemen, wel ke zij zijn aangegaan 25 jaar geleden. Over de heer Cam penhout hebben wij reeds uit voerig geschreven, rest ons nog alle lof toe te zwaaien aan zijn echtgenote die hem in al die jaren niet alleen de levens kracht gaf om voor zijn gezin te zorgen, doch ook steeds ter zijde stond als hij het nodig had in het bedrijf. Op bijgaande foto ziet U het etiket dat om het 500 grams pak Zweedse margarine gewikkeld was. Het werd 26 maart 1945 uitge reikt. Het was op die datum een rijk bezit. Het zakje met het opschrift „Botena" diende, om met 250 gram boter en water, de hoeveelheid boter te verdubbelen. De inhoud van het zakje zoetmiddel had dezelfde zoetkracht als een pond suiker. Het zakje .JSante" was een thee surrogaat en rook naar rozen. Het doosje op de foto bevatte eipoeder en is in april 1945 door de voedselvliegtuigen „gedropt". Was brood schaars koffie werd 'n weelde-artikel. Smalsko 'n produkt ter vervanging van koffie was in de oorlogsjaren een nieuw en groots artikel. De naam is ontstaan uit de woorden smaakt-als-koffie. Tot zelfs tien jaar na de oorlog heeft dit artikel zich weten te handhaven. Toch wel een weelde ons huidige assortiment perla-kof- fie, al of niet vacuum verpakt, gemalen (in 2 gradaties) of ongemalen volop te koöp!

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 2