Deze zomer wordt in Rotterdam distributiecentrum geopend Schuitje varentheetje drinken... Gekochte thee op de veiling in Antwerpen wordt in Zaandam in de echt verbonden Een doorzichtige oplichting Nieuwe funkties bij JN.V. Formosa Bedrijfsleider was getuige van: t Postzegels j speldjes rsuikerzakjes E! Na studie over groente-distributie: ja l- m Onder welke omstandigheden een theeveiling plaats vindt. toont onderstaande foto. De consument heeft het wel makkelijker. Een bedrijfsleider uit het mid den des lands is op een char mante wijze bij de neus ge nomen. Enige tijd geleden kwam er in zijn filiaal een mevrouw recla meren over een paar kousen, die zij een dag tevoren had gekocht en waar nu reeds een grote laader in was gekomen. Het bovenstaande verhaal ging gepaard met een demonstratie, die de bedrijfsleider lichtelijk deed blozen, daar het betref- ïende paar kousen nog de be nen omhulde van de klagen de dame. De bedrijfsleider kon zich niet direkt herinneren of hij deze dame reeds eerder in zijn zaak had gezien, doch denkende aan de onvoorwaardelijke garantie, gaf hij de bezoekster een nieuw paar kousen. Een kassabon van de kapotte kousen kon de mevrouw niet geven, doch de oude kousen waarom de bedrijfsleider haar vroeg zou ze wel even in haar auto uittrekken. Met deze be lofte verliet mevrouw het fi liaal om... nooit meer terug te keren. Aan deze drie woorden zouden A er nog zeer veel toegevoegd A kunnen worden, want een groot A gedeelte van de bevolking i en niet alleen de jeugd, spaart A wel iets. Eén van de velen, die iets spa- ren. is mevrouw M. van Eg- 4 mond. echtgenote van de be- A drijfsleider van filiaal JohanA de Wittlaan in Arnhem. Zij A spaart iets wat je niet zo gauw A van een vrouw zal verwachten: sigarenbandjes. Na haar huwelyk in I960 Isï mevrouw van Egmond aan hetè sparen begonnen door een ken- 4 nis. die reeds vele sigarenband- 4 jes bezat. De eerste bandjes werden in een schoolschrift ge- 4 plakt, dat al snel vol was. Na dit schrift volgden vele grote f dikke albums, die momenteelt meer dan 6.500 sigarenbandjes t bevatten. Uitsluitend Neder-1 landse bandjes wel te ver- f staan, ook onder meer een AH- f sigarenbandje van 1937. daft werd uitgegeven bij het 50- f jarig bestaan. f Nu heeft de heer van Egmond t overigens wel een groot aan-t deel in de verzameling, wantt als verwoed sigarenroker heeft t hij heel wat sigaren met een f prachtig bandje gerookt. f Ook door middel van ruilen t met o.a. de heer Plugers afd. f balansonderzoek HKheeft f mevrouw van Egmond vele* series volledig kunnen maken, t In de tijd, dat haar echtgenoot t nog bedrijfsleider was in filiaal t Borne, kwam mevrouw van t Egmond regelmatig op de f Bornse ruilbeurs, waar zij een f graag geziene bezoekster was. f I Op de vraag of zij van plan f I )u>as nog langer met deze hob- f (I by door te gaan. antwoordde t mevrouw van Egmond: ,.Oh t ja, want als je er eenmaal echt t in zit, dan is het zo enorm f interessant." f En deze uitspraak geldt waar- f schijnlijk wel voor de meeste f zamelaars. f ^ntwerpen en thee horen bij elkaar. In deze Belgische ha venstad namelijk wordt de theeveiling gehouden. Vroe ger, voor de strubbelingen met Indonesië, vond deze vei ling in Amsterdam plaats, welke veiling na Londen de grootste theeveiling in Europa was. Nu de betrekkingen met het land van Soekarno weer beter worden, zijn er optimis ten die verwachten dat de veiling naar Amsterdam zal ko men. Voorlopig echter treffen de inkopers zich nog in Antwerpen. Alle thee-ondernemingen in Indonesië zijn geplaatst onder toezicht van een staatsonderne ming, de „Pusat Perkebunan Negara", die tevens alle thee in het buitenland op de markt brengt. Expert Inige dagen vóór de veiling plaats zal hebben, worden theemonsters van de te veilen partijen aan diverse theekopers in Nederland al dan niet via hun makelaars aldaar toe gezonden. Deze experts keuren de zgn. chop-nummers op kleur, smaak en geur en noteren hun omschrijvingen en taxaties ach ter de aangebrachte partijen, die in volgorde van veilingnum mer in het zgn. „theestel" staan. Het woord „expert" is hier wel degelijk op z'n plaats, omdat het zgn. „thee-proeven" een kundigheid is, die men zich na jaren eigen kan maken. Bo vendien moet worden bedacht, dat de thee in een beperkt aan tal hoofdsoorten op de veiling komt. De grote grenslijn ligt tussen „bladtheeën" (b.v. OP, PS, Pecco, etc.) en „Brokens (BOP, BOP Grof, BT, etc.). Als zodanig treft U uw thee vrijwel nooit in uw pakje aan, want alleen maar door het zgn. „blenden" ontstaat de kwaliteit vaste melange, zoals de consu ment deze gebruikt. Het zal geen nader betoog behoeven, dat ook voor de inkopers een grote vakkennis vereist is, om steeds opnieuw te kunnen aan geven in welke speciale soorten hun bedrijf geïnteresseerd is. Wanneeer dit inzicht voor een bepaalde veiling is bepaald, staat dus vast, op welke soor ten men een bod wil uitbren gen. Schema Hoe gaat het nu op de veiling toe? Als leek begrijpt men er op het eerste gezicht weinig van. Voor een beter inzicht laat ik hieronder een schema vol gen van de te volgen weg. P.P.N. (Pusta Perkuban Negara) instructies Socomabel (veiling instituut, verkoopmakelaar A B C D E (inkoopmakelaars) submakelaars oude Amsterdamse makelaars Albert Heijn W X (kopers) In de afgelopen maanden is een uitgebreide studie gemaakt hoe in de komende jaren de groente-distributie zal moeten plaats vinden. Bij deze groente-distributie-studie is een splitsing gemaakt in ver pakte en niet verpakte artikelen. Er zijn n.l. artikelen, welke zo snel mogelijk uit de veiling bij een distributie-plaats gebracht worden om daar dan weer zo snel mogelijk naar de filialen te worden doorverzonden. Andere artikelen worden in grotere hoeveelheden gekocht; dus geen dagvoorraden; opgeslagen en afhankelijk van de vraag verpakt verzonden naar de filialen. In de toekomst distributiecentra ook in andere plaatsen Voor de toekomst wordt ge dacht aan twee vormen van distributie, n.l. de niet ver pakte- en de verpakte artike len zoals sinaasappelen etc. De niet verpakte artikelen worden via een distributie-cen trum verzonden naar de filia len. De verpakte artikelen zullen verpakt worden in een zgn. verpakkingscentrum en van daaruit naar alle filialen wor den verzonden. Aangezien de distributie uit het verpakkingscentrum niet da gelijks behoeft te geschieden wordt deze via een andere be stelling aan de filialen bezorgd. Het zal duidelijk zijn, dat bij de distributie van verse groente de snelheid van bezorging aan de filialen een eerste vereiste is. Dit in tegenstelling tot het verpakkingscentrum, dat op de meest efficiente wijze de mogelijkheden van levering kan bezien. Rolbaantjes Het eerste distributie-centrum zal worden geopend in Rotter dam in de hal waar thans de verpakkingsafdeling is onder gebracht. In dit distributie centrum worden de kisten van af de veilingen aangevoerd bij voorkeur op pallets. Deze worden daar op rollen- baantjes geplaatst, welke enigs zins hellend staan, zodat de pallets altijd naar voren rollen en de man, die een aantal kis ten moet pakken en op een transportband moet plaatsen, steeds de kisten vlak bij de hand heeft. Het beste kan men zich voor stellen, dat in het midden een transportband is met aan beide zijden een rij pallets, waarop de kisten zijn geplaatst. Tot in de auto De pallets met de artikelen staan in dezelfde volgorde als waarin de bestellijst gedrukt is. Daardoor kan de man, begin nende aan één zijde, telkens een aantal kisten, welke vol gens de bestellijst zijn besteld, van de pallets afpakken en deze op de transportband plaat sen, welke door een deur in de zijkant regelrecht doorloopt tot in de auto. Het einde van de transportband is telescopisch, d.w.z. dat de transportband in- en uitge duwd kan worden en dus lan ger en korter wordt al naar behoefte. Begint men dus te laden in de auto dan zal de band voluit uitgetrokken zijn en komen de kisten tot bij de lader en deze kan ze daarna in de auto plaatsen. Naarmate de auto voller wordt, duwt men de transportband steeds verder in en hierdoor wordt bereikt, dat de kisten altijd gemakkelijk te pakken zijn en dus vlakbij weg gesta peld kunnen worden. Niet alle artikelen komen van de aangrenzende veiling. Ook van andere veilingen zal aan voering plaats vinden. Hier voor is een speciale laadklep geprojecteerd die in hoogte kan variëren al naar gelang de hoogte van de auto. Het uiteinde van de klep kan dan op de achterzijde van de auto worden gelegd, waardoor in- en uitrijden gemakkelijk kan geschieden. Ongestoord Eén en ander betekent, dat op het vroegere fustterrein naast de veilinghal een laad- en los plaats zal komen. Hier kunnen de auto's naast elkaar staan, zowel wat het laden als het lossen betreft, zodat één en ander ongestoord kan geschieden. (Zie schets). Het verpakkingscentrum is in de nieuwe prefabs geprojec teerd. In de voorzijde zullen een aantal ramen gemaakt worden, zodat de meisjes in een prettige omgeving de di verse artikelen kunnen verpak ken. De opslag van de verschillen de artikelen zal aan de west zijde van het gebouw plaats vinden. De middenhal zal wor den benut voor de verschillen de verpakkingsmachines en de meest oostelijke hal voor het gereed maken van de verzen dingen. Enkele verbouwingen zullen daartoe moeten plaats vinden, zoals de reeds eerder genoem de ramen, het vergroten van deuren, zodat eventueel vorst- vrij kan worden geladen en gelost en het aanbrengen resp. uitbreiden van kleedkamers en toiletten. DCR-VCR In de zomer van dit jaar hopen wij dat de verschillende ver bouwingen gerealiseerd zullen zijn, waarna verhuizing kan plaats vinden. Zoals reeds eerder beschreven, wordt de verpakking dus ge heel in de nieuwe prefab ver richt en in de huidige veiling hal zal het nieuw in te richten distributie-centrum komen. In de loop van de volgende ja ren zullen ook in andere plaat sen van het land distributie centra worden ingericht. De naam en afkorting van het distributie-centrum Rotterdam zal zijn DCR, de naam en af korting van het verpakkings centrum Rotterdam VCR. Socomabel. de verkoopmake laar, handelt in opdracht van de P.P.N.de aanbieder. De inkoopmakelaars uitsluitend Belgische firma's) treden op voor de theepakkers, dit zijn de theekopers. Bieden De Nederlandse theekopers ge ven hun opdrachten hetzij rechtstreeks, hetzij via de oude Amsterdamse makelaars, aan de Belgische inkoopmakelaars. Deze opdrachten bevatten over het algemeen de maximum prijs tot waar geboden mag worden en welke partijen men wil heb ben. Naveiling D.CRoït Laten wij eens een bod vol gen. Partij 7283 Malabar thee, hoeveelheid 60 kisten, komt onder de hamer. C.I.B. biedt 2/8 (140 ct. per pond). De fa. Zimmermann heeft op dracht gekregen voor deze par tij ten hoogste 3/1 te bieden. Dus zij biedt nu 2/8 1/4; C.I.B. en Zimmermann bieden tegen elkaar op. C.I.B. zal ophouden bij b.v. 3/-, zodat Zimmermann de partij krijgt voor 3/1 1/4. Naast dit tegen elkaar opbie den komt het ook vaak voor dat er b.v. zes gegadigden voor één partij zijn. De verschillen de makelaars beginnen te bie den om de situatie te bepalen. Blijkt nu, dat meerdere make laars een opdracht voor die partij gekregen hebben om tot het einde door te gaan, dan wordt er overleg gepleegd met de kopers-gegadigden of zij ge noegen willen nemen met een gedeelte van de partij. Is dit het geval dan wordt er niet meer verder geboden en ver deelt men de partij na afloop. Zit er echter een buitenlander tussen dan is men genoodzaakt door te bieden om de partij in handen te krijgen. Is er een theesoort bij waar weinig vraag naar is en de prijs, die de verkoopmakelaar heb ben wil niet geboden wordt, dan houdt men deze partij op. 's Middags op de naveiling on derhandelt men alsnog over de prijs. Politiek Zijn alle partijen geveild dan trekken de verkopers zich terug, die alles nauwgezet ge volgd hebben. De anderen ko men bij elkaar om de buit te verdelen. Door misverstanden of een gegadigde wel of niet meegeboden heeft ontstaat er wel eens onenigheid. In Antwerpen worden hoofd zakelijk Indonesische theëen geveild. De Nederlandse konsument is reeds vele jaren gewend aan thee die uit deze soorten wordt samengesteld, zodat de Lon- dense veiling voor ons van min der interesse is. Tussen de 60- en 70.000 kisten worden er per jaar in Antwerpen geveild, een bedrag van circa 7.500.000. vertegenwoordigend. In Londen is de veiling voor thee uit Ceylon, India, Formosa, Kenya en Tanganyika. De prij zen liggen daar hoger dan in Antwerpen omdat men daar een wereldafzet heeft en zoals ge zegd andere soorten verhandelt. Politieke situaties in de wereld kunnen zeer veel invloed heb ben op de theeprijzen. Een treffend voorbeeld hiervan is, dat, toen er enkele jaren ge leden moeilijkheden dreigden tussen Rood-China en India en het gevaar bestond, dat o.m. Assam, het beroemde Indiasche theegebied, tijdelijk zou worden afgesloten, de wereldmarkt daarop door hogere prijzen dui delijk reageerde voor thee uit allerlei andere gebieden. AH-schuit XTadat de thee op de hierboven vermelde wijze is gekocht, wordt aan een veembedrijf (voor Albert Heijn pakhuis- meesteren Amsterdam N.V. opdracht gegeven de thee te in- spekteren, te kontroleren en op eventuele schaden te wegen. Voor partijen die op de veiling in Antwerpen zijn gekocht, re gelt men eerst het auto-trans port van Antwerpen/Amster dam. Partijen uit andere veilingen of origines worden direct per schip naar Amsterdam verladen. De A.H. motorschuit, met kapi tein A. Bruinink, heeft al heel wat partijen thee in Amster dam geladen en vervoerd naar de Produktie -bedrijven te Zaan dam. Een Indonesische theeplukster: met het plukken van het thee blaadje begint de zorgvolle weg naar de consument, waar ook ter wereld. „Wennen" De theekisten zijn inmiddels middels door het veem van een partij-nummer voorzien. De heer J. Hogendijk geeft zijn medewerkers opdracht van elke partij een uitvalmonster te trek ken en ter beoordeling te zen den naar de thee-inkopers. Zij proeven de partijen en geven aan, welke theesoorten (mid dels de partijnummers) met el kaar gemengd mogen worden teneinde de standaard van de Mac. Queen, Windsor en andere melanges precies te handhaven. Er worden vele theesoorten ge bruikt om de volle smaak en het geurige aroma te verkrij gen. Na het melangeren op de afde ling V.A. in de Produktiebe- bedrijven laat men de thee ge durende 14 dagen „wennen". Dit „wennen" is een huwelijk van de diverse theesoorten en geschied in met staniool ge voerde theekisten. Naar konsument "^a deze 14 dagen mag de thee worden verpakt op de moderne verpakkingsmachines. Dan verlaten tienduizenden pakjes thee de Produktie-be- drijven. Deze pakjes gaan via de A.H. Filialen hun weg naar de kon sument, naar de Nederlandse gezinnen die, de geur van de Mac. Queen en de volle smaak van de Windsor melanges zo waarderen. Een partij thee arriveert aan de Zaansteiger van de Produktie-be- drijven. (Vervolg van pag. 1) I trekker - met - oplegger 1 aanrijden om even tot rust te komen en een zeer goe- 1 de maaltijd te gebruiken. Dit levendige continu-be- drijf heeft de heer Peper- kamp overgedragen aan zijn opvolger, de heer K. Passet, die tevoren gérant was. Te- gen Pasen verhuist hij naar Jutfaas. Het Horecabedrijf kent hij van haver tot gort of in horeca-term van keuken tot bedrijfsleiding. Alle ran gen heeft hij bekleed en nu krijgt hij een funktie waar van de naam geheel nieuw is in het traditionele horeca- vak: divisieleider. In deze funktie zal hij het regelmatige contact, zoals dat tot nu toe bestond tus sen de managers en de di- recteur, de heer Van Heu- veln, gaan overnemen. Dit geschiedt om in nauw overleg met de managers -- verder te werken aan een goede gang van zaken, met name ten aanzien van het rendement.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 4