Drukste huisvrouw van IVederlanu sieiue AH-coinputer in gebruik Eerste moot voor Coentunnel op zijn plaats gebracht De heren Van Scherpenseel en Peperkamp in nieuwe funkties Apparaat voor bijzondere N.V I Dividend- I voorstel 117 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. ■minimin MetL een druk op een knop heeft mevrouw Nan Lijdsman- Hoefsloot, door een deskundige jury van Aller-Hande uit honderden andere huisvrouwen uitgekozen als ,,de druk ste huisvrouw van Nederland", op dinsdagmiddag 9 maart j.l. de nieuwe IBM-computer 1401 officieel in gebruik ge steld. De druk op de knop had tot gevolg, dat de „type machine" van de computer in bliksemtempo enkele fraaie monogrammen produceerde met de letters AH in het wa pen, terwijl intussen de electronische gebeurtenissen in de computer zelf via een radio hoorbaar werden gemaakt in de vorm van een vreemd, eneverend elektronische concert Ervaringen De heer Peperkamp Manager van wegrestau rant divisieleider Juridisch Buitenwerk Iets nieuws 22e Jaargang No. 3 Landelijke editie April 1965 SAM002000129 1 - »T 1 m^nFawzunwises Mevrouw Lijdsman (links), die door een bijzondere jury als de drukste huisvrouw van Ne derland" werd gekozen, kijkt vol spanning toe wat er gaat gebeuren nadat zij de computer in werking heeft gesteld. Naast mevr. Lijdsman: haar echtgenoot, mevr. De Leeuw van Rees en de heer A. Heijn. Nadat ook de werkwijze van het nieuwe systeem was uitge legd, begaf men zich naar de computer-ruimte, waar zich bovenbeschreven voorstelling afspeelde. Aangezien menigeen het Administratie-Gebouw nog niet gezien had, werd dit ver volgens ook nog bezichtigd. Bijzondere N.V. In de kantine teruggekeerd kwam de heer A. Heijn, pre sident-directeur, aan het woord. Ook de heer Heijn verbaasde zich er over, dat de wensen van AH weer zo bijzonder wa ren geweest, dat er een nieuw apparaat ontwikkeld had moe ten worden, om aan die verlan gens tegemoet te komen. „Maar Albert Heijn is ook zeer bij zonder, de N.V. dan", kon hij niet laten aan deze ontboeze ming toe te voegen. Strijken Een computer voor de drukste huisvrouw van Nederland, zag de heer Heijn nog niet in het verschiet, maar mevrouw Lijdsman toonde al enorm ver rast te zijn met de elektrische strijkmachine, de nieuwe van Siemens die de dag tevoren als Jaarbeursnieuws op het tv- journaal was getoond en die (abusievelijk reeds een dag te vroeg) reeds aan haar huis was bezorgd. „Zo snel werkt die computer nu", verontschuldig de de heer Heijn zich. De pers vroeg zich intussen af, of het een PMC-strijkmachine was, maar daarmee hadden ze de (strijk) plank toch lelijk mis geslagen. SPREKEND over de inpassing van de computer in het admi nistratieve gebeuren van AH toonde de heer Heijn zich er ver heugd over. dat men van de in voering eigenlijk niets heeft ge merkt. Hetgeen een compliment op zichzelf was. Intussen kan het computer-team al weer aan de studie, want er is al weer een nieuwe computer besteld, die over zo n jaar of twee. drie alles weer nóg sneller en beter zal kunnen administreren. Een gezellig samenzijn besloot deze informele officiële inge bruikneming. Commissarissen en Raad Ivan Bestuur van Albert Heyn N.V. hebben besloten I aan de algemene vergade- I ring van aandeelhouders Ivoor te stellen het dividend over 1964 op de gewone aan- I delen vast te stellen op I 14% (vorig jaar 13%), te I betalen in contanten. Indien het voorstel aan- I vaard wordt zal op de winstdelende klantenobliga- Ities per 1 juli a.s. 8 «4% i (vorig jaar 8%) rente vvor- I den betaald, terwyl de toe- slag op de spaarfondsrente I 1964 180% (vorig jaar i I 160%) zal bedragen. 0 van Nederland", die ongetwij feld een zeer efficient werken de huisvrouw moet zijn, om haar taak zo goed te kunnen vervullen als mevrouw Lijds man dat doet. Bloot toeval Drs. C. Breevoort die daarna aan het woord kwam, schil derde de geschiedenis van deze IBM 1401. Bij zijn eerste ken nismaking met het bedrijf had men hem al gevraagd, wat hij van computers wist. Dat bleek niet veel, maar wel groot was de wil om zich erin te verdie pen. Dat is dan ook gebeurt, maar tóch is het een bloot toe val, dat IBM nèt met deze 1401 op de markt kwam, toen men bij AH had ontdekt, dat er eigenlijk geen machine was die aan AH-'s wensen voldeed. J^ormosa's nieuwe adjunkt-direkteur, Mr. W. K, J. van Scherpenseel, heeft een voor juristen niet zo gebrui kelijke carrière gemaakt. Het begin was normaal: na vol tooiing van zijn studies aan de Universiteit van Amster dam, werkte hij enkele jaren in de advokatuur In januari 1957 stond hij evenwel plotseling bij Albert Heijn achter de toonbank. ces. Tot maart 1964 zwaaide hij daar de scepter; toen volgde de benoeming tot manager van het wegres taurant te Zevenaar. Dag en nacht komen de gasten in Chrysler of (Vervolg op pag. 4) heeft het werk van haar man als efficiency-deskundige bij zijn overlijden zó voortreffelijk overgenomen, dat zij daar ook nu nog ieders bewondering voor oogst. Een soortgelijk ge voel heeft men bij een ontmoe ting met „de drukste huisvrouw De ervaringen, die hij op dit terrein heeft opge daan, zullen hem goed van pas komen in zijn nieuwe funktie bij N.V. Formosa, waar hij ook zijn bijdragen hoopt te kunnen geven aan de algemene beleidsvorming in samenwerking met de di recteur, de heer J. van Heu- veln. Met het afzinken van het eerste negentig meter lange element van de Coentunnel, komt het einde van de bouivwerkzaamheden in zicht. De lang verwachte tunnel die voor de Zaanstreek de zo no dige snelle oeververbinding in het Noordzeekanaal verwezenlijken moet, zal medio 1966 gereed zijn. Ook voor ons bedrijf en daarin vooral voor de afdeling vervoer van het Distributiecentrum is deze tunnel van zeer groot belang. Op de foto ziet U een viertal ballonvormige drijf tanks, die het eerste betonnen element onder water zwevende houden, zodat het op zijn definitieve plaats kan worden afgezonken. De totale lengte van de Coentunnel wordt 600 meter, waarin 6 segmenten die als bovenstaand op hun plaats gebracht worden. De kosten: 45 miljoen gulden maar dat is de Zaanstreek ook waard. Al metal een wonderbaarlijk De feestelijkheden waren be gonnen met aanbieding van een fraaie bos bloemen, door mejuffrouw N. van der Bergh, aan mevrouw Lijdsman. Inmid dels waren de andere genodig den de met fraaie bloemstukjes *m i In januari j.l. maakten wij melding van de benoeming van lUUtRllCS Dll Mr- w- K- J- van Scherpenzeel tot adjunkt-direkteur van N.V. J Formosa. Thans kunnen wij mededelen, dat de manager van Albert's R, het wegrestaurant te Zevenaar, de heer C. G. Pe- 1\T 17" Anft perkamp, met ingang van 1 april j.l. benoemd is tot divisie- 11 T F Ui lil OSi leider bij de N.V. Formosa. Beide heren stellen wij U in onderstaand artikel nader voor. gebeuren. versierde kantine in het Admi nistratie Gebouw aan de Hoge- dijk binnengekomen. Daar wa ren leden van raad van bestuur en direktie, van de kantoor kommissie uit de onderne mingsraad, degenen die vanaf het begin met de computer te maken hebben gehad, van IBM en dit keer als laatste in de rij de Zaanse pers en Me vrouw Ida de Leeuw-van Rees namens de jury die de „druk ste" had uitgezocht. Voordeliger per dozijn "pve heer H. K. Engel opende -'-'de bijeenkomst met te her inneren aan een bijeenkomst die hij in Amerika had bijge woond, waarop Miss Gilbreth de thans ruim 80-jarige moe der uit „Voordeliger per dozijn", was toegesproken. Deze vrouw Velen begre- pen hem op dat moment niet, en dit is nauwe lijks verwon derlijk. Zelf echter wist hij goed wat hij wilde: een commer ciële funktie veroveren in het groeien de bedrijf van Albert Heijn. Hij accepteerde met dat doel voor ogen de voorwaarde: eerst het echte winkelvak leren. Tien maanden later werd hij geplaatst op het fi- lialenbureau te Zaandam en kwam gaandeweg terecht in de sektor ontwikkeling win kelapparaat en onroerende goederen. Aanvankelijk wa ren het vooral de juridische aspekten, waarmee hij zich bezig hield. Met het op gang komen van de S.M.-ontwik- keling werd het terrein al lengs breder. In 1960 maakte hij tezamen met de heren Van Meer en Van de Wees een reis naar de Verenigde Staten om daar de ontwikkeling van de detailhandel en voor al die van de supermarts en winkelcentra te bestude ren en de eigen ideeën te toetsen aan de Amerikaanse ervaringen. Eind 1960 werd het directo raat O.B. en O. (onderhoud, bouw en ontwikkeling) op gericht o.l.v. de heer Van Meer, waarin de heer Van Scherpenzeel aanvankelijk zijn werk deels op kantoor, deels in de buitendienst ver richtte, doch al vrij snel ge heel voor het buitenwerk werd vrij gemaakt. In kon takten vooral met overheid en stedebouwkundigen ging hij stelselmatig na, waar supermarts of winkelcentra gevestigd zouden kunnen worden en op welke wijze eenmaal gemaakte plannen gerealiseerd zouden kunnen worden. TT^en bezoek van de Sjah van Perzië was er oor zaak van dat de heer C. G. Peperkamp niet op 23 mei, doch eerst op 23 juni 1959 bij N.V. Formosa in dienst trad. De directie van het Kurhaus Hotel, waar de Perzische vorst zijn naam in het gastenboek zou schrij ven, wilde voor die gele genheid nog wel graag van het organisatie-vermogen en de vakkennis van de heer Peperkamp profiteren en had daarom de Formosa- directie om dit uitstel ge vraagd. De heer Peperkamp werd manager van de Albert's Corner die in december 1959 in Amsterdam werd ge opend. Het was inderdaad „iets geheel nieuws", maar gelukkig ook een groot suc- Het was de eerste en enige keer dat de heer Peperkamp niet „bij de tijd" was. Zijn in diensttre ding hield verband met de aankoop van de „American Lunchroom" in de Amster damse Kalverstraat, waar iets geheel nieuws op res- taurantgebied moest komen. Met de heer Van Heuveln maakte hij oriëntatiereizen ten dele al vóór zijn indienst treding naar Londen, Parijs en tenslotte nog naar de Ver enigde Staten. Tijdens deze reizen werd de structuur gevonden voor de Albert's Corners.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 1