n NIEUWE OPZET VAN OPLEIDINGEN IN FILIAALBEDRIJVEN in Bedieningszaak Kalverstraat geopend Reünie van oude bekenden SM NIJMEGEN Twee nieuwe inkopers kwamen de AH gelederen versterken J oor leiding en personeel is opleiding en vorming voort du rend noodzakelijk Kursussen in vier steden Inzicht Gepensioneerdendag WERKEN AAN VERDERE GROEI Kun Nieuwe opzet Geschiktheid Introduktie- programma sussen Examen Selektie Tweede Wimpy te Amsterdam Specialist Ontwikkeling Textiel Mogelijkheden J^e BL heeft een verscheidenheid van taken, in de eerste plaats: het sitmuleren van de verkoop, het dienst betoon aan de klant, het beheren van zijn zaak, het zorg dragen voor een goede bedrijfsadministratie, een goed per soneelsbeheer enz. Men kan ook zeggen: de BL heeft tot taak ervoor te zorgen dat zijn zaak kan voortbestaan en tot groter bloei kan komen. zorg voor het voortbestaan en de verdere groei van het filiaal is niet iets wal de BL op zijn eentje kan bereiken: hij moet dit doen met en door zijn personeel. Samen met zijn personeel moet hij de ontwikkelingen op het gebied van de ver koop, van de techniek en van de organisatie volgen en toepassen. Dit betekentdat zowel voor de leiding van de filialen als voor het personeel in de zaken voortdurend OPLEIDING EN VORMING noodzakelijk is. vooral binnen het filiaal. I Een nieuw element in het I opleidingsprogramma vor- men de assistenten-kursus- sen. Deze zullen niet gehou- Iden worden in Hoog Soeren, maar in vier verschillende plaatsen in het land: Amersfoort, Nijmegen, Rot- Iterdam en Zaandam. ZAANDAM Het opleidingscentrum te Zaandam zal de kursisten I opvangen uit de divisies Haarlem, Amsterdam en Supermarts I. De eerste kursus vangt daar aan op 19 maart, de tweede op 18 maart en de derde op 31 maad,. ROTTERDAM Iln Cafè-Restaurant „Tivoli- West" te Rotterdam komen de kursisten bijeen uit de divisies Rotterdam, Super marts II en het zuidelijk ge- Ideelte van Supermarts I. Hier zijn de aanvangsdata: 10, 16 en 25 maart. NIJMEGEN ICafè-Rest. ..Old Dutch" te Nijmegen is het verzamel punt voor de divisies Arn hem en het zuidelijk deel Ivan de divisie Supermarts III. Hier beginnen de kur sussen achtereenvolgens op 16 en 24 maart en 1 april. I AMERSFOORT In de vierde kursusplaats Amersfoort, in Restaurant „Witteveen" zullen de da- mes en heren uit de divisie Utrecht, rayon Noord en het noordelijk deel van de I divisie Supermarts III de lessen gaan volgen. Hier I start men op 11 en 23 maart en op 7 april. De zonder twijfel leergierige kandidaten zullen in zes achtereenvolgende weken telkens één dag in de schoolbanken" komen. Als I docenten zullen in hoofd zaak functionarissen uit de I divisies optreden: divisielei ders, divisie-personeelschefs en -verkoopleiders, admini stratiecontroleurs. Enkele onderwerpen zullen ge bracht worden door mede werkers van de afdelingen I Opleidingen en Organisatie Filialen. In deze zes kursusdagen wordt het hiernaast be schreven „Algemeen gedeel te" behandeld. Hierna volgt nog een tweede les-serie, waarin het „Vakgedeelte" I aan de orde komt. Hoewel de plannen nog niet geheel zijn uitgewerkt kunnen wij wel alvast meedelen dat er in mei en begin juni een aantal dagen gepland zijn in verschillende plaatsen van ons land, waarop ivij met gepensioneerden bij elkaar komen. Dit is de eerste keer dat zoiets voor de gepensioneerden uit de filialen zal plaats vinden en hel ligt in de bedoeling, dat deze dag vooral een soort reünie zal zijn waarbij oude bekenden elkaar weer eens ontmoeten. Waar de gepensioneerden mo menteel wel heel erg ver spreid over ons land wonen, vooraf wat betreft de Oostelij ke helft van ons land, zullen de plaatsen waar men bijeenkomt, waarschijnlijk zijn: Rotter dam - Haarlem - Amsterdam - Utrecht of Hilversum - Zwolle en Eindhoven. Het programma voor deze dag zal niet overladen worden. Een uur voor de lunch komt men bij elkaar. Na een welkoms woord, waar heel in het kort iets verteld wordt over de enorme ontwikkeling en de veranderingen in de onderne ming, gaat men aan tafel. Na de lunch zal de heer D. A. Ter Wee een paar films laten zien, die opgenomen zijn tijdens en kele jubileumdagen. Men zal daarin weer kennis maken met heel wat oude bekenden. Om ongeveer 4 uur gaat men weer huiswaarts. nemen aan een AH-kursus voor de „assistentengrocp". Van nieuwe ontwikkelingen moet men op de hoogte ko men; hogere functies stellen hogere eisen wat kennis en er varing betreft; voor leidingge vende taken moet men inzicht hebben in de grondslagen van het leidinggeven en de omgang met mensen. Het verband dat ligt tussen aan de ene kant het doel matig reilen en zeilen van het filiaal en aan de andere zijde opleiding en vorming, hebben geleid tot een nieuwe opzet van de AH-opleidingen voor het filiaalbedrijf. Een van de belangrijke grond slagen voor de opleidings- en vormingsprogramma's is de in terne promotie. Interne promotie betekent niet dat elke vakature zonder meer door iemand uit het be drijf vervuld wordt. Het bete kent wel dat bij de vervulling van een vakature een AH-er voorrang heeft boven de sollici tant van buiten het bedrijf, als deze AH-er de geschiktheid be zit voor de funktie. Het is AH-beleid dat, wanneer een personeelslid blijk heeft ge geven uit het goede hout ge sneden te zijn, en vooral ook de verantwoordelijkheid voor zijn eigen toekomst beleeft, de ge schiktheid voor een hogere taak kan worden versterkt door bedrijfsopleiding. Deze bedrijfsopleiding is ge richt op de functies die in het filiaalbedrijf aanwezig is. De grote lijn is, dat de be- ginnenden de „bedien den" in de zaak een intro- duktieprogramma krijgen, al daar ingeleid worden in de grondbeginselen van een be paald vak en daarbij zelf de studie voor vakdiploma (krui denierswaren, groente, slager enz.i ter hand gaan nemen. Blijkt een bediende verdere mogelijkheden te hebben, dan worot hij uitgenodigd deel te Deze kursussen worden door de divisie georganiseerd. Zij bestaan uit een algemeen gedeelte en een vaktechnisch gedeelte. In het algemene gedeelte wor den onderwerpen behandeld als verkooptechniek, omgaan met de collega's, personeelsbeheer, kassa-bediening. Het vaktech nische gedeelte staat geheel in het teken van de eisen die in de kruidenierswarensector, de groentesector, de drogisterij aan het AH-personeel worden gesteld. Het algemene gedeelte vraagt 6x1 dag en wordt in be drijfstijd gegeven. Het vaktech nische gedeelte is in principe avond-opleiding van plm. 5 avonden en geschiedt in daar toe geschikte filialen. De opleiding wordt afgesloten met een examen te Zaandam. Is men geslaagd, dan volgt aanstelling tot „assistent SM" of „assistent ZB". Men behoort dan tot de „geschoolde mede werkers". Uit de assistenten worden de „eerste assistenten SM of ZB" benoemd. Men moet dan blijk gegeven hebben in staat te zijn de afdeJmgchef of de ZBBL te vervangen en in een aantal ge vallen tevens voldoen aan zekere diploma-eisen. Voor de ZB geldt dat de funktie „eer ste assistent" in de plaats komt van de huidige „assis tent-chef". Uit de eerste assistenten wor den de aanstaande afde lingschefs SM en de reserve chefs ZB geselekteerd. Voor waarden voor bevordering tot deze funkties zijn: een goede praktijkbeoorde ling deelneming aan een psycho logisch onderzoekje, vooral met het oog op de leiding gevende eigenschappen met goed gevolg deelnemen aan de AH-cursus „afde lingschef SM/reservechef ZB" voor zover van toepassing: het vakdiploma. De opleiding tot afdelingschef SM/reservechef ZB wordt ge geven in ons conferentieoord Hotel Oranjeoord te Hoog Soe ren, en omvat in het algemeen twee perioden van vijf aaneen gesloten dagen. Aan het Damrak nr 92 waar vroeger de Oporto Bodega was gevestigd is enkele weken geleden de tweede Wimpy van Amsterdam geopend. Dit nieuwe soort snelrestau rants heeft als specialiteit een bijzonder soort Hamburger, eveneens Wimpy genaamd, welke wordt bereid volgens een uniek recept en waarvoor de aparte en geheime kruiden combinatie kant-en-klaar wordt geleverd door Lyons uit Londen. De nieuwe Wimpy Damrak is iets groter dan die aan de Leidsestraat, er zijn name lijk zitplaatsen voor 27 perso nen, terwijl er voor de zomer een terras is geprojecteerd voor 20 stoelen. Deze „Wimpy's" zijn van oor sprong snel-restaurants van J. Lyons Company Ltd. In tien jaar zijn er in Engeland 300 van geopend. Verder vindt men Wimpy's in Noorwegen, België, Ierland, Frankrijk, Ver. Staten. Zuid-Afrika, Rhodesia en Kenya. O1' februari werd de derde Supermart te Nijmegen ge- opend aan de Jacobslaan. 1 Reeds geruime tijd voor 10.00 uur stond er een grote rij koop lustigen voor de ingang en om 3 0.00 uur was de winkel al gauw een gezellig zoemende i bijenkorf. I Uit de reakties van het kopend J en kijkend publiek bleek al gauw dat zij al even enthou- i siast waren als wij met deze I aanwinst voor Nijmegen en onze Divisie. De Supermart staat onder lei- i ding van de heer J. Smit die daarin wordt bijgestaan door dc heer Doornen, Kruideniers- i chef/drogist; de heer Ketelaar, chef slager; de heer Driessen, chef groente en de heer Rieken, i cheftextiei. ^inds juni 1964 is In onze dienst de heer H. C. Pollmann, Inkoper van drogisterijartikelen, parfumeriën fen cosmetica. Het leek ons nuttig iets van zijn funktie te vertellen en hem op deze wijze bij U te in troduceren. De heer Pollmann is eigen lijk van „huis uit" een spe cialist op het gebied van huis houdelijke artikelen, aarde werk etc. In verband met zijn kennis van deze artikelen werd hij in 1959 aangesteld als inkoper bij een warenhuis annex levensmidde- lenbedrijf te Amsterdam. XTa verloop van tijd werd hij 1^ ingeschakeld bij de inkoop van drogisterij-artikelen en parfumerieën. Op dit gebied be haalde hij enige diploma's en mede hierdoor ging hij zich verder in deze zaak specialise ren. „In ons bedrijf is de branche waarin ik werkzaam ben be trekkelijk nieuw. Het is dus eigenlijk een afdeling die nog geheel tot ontwikkeling moet worden gebracht". Aldus de heer Pollmann. De heer H. C. Pollmann. Zodra de plannen, die worden uitgewerkt door de heer A. H. Pilger, vaste vorm gekregen hebben, zullen de gepensioneer den hieromtrent persoonlijk be richt ontvangen. J^onderdag 18 februari jl. was het zo ver dat de deur in de geheel nieuwe ge vel van de vernieuwde be dieningszaak Kalverstraat te Amsterdam open ging om de eerste kooplustige klanten binnen te laten. Kooplustig is, dachten wij, het juiste woord, want een ieder die deze zaak binnen komt kan gewoon niet an ders dan kopen. Het gloed nieuwe interieur en de per fecte verlichting tonen onze artikelen op een zo koop krachtige wijze, dat men er van onder de indruk komt. J^it alles is het resultaat van veel en hard werken door diverse mensen Wij zouden willen noemen de cpenings- ploeg die, zoals altijd paraat was om te zorgen dat alles op tijd klaar was en niet te vergeten etaleur Meijer, die zijn gehele kunnen gegeven heeft om schitterende etala ges te maken en de nodige decoraties in de winkel aan te brengen. De heer Bosman bedrijfs leider van dit filiaal kan trots zijn op dit pronkstuk. Wij w ensen hem en zijn echtgenote, alsmede zijn me- dewerkers/sters, veel sukses, v_ De heer Th. Una, inkoper textiel. Tevens introduceren wij: de heer Th. Una, inkoper textiel. De heer Una is per augustus 1964 in onze dienst gekomen. Er is een zekere overeenkomst in zijn carriëre, met die van de heer Pollmann. Hij heeft eveneens veel ge werkt in de sector huishoude lijke artikelen, zoals glas, aar dewerk en porselein. De heer Una heeft gedurende 14 jaren voor één der grootste waren huizen van Amsterdam inge kocht. Eerst als textiel inkoper en later als inkoper huishoude lijke artikelen. Hij heeft veel internationale ervaring gekre gen, mede door kontakten met buitenlandse warenhuizen. Voor Albert Heijn zijn er vol gens de heer Una bijzonder veel mogelijkheden in de tex tielbranche. 3

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 3