Bedrijfsvoering en klantenservice thans aanzienlijk verbeterd OPW 1965 van start Omzet Prestatie Wedstrijd Computer is voor zijn taak berekend Negentiende kreeg volkomen nieuwe opzet m Nieuwe SM in Enschede bewijs van goed samenspel Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Verkopen Grand Prix Drieling in AH-familie Felle strijd om Grand Prix losgebrand Verzorging Onderdelen Voor iedereen Richtlijn Ponskaarten Magnetisch Hulde Muzikaal Huisnummer Hitsen 22e Jaargang No. 2 Landelijke editie Maart 1965 pV is een tijd geweest, dat een computer als statussymbool gold. Waar zo n elektro nische rekenmachine zijn intrede deed wer den kantoorinterieurs herschapen in toekom stige ruimten met grote glazen wanden, waar mannen met witte jassen behoedzaam rond liepen tussen onbestemd zoemende kasten. Het was de tijd, dat soms meer op het uiter lijk en de status-verschaffende aanwezigheid van een computer werd gelet, dan op de vraag of er wel voldoende werk voor de ap paratuur kon worden gevonden. Die tijd is voorbij. De computers die nu in bedrijf worden genomen zijn zorgvuldig be rekend voor hun taak. De IMB-machine (velen zullen hem beter kennenals de „1401") die thans bij Albert Heijn is ver schenen, zal zijn aanwezigheid waar maken. De taak, die hem wordt toebedeeld is_ zoals men zat zien, méér dan een louter administratieve het is „écht" computerwerk. De bijna 400 filialen van Al- bert Heijn (waaronder nu al meer dan 40 supermarts) vragen een bevoorradingssys teem, dat gezien de enorme be- drijfsgroei en toenemende veel zijdigheid van het artikelen aanbod bijna met de dag in- Volle schappen, volle klanten, dit was het onderwerp van een aantal bijeenkomsten, die vanaf 16 februari in alle divi sies met de bedrijfsleiders zijn gehouden, Een ieder, die daarbij aanwezig was, weet direct waar uw redactie op zin speelt: de geheel nieuwe, herboren ,,OPW"! De Omzet Prestatie wedstrijd 1965. Die wordt de 19e ,,OPW" in de geschiedenis van ons be drijf. De eerste ,,OPW" speelde zich af vóór de oorlog, de 2e werd in 1947 gehouden. Hierna heeft de Omzet Pres tatie wedstrijd elk jaar een belangrijke plaats op ons aktivi- teiten-programma ingenomen. De heer Th. van Grunsven, nu in het bezit van de O.P.W.-wissel- beker, is vastbesloten dit ereteken met al zijn krachten te verdedigen. Is de 19e „OPW" nu zoiets bij zonders, dat er in elke divi sie speciale bijeenkomsten voor zijn gehouden? Zeker! want de wedstrijd heeft voor dit jaar een volkomen nieuwe op zet gekregen. Hierdoor is het mogelijk, dat het werk van alle medewerkers uit elk win kelteam meetelt in de totale prestatie van hun filiaal. Ieder draagt zijn „steentje" bij! In deze moderne tijd van Su permarts en Zelfbedienings winkels, is het streven van ons bedrijf niet alleen gericht op het winnen van nieuwe klan ten, maar vooral om aan elke klant zoveel mogelijk te ver kopen. Volle klanten krijgen we door een zo hoog moge lijke Omzet Per Klant te be halen. Dit laatste is een van de belangrijkste punten uit de nieuwe Omzet Prestatie Wedstrijd. Samen bepalen de prestaties van elk winkelteam op het ge bied van Volle Schappen conditie van de winkel) en Volle Klanten de Omzet Per Klant) hun plaats in de wedstrijd, dus de kans op een prijs. Want voor iedere divisie zijn er prijzen. Het team dat over het gehele land bezien de beste prestaties heeft geleverd, wint de hoofdprijs: de Grand Prix 1965. de verjaardag van onze Kroonprinses werd de fa milie Timmer (de heer Tim mer is werkzaam op de rekla- me-afdeling bij Albert Heijn) verblijd met de geboorte van een gezonde drieling, een meis je en twee jongens. Harold (Harm Albert), Rieke (Hendrika) en Frits (Fokke) zijn hun namen. Hierbij drukken wij een foto af, waarop u het trio kunt be wonderen. Toen deze foto werd genomen waren Harold, Rieke en Frits even uit de couveuse gehaald om door mevrouw J. Timmer- Strating te worden bewonderd. Inmiddels heeft Frits reeds goede promoties gemaakt. Hij werd nl. bevorderd van cou veuse tot wieg. De verwach ting is, dat de anderen spoedig zullen volgen. Tot een gewicht van 4 pond is het nodig, dat de kinderen in een couveuse moeten liggen. Zodra dit gewicht wordt be reikt. is er kans op de wieg en bij 5 pondkrijgt de fa milie Timmer hun kinderen thuis. Onder de vele blijken van be langstelling en felicitaties was een telegram van Prinses Bea trix, alsmede attenties van di- rektie, kantoorfonds en kolle ga's. Voor de vrouwelijke lezers van onze Flitsen geven wij hierbij nog de geboortegewichten van de drieling, t.w.: Harold 2000 gram, Rieke 1750 gram. Frits 2280 gram. Samen wogen ze dus ruim 12 pond. De kans op een drieling is één op tachtig in het kwadraat, zodat volgens een vuistregel 1 op 6400 geboorten een drie ling betreft. Namens alle A.H.-ers wensen ivij de familie Timmer van harte geluk. Voor de bedrijfsleider en zijn echtgenote is dat: 2 weken ex tra vakantie aan de Costa Brava. Voor iedere medewer ker van het team. is dit naast de geldprijs, die zij reeds als eerste van hun divisie hebben verdiend, een schatkist met luxe cn huishoudelijke artike len tot een waarde van 100, per persoon. Wij zijn zeer benieuwd wie na de 12 weken (van 1 maart tot 22 mei) op de ereplaats in „AH-Flitsen" verschijnt als winnaars van de Grand Prix 1965! Door een prima verzorgde winkel werkt men tevens aan het tweede onderdeel van de wedstrijd: de Volle Klan ten! De Omzet Prestatiewedstrijd 1965 gaat namelijk over twee onderdelen, „Volle Schappen èn „Volle Klanten". Elk van deze onderdelen beslaat een zo breed gebied, dat het werk van iedereen in filiaal direct tot het succes in de wedstrijd bij draagt. „Volle Schappen" bete kent namelijk het in prima conditie houden van de gehele winkel. Daar is dus het hele team bij betrokken. Hiervoor zijn een aantal punten, die ieder apart voor het resultaat in de wedstrijd meetellen: Een volledig assortiment Goed beprijsde artikelen juiste prijs, duidelijk leesbaar!) Uiterlijk, versheid en gewicht van de arti kelen volkomen in orde Aan dacht voor hygiëne Verkoop bevordering en een goede admi nistratie. U ziet iedereen komt eraan te pas! gewikkelder wordt. Velen we ten hoe moeilijk het soms was alle filialen binnen de gestelde tijd te bevoorraden en tevens de aanvulling van de voorra den in het distributiecentrum gelijke tred te doen houden. Voor al het werk, dat verzet moest worden was de tijd, die er placht te verlopen tussen het op de post doen van de be stelling van het filiaal en de aankomst van de vertrouwde oplegger uit Zaandam een week soms angstwekkend kort. Uit het oogpunt van mo derne bedrijfsvoering èn klan tenservice werd het de Zaan- damse leiding echter te lang, véél te lang zelfs. En zo viel de beslissing over de „1401". Wat gaat de IBM-computer precies doen Laten wij beginnen bij het filiaal. Vroe ger ging de bestelling weke lijks op de post. Het was een lange gedrukte lijst, waarop de artikelen systematisch ver meld waren en de bedrijfsleider gemakkelijk kon invullen wat hij nodig had. Zo'n lijst heeft hij nu nóg, maar die lijst hoeft niet meer op de post. Hij houdt hem en gebruikt hem als richt lijn bij het oplezen van de be stelling per telefoon (hier treedt de eerste tijdwinst aan de dag: geen tijdverlies meer door de postbestelling). Op het Zaanse hoofdkantoor worden de filiaalhouders (die elk hun eigen dag en uur van telefonisch bestellen heb ben) te woord gestaan door een juffrouw, die een boekje met genummerde- en met kolom men bedrukte ponskaarten voor zich heeft. Het boekje hoort bij het filiaal, d.w.z. in de ponskaarten zijn reeds het adres en de naam van de betreffende winkel geponst. Net zoals de artikelenlijsten die de filaalhouder voor zich heeft liggen bij het bestellen, bevat ten de ponskaarten 50 artike len per kaart, elk artikel vertegenwoordigt door een nummer, dat correspondeert met de nummers, die op de be- stellijsten van de filiaalhouder voor elke artikelnaam staan. rest gaat eenvoudig: de leider van het bestellende filiaal zegt: blad nummer zo veel, regel zoveel, en dan noemt hij het aantal stuks, dozen, of colli. De juffr. in Zaandam streept de bestellingen aan in de daar voor bestemde kolometjes op Qedurende haar bestaan is bij Albert Heijn herhaaldelijk bewezen wat een goede samenwerking vermag. Een der laatste bewijzen van een goed samenspel mogen wij met verantwoorde trots de nieuwe SuperMart te Enschede noemen. Deze planning werd gereali seerd dank zij het feit, dat een bepaald team van mensen een nauwe samenwerking wist te bevorderen. Na een korte voorbereiding van 3 dagen startte de afdeling Pre-opening 4 dagen vóór de officiële opening met haar taak, waarvoor in vele voor gaande gevallen een maand uitgetrokken werd. Hoe deze opdracht toch binnen 4 dagen kon worden uitgevoerd? Wij spraken met verschillende medewerkers en konkludeerden o.m. dat, waar bij een maand een planning van dag tot dag opgeld doet, in deze 4-daagse een planning van uur tot uur moest worden aangehouden. Een team medewerkers, be staande o.m. uit vertegenwoor digers van: sales promotion, personeelsza ken, technische dienst filialen, divisiestaf S.M., pre-opening SM en ZB, afdeling opleiding. Afzonderlijke diensten, samen werkend tot het bereiken van één doel: De opening van de supermart op de geplande da tum. Nadat een bestelling de computer heeft verlaten, houdt de techniek niet op. In het moderne Distribu tiecentrum vindt de uitvoering van de computeropdrachten plaats. de kaart. Ieder kolommetje heeft zijn eigen betekenis voor artikel, aantal, enz. De streep jes, die zij zet, zijn geen ge wone potloodstreepjes, maar magnetische tekens in het potlood zit een magnetische substantie) die later door een speciale machine zullen wor den „ingelezen", en omgezet in ponstekens in nieuwe kaarten waarmede de computer gaat werken. Dan komt (als de nieuwe, uitgeponste kaarten er zijn) het eigenlijke werk van de computer. Dat werk bestaat uit het behandelen der bestellin gen. Daarvoor is het nodig, dat eerst wordt nagegaan of alles, dat door een bepaald filiaal wordt aangevraagd ook wer kelijk voorradig is. De compu ter raadpleegt daartoe zqn ge heugen, dat bestaat uit enige snel ronddraaiende schijven, die net als de magnetische band van een tape-recorder boorde vol „informatie", magnetische informatie, ziten. Komen uit de magnetische impulsen, die zijn vastgelegd op de tape van een taperecorder als regel mu zikale klanken, de magnetische impulsen van de schijven uit het computergeheugen produ ceren niets anders dan codege tallen, die elk een bepaald ar tikel vertegenwoordigen. Zo kan één geheugenschijf van de 1401 makkelijk alle voorraad- gegevens van het distributie centrum bevatten. Het is voor de computer slechts een kwestie van on derdeel van een seconde om uit te maken of het centrale ma gazijn een bepaald artikel nog voorradig heeft. Zijn nu alle bestelde artikelen behandeld, dan drukt de computer snel twee nota's: één voor het filiaal en één voor het distri butiecentrum. Om het de filiaalhouder niet te lastig te maken, drukt hij alle artikelen weer keurig met „naam en toe naam" af (de codegetallen worden hier dus weer tot woor den!) met de vermelding van hoeveelheid, prijs, enz. en na tuurlijk met het adres van het betreffende filiaal. Heel anders gaat het met de bestelnota voor het distributie centrum. Daar worden welis waar ook de artikelen volledig op genoemd, maar nu in heel andere volgorde en voorzien van nummers. Degenen, die het distributie centrum van nabij kennen zal (zie verder pagina 6) T7N nu de vruchten van dit sa- menspel. Geen paniek bij de opening. Een omzet boven de ver wachtingen. Tevredenheid bij de flat-bewoners boven het filiaal en last but no least: Tevreden klan ten. Dit soort stunt zal zeker geen gewoonte kunnen worden. Na tuurlijk is er hier of daar wel een steekje gevallen, maar wel is daar duidelijk bewezen, dat samenwer king en samenspel mogelijk zijn, indien een ieder bereid is tot het leveren van een optimale bijdrage tot het gemeenschappelijk doel. Hulde aan haar of hem, die tot zo'n bijdrage in staat is. De computer ziet er eenvoudig uit. 't Is echter de schijn die bedriegt! ,se" Pabr/Zaan aan maan 1965

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 1