C.M.S. kaasverpakking zijn zeer goed m Resultaten COMPUTER Reisbrief uit Australië: Oud AH-er H. G. Majoor verhaaltj hoe hij onze tegenvoeter werd Distributie in de toekomst vanuit het D.C. NIEUWE ARTIKELEN Spuitje Zuiver D Slapen Dialekt Karabiesjes Rozijnen-cakejes Trapeze-vormig Machinaal Konditie Voorbereidingen Naar D.C. DEFINITIE SUPERMART vervolg van pagina 1 nu een licht op gaan. In de ma gazijnen zijn namelijk makke lijker en moeilijker te bereiken opslagplaatsen. Op de „gemak kelijke" vindt men de meest gevraagde artikelen, op de „moeilijke" de waren, die min der gangbaar zijn. Met dit feit nu houdt de computer rekening en hij selekteert de artikelen daarom nauwkeurig, alle voor zien van hun „huisnummer" van het magazijn. Is er van een bepaald artikel nog slechts een beperkte voor raad, dan houdt de „1401" ook daar rekening mee: ieder filiaal krijgt dan slechts een deel van de bestelde hoeveelheid. Is er geen voorraad, dan wordt dit op de nota vermeld. Over enkele jaren zal de „1401" (en na 1967 de nu reeds bestelde „360" een nog moderner IBM-computer) tot taak krij gen zelf de voorraden in het distributiecentrum op peil te houden door het tijdig uit schrijven van bestelorders voor de diverse fabrikanten, die aan Albert Heijn leveren. Deze be stellingen kunnen als het moet rechtstreeks per telex naar de betrokkenen worden verzon den. De computer zal hiermee een tijdrovend deel van het werk van de inkoper overne men, waardoor de laatste meer armslag zal krijgen en zich meer dan ooit zal kunnen wij den aan zijn specifieke taak. Naast deze belangrijke toe komstige toepassing is reeds nu dagelijks een over zicht van de voorraden en be stellingen beschikbaar. De com puter verschaft deze overzich ten in een minimum van tijd. Ook op statistisch gebied zul len nog vele overzichten ver strekt worden, wat voor onze bedrijfsstatistici grote perspek- tieven biedt. T^egin januari van dit jaar emigreerde naar Australië een oud- werknemer van Albert Heijn: de beer M. G. Majoor, voorheen werkzaam bij de fa. Beers in Hilversum en gedurende 1964 op onze technische dienst filialen. Voor zijn vertrek vroegen wij de heer Majoor ons bij aankomst in zijn nieuwe vaderland, iets over zijn ervaringen te schrijven. Eincl januari ontvingen wij dan ook zijn eerste brief, waarin hij zijn oud-kollega's getuige wil laten zijn van zijn belevenissen. /betrouw aan mijn belofte volgt hier een verslag over mijn ervaringen sinds ik Nederland verliet. Over de tijd in Holland kan ik kort zijn, het was haastje repje om op tijd klaar te zijn. Het weer zat niet be paald mee en een persoon lijk afscheid bij de fa. Beers is er bij ingeschoten. Een laatste poging vlak voor mijn vertrek per telefoon faalde wegens bezette lij nen. Alsnog oud-kollega's van de fa. Beers mijn harte lijke groeten!!! weden als het ding begon te fluiten. We landen nog in Karachi, Bankok en Manilla en ein delijk donderdag 7 januari om 7 uur 's morgens land den we in Sydney. Toen alles gereed was kwam het ogenblik van vertrek. Het was reeds don ker en we zagen Holland niet onder ons verdwijnen, hetgeen nogal nuchter aan deed. We vlogen 2 nachten en één dag via Frankfurt en Rome. We hadden ge durende de reis de handen vol aan de kleintjes en de den zelf bijna geen oog dicht. Toch heb ik nog oog gehad voor het technische wonder dat vliegtuig heet en de vele vernuftige dingen aan boord, die het komfort verhogen, o.a. de individuele luchtvoorziening, 'n „spuit je" in de rug van de stoel voor je, dat je kunt regelen naar sterkte van de lucht stroom en blaasrichting. De kinderen begonnen er mee te spelen en waren pas te- e dagen die volgden leer- Australië. De mensen zijn over het algemeen vriende lijk en hulpvaardig, het landschap is erg mooi en de lucht is buitengewoon zui ver. Na gewend te zijn geraakt l aan het voedsel voelen we ons prima en genieten van de heerlijke Australische zo- mer. De laatste paar dagen kregen we teveel van het goede en vandaag (17 ja-1 nuari) liep de temperatuur) op tot boven 40 C. Nu is de wind gedraaid en is het weer heerlijk. Intussen heb ik werk gevonden en ben aan de slag gegaan. Niet te geloven: als plaatwerker in de bouw van gekoelde meu- beien. Daar ging alles vlot geluk kig. We hoorden dat we naar Melbourne zouden vlie gen in plaats van met de trein, zoals was afgespro ken. Dat viel dus mee. Ik moest zelf maar zien dat ik tickets kreeg enz., betalen was niet nodig en een privé kruier was eveneens voor rekening van de Australi sche regering. We besteedden de wachttijd van 5 uur aan koffie en ge bak en wandelen in de city, waar we wat rondke ken in winkelstraten, plei nen en parken. Daarna zijn we in IV2 uur naar Mel bourne gevlogen, waar we door familie met auto's op gewacht werden. Vandaar naar onze hostel, waar we een huisje kregen, een nis hut die best bewoonbaar is met opgemaakte bedden, die we meteen benutten om de klok rond te slapen. T 7an zélf bouwen hebben ze nog geen kaas gege ten, hetgeen dus voor mij een wereld van mogelijkhe- den inhoudt en mijn nieuwe baas alvast doet watertan- den. Ik ben uiteraard erg benieuwd hoe het allemaal gaat lopen. Dat is ook de gedachte van de werkgever, die natuurlijk uit wil vin- J den in hoeverre ik heb ge bluft. Als ik na een poosje bij machte ben het sla (dialekt) te verstaan en de gang van zaken hier ken, j zullen we wel verder zien. Hierover schrijf ik dan weer l in mijn volgende brief. De 100.000e koelkast wordt geïnstalleerd bij een gelukkige mevrouw van Dam in Den Helder. De koelkast was het artikel waarmee de PMC in mei 1962 zich aan de Nederlandse huisvrouw voorstelde. Niemand vermoedde toen, dat binnen de 3 jaar 100.000 koelkasten besteld zouden worden. Een PMC-topper dus. Op de foto houdt de heer J. Legerstee, direkteur verkoop, toezicht op de plaatsing van deze gratis aangeboden koelkast. Deze leuke foto kwam in bezit van de afdeling Opleidingen. Alle naspeuringen bleven zonder succes. Wil de eigenaar zich in verbinding stellen met de redaktie? A lbert Heijn start dit jaar met 2 nieuwe artikelen uit de koek- bakkerij (afgekort de KB) van het produktiebedrijf in Zaandam, n.l. carabiesjes en rozijnen-cakejes. De eerste is een goede bekende, waarvan de verpakking gloednieuw is. Deze nieuwe vorm in de verpakking zal men straks meer tegenkomen. Hierbij worden de koekjes in 3 lagen verpakt in een handig formaat. Het tweede artikel is van de banketafdeling Vijf cakejes, verpakt in een polytheen verpakking. Deze plastic verpakking garandeert een lange houdbaarheid. Deze twee KB artikelen zijn onderling volkomen ver schillend van karakter. Het deeg van het karabiesje, dat in hoofdzaak is opgebouwd uit vet, basterdsuiker en meel wordt door middel van een kneedmachine intensief ge mengd. Dit vrij stugge deeg wordt geperst door een ope ning met een vorm van het koekje. Telkens wordt auto matisch met een draadsnijder een plak van het deeg afge sneden. Dit plakje valt zonder zijn vorm te verliezen op een metalen band, die een lange oven doorloopt, waarin het koekje wordt gebakken. Even een cijfer: per uur wor den 31.000 karabiesjes ge bakken en dus ook verpakt. Het deeg van de rozijnen cakejes bestaat naast bas terdsuiker, meel en iets vet, uit eieren. Eieren in kombina- tie met suiker hebben het ver mogen lucht vast te houden, met straks als resultaat een luchtig gebak. Het deeg wordt daarom bereid in een grote klutser die in hoofdzaak tot doel heeft lucht, in de vorm van belletjes in de deegmas sa te brengen. Dit dikvloeibare deeg wordt automatisch in vormpjes ge spoten. Deze gevulde vormen worden geplaatst op platen, welke via een band een oven doorlopen en op deze wijze ge bakken worden. Twee onderling sterk verschil lende artikelen, die echter de aandacht ten volle waard zijn geweest. JFnige tijd geleden is een begin gemaakt met het voorver pakken van kaas voor de filialen, In een aantal filialen bleek er onvoldoende ruimte te zijn voor de steeds groeien de omzet en tevens past het in het raam van onze verkoop methoden niet meer, dat in de verschillende filialen diverse artikelen worden voorverpakt, pi het pand Nozemanstraat, beter bekend als de Centrale Model Slagerij, was een zeer riante ruimte aanwezig om met dit experiment te starten. De huidige ruimte, die volgens moderne eisen van het slagers- bedrijf is ingericht wat be treft koeling en betegeling van vloeren en wanden, bleek bui tengewoon goed geschikt om de kaas op hygiënische wijze te verpakken. "Tie verpakking bleek in de filialen bijzonder in de smaak te vallen en weldra kon na enkele weken het aantal filialen, dat vanuit dit punt be voorraad werd, worden uitge breid. Thans worden reeds een 36-tal filialen wekelijks voorzien van kaas en gaan duizenden kilo grammen via het pand Noze manstraat naar de filialen. Dit geldt zowel voor de stuk jes als voor de gesneden kaas. In één handeling verdeelt de machine de kaas in verkoopbare stukken. Het snijden van de kaas ge schiedt door een mes, dat auto matisch de kaas in alle ge vraagde eenheden verdeelt. Het verpakken gebeurt thans nog met de hand, maar dit zal in de toekomst ook machinaal ge schieden. Getracht is om met elkaar de juiste vorm en gewichten te vinden, welke aan de vraag van de klant voldoen. Wij zijn hierbij gekomen tot een zgn. trapeze-vormige verde ling. Deze verdeling heeft het grote voordeel, dat aan iedere klant een praktisch plat stuk verkocht kan worden en dat ieder stuk geen grote korst- randen of een scherpe punt heeft. /~|ok de gewichten zijn proef- ondervindelijk vastgesteld en in het assortiment zitten dus zowel kleinere als grotere stukken, waardoor iedere klant het naar zijn idee juiste stukje kan vinden. T\e heer Bouman en zijn men- sen zijn dagelijks in de v/eer om de bevoorrading van de filialen op tijd te doen ge schieden. De resultaten welke thans bekend zijn, zijn zeer goed te noemen. Het mooie van deze proef is, dat dit experi ment op zo'n grote schaal ge nomen kan worden en in het pand Nozemanstraat mogelijk is, omdat dit ongekende moge lijkheden biedt. Iedere stap wordt weloverwogen genomen om de kaas in 'n perfekte ver pakking en een prima konditie bij onze klanten te bezorgen. T\e kaas wordt verzonden in vaste eenheden van 10 of 15 kg., hetgeen thans nog in i Een overzicht van de afdeling waar de kaas, nu nog met de hand, wordt verpakt. plastic kratjes geschiedt, doch op den duur zal de kaas in do zen verpakt worden. Met deze vaste eenheden is het mogelijk, dat de kaas ook in het administratieve systeem past en de bestellingen in de toekomst via vaste beste/lijsten in het ophaal- systeem van het D.C. kunnen worden opgenomen, hetgeen een versnelling in tijd en een bespa ring in kosten betekent. Tn de toekomst zal naar wij A hopen alle kaas verpakt het D.C. Zaandam verlaten. Dit zal echter nog wel enige tijd uren, omdat verbouwingen en levertijden van machines er de oorzaak van zijn, dat alle voorbereidingen nogal wat tijd in beslag nemen. Aangezien de ruimte in de Nozemanstraat nog niet opge ëist wordt voor andere doel einden, kunnen we voorlopig daar nog rustig doorwerken. Indien t.z.t. deze ruimte wordt opgeëist voor andere produk- tiedoeleinden, hopen wij in het D.C. Zaandam deze verpak- kingslijn in gereedheid te heb ben gebracht. De telefoniste noteert de be stelling op de „streepjes"- kaarten. Men heeft eens diep nagedacht over de definitie van de Supermart. Men deed dat niet louter als grapje maar omdat men, met betrekking tot allerhande gemeentelijke regelin gen, wel eens precies wilde weten wat een Supermart is. Men omschreef het als volgt: „Een Supermart is een winkel, niet zijnde een warenhuis, waarin hoofd zakelijk in de vorm van zelfbedie ning, de bedrijven of kleinhandel als bedoeld in de paragrafen 2,4 en 7, 8 of 9 van het Vestigingsbesluit levensmiddelenbedrijf 1961 plegen te worden uitgeoefend, tezamen met tenminste drie van de navolgen de soorten van kleinhandel,te weten die in textiel, in huishoudelijke ar tikelen, in luxe- en kunstnijverheids- artikelen, in speelgoed, in bloemen, zaden en planten, in papierwaren, boeken en tijdschriften." Met andere woorden: een Super mart kan pas Supermart worden genoemd als daarin tenminste wordt uitgeoefend het kruideniersbedrijf, de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit, alsmede de klein handel in vlees. 6

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 6