Albert Heijn is grootste stager van ons land r- CI 100.000 kg per week Mevrouw E. Sarphati tot inkoopster benoemd IN ÉÉN VAN DE ZEVEN AUTO'S ZITTEN VEILIGHEIDSRIEMEN rivj Sukses Huishoudelijke kijk nodig „Meneer" Angst Onderzoekingen Welk type Vakslagers Vleesfabrieken Opleiding Hygiëne Toekomst Kwaliteit Koelketting Navigeren 'J'wee honderd en vijftig mannen en vrou wen werken in de slagerijen van A.H. Een zestigtal daarvan verricht hun werk in de Centrale Model Slagerij (CMS) die tien Supermarts die geen eigen slagerij be zitten van al het nodige voorziet (en dat is een hele hoeveelheid) en die, in hoofdzaak, in Amsterdam en elders in Noord-Holland gevestigd zijn. De andere 35 slagerijen wer ken ,,op eigen kracht". Zij beschikken dus over eigen slagers en andere vaklieden en zij behandelen het vlees dat uit de slacht huizen wordt aangevoerd op de streng-voor- Een kijkje i de grootste slagerij van Nederland - de Centrale Model Slagerij van Albert Heijn in Amsterdam. Dit normalisatiesysteem (elke A.H.-slager die natuurlijk een slagersvakdiploma bezit werkt op dezelfde manier, beent op dezelfde manier uit en verpakt op dezelfde manier) "1/ïet ingang van 1 januari j.I. is mevrouw E. Sarphati, die voorheen assistent-inkoopster was, officieel tot Inkoopster benoemd. Door de snelle groei van ons bedrijf nemen uiteraard ook de inkoopwerkzaamheden bij de afdeling Non-Foods toe. artikelen. Mevrouw Sarphati was tot dusver assistente van Drs. J. Rabbie. Thans is zij zelf standig Inkoopster voor Mevrouw E. Sarphati I nkoopster. huishoudelijke schrijfbehoeften, pockets etc. Het lijkt ons bijzonder nut tig .dat een vrouw voor deze functie werd aangesteld. Voor deze artikelen heeft men wel een „huishoude lijke kijk" op diverse artike len nodig. Mevrouw Sarphati heeft veel inkoop-ervaring opge daan in grote warenhuizen te Amsterdam, zoals Gale ries Modernes en de Bijen korf. Zij werkte respectieve lijk IV2 jaar en 5 jaar bij deze bedrijven. Tn maart 1963 kwam Me- -*■ vrouw Sarphati bij A.H. werken. Door velen werd zij bij telefoongesprekken, bij De langste blik- en bus- opener ter wereld correspondentie etc. met Mijnheer aangesproken. Men was n.l. geen dame bij de Inkoop-afdeling gewend. Zij vindt de sfeer in ons be drijf heel prettig en waar deert het ten zeerste dat men haar zo bijzonder snel in de A.H.-gelederen heeft opgenomen. Bij het gesprek dat onze redactie met Mevrouw Sar phati had, werden wij ge- konfronteerd met het bij zondere van haar functie. Er werd n.l. juist een mon ster bezorgd van de langste blik- en busopener in de we reld. JJe beroemde Engelse jachtvlieger uit de tweede wereld oorlog, Robert Stanford Tuck, moest na een lucht gevecht eens een noodlanding maken. Toen hij nog maar enkele meters boven de grond was realiseerde hij zich opeens, dat hij zijn riemen wegens een aanvankelijk voor genomen parachute-sprong al had losgemaakt. Zijn Spit fire kwam abrupt tegen een muur tot stilstand, en Tuck vloog met een klap tegen het instrumentenpaneel. Hij had het uitzonderlijk geluk er redelijk goed af te komen. /~|P 22 december jl. was er Ij A/ 0111 half acht 's morgens Ij op de weg tussen de Velzer tunnel en Zaandam nog niets aan de hand en er was niets dat er op wees dat er een kwartier later een zeer gevaarlyke situatie zou ontstaan. |i Waarschijnlijk tengevolge van ondergekoelde regen jj was een bepaald wegge- :j deelte zo glad geworden dat jj in enkele minuten tijd maar jj liefst 12 auto's met elkaar in botsing kwamen of ovi jj de kop sloegen, waarna een jj sloot de betreffende auto's jj in de vaart remden. waren 5 Albert met 4 auto's betrokken. De auto's zijn II niet meerze waren total loss. De A.H. funktionaris- sen gelukkig nog wel. Dat ze er bovendien nagenoeg zonder één schram vanaf zijn gekomen is met z< grote zekerheid te danken aan het feit dat zij gebruik |j maakten van de veiligheids- riemen. Hierbij Heyners Heel wat minder fortuinlijk zijn talrijke automobilisten, die bij een ongeluk door de voorruit van hun auto schieten of er uit worden geslingerd. Want de meeste bestuurders kunnen niet vergeten hun veiligheidsriemen vast te maken, om de eenvou dige reden, dat ze die niet in hun wagen hebben. Uit een onderzoek is namelijk gebleken, dat slechts in één van elke zeven auto's in ons land veilig heidsriemen zijn gemonteerd. Onderzoekingen in alle delen van de wereld hebben uit gewezen, dat 't gebruik van vei ligheidsriemen in de auto de kans om bij een ongeluk te wor den gedood of gewond, sterk reduceert. Zo bleek uit een on derzoek, dat gedurende drie maanden in de Amerikaanse staat Indiana werd gehouden, en waarbij 130 ernstige onge lukken met totaal 153 doden onder de loupe werden geno men, dat 69 procent van de do den in leven zou zijn gebleven, wanneer zij een veiligheidsriem zouden hebben aangehad. Velen hebben er een heimelijke angst voor om vastgebon den in de auto te zitten. Voor al de gedachte vastgesnoerd in de veiligheidsriemen in een te water geraakte auto te ver drinken, speelt hierbij een rol. Hierbij wordt dan vaak uit het oog verloren dat de tegenwoor dige riemen in een fractie van een seconde kunnen worden los gemaakt. Bovendien kunnen veiligheidsriemen de inzitten den van een auto, die in het wa ter rijdt, er voor behoeden, dat zij met hun hoofd tegen het dak of de voorruit vliegen met de kans bewusteloos te raken en dan zeker te verdrinken. Voor de automobilist die deze theorie niet wil aanvaarden is er ten slotte altijd nog de mogelijkheid de riemen bij een rit langs het water los te maken. Op wegen, waar hij niet de kans heeft in het water te belanden, kan hij dan toch nog profiteren, van de bescherming, die de veiligheids gordels bieden. Wie tot het aanschaffen van veiligheidsriemen over gaat, kan zich afvragen welk type de meeste bescherming geeft: de heupgordel, of de dia gonaalgordel. Het is nog niet wetenschappelijk uitgemaakt welk type gordel het beste is. Vast staat, dat het gebruik van welk soort veiligheidsriem ook, altijd beter is, dan helemaal geen riem gebruiken. is de kern van het grote suc ces dat de Supermart-slage- rijen hebben. De klant komt nooit voor verrassingen te staan: hij is altijd zeker van de hoge kwaliteit van het vlees dat gekocht wordt. Nederland is bekend om zijn goede slagers. Nergens ter wereld is de standaard van het vak zo hoog als in ons land. Nergens dan ook kan men zulk goed verzorgd en verwerkt vlees kopen als in ons land! Wie over de grenzen gaat ervaart dat onmiddellijk als hij ziet hoe daar wordt gewerkt. Buitenlandse des kundigen roemen de hoge klasse der Nederlandse slagers unaniem. Bij A.H., waar, zo als spreekt, alleen met vaksla gers wordt gewerkt, worden die reeds hoge normen nog opgevoerd met behulp van het systeem dat vastgelegd is in de handleiding. Overigens: voor alle A.H.-branches zijn dergelijke handleidingen sa mengesteld. Niet alleen de slagerij is op deze manier ge normaliseerd; ook de vele an dere afdelingen beschikken over vaste arbeidssystemen. Bij de slagerijen begint het bij de inkoop. Die berust in handen van ervaren vak lieden die persoonlijk de grote slachterijen bezoeken en daar uitzoeken wat het beste is. Men richt zich uitsluitend tot zeer grote slachtbedrijven en vleesfabrieken. Hier namelijk beschikt men over een zo rui me keus aan vlees dat men er altijd zeker van kan zijn de gewenste kwaliteit in vol doende hoeveelheden denk eens aan de wekelijkse 100.000 kilo die nodig zijn!) te zullen kunnen verkrijgen. Het prin cipe van de inkopers is: geen rekening houden met de steeds wisselende marktprijzen maar inkopen wat goed is en niets anders. Of het vlees nu duur is of goedkoop, alleen goed vlees wordt aangekocht en dat is het uitgangspunt. Wat die prijs aangaat: het feit dat A.H. een reusachtige, een miljoenenomzet heeft, ver klaart waarom de prijzen zo gunstig mogelijk kunnen wor den gesteld. En daarbij komt dit: wat op het etiket staat zit ook wel degelijk in het pakje! Met andere woorden: als er kogelbiefstuk op het etiket van het pakje staat, dan kan men er honderd percent zeker van zijn (daarvoor steken A.H. en al zijn medewerkers de hand in het vuur!) dat er ook kogelbiefstuk, de beste- en duurste kwaliteit der bief stukken dus in het pakje zit. En niets anders! A.H. leidt zelf de vakslagers op tot de vereiste Supermart- klasse die, als gezegd, be rust op het eigen, in een hand leiding vastgelegde systeem van werken, verpakken, eta leren etc., etc. In het Oranje oord in Hoog-Soeren vinden de 3 weken durende cursus sen plaats. Telkens 15 man krijgen daar dan 10 dagen theorie in allerlei vakken en een week praktijk. Daar dus wordt hun de specifieke A.H.- methode geleerd; zij allen zijn immers al slagers met een volledig wettelijk slagersvak- schooldiploma. Het behoeft geen betoog dat de hygiëne een grote rol bij dit alles speelt. Zo wordt .ononderbroken een instelling Behalve de koelketting", waar A.H. trots op is, waar borgt ook de etikettering de versheid: op elk pakje kan men lezen op welke dag het klaar werd gemaakt. Waar blijft nu het vlees dat niet verkocht wordt Onderge- koeld als het steeds is en dus vers, wordt het toch onttrok ken aan de handel en voor speciale verwerkingsdoelein den gebruikt. Vlees in de Su permarts is altijd vers. Zoals de werkjassen van de slagers altijd schoon zijn: elke dag een schone is het voorschrift. En zoals er nog veel meer voor schriften zijn betreffende de uiterlijke verzorging van de mensen die in de slagerijen werken (desinfectie, sterilise ren etc.). A lbert Heyn denkt in de toe- komst met zijn slagerijen. De steeds stijgende omzetten nopen daartoe. Men moet voor zieningen treffen opdat, wan neer, over enkele jaren, ons land het veelvoud telt van het tegenwoordige aantal Super marts, ook dan aan de enorme vraag naar kwaliteitsvlees voldaan moet kunnen worden. Men is dan ook reeds bezig met het ontwikkelen van nieu we wetenschappelijke voedings methoden van b.v. kalveren. In een aantal kalver-mesterijen zoekt men, langs wetenschap pelijke weg, naar mestmetho- den en voedingsmethoden die het hoogste constante resul taat afwerpen. Op contract dus zal men, in de nabije toekomst, kalveren voor de eigen slach terijen doen fokken en mesten. De onderzoekingen op dit ter rein worden door A.H. gesti- geschreven manier die vastgelegd is in een speciaal reglement. Een reglement overi gens dat ook de leidraad is voor de vaklie den in de Centrale Slagerij. Het is ook deze handleiding, opgesteld door de zeer des kundige vaklieden op het hoofdkantoor (mensen uit het slagersvak, zoals spreekt) die de konstante goede afwerking van het vlees van A.H. waarborgt en die tevens aan de klant de zekerheid biedt dat zijn vlees weer op de vertrouwde manier is verwerkt tot mooie lappen, karbonades of wat verder dan ook. het vlees van de slachte rijen tot in de tas van de win kelende huisvrouw, aan een stuk door, gekoeld gehouden. In de koelauto of thermowa- gen, waar het koud is, gaat het naar de slagerijen van A.H., waar het koud is („het went en het is eigenlijk wel prettig die constante temperatuur winter en zomer", zeggen de mensen die er wei-kenwordt daar ver werkt en verpakt (in de Cen trale Slagerij die tien Super marts bedient staan 2 inpak- machines van elk 125.000 en 5 eenheden bestaande uit eti ketteermachines en weegmz chines) en gaat, gekoeld en wel, in de winkelvitrines waar het opnieuw ijskoud is. Zo blijft het vers. ALBERT HEIJN EN VLEES Tn de 45 slageryen die I deel uitmaken van de Su- I perMarts van Albert Ileyn, wordt wekelijks 100.000 ki- I logram vlees omgezet. I Daarmee is Albert Heijn de grootste slager van ons 1 land. Dat verklaart dan ook I dat er liefst 250 man (de I vrouwen inbegrepen) wer ken in de slagerijen van I Albert Heyn. De vraag die onmiddellijk opwelt als men deze indruk- 1 wekkende cyfers leest is: I Hoe is dat alles georgani- seerd Tn nevenstaand artikel I -A wordt iets verteld over de enorme slagery van Albert Heijn; het op uniforme wij- I ze verwerken van vlees dat I van de grote slachterijen komt, is een der voorwaar den van de leiding der sla- I gerijen. Op die manier na- I melijk kan men in alle filialen van A.H. een vast kwaliteitsniveau hand- I haven. Wie kalfslappen I koopt in een SuperMart in Rotterdam zal ontdekken dat hij precies dezelfde kwa- I liteitslappen krijgt als die I welke hij gewend was in bijvoorbeeld Amsterdam te kopen. In elke slagerij van I Albert Heijn koopt men I onveranderd dezelfde hoge kwaliteit vlees en vleeswa- Ook de Wimpy's worden in de CMS voorbereid. muleerd. Datzelfde geldt voor andere soorten vlees b.v. dat van runderen. De bedoeling van dit alles is duidelijk: A.H. wil, ook in de toekomst als de vraag naar Supermart-vlees nog weer groter is geworden, zijn klanten het onveranderd- standvastig-kwaliteitsvaste vlees blijven leveren. Ts dit een planning voor de toekomst; de planning voor de bevoorrading van de 45 slagerijen nu, is een lieel ande re: ervaring en scherp begrip voor de eerste eis versheid zor gen ervoor dat alle Super marts steeds voorzien zijn van vers vlees en dat daardoor al bederf niet kan optreden. Dat nieuw te openen Supermarts voor de bevoorraders een heel apart probleem vormen, be grijpt iedereen. Want bij zo'n nieuwe Mart weet men nog niet precies hoeveel men no dig heeft en ook niet wat de klanten, in die speciale stad of stadswijk, wel zullen willen hebben. Maar ook daar zijn vakmanschap, intuïtie en erva ring de boeien waarop men navigeert. Met behulp van twee verpakkingsmachines wordt het vlees uiterst hygiënisch verpakt. 6

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 6