De heer D. Yethaak licht aanpassing van pensioenen en wijzigingen in C.A.0.'s toe A.G. krijgt er vier afdelingschefs bij Opvoering van produktiviteit vraagt komend jaar de aandacht Nieuws uit Stijgende populariteit van Wimpy's NIEUWE ARTIKELEN ONDERNEMINGSRAAD VERGADERDE Kontaktkommissie H.K. en A.G. Diskussie Verbeteringen pensioenen Korting Pensioenen C.A.O. Aanpassing Extra beloning Flitsen Hilversum Konklusie Kursus O.R. Wachtlijst Promotie Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 22e jaargang no. 1 Januari 1965. Verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma, hoofd personeels zaken produktiebedrijven en distributiecentra. Redakteur: J. Breeschoten (toestel 381). Public Relations: Bureau G. J. van Hulzen, Scheveningen. Aan dit nummer werkten mee: Mej. C. Buntsma en Mej. E. Koers en de heren W. J. Appel, F. v. d. Boor, G. C. Kortleve, C. Kraay, S. Monsma, W. Ran, G. A. van Rooijen, P. Schipper, P. Schotsman, J. C. Voskamp, G. IJskes, J. Zeeman en J. P. Hordijk. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. W. Busch K. Meyn G. Vermeeren M. J. v. d. Weyden Per 1 januari 1965 zijn er op het A.G. vier afdelingschefs bijge komen, te weten de heren W. Busch, K. Meyn, G. Vermeeren en M. J. v. d. Weyden. Zij zijn nu officieel chef van respektievelijk de programmeer afdeling, de kontrole-kamer van de afdeling mechanische administratie, boekhouding en van het archief. T\e Voorzitter opent de ver- gadering en heet de aan wezigen welkom. Vervolgens geeft de Voorzitter een be schouwing over het afgelopen jaar met betrekking tot de gang van zaken in het bedrijf. Zoals uit de tussentijdse me dedeling van de Heer Vethaak reeds gebleken is, zal de winst in 1964 wel iets hoger worden dan in 1963, ondanks de la gere procentuele netto marge. De ontwikkeling, die in de laat ste opmerking is weergegeven, baart wel enige zorg, daar de ze zich al een aantal jaren voordoet. Het betekent n.l., dat De eerste is een goede bekende, waarvan de verpakking gloednieuw is. Deze nieuwe vorm in de verpakking (de zg. Kijk-grijp verpakking) zal men straks meer tegenkomen. Hierbij worden de koekjes in 3 lagen verpakt in een handig formaat. Het tweede artikel is van de banketafdeling Vijf cakejes, verpakt in een polytheen verpakking. Deze plastic verpakking garandeert een lange houdbaarheid. Deze twee KB artikelen zijn onderling volkomen ver schillend van karakter. Het deeg van het karabiesje, dat in hoofdzaak is opgebouwd uit vet, basterdsuiker en meel wordt door middel van een kneedmachine intensief ge mengd. Dit vrij stugge deeg wordt geperst door een ope ning met een vorm van het koekje. Telkens wordt auto matisch met een draadsnijder een plak van het deeg afge sneden. Dit plakje valt zonder de kosten sneller stijgen dan de omzet. Het zal in het komende jaar dan ook noodzakelijk zijn, dat in alle geledingen van het be drijf bijzonder veel aandacht besteed wordt aan de produk tiviteit. De directie rekent er op, dat een ieder hieraan zijn volle medewerking zal geven. De ideeënbus komt ter spra ke, waarbij wel blijkt, dat dit in de administratieve sec tor iets moeilijker ligt dan bijv. in de produktiebedrijven. Ook in de administratieve sector zijn ideeën echter welkom, zo dat een ieder uitgenodigd wordt ideeën in de daarvoor zijn vorm te verliezen op een metalen band, die een lange oven doorloopt, waarin het koekje wordt gebakken. Even een cijfer: per uur wor den 31.000 karabiesjes ge bakken en dus ook verpakt. Het deeg van de rozijnen cakejes bestaat naast bas terdsuiker, meel en iets vet, uit eieren. Eieren in kombina- tie met suiker hebben het ver mogen lucht vast te houden, met straks als resultaat een luchtig gebak. Het deeg wordt daarom bereid in een grote klutser die in hoofdzaak tot doel heeft lucht, in de vorm van belletjes in de deegmas sa te brengen. Dit dikvloeibare deeg wordt automatisch in vormpjes ge spoten. Deze gevulde vormen worden geplaatst op platen, welke via een band een oven doorlopen en op deze wijze ge bakken worden. Twee onderling sterk verschil lende artikelen, die echter de aandacht ten volle waard zijn geweest. TVe Voorzitter doet enige me- dedelingen pver de om zetten in het kruideniersbedrijf in de afgelopen periode. Voorts zegt de Voorzitter, dat het bureau McKinsey een heel eind gevorderd is met het groente- en fruitrapport en het rapport over de vleesvoor ziening. Verder heeft McKin sey een aantal aanbevelingen gedaan voor een rationeler ge bruik van het distributiecen trum. Het blijkt n.l., dat het D.C. op het ogenblik al inten siever wordt gebruikt dan was voorzien. De Voorzitter stelt het rap port aan de orde, dat door het bestuur van het Perso- neelsfonds is opgesteld. Er zijn 2 punten, die aanleiding geven tot diskussie, n.l. de attentie by een 5-jarig dienstverband van dames en de kontributie. Besloten wordt bij een 5-jarig dienstverband te volstaan met een attentie in de vorm van bloemen. Wat de contributie bestemde bus (in de hal Ho- gendijk of kantine Westzijde) te deponeren. "VTogmaals wordt gewezen op AAI het verbod van het ge bruik van gemotoriseerd ver voer tijdens de werkuren. In dien echter de verzekeringspo lis van het voertuig door het bedrijf is goedgekeurd, is het gebruik daarvan tijdens de werkuren toegestaan. De kommissie spreekt uit naam van het gehele per soneel gaarne haar dank uit aan de directie voor de herzie ning van de salarissen en ook voor het mooie kerstpakket en de gratificatie. (Vervolg van pagina 1) De pensioenen zullen in 1965 zo mogelijk opgetrokken worden op het peil van de pen sioenbedragen 1965. Het wedu- wenpensioen wordt ten volle op getrokken en het ouderdoms pensioen voor zover de beschik bare middelen dit toelaten. Bij de deelnemers, wier loon in 1964 beneden de A.O.W.-loon- grens lag, wordt op de extra toe te kennen rechten een korting toegepast voor de rechten, die gegeven zullen worden krach tens de I.W. Deze rechten wor den gesteld op 0,12 O.P. en 0,06 W.P. per week per vervuld dienstjaar. Geen optrekking wordt gegeven aan hen, die na 1-1-1960 in dienst getreden zijn. Ingeval van overlijden van een deelnemer, die na 1-1-1960 in dienst kwam, wordt voor het weduwepensioen alsnog de op trekking gegeven. Zodra de deelnemer 5 dienstjaren heeft, wordt de optrekking 1965 als nog gegeven. Voor de personeelsleden, werk zaam in de Brood- en Banket bakkerijen te Zwanenburg en Amsterdam gelden de volgen de bepalingen: a. bij het berekenen van de pensioendienstjaren wordt de diensttijd bij Hoeve doorge bracht meegeteld. b. voor zover deze personeels leden onder het Bakkers bedrijfspensioenfonds vielen, wordt afgetrokken het pen sioen, dat gedurende de dienst tijd bij Hoeve bij het bakkers pensioenfonds is opgebouwd. Voor personeelsleden, werk zaam bij Formosa is het on derstaande van toepassing: Voor zover zij bij ons eigen pensioenfonds verzekerd zijn, worden de extra rechten toege kend onder aftrek van hetgeen in de vervulde pensioendienst jaren bij Formosa voor hen op gebouwd is bij het Horecabe drijfspensioenfonds. betreft, luidt het voorstel om de maximum bijdrage te ver hogen van 1,— tot 1,20 per periode, aangezien anders de financiering van de voorge stelde nieuwe normen door het fonds niet waar gemaakt kun nen worden. Afgesproken wordt deze kontributieverho- ging op de publikatieborden aan te kondigen, met de mede deling, dat ieder, die daarte gen bezwaar heeft, zijn be zwaren bij het bestuur van het personeelfonds kan indienen. De heer D. Vethaak geeft een toelichting op de aanpas sing van de pensioenen. De sterke stijgingen van de AOW- uitkeringen en de wijzigingen in de uitkeringen krachtens de Invaliditeitswet per 1 janu ari 1965 zijn aanleiding ge weest de pensioenregelingen nader te bezien. Als resultaat hiervan worden verschillende verbeteringen aangebracht. Over de verbetering van de pen sioenen is door de directeur van liet Pensioenfonds een toelichting samengesteld, die eerst door de leden van de on dernemingsraad zal worden bestudeerd, waarin in januari een aparte bijeenkomst van de ondernemingsraad zal worden belegd in het bijzijn van de di recteur van het Pensioenfonds, waarbij verdere informatie kan worden gegeven. Daarna zal ook in de AH-Flitsen een toelichting op de verbetering van de pensioenen worden ge geven. De heer D. Vethaak licht evensens dit agendapunt toe. Zoals bekend, is er lande lijk overeenstemming bereikt over een loonstijging van cir ca 5%. Er zijn nog enige on zekere punten. De landelijk bereikte overeenstemming zal nu in de verschillende kollek- tieve arbeidsovereenkomsten verwerkt worden. De heer Vet haak wijst er op, dat wij in onze bedrijven met verschil lende CAO's werken, die op verschillende momenten aflo pen. Krachtens beschikking van het Kollege van Rijksbemidde laars zal ingaande de eerste Op 28 december 1964 kwam de personeelskommissie van de fa. Beers, Hilversum, onder voorzitterschap van de heer De Ligt, bijeen. Dit was na de installatie-ver gadering de eerste bijeenkomst en hoewel zij nog voornamelijk een voorlichtend karakter droeg, begint het overleg bin nen deze groep toch ook ge stalte te krijgen. De heren Van Zanten, Steur, De Vink en Toebak zijn dege nen die namens het personeel met de bedrijfsleiding het over leg voeren en uit de stafgroep was de heer Van Dalen aan wezig, die tevens de notulen verzorgde. Er was een veelheid van agen dapunten die voornamelijk be trekking had op de arbeids voorwaarden. Thans is een aanvang gemaakt met een verdere aanpassing aan de regels die in A.H.-ver band algemeen gelden. Zo kwam een regeling voor overwerk tot stand en een on kostenvergoeding bij werk zaamheden buiten het bedrijf. Ook de reiskostenvergoedingen worden overeenkomstig de Zaandamse regels vastgesteld. T.a.v. de beloning moeten op de C.A.O. wijzigingen gewacht worden tot 1 april 1965. Alleen de 2 kompensatie loonweek in januari 2% AOW- compensatie gegeven worden. Verder zal het resultaat van de onderhandelingen in de verschillende bedrijfstakken af gewacht moeten worden. Indi vidueel kunnen wij n.l. niets doen. Voor het administratieve per soneel, waarvoor geen CAO geldt, is de interne loonrege ling inmiddels aangepast. Wat de kerstgratificaties be treft, deelt de Heer Vethaak mede, ligt het in de bedoeling van de Raad van Bestuur om geleidelijk de normen voor de toekenning hiervan te herzien. Historisch is er een verschil tussen weekloners en maand- loners. Dit verschil moet op den duur verdwijnen. Dit be tekent, dat het administratieve personeel relatief minder zal krijgen. De leden van de on dernemingsraad kunnen zich met deze gedachtengang ver enigen. Enkele leden vragen zich echter wel af, of het op andere wijze nog mogelijk is de personeelsleden in het resul taat van het bedrijf of van be paalde activiteiten verder gel delijk te interesseren. Over deze moeilijke zaak is de discussie echter reeds jaren gaande, niet alleen in ons be drijf, waarbij komt, dat spe ciaal in ons bedrijf de oplos sing bijzonder moeilijk is in verband met de arbeidsinten siviteit n.l. de te verdelen „pot" moet over zoveel personeelsle den verdeeld worden. T\e voorzitter doet medede- ling van de regeling, vol gens welke een extra beloning zal worden gegeven. Deze toe lichting zal op de publicatie borden worden opgehangen. Deze ideeënbusactie wordt voorlopig beperkt tot de pro duktiebedrijven Zaandam. De vergadering kan zich ver enigen met de wijze, waarop de extra beloning zal worden toegekend. Het kerstnummer van de Flitsen is in een nieuwe uitvoering verschenen. Nu de Flitsen ook aan de personeels leden van Formosa, Sterovita voor de hogere AOW-premie kon per 1 januari 1965 worden ingevoerd. T.a.v. de ongevallenverzeke ring zullen nadere gegevens aan de personeelsleden worden verstrekt. Als vergoeding voor het be reikbaar zijn van een koeltech- nisch monteur zal per week 10,worden vergoed. In de bedrijfsauto's worden veiligheidsriemen geplaatst. Ook worden enige nadere me dedelingen verstrekt over de fondsen en bijzondere regelin gen. De vergadering besluit om de kosten van attenties bij huwe lijk (jubilea), ziekte en geboor te te bestrijden uit de z.g. siga- rettenpot. A Is konklusie uit dit gesprek kan wel gesteld worden dat er een groeiend vertrou wen is tussen de direktie en het personeel, daar anders een aantal maatregelen niet geno men had kunnen worden. Uiteraard wordt er van direk- tiezijde op gerekend, dat het personeel deze regeling waar dig zal blijken en dat niet ten onrechte vergoedingen worden gedeklareerd of overwerk wordt opgegeven. De direktie verwacht dan ook dat in deze geest van samen werking ieder zijn taak naar behoren in de onderneming zal verrichten. Melkexport en Hermetica wordt gezonden, zal de inhoud voor alle bedrijven dezelfde zijn, behoudens die van de pa gina's 3 en 4, die per onder deel van het bedrijf kunnen verschillen. De voorzitter acht het belang rijk, dat personeelsleden, die in de verschillende bedrijfson derdelen werken door de nieu we vorm van Flitsen de gele genheid krijgen iets van el kaar te horen. Het herziene ontwerp-ar- beidsreglement wordt ter discussie gesteld. Behoudens een kleine wijziging wordt dit ontwerp door de vergadering goedgekeurd. Het reglement zal thans wor den gepubliceerd en ingevoerd. ITten van de leden van de on- dernemingsraad heeft een „cursus ondernemingsraden" gevolgd bij zijn vakbond. Hij brengt hierover verslag uit. De voorzitter bedankt de spre ker voor zijn uiteenzetting, die hij voor allen interessant acht. Indien andere leden van de on dernemingsraad een dergelijke kursus zouden willen meema ken, is het bedrijf bereid hier aan mede te werken. (Vervolg van pagina 1) Wimpy's niet aan. Achter is wel een keuken om te spoelen en af te wassen, maar in de Wimpy-bar zelf zijn het de grill platen en toasters, waarop de speciale lekkernijen snel voor de bezoekers kunnen worden klaargemaakt. ,.Er wordt hier dus wel gebraden, maar daar ruik je niets van", zegt mej. Reijnen. „Het afzuigapparaat, dat wij hebben, is fantastisch." De bediening gaat lekker soe pel. Geen gehol, geen ge roep over de bestellingen. De serveersters maken gebruik van speciale witte, zwarte en rode penningen, waarop hun nummer staat. Al naar gelang de kleur van de penning weet de kok achter de grillplaten, wat voor soort Wimpy's met of zonder uitjes, met kaas, of een dubbele Wimpy, wordt ver langd. Efficiënt werk, dat er op is ge richt de mensen snel en goed te bedienen. Binnen een kwar tier kan ieder zijn hartige hapje hebben genuttigd. Mej. Reijnen, die in de lei ding wordt bijgestaan door gerante mej. B. F. A. M. Mittelmeyer (op verlofdagen vervangt mevr. J. P. Weber- Struik) kent geen personeels problemen. Ze heeft laatst een advertentie gezet, waar zoveel meisjes op af kwamen, dat zij wachtlijsten heeft moeten aan leggen voor het geval er weer eens een plaats openkomt. „Sommigen hebben me al drie of vier keer gebeld om te vra gen of dat al het geval was, maar ik heb hen nog steeds nee moeten verkopen." De heer J. van Heuveln, direc teur N.V. Formosa, die ook de Wimpy's exploiteert, is er van overtuigd dat de Wimpy- bars een succes worden. Zeve naar, waar de eerste kwam, en de twee bars in Amsterdam hebben dat al geleerd. Voor de buitenlanders die ons land be zoeken, lag dat voor de hand, want de naam Wimpy waar borgt in het buitenland een pri ma kwaliteit. Maar ook de Ne derlanders die al in de gele genheid zijn geweest om van deze delicatesse te proeven, zijn er snel verzot op geworden. De heer Van Heuveln vertel de ons nog, dat ook voor de Wimpy's het AH-personeelssys- teem van interne promotie wordt nagestreefd. „Een type rend voorbeeld is mej. Reijnen," zei hij, „die restaurant-serveer ster in Formosa Den Haag is geweest." Albert Heijn start dit jaar met 2 nieuwe artikelen uit de koek- bakkerij (afgekort de KB) van het produktiebedrijf in Zaandam, n.l. carabiesjes en rozynen-cakejes.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 2