Tal van verbeteringen in pensioenregeling Befaamde Engelse Wimpy-bars ook in ons land snel populair Wimpy's veroveren Amsterdam BAKKERIJ ÜHnninii ALBERT HEIJN CAISSIÈRE WAS ENIGE JAREN INTERNATIONAAL BEKENDE BAKKERSKNECHT Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. AOW per 1 januari omhoog Rentezegels verdwenen Sportief D Geheim Popeye Geweldig Caissière Trots Mr. W. K. J. van Scherpenseel adjunct directeur N.V. Formosa Fl'isen Fab.-/2aan januari 1965 22e Jaargang No. 1 Zaan-editie Januari 1965 vervalt. Voortaan worden deze deelnemers ondergebracht in groep C. De konsekwentie hier van is. dat de weekloners even als de salarisgenietenden in 40 jaar het maximumpensioen kunnen bereiken. Voor hen was dit voorheen 44 jaar. De per jaar te verdienen pensioenbe dragen worden daardoor 10 hoger. 2. Bij de berekening van de pensioenbedragen werd onder scheid gemaakt tussen hen, wier salaris boven of beneden de loongrens volgens de A.O.W. lag. Thans wordt een eigen loongrens ingesteld, welke voor 1965 10.000,per jaar be draagt. Deze grens verandert naar gelang het algemeen loon- indexcijfers zich wijzigt. 3. Voor hen, die een loon had den beneden de A.O.W.-loon- grens werd bij de berekening van het pensioenbedrag per dienstjaar een bedrag afgetrok ken wegens uitkeringen krach tens de I.W. (rentekaart). Met ingang van 1 januari 1965 komt deze aftrek te vervallen. 4. Inclusief de A.O.W.-uitke- ring wordt de basis van het we- duwepensioenbedrag van dege nen, die met hun loon beneden voornoemde grens blijven, 49 van de pensioengrondslag. Voorheen was dit 47 Het we duwepensioen voor hen, wier grondslag 150 of meer van de loongrens bedraagt, blijft 42 Tussen de loongrens en 150 van de loongrens wordt een glijdende schaal toegepast. 5. Bij het bepalen van de pen sioengrondslag wordt gestreefd naar individuele vaststelling van het vaste loon. Overwerk, tijdelijke of bijzondere toesla- slagen worden niet meegere kend. 6. Het aftrekgetal, dat is het bedrag van de pensioengrond slag waarover geen bijdrage ge heven wordt, zal voortaan als volgt berekend worden: Bodempensioen in de vorm van A.O.W.-uitkering Gedeelte waarover een premie- vrij pensioen wordt gegeven 28°.— X 400.— 392. 560.per 4 weken Van het meerdere boven 560,— wordt 10 bijdrage De optrekking voor de A.O.W.-uitkeringen tot een zgn. sociaal minimum" en het vervallen van de verplichting rentezegels te plakken is aanleiding geweest verschillende verbeteringen in onze pensioenregeling in te voeren. Hieronder volgt een summier overzicht van de veranderin gen, welke vanaf 1 januari 1965 zullen gelden. Een uitvoerige uiteenzetting van onze pensioenregeling, waarin de wijzigingen zijn verwerkt, is in voorbereiding. Iedere deelnemer krijgt dit te zijner tijd toegezonden. De groep A (weekloners) door de deelnemer betaald. Aanvankelijk vond bakker Woudwijk het niets zijn ze ventienjarige dochter met de bromcarrier de wijk in te laten gaan. Op aandrang van een oudere zuster, die zeven jaar bij haar vader in de winkel heeft gestaan, moest Ike het dan maar toe geven dat broodbezorgen een zwaar karwei is. „Ze houdt het niet lang vol", was de gangbare mening in de fa milie Woudwijk. Maar Ike heeft doorgezet, ondanks het slechte weer, ondanks de kritische blikken van voorbijgangers. En de Delft- se huisvrouwen werden er aan gewend door Ike gesto ken in een lange broek en met een leren jasje aan, de tas met geld om de schou der, hun brood bezorgd te krijgen. Ook de kollega's van bakker Woudwijk had den niet gedacht, dat Ike het vol zou houden. Nu vin den ze het sportief. De kol- lega-bezorgers stonden er op een groet van hun vrouwe lijke collega te krijgen. TJet direct kontakt met de -H klanten vindt Ike erg leuk. Het flinke pak sneeuw, dat de Delftse straten zo nu en dan bijna onbegaan baar maakte gaf haar extra problemen. En met een glunderend gezicht vertelt zij haar vader, dat ze drie keer bijna in de gracht is gereden. Een maal hebben omstanders haar geholpen de bromcarrier een brug op te duwen. Trouwens over Een pensioengrondslag van 560,is gelijk aan een ge standaardiseerd salaris van 600,—. Allen, die dit bedrag of minder verdienen betalen geen bijdra ge. Het bedrag van 160, waarover een premievrij pen sioen wordt gegeven, zal ver anderen naar gelang het alge meen loonindexcijfer zich wij zigt, evenals dit met de A.O.W.- uitkering geschiedt. 7Het wezenpensioen zal ook gegeven worden aan kin deren ouder dan 18 jaar voor wie fiscale kinderaftrek wordt gegeven, voor zover zij stude ren of gebrekkig zijn. 8. Iedere deelnemer zal bij vertrek een premievrije polis ontvangen. Voorheen werd bij vertrek binnen 5 jaar restitutie van de zelfbetaalde bijdragen gegeven en vervielen alle rech ten. 9. Aan vrouwelijke deelnemers, die in dienst van het concern zijnde de pensioengerechtigde leeftijd (60 jaar) bereiken, wordt vanaf het 60ste tot het 65ste jaar een toeslag uitge keerd. Deze toeslag is gelijk aan de A.O.W.-uitkering voor onge- huwden, mits de deelneemster het maximum aantal pensioen dienstjaren (35) heeft bereikt. Bij minder pensioendienstjaren wordt de toeslag naar rato verminderd. Voorts wordt de aldus vastge stelde toeslag alleen uitgekeerd aan ongehuwden, voor zover zij geen recht kunnen laten gelden op een uitkering krachtens de A.W.W. Ingeval de overheid mocht overgaan tot voorzieningen op dit gebied, wordt deze regeling toegepast. (Zie verder pagina 2) het veroveren. Op het Damrak, een van de drukste straten van Amsterdam, is eind november 1964 de tweede Wimpy-bar van De Wimpy-bar die er nu voor in de plaats is gekomen, is be paald niet bedoeld om er uren rustig te blijven zitten. Het principe van de Wimpy's is er im mers op gericht, de haastige mens vlug iets te eten te bie den, wat van goede kwaliteit is en voldoende voor een kleine maaltijd. Wat dat betreft, is het Dam rak een uniek punt. Za kenlieden, kantoorpersoneel, winkelende huisvrouwen, bin nen- en buitenlandse toeristen gaan hier in een onafgebroken stroom op de brede trottoirs voorbij. En velen van hen heb ben de weg al gevonden om een Wimpy te eten, een geroosterd broodje met gehakte biefstuk, eventjes aangebraden. de hoofdstad geopend. Er. we! op dc plaats waar vroeger de Oporto Bodega, de oude zaak met deftige, pluche fauteuils om lang in te verblijven, was gevestigd. Het broodje en de biefstuk zijn bereid volgens een speciaal (geheim) recept van het Engelse Lyons-concern. Al- bert Heijn N.V. heeft de licen tie verworven voor de Wimpy- bars in Nederland. Broodjes en biefstukken worden door de eigen bakkerij en slagerij van Albert Heijn geleverd. Voor de vele Engelsen die Amsterdam bezoeken, was het een verrassing ook hier de Wimpy's een welkome lekker nij in het land van Albion, aan te treffen. Daar is de Wimpy immers al een wijdvertakt be grip. De pui van Wimpy aan het zeer drukke Damrak, zorgt voor het opvallen van deze bijzondere bar. De naam Wimpy werd voor het eerst gebruikt door een Amerikaan in Chicago* die een eethuisje voor Hamburgers opende en daaraan de naam Wimpy gaf, naar het eetgrage kereltje in de tekenfilms van „Popeye the Sailorman". De Amerikaan had niet zoveel suc ces, want in de Verenigde Sta ten zijn er gelegenheiden te over, waar je Hamburgers kunt krijgen. Dat was in Engeland niet het geval, en het Britse Lyons-concern greep zijn kans. In tien jaar tijds verrezen er ruim 350 Wimpy-bars in Enge land. En nu is de sprong over de Noordzee begonnen. gaat geweldig", vertelde niej. J. G. L. Reijnen, die aan het Damrak 92 als manager de scepter zwaait. „De drukste uren zijn tussen 12 en half drie 's mid dags. Dan komen heel veel Am sterdammers hier hun lunch ge bruiken. Daaraan kan je merken, dat het in de grote stad meer en meer in zwang raakt om geen brood voor het twaalfuurtje mee te nemen, maar dat ergens in de stad te kopen. hulpvaardigheid heeft ze niet te klagen. Toen de bou- giedop doorgeslagen was, stak een oud-bakker-bezor- ger de helpende hand toe. l Een ongelukje heeft ze ook al veroorzaakt, want een omkijkende fietser reed een ander aan. 7o vertelt Ike het lachend k en bekijkt alles sportief. r Dat is haar aard. Elke zon- dagmiiddag leeft ze haar sportiviteit uit, al schaat- send op de kunstijsbaan in Den Haag. Een andere hob- 1 by is fotograferen. „Ik schijn het wel goed te doen", voegt ze daar bescheiden 1 aan toe,.want ze hebben me i al een paar keer gevraagd foto's te maken van ama- teuruitvoeringen". In de twee jaar, dat zij broodbezorgster is ge weest bee*f men allorwe0"'» veel geschreven over Ike, 1 door diverse dag- en week bladen over de gehele we reld o.a. Duitsland, Enge- land, Canada en Amerika. T>egin november 1964 Ike Woudwijk bij Albert J Heijn in dienst getreden als leerling-caissière in onze Supermart In de Boogaard te Rijswijk, waar zij na een opleidingsperiode in de op- leidingsauto nu zelfstandig kassawerkzaamheden ver- rieht. Mej. G. L. Reijnen met een van haar medewerksters. De drukke uren worden voorbereid 's Avonds tegen half zes begint het opnieuw helemaal vol te lopen. Daarna is het weer even wat min der druk, waarna we na tien uur opnieuw een flinke opkomst krij gen. Om 12 uur sluiten we. Zou den we dat niet doen. dan bleef de drukte, zeker in het toeristen seizoen. aanhouden." De Wimpy-bar aan het Dam rak is de trots van mej. Reijnen. In een zeer decoratie ve ruimte, met wanden van don ker hout en ruwe baksteen, en een fijne glazen pui aan de straatkant, zijn gemakkelijke stoelen voor ongeveer 70 be zoekers aanwezig. Op de ach tergrond speelt constant een onderhoudend muziekje. Achter de counter, waar de Wimpy's worden geroosterd, glanzen de moderne apparaten je tegen: een koffiezetmachine, een apparaat voor milkshakes, een ijsmachine, een electrische "hot pot" voor de soep, een Soda-fountain voor frisdran ken, verder een vleessnijma- machine, een inpakmachine voor degenen die de Wimpy's willen meenemen, de grillplaten waarop 24 biefstukken tegelijk kunnen worden gebraden, en zes lunchtoasters voor de broodjes. En natuurlijk koel kasten om de biefstukken in te bewaren. Een keuken in de echte ouder wetse zin treft men in de (Vervolg op pagina 2) j Achter de counter worden ii het bijzijn van de klant de Wimpy's geroosterd. Met ingang van 1 januari 1965 is mr. W. K. J. van Scherpen seel als adjunct-directeur deel gaan uitmaken van de leiding van N.V. Formosa. De heer van Scherpenseel is aldaar speciaal belast met de uitbreidingsplannen. T>ij bakker Woudwijk ver- -L* trok in december 1962 een knecht. Een nieuwe knecht was er niet te vin den. Ike Woudwyk toen 17 jaar zeurde bij haar vader net zo lang, tot hij zijn toestemming gaf en zij de wijk over mocht nemen. Zij bezorgde daarna het brood elke dag voor meer dan 100 klanten van haar vader per bromcarrier. Hiermee heeft zij haar doel bereikt. Broodbezorgen vindt zij leuker dan in een winkel helpen.

Personeelsbladen | 1965 | | pagina 1