Uit de geschiedenis van Albert Heijn IBM-1401 Doel van cU onderneming De toenemende omvang van de administratieve werkzaam heden in ons groeiend bedrijf hebben het noodzakelijk ge maakt, uit te zien naar een hulpmiddel, dat aan moderne eisen voldoet. Na een grondige studie van enkele jaren is dit hulpmiddel gevonden in een I.B M.-computer 1401. V.l.n.c.: afdrukmachine, drukt per mi nuut 600 regels van 132 tekens, de produktie van 100 kampioen typistes, lees- en ponseenheid; verwisselbaar schijvengeheugen, daarachter ten dele zichtbaarIBM 1401 centrale verwerkingseenheid. Op de voorgrond het informatiestation. Daarom hebben de medewerkers er mede invloed op. in hoeverre voldaan wordt aan de eisen van service en efficiency, die de klan ten stellen. Wanneer het bedrijf optimale re sultaten wil bereiken, dan zullen de medewerkers bereid moeten zijn optimale prestaties te leveren, ook :n moeilijke omstandigheden of op onaangename tijden. Degenen die leiding geven zullen deze bereidheid bij hun personeel moeten stimuleren. Wil degene die leiding heeft, hierin slagen, dan zal hij, zoals overal waar het gaat om de verhouding tot de mede mens, rekening moeten houden met de eis, dat de medewerker als mens gerespecteerd dient te wor den en dat met zijn wensen en interessen rekening moet worden gehouden. Daarnaast mag de leiding van de medwerkers eisen dat hun houding duidelijk de samenwerking bevor dert en het bedrijfsdoel door hun persoonlijke inze^ wordt gediend. Het is nu 77 jaar geleden, dat de 22-jarige Albert Heijn een kleine kruidenierszaak in Oostzaan van zijn vader overnam. Het was nog in die tijd, waarin men nauwelijks winkelsluiting kende, waarin men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat klaar moest staan voor de klanten en men geen vakantierechten kende De winkels waren veelal onhygië- wogen". Dat bleef zo tot het ver- Zelfbediening en nisch en weinig ordelijk ingericht. Pakte artikel zijn intrede deed. Albert Heijn doorbrak deze sleur, hij Tegenwoordig maakt men voor Supermarts Heijn b.v. gebruik van automati- een man met organisatietalent, een gche weegschalen, waarop men vooruitziende blik en grote eerlijk- niet alleen het gewicht, maar ook heid. Aanvankelijk dreef hij zijn winkel tje zoals alle andere middenstan ders van zijn tijd. De boodschap pen werden per roeiboot rondge bracht door het waterrijke land. Ook zijn vrouw werktle mee, die niersbedrgf, de prijs onmiddellijk kan aflezen. Het zijn uiteraard kostbare maar noodzakelijke instrumenten en zij voorkomen veel moeizame arbeid. Deze evolutie is één der opvallend ste veranderingen in het kruide- naast haar huishouding de winkel „dreef". Revolutionair De heer Heijn had echter een voor die dagen revolutionaire opvat ting van zaken doen. Hij verlaag de n.l. de winst op zijn artikelen, dat wekte bevreemding en verzet bij zijn collega's. Maar de Ne derlandse huisvrouw begreep hem. Een twintigtal jaren later, wan neer de firma reeds 23 filialen telt, schrijft hij in één van zijn prijs couranten: „het sukses mijner za ken heb ik te danken aan de vas te stelregel: Prima waar Gro te omzet Kleine winst". Nog altijd is deze beleidsregel één van de voornaamste grondbegin selen voor het Albert Heijn Con cern. De hele ontwikkeling van een éénmanszaakje via grotere toonbarkzaken, naar zelfbediening en supermarts het is een nood zakelijke ontwikkeling in een tijd perk van massaproduktie en van massa-consumpt:e. De vraag naar de artikelen van Albert Heijn werd door nog een ander grondbeginsel, n.l. dat van de hygiëne, vergroot. In de vorige eeuw wist men nog niet veel van hygiëne. De voedingsmiddelen stonden open en bloot op schappen in de winkel, de grote bakken en potten waren open en de verpak kingstechniek stond nog geheel aa:: het begin van z'n ontwikke- j ling. De jonge Albert gaf echter de vol gende aanwijzingen: „vermijdt J het aanraken van eetwaren zoveel mogelijk. Blaast de zakjes niet met de mond open". Ook de win kelinterieurs werden een voor beeld van reinheid. De kranten schreven: „Bij Albert Heijn kan men van de grond eten". Beroep Zo ontwikkelde zich het kruide- niersbedrijf en daarmede ook het kruideniersberoep. Het werd van een „krentenwegers-vak" een be roep voor intelligente mensen met gevoel voor organisatie en ver- koopkunde. De weegschaal bleef lang het centrum van de oude winkel, nu is hij feitelijk zo goed als verdwe nen. Alles wat vroeger verkocht werd, moest eerst worden „uitge- De Produktiebedrijven Bouwen was en is de leus van het zich snel ontwikkelende bedrijf. Het bleef niet alleen bij het bou wen van winkels, maar ook toele veringsbedrijven als b.v. bakkerij en en koffiebranderij werden op- Albert Bouwen bleef de leus, onafgebro ken bouwen. Na de 2e wereldoor log voltrok zich, aanvankelijk wat schoorvoetend, maar spoedig in versnelde pas een andere revolu tie in de levensmiddelen-distribu tiesector. De zelfbedieningszaken deden hun intrede. In Schiedam opende Albert Heijn in 1952 z'n eerste zelfbedieningswinkel; he den, 1964, zijn het er 237 van de 369 filialen, die de verkooporga nisatie telt. De nieuwste ontwikkeling is die van de Supermarts. Zij, stellen elk een in staat een zeer groot deel van de boodschappen tegelijkertijd in één ruimte af te werken: naast het traditionele kruideniersassor timent zijn er vlees, groenten, Boven: Het interieur van de s H Zaanse kruidenierswinkel om- f? M streeks 1890. Onder: moderne s supermart. getrokken. Ook dat begon klein: brood, fruit, gebak, drogisterij-ar- in de keuken van een herenhuis tikelen, cosmetica, tabak, boeken, tijdschriften, schrijfbehoeften, aan e aan. gloeilampen, glas- en aardewerk Maar na de installering van de en nog veel, veel meer is in de koffiebrander volgde de produk- SM's verkrijgbaar. Het assortiment van ruim 300 ar- tie van koekjes in eigen produk- tikelen men m0 yoerde.. tiebedrijf, en spoedig daarop het is inmiddels (in de Supermarts vervaardigen van suikerwerk. Het b.v.) aangegroeid tot een aantal was een logische ontwikkeling, van ongeveer 6000 »t j Als éénmansbedrijf begon de Zaan- daar Albert Heijn steeds streefde kantol. Albe,.t Hejjn Hjj Woef naar goede kwaliteit tegen de j snei uitbreidende filiaal-bedrijf ge- scherpste prijs. ruime tijd in zijn eentje leiden, bij gestaan door enkele bekwame me dewerkers. In 1920 werd het bedrijf een naam loze vennootschap en toen droeg de heer Albert Heijn Sr. de leiding over aan zijn zoons Gerrit en Jan. Deze leidden het bedrijf tot het jubileum jaar 1962. waarin zij het roer over gaven aan de huidige Raad van Be stuur. bestaande uit de heren Albert Heijn Jzn., Gerrit Jan Heijn Jzn.. Ir. H. Glazenburg en D. Vethaak. (Overgenomen uit „Grondslagen van het Personeelsbeleid" A.H.) Het doel van onze onderneming is tegen een zodanige prijs produ ceren en/of verhandelen van goe deren en^of verlenen van diensten, dat tenminste gedekt zijn de kos ten, waaronder een redelijke belo ning van kapitaal en arbeid en een zodanige overwinst dat een dyna mische, op expansie gerichte con tinuïteit verzekerd is. Het streven van onze onderneming is gericht op het creëren, handha ven en uitbreiden van een afzet markt voor de door ons geprodu ceerde of te verhandelen artikelen. Wij zijn ons daarbij bewust van het feit, dat het de klant is die mede het sukses van onze onder neming bepaalt; hij is het, die door zijn bereidheid voor een goed of een dienst te betalen, er de stoot toe geeft, dat produktiemid- delen in welvaart worden omgezet. Beslissend is, wat de klant denkt (of waartoe h.j bewogen kan wor den) te kopen of welke dienst hij verlangt, wat hem van waarde voorkomt. Dit bepaalt mede wat onze onder neming is, wat zij produceert, wel ke diensten zij verleent en of zij zal floreren. Evenals b.v. het in- en verkoop beleid, is het personeelsbeleid ge ïntegreerd in het gehele onderne mingsbeleid, dat gericht is op bo vengenoemd doel. Willen we onze plaats in de maat schappij handhaven en uitbreiden en willen degenen, die in onze on derneming werkzaam zijn, ver zekerd zijn van werkgelegenheid op lange termijn, dan zal de taak. die wij op ons genomen hebben, zo efficient mogelijk verricht moeten worden, d.w.z. dat onze produkten van een optimale kwaliteit moe ten zijn en geleverd worden tegen een redelijke prijs en service. Het karakter van ons bedrijf brengt met zich mede. dat wij met veel mensen in kontakt staan.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 9