J Wij bouwen samen HEILIGE PLAATSEN IN ISRAËL ALS ACHTERGROND VOOR ONSTUIMIGE ONTWIKKELING Modern Prestatie Doelbewust Doel van Israël bouwen aan toekomst Bloedbad Albert HeijnN.V. en Israël ff jf y r j Tiberias Nieuw leven Pioniers Bouwen HPijdens één van de veldslagen die het Isi-aëlische leger uitvocht met een Arabische staat bleek de positie van het Joods leger vrij hopeloos. De Arabieren rukten op over de enige weg door de Negeb-woestijn. De toenmalige legercommandant Mosjé - tevens een bekend archeoloog wist echter van een weg, die de Ro meinen eens door de zandvlakte hadden aangelegd. Inderdaad vond men deze weg, rukte naar voren en kwam tot ontzetting van de vijand achter hen te voorschijn. „Dat is weer zo'n wonder van die God van Israël", schreeuwden de haastig vluchtende soldaten. lig land voor Joden, Christenen en Islamieten. Het werd veroverd en bezet ge houden door de Romeinen, kruisvaarders en Turken. Spo ren van dit bewogen verleden zijn vrijwel overal aangetrof fen. Het huidig Israël gonst echter van bedrijvigheid, welke zich afspeelt tegen een achtergrond van wilde, romantische land schappen en snel groeiende steden. Zowel het land als de wooncentra echter ademen de geest van de Bijbelse historie. I Het graf van koning David in Jeruzalem. vj Een wonder. Israël "s bestaan op zich mag gerust een won der genoemd worden en een even groot wonder mag men het noemen dat dit land kon worden wat het op het ogen blik is. In de zestien jaar die gevolgd zijn op de stichting van de staat Israël, hebben de oor spronkelijke driekwart miljoen inwoners nieuwe immigranten opgenomen uit zestig verschil lende landen, die hen in getal overtroffen, verschillende ta len spraken en uit zeer uiteen lopende sociale milieus afkom stig waren. Dit op zichzelf is een prestatie, waarvan men moeilijk een parallel zal kun nen vinden in de gehele mo derne geschiedenis. Deze ener gieke maatschappij wordt bij eengehouden door één alles overheersend doel: de opbouw van het volk en de staat Israël. Deze doelbewustheid is voor de bezoeker één van de aantrekkelijke facetten van Is raël, maar er zijn er veel meer. Elke reis door dit land roept religieuze en historische her inneringen op. Dit is het land van de bijbel, van het Oude en Nieuwe Testament, een hei- 7o vindt men er Jeruzalem, *-• de Heilige Stad, waarheen eens Jozef en Maria reisden op weg naar Bethlehem. Vele plekjes herinneren aan het Jeruzalem, vinden we dan Bethlehem. Men volgt hier de zelfde weg door het gebergte, welke Jozef en Maria gingen, alsook de Drie Koningen, nadat zij van Herodes kwamen om de nieuw-geboren Koning te zoe ken. Deze plaats valt echter buiten het grondgebied van Israël. Van enige afstand kan men kijken naar bijvoorbeeld de Kerk der Geboorten, die ge bouwd is over de plaats, waar Jezus geboren werd. Aan weerszijden van Bethlehem de uitgestrekte herdersvelden, waar ook het graf ligt van Rachel, die het uitschreide toen de troepen van Herodes het bloedbad op de onmondige kindertjes begonnen. Ook in 1964 zullen de Israëlische sol daten hier op wacht staan met het geweer over de schouder... Het meer van Tiberias. Hier geen stilte, zoals het vroeger geraas van het verkeer, maar geweest moet zijn. Bijbelverhaal. Daar is het graf van Koning David, het Heilige Graf en de Klaagmuur. Het Jeruzalem van nu heeft zich ontwikkeld tot een moderne stad met circa tweehonderd duizend inwoners, waar Joden, Christenen en Muzelmannen tezamen wonen. Hf uidelijker, te voet ongeveer drie tot vier uur gaans van r a De oude man op de onderstaande foto is bezig de Heilige Schrift op vellen te schrijven. Hij doet dit met een van bamboe geslepen pen. Behalve een grote belang stelling voor Israël heeft Albert Heijn nog andere ban den met dit jonge land. Ten eerste zijn daar de zo suksesvolle P.M.C.-reizen. Vele van onze klanten heb ben de reis van hun leven gemaakt naar dit zo andere en zo ontzettend boeiende land. Ook in 1965 zullen en kele reizen naar Israël wor- den georganiseerd. Naast deze toeristische band is er ook nog een zakelijke. Verschillende pro- dukten, die in onze filialen te koop zijn komen uit Is raël. We noemen: Jaffa Gold Si naasappelsap in drie blik- formaten, Jaffa Gold Grape fruitsap. Jaffa Star Grape- fruitsections in blikjes a 340 gram en verder wordt uit Israël de grondstof betrok ken voor de AH Jaffa Gold Vruchtenlimonadesiroop. De redaktie meende me de met het oog op Kerst mis Israël in de AH- flitsen nader te belichten. Op deze pagina vindt U het artikel. Een bijzonder schilderachtig tafereel biedt altijd weer de kamelenmarkt in Beër-Seba. XTog zo'n plek in Israël, die herinnert aan het verleden is Galilea. Hier vindt men het meer van Tiberias, waar men geheel verlaten zonder het ge luid van vliegtuigen, treinen en overig verkeer, alleen kan zijn. Op de zachtglooiende helling van de heuvel, die naar het meer leidt, heeft Jezus volgens de traditie de Bergrede uitge sproken. Vanaf die heuvels kijkt men uit over de heuvels waar de reizigers ten tijde van het Nieuwe Testament door trokken als zij van Nazareth kwamen, met daarachter de Horens van Hittin. Op deze plek joeg op een gloeiend hete dag van het jaar 1187 de Ara bische held Saladin het leger der kruisvaarders op de vlucht. Maar de blik keert altijd weer terug naar het meer. De Ro meinen noemden het „Tibe rias". De Hebreeuwse naam is „Kinneret": „De Harp". Het meer ligt tussen Israël en Syrië. Vele tekenen wijzen er op, dat dit meer in de tijd van het Nieuwe Testament werd omzoomd door drukke, wel varende steden en dorpen, waar Joden, Grieken en Ro meinen op de markten een bonte mengeling vormden. Uit het evangelie weet men, dat Jezus zich tussen hen bewoog, dat hij hier gepredikt heeft en discipelen heeft gevonden. Daarna heeft het meer bijna duizend jaar achtereen in een praktisch verlaten streek ge legen. Nu is er nieuw leven gekomen. Tiberias is een zich uitbreidende moderne stad. Fn dan zijn we weer terug bij het begin van ons verhaal: De Negeb woestijn. De Negeb valt in twee zeer verschillende streken uiteen. Het noordelijke gedeelte is het land, waar Abraham en Lot eens hun kudden weidden en waar nu nog de Bedoeïnen in tenten wonen niet ver van de zich snel uitbreidende stad Beër- seba. Kraters en rotsen tonen de reizigers, dat zij het zuide lijk gedeelte van de Negeb na deren. Hier zijn de pioniers van Israël doorgedrongen op zoek naar aardolie, zwavel, ijzer, koper, graniet en marmer, maar voor al op zoek naar water. Tsraël: 260 mijl lang en 10 tot 70 mijl breed. Het land van de Bijbel en de Joden. Eens verdreven door de Romeinen zijn zy tegen het eind van de 19e eeuw teruggekomen om te bouwen aan hun land. ,,Wij bouwen samen", zeggen Het moderne Israël. Op bovenstaande foto ziet men een gloed- i nieuwe supermart. Een gestroomlijnde markt heeft plaats gemaakt i j vpor kvat zich vroeger afspeelde in de open lucht. Die typische «r rommelige Oosterse markten, die men er overigens nog wel aantreft.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 8