Formosa heeft grote toekomstplannen Negen wegrestaurants en vijftien Wimpy's I) Kerstmis is einders ROMANTIEK EN VROLIJKHEID REGEREN TIJDENS FEESTDAGEN IN FORMOSA A" het Kerstmis wordt staat Hagenaar Willem Brokken (61) weer in de keuken. En dat doet hij al 32 jaar, al was het niet al die tijd als chef-kok bij Formosa aan het Haagse Buitenhof. Exclusief kerstmenu voor Flitsenlezers Wegrestaurant Foto's maken Vrolijk „Basis leggen voor toekomst' Hoogspanning Het interieur van een Wimpy. pORMOSA weer onder eigen dak na een noodlottige brand, gevolg van nachtelijk bezoek van roekeloze brandkastkrakers maakt grote plannen. Op korte termijn zullen die leiden tot een verdere uitbouw van de Formosa- aktiviteiten. De goede ervaringen, die men in de afgelopen tijd heeft op gedaan in verschillende For- mosa-vestigingen, droegen er mede toe bij dat nieuwe plan nen op stapel werden gezet. Heel even is er in zijn leven maar een periode geweest, dat hij anders wilde. Dat was op school toen hij op de vraag van meelevende tantes, wat hij worden wilde, kinderlijk- resoluut BRANDWEER antwoordde. |e Wimpys zijn er een voor beeld van. „Geen spoor van drempelvrees spook beeld nummer één in de Ne derlandse horecasector". Dat vertelt directeur J. v. Heuveln over Albert Heijns Wimpy I aan de Amsterdamse Leidse- straat. Een zeer gemêleerd pu bliek komt hier, dag in dag uit de specifiek Britse lekker nij, die een Wimpy is, nuttigen. Sinds kort is hier ook een ty pisch Hollands gerecht ver krijgbaar; geurige soep in vijf verschillende soorten. Exclusief voor alle mede werkers van Albert Heijn geeft Formosa's chef kok W. Brokken, Den Haag, onderstaand menu voor de komende kerst. Een feeste lijk menu, waarbij de klem toon valt op een goede, zeer smakelijke maaltijd, maar waarbij de vrouw, die deze bereidt, toch niet de halve kerstdag in de keuken staat. Allerlei ingrediënten kun nen daags te voren worden klaargemaakt en op de dag van het Kerstdiner behoeft men alleen maar de „finish ing touch" er aan te geven. A Is voorgerecht een halve A». grape fruit. Men snijdt de grape fruit doormidden. Van een kleine hoeveelheid marsepein wordt met wat limonade-siroop (sinaasap- pelsmaak) een orangeade gemaakt. Voor vier perso nen is een kopje voldoende. Dit wordt uitgegoten over de grapefruit helften en men verkrijgt een aantrek kelijk, de eetlust stimule rend, voorgerecht. Vervolgens, adviseert chef kok Brokken: groentesoep. Verse groentesoep, vervaar digd van runderschenkels- bouillon, waarin een kant en klaar pakje soepgroen ten wordt gedaan. Hooguit een half uur op het vuur. ÏXonijn, ditmaal met kerst, vindt de heer Brokken geen kip, geen kalkoen. No dig is voor 4 personen een konijn van ca. 2 kilo. De rug wordt in 3 delen ver deeld, de twee achter- en 2 voorpoten beiden samenge nomen. Het geheel wordt goudbruin gebraden, kleine gekookte aardappeltjes er bij geserveerd, met (in com- pöteschaaltjesPreiselbee- ren en appelmoes. Als gar nering van het konijn wor den kersttakjes gebruikt, wat kleine rondgebakken aardappeltjes en een of twee aardappelcroquetjes. Met fleurige sterappels kan ,£et smakelijk" V men ook bijzonder leuk gar neren, klokhuis er uit en in de holte een lepel bessen gelei. Rondom de schotels staat dat kleurig en fleurig. Over het dessert denkt de chef-kok van Formosa Den Haag niet lang na. Ijstaart vindt hij, die be steld wordt bij ijssalon of banketbakker. De voorkeur verdient een mengeling van ijssoorten vruchten, mok ka, vanille etc. en op deze ijstaart worden dan door de gastvrouw de versieringen aangebracht. Wat (choco lade) kerstfiguurtjes, voorts diverse sausen, terwijl er nog ontelbare mogelijkhe den zijn om de ijstaart tot een werkelijk „klapstuk" van de maaltijd te maken. Koffie toe, een geurig kopje mokka in charmante mok kakopjes. En wie tijdens de maaltijd wijn wil drinken, chef-kok Brokken adviseert Beaujolais. De koffie-na kan ook zijn koffie-likeur of een combi natie die het ook goed doet, koffie-cognac, een drank, die vooral de dames zullen waarderen. Het was AH's president directeur, de heer A. Heijn, die door het bakken van een smakelijke Wimpy het bedrijf aan de Leidsestraat in gebruik stelde. Aan het Damrak in de hoofdstad ging inmiddels eind november de tweede Wimpy open. De bedoeling is dat er in de komende 5 jaren tenminste vijftien Wimpy's zullen komen, verdeeld over alle provincies. Gezocht wordt naar geschikte panden, die deze aan de Ne derlandse sfeer aangepaste En gelse etablissementen kunnen huisvesten. De wegrestaurants vormen een andere Formosa-activiteit. Ook zal waarschijnlijk in december in Reeuwijk de eerste paal voor zo'n wegrestaurant de grond in gaan. Plannen voor de vestiging van deze Alberts - R -bedrijven bestaan voor de Avezaath, Savenum en Olden- zaal. Directeur Van Heuveln is over de Alberts Corners tevre den. De algehele opzet van de Alberts Corners voldoet zeker. En het Alberts wegrestaurant in Zevenaar kan stellig een groot succes genoemd worden. Met al die plannen ziet men bij Formosa in het hoofdkantoor aan het Amsterdamse Vale- riusplein vooruit. Maar toen hij van school kwam wist hij, wat het worden moest: de horeca! En in 1932 ging hij tearoom-restau rant Formosa voor het eerst binnen om, zegt hij zelf, er niet meer weg te gaan. Het was kort na de oorlog, vertelt hij. Wij van de keuken hadden onze uiterste best ge daan op de kerstdiners. Plotse ling ging de deur open en een dame, een van de gasten kwam binnen. Met een camera. Ik wil jullie op de foto hebben, zei ze, ik heb hier zojuist mijn Kerstdiner gebruikt en nu wil ik de mensen, die dat op tafel brachten, fotograferen.... IS erstmis is anders, zegt chef- kok van het Haagse For mosa. De sfeer in huis is „apart", de gasten zijn vrolijk, de gerechten extra feestelijk. Natuurlijk, het zijn de drukste dagen van het jaar, maar van (Vervolg van pagina 3) voor andere voorstellen, die dan vaak weer de basis vor men voor nieuwp beslissin gen. Over het nemen van beslis singen wil ik ook nog wel wat zeggen. Ik ben n.l. van oordeel, dat het nemen van snelle beslissingen vaak be langrijker is dan het zoeken naar de beste oplossing. Daarmee wil ik niet pleiten voor overhaaste beslissin gen. Men dient zich te rea liseren, dat een beslissing slechts een moment is uit een proces. Maar voordat van een be slissing sprake kan zijn, dient men eerst de proble men tijdig te onderkennen en signaleren. Geschiedt dit niet dan komt men in tijd nood, waardoor de omstan digheden vaak tot een be slissing dwingen en men niet meer de gelegenheid heeft de juiste maatregelen te treffen en het juiste mo ment te bepalen. Het zoeken naar de oorza ken van problemen, het „waarom", is altijd belang rijker dan het constateren dat iets fout is. Daarom is het onderzoeken van de achtergronden van het waarom van belang. Het probleem onderkennen is meestal het probleem op lossen. Het zogenaamde „Pilot Store-project" is een goed voorbeeld van onderzoe ken naar het waarom. Twee supermarts, t.w. Baarn en Amsterdam, Helmholtzstr., zijn gekozen om allerlei on derzoekingen te doen op 't terrein van werkmethode verbetering. Dit heeft ge leid tot belangrijke resulta ten, die niet slechts van groot belang zijn voor deze twee supermarts, maar voor alle supermarts en ook voor de oude filialen. De problematiek in de ZB's is op sommige punten even wel niet overal gelijk met die van de supermarts en daarom zullen er volgend jaar soortgelijke onderzoe ken in enkele ZB's worden opgezet." Vooruitziende naar 1965 besluit de heer Van Meer dan: „Op basis van het werk van dit jaar zullen we aan al deze punten het volgend jaar verder moeten werken. Wij zullen ons daarbij goed voor ogen moeten houden, dat wij ook in de verre toe komst willen blijven bestaan en voor de gehele direktie staat vast, dat daarvoor hard gewerkt zal moeten worden. Hoewel dus de toe komst voor ons allen zeer belangrijk is, moeten wij er toch voor waken, dat we de mensen, die de problemen van vandaag moeten oplos sen, niet gelijktijdig moeten confronteren met de pro blemen van 1980. Het werken aan de proble men van vandaag, is in wer kelijkheid het leggen van een goede basis voor 1980." Drukte in de keuken. te voren zijn al zoveel mogelijk voorbereidingen getroffen. En als het eenmaal kerstmis is, kom je er nauwelijks aan toe te bedenken dat anderen vrij zijn, zo ga je in je werk op. j euk werk, vindt hij, het koksberoep. waarin hij zich culinair en artistiek kan uitleven. Met feestdagen be werkt hij zijn schotels na tuurlijk bijzonder feestelijk. En daarvan is het Kerstdiner het hoogtepunt. Schildpadsoep, krabcocktail, kalkoen, peinst hij en in gedachten tast hij de mogelijkheden af om die ge rechten zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Rond 240 mensen kunnen dan gelijktijdig in Formosa hun diner gebruiken, de 17 serveer sters, de 7 man in de keuken en de 3 van de banketafdeling werken onder hoogspanning. JA zegt ook manager M. B. Francken, dit is de drukste tijd van het jaar, eerst de dagen rond St. Nicolaas, dan de laatste de- cemberweken. En Klaaske Brand- sma, de seniore van de Formosa- serveersters, zij werkt er al 14 jaar, weet: Kerst heeft voor ons weinig vrije ogenblikken. Maar feestelijk is het toch Seniorserveerster mej. Brand- sma verneemt van manager Francken de planning voor ko mende kerst.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 7