ALBERT HEIJN BRENGT 16-DELIGE ENCYCLOPEDIE IN VEELKLEURENDRIIK IN Primeur voor Europa Zaanstreek zette blij de klok terug Exclusieve rechten voor .Nederlands taalgebied verworven WINDSON GROEN THEEZAKJES Eerste maal jubileum bij Albert Ileijn's Groothandel te Rotterdam msmmmm.mtim '|J8 kantoren Zaandam AH-FLITSEN 5 Toen dr. Bertha Morris Parker de opdracht kreeg van de be- I roemde uitgeversmaatschappij ,,The Golden Press" in de V-S., om een 1 ó-delige encyclopedie samen te stellen, begon zij aan een gigantische taak. Want het moest een encyclopedie worden, zoals nog nooit eerder was verschenen! leder deel een boeiend boek, pagina na pagina met kleurenillustraties. De tekst moet duidelijke en hel dere informatie geven over alle mogelijke onderwerpen zoals na tuur, cultuur, techniek en muziek, sport, handel, geschiedenis en alle andere zaken die zowel jong als oud dagelijks bezig houden. Ver helderend voor volwassenen maar vooral ook begrijpelijk voor de schoolgaande jeugd. Specialisten Dit was haar wel toevertrouwd, want dr. Eertha Morris Parker, verbonden aan de „laboratory schools" van de universiteit in Chicago, heeft in de VS een na tionale reputatie als onderwijs- expert en schrijfster van „leer zame" boeken. Natuurlijk kon zij dit enorme werk niet alleen, zij werd geassisteerd door een grote staf van specialis ten en meer dan 30 wetenschaps mensen. Toch duurde het nog 10 jaar voordat dit enorme werk ge reed was. Moeizaam Men kan zich voorstellen dat deze voorbereidingen bijzonder kostbaar waren. Neem b.v. de 6000 illustra ties die de encyclopedie uiteindelijk bevatte, waar jaren en jaren van moeizame arbeid van vele kunste naars voor nodig was. Een illu strator krijgt in Nederland door gaans 50,tot 75,per illu stratie, in Amerika ligt dit bedrag nog hoger. Wij zijn niet ver mis om te stellen dat alleen de teken- kosten al 450.000,bedroegen. Hierbij komt dan nog een bedrag dat de tekenkosten vele malen overtreft voor de honoraria van alle medewerkers en de zeer uit gebreide druktechnische voorbe reidingen zoals het maken van de duizenden kleurenlithos! Sukses Wanneer deze encyclopedie op normale wijze via de boekhandel zou zijn verkocht, zouden de boe ken onbetaalbaar zijn! Door het moderne Amerikaanse verkoopsysteem, waarbij de Super- Marts werden ingeschakeld, kon den echter oplages van miljoenen boeken verkocht worden. Hierdoor was het mogelijk de prijs per deel zeer laag te houden en „The Golden Books Encyclopedia" werd een grandioos succes! Nederlandse bewerking Voor het Nederlandse taalgebied verwierf Albert Heijn N.V. de ex clusieve rechten. Hiervoor werd al het originele reproduktie-materiaal uit Amerika ter beschikking ge steld. Met de Amerikaanse opzet als basis, werd nu aan een geheel Nederlandse bewerking begonnen. Specialisten De medewerking werd verkregen van befaamde specialisten zoals: Dr. Fop I. Brouwer (plantkunde), prof. dr. H. Brugmans (geschiede nis), dr. Okke Jager en Leopold Verhagen O.S.A. (godsdienst), J. Joppe (toerisme en automobilis me), Wouter Paap (muziek), prof. dr. J. Pen (economie), H. M. v. Randwijk (geografie), drs. H. Ren- senbrink (dierkunde), dr. C. van Rijsinge (fysica, chemie en geolo gie), drs. H. W. J. Schaap (letter kunde), Eelco J. W. Schuller (luchtvaart), Lt. Kol. F. C. Spits (militaire zaken), A. C. v. Swol, arts (geneeskunde). Zij hebben er toe bijgedragen, dat een door en door Nederlandse uitgave is ont staan: een wereld van wetenschap! Adel Een encyclopedie die bij is tot van daag, want elk onderwerp werd van A tot Z gecontroleerd en zo nodig bijgewerkt of aangevuld. In deel 2 vindt U bijvoorbeeld een beschrijving van het adellijk ge slacht Bourbon, waarin Prins Plu- De vlaggen gingen uit. Duizenden gingen te voet op een mat regen achtig septemberweekeinde het Zaanse polderlemd in. Op de grens van woningen en industrie enerzijds, met sloten doorsneden weilanden ander zijds, was het feest in de Zaanse Schans. Langzaam maar zeker groeit het buurtje, waarin de Zaanstreek ten koste van ruim f 5 miljoen iets van het verleden wil bewaren. Zo n 40 oude houten huisjes zullen hier te zijner tijd in bewoonde staat tonen hoe de Zaankanter vroeger leefde en woonde. Met als pronkstuk een voormalig weeshuis uit W e s t za a n, omgetoverd tegen bijna f 1 miljoenin een oud-Zaans restaurant. De belangstelling gold echter nog niet dit restaurant, waarvan de werk zaamheden pas in het beginstadium zijn. Thans kwamen autoriteiten uit land, provincie en streek met de vele burgers voor een ander hoogte punt. Het eerste pand van allure was klaar: de voormalige Haring- maker ij. daterend uit het begin van de 18de eeuw en overgeplaatst van Koog aan de Zaan naar de Zaanse Schans in Zaandam. Nu zo veel mogelijk in historische staat gerestaureerd en ingericht als woon huis voor de bedrijfsarts dr. J. P. van Nieuwenhuize. Wie het vervallen pand enkele jaren geleden in Koog heeft gezien, kent het nauwelijks terug. Toen een woonhuis van J 9 per week, nu een stukje Zaanse pracht van omstreeks f 75 per week. En met dat bedrag komen de restauratiekosten er niet eens uit. Dat wist men echter bij voorbaat, zoals voor alle andere panden waaronder een zoveel mogelijk authentiek ingerichte eerste Albert Heijn-winkel) die nog in de Zaanse Schans zullen komen. gues wordt genoemd als echtge noot van Prinses Irene. Distributiemethode Al deze voorbereidingen hebben hoge kosten met zich meegebracht. Toch kan Albert Heijn de Gouden Horizon Encyclopedie aanbieden voor de bijzonder lage prijs van 2,95 per deel! Dit kan alleen omdat ons bedrijf door moderne verkoop en distri butiemethoden een dusdanig groot aantal boeken kan verkopen, dat de hoge kosten over een voldoende aantal exemplaren kunnen worden verspreid. Via de normale boek handel zou een dergelijk werk zeker 8,tot 9,per deel gaan kosten. Gratis Nu is het dan zover Maandag 2 november is een fan tastische verkoopactie gestart voor de 3 soorten Perla koffie! Iedere 2 weken verschijnt een deel van de 16-delige Gouden Horizon Encyclopedie, verkrijgbaar voor slechts 2,95 bij 250 gram Perla Koffie. De eerste 3 delen verschijnen tege lijk. Hieraan is voor de klanten een aantrekkelijk voordeel ver bonden, want het eerste deel is GRATIS bij aankoop van de delen 2 en 3 en 250 gram Perla Koffie. Het was een lange weg, van hei pionierswerk van dr. Bertha Mor ris Parker naar de. eerste Neder landse 16-delige encyclopedie, ge heel in kleuren uitgevoerd. Een encyclopedie die iedereen zich kan veroorloven dankzij de moderne verkoop- en distributietechniek! De toenemende populariteit, die het artikel theezakjes bij de Ne derlandse Consument geniet is voor A.H. aanleiding geweest om naast de reeds bestaande Windson Blauw en Mac Queen theezakjes ook een voordelige kwaliteit te brengen onder de naam: Windson Groen teabags. De Windson groen is samengesteld uit een mélange van Java- en Sumatra thee. Bouwvergunning voor de kinderboerderij algegeven Onlangs vernamen wij dat voor de kinderboerderij, die tijdens het jubileum in 1962 aan het gemeentebestuur van Zaandam werd geschonken de bouwvergunning is af gegeven. Daar de grond al beschik baar is, kan met de uitvoe ring van dit plan begonnen worden. Cadeaus en bloemen wachtten 22 oktober op mej. Gielen. 7\A jaar I geleden was zij voor Albert Heijn een „nieuweling" De 22e oktober 1964 was het voor de Groothandel en in het bijzonder voor mejuffrouw I. Gielen een feestelijke dag. Toen immers was het 7'/2 jaar geleden dat mejuffrouw Gielen als inpakster overging naar de firma Kleverpa welke later Albert Heijn's Groothandel zou worden. meel, suikergoed en boeken ver pakken. Daar de hoeveelheid groenten en fruit in het begin nog niet de grootte had van tegen woordig werden leeglooptijden ge vuld met dergelijke bezigheden. Veranderingen Het feest vond plaats in de ver sierde kantine. Hier hield de heer Haan een toespraak, waarin hij memoreerde dat mej. Gielen de enige dame is, die het hele be drijf van het begin af had mee gemaakt met alle veranderingen die er in de loop der jaren waren voorgekomen. Leeglooptijden De werkzaamheden van de jubila- resse waren, buiten het normale groenten en fruit verpakken, van uiteenlopende aard geweest en van groenten-en-fruit-oogpunt be zien zeer eigenaardig, zoals o.a. Horloge Namens de direktie overhandigde de heer Haan vervolgens de jubi- laresse een horloge, welke van een inscriptie voorzien zal wor den en verder kreeg zij een boe ket bloemen. Hierna boden haar collega's haar een prachtige tas aan en bloemen. Hartelijk bedank te mej. Gielen voor de belang stelling en de fraaie geschenken. (Vervolg van pagina 2) Brandweer Inmiddels zijn voor de leden van de brandweer, van de ordeploeg en de portier instrukties gemaakt en aan betrokkenen uitgereikt. Binnenkort zal er met de brand weerexpert en alle afdelingchefs een bijeenkomst plaats vinden, ten einde een en ander te bespreken. Over de brandtrap is nog geen be slissing genomen. Toeslag spaarfonds Volgens de richtlijnen van het spaarfonds is het inderdaad juist dat, wanneer een personeelslid vóór 1 juli de dienst verlaat geen recht meer heeft op de extra toe slag. Gevraagd wordt, of deze re geling niet soepel toegepast kan worden en met name voor het vrouwelijk personeel, dat wegens huwelijk onze dienst verlaat en meerdere dienstjaren hebben. Personeelsfonds Mejuffrouw H. Scheepbouwer, die reeds enkele jaren bestuurslid van het personeelsfonds is en daardoor vele ziekenbezoeken heeft afge legd, heeft thans de wens te ken nen gegeven per 1 januari 1965 te willen aftreden. De commissie meent, dat wij haar dank verschul digd zijn voor de wijze, waarop zij haar taak als bestuurslid uitge voerd heeft. Voorgesteld wordt mejufrouw N. v. d. Berg, werkzaam op de af deling rekening-courant, als op volgster te benoemen. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. Parkeerruimte Er zijn klachten over te weinig parkeerruimte en over het feit, dat gereserveerde plaatsen vaak on bezet zijn. De portier van het ge bouw Hogendijk is hier zeer attent op. Het kan voorkomen, dat de gereserveerde plaatsen slechts voor korte tijd onbezet zijn en dit is niet altijd te voorzien. Overi gens is er in de omgeving par keerruimte genoeg al moet men dan een kleine afstand te voet af leggen.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 5