bij Albert Heijn N.V. Revolutie in distributie van wijn Formidabele stijging van wijnverkoop WENS OM GEMISTE KANSEN IN TE HALEN IS GROOT IV10 kursussen KIJK en VERGELIJK Met make-up mooi van buiten en blij van binnen AH- FLITSEN Om de toenemende verkoop in wijnen nog meer te bevorderen wordt meer en meer gezocht naar de mogelijkheid om permanente wijnkelders in te richten. Op de foto de onlangs gereed gekomen wijnkelder van liliaal Rotterdam. Bergse Dorpsstraat. ,,Een groot deel van de Nederlandse jeugd blijkt in de schoolcarrière ernstige stagnatie te ondervinden. Een opmerkelijk verschijnsel is nu, dat bij verschillende jonge mensen in de leeftijd van 20 tot 23 jaar opnieuw de wens naar voren komt de gemiste kansen in te halen" Aldus Professor Dr. L. van Gelder in zijn inaugurele rede bij zijn aan vaarding van het ambt van Hoogleraar in de pedagogiek aan de Rijks universiteit te Groningen op 6 oktober. Deze wens om gemiste kansen in te halen is ook bij het personeel van Albert Heijn waarneembaar. Dagelijks ontdekt men bij de in terne opleidingen, 'dat velen onder het personeel er spijt van hebben destijds hun diverse studies opge geven te hebben. Het is daarom bijzonder verheugend dat de mo gelijkheid voor die mensen be staat alsnog aan deze studie-ach terstand te werken door middel van een IVIO-kursus. Beatles „Over het algemeen weet men veel te vertellen over Zaanse koe ken, over kaas en vleeswaren, als ook over een nieuw jurkje, over The Beatles en Adamo, maar veel al staat men verder met een mond vol tanden en verontschuldigt men zich vaak met de opmerking „dat interesseert me niet." Deze woorden sprak de heer M. Hiemstra bedrijfsleider in Krom menie tot een onzer redakteuren. die gehoord had dat de heer Hiem stra met enkele jongens en meis jes aan de studie getogen waren om het zogenaamde Sleuteldiplo ma te behalen. Het plan tot het volgen van de kursus is tijdens een reis door Frankrijk bij de heer Hiemstra opgekomen. In la douce France namelijk ontmoette hij een land genoot die in het land van De Gaulle in de landbouw werkt. De heer Hiemstra zelf afkomstig uit een landbouwstreek, knoopte een gesprek aan en tijdens deze kon- versatie kreeg bedrijfsleider Hiem stra waardering voor zijn boer- landgenoot. In feite was hij wel een tikkie jaloers op de vlotheid waarmee deze agrariër over uit eenlopende onderwerpen sprak. Alle onderwerpen waarover hij zijn mening verkondigde stonden op één of andere manier in ver band met het dagelijks leven en gaven daar een verhelderende kijk op, Thuis in Holland voelde de heer Hiemstra meer nog dan voordien dal de gesprekken met de mede mens in zijn omgeving meestal be perkt bleven tot onbelangrijke on derwerpen. Toen besloot hij in te schrijven voor een IVIO-kursus en vond in het filiaal enkele jonge mensen die ook wel interesse had den om samen te studeren. Zo treft men eens per week de heer Hiemstra en zijn pupillen bij el kaar ten huize van de bedrijfs leider, om samen te studeren. ..Kennis maakt macht, zei men vroe ger. ik zou liever willen stellen.- kennis geeft een grotere voldoening, geeft meer plezier in je leven", aldus de heer Hiemstra. „Er gebeurt zoveel in de hedendaagse wereld, dat inten ser beleefd zou worden als we meer van de achtergronden zouden weten. Kunnen wij een krant lezen, vervelen bepaalde T.V.-programma's ons niet. doodeenvoudig omdat we er niets van weten." Diploma Verder filosoferend komt het ge- Hel duurt niet lang meer of men zit midden in de drukte van de Kerst en oudejaarsverkoop. Een van de artikelen die men daar moeilijk los van kan denken is WIJN. 14 Jaar geleden had echter niemand zich kunnen indenken, dal de wijn verkoop bij Albert Heijn zich zo stormachtig zou gaan ontwikkelen zo zelfs dal gerust van een revolutie in de distributie van WIJN ge sproken mag worden. Beloning Niet alleen, dat van deze bijzon der gunstige vooruitgang in 1950 nog niets te merken viel, er is zelfs in die tijd een moment sprake geweest of het wel verantwoord was het bij A.H. zo uitgebreide wijnassortiment te handhaven! De beslissing viel ten gunste van de „wijn" en hierdoor bleef Albert Heijn in die jaren het enige groot winkelbedrijf met een wijn-assorti ment van betekenis. Een beslissing waar men nu de vruchten van pluktwant deze volharding werd royaal beloond! Doorbraak Na 1950 kwam er enige tekening in A.H.'s wijnomzet; de verkopen gingen stijgen. Vanaf 1955 kan men spreken van een grote door braak want toen begon een reus achtige stijging, waar men nu nog middenin zit. Ter vergelijking: de wijnverkoop van 1959 was 16 maal zo groot als die van 1955! Een stormachtige ontwikkeling die nog steeds door gaat, want de wijnomzet van de eerste 11 perio den van dit jaar ligt al weer 60 boven die van 1963. Een fantastische ontwikkeling, die veroorzaakt is door verschillende factoren. Toerisme Ten eerste is het Nederlandse pu bliek door het intensieve toerisme vertrouwd geraakt met wijn. Het heeft vooral gezien hoe men in echte „wijnlanden" zoals Frank rijk en Italië gewoon is om wijn bij de kruidenier te kopen. Het is daar ten slotte een dagelijks ge bruiksartikel. Omdat Albert Heijn vóór 1950 reeds een wijnassortiment van be tekenis voerde, beschikte men over een voorsprong ten opzichte van de concurrentie. Het publiek dat zijn aarzeling had overwonnen zocht de wijn die het in het buiten land leerde kennen en het vond die bij Albert Heijnvoor een zeer lage prijs en van gelijke kwa liteit! Nu, in 1964, staat Albert Heijn in de voorste rij van grote wijnver kopers. Onze omzetten hebben die van de traditionele wijnimpor teurs reeds verre overvleugeld. De grote wijnleveranciers in het buitenland houden rekening met onze verkoopplanning bij hun pro- duktie. Dat moeten zij ook wel als men rekent dat A.H. jaarlijks b.v. hoeveelheden importeert van hon derdduizenden liters SHERRY! Ook in Frankrijk merkt men deze invloed. Toen Albert Heijn wijnen ging verkopen van de beroemde en grootste Franse wijnexporteur PSTGE ZAKELIJKE GEGEVENS 1. Alle gegevens over de kur sussen die opleiden tot Sleu teldiploma en diploma Al gemene Vorming kan men via de bedrijfsleider krijgen. Deze gegevens zyn met die over diverse andere kur sussen opgenomen in het Handboek Personeelsleiding I 2. De kosten zijn 20 hoger, wanneer het lesgeld niet via Albert Heijn wordt voldaan 3. Aanmelden voor de kursus bij: Afdeling Personeelsza ken Westzijde 26 Zaandam 4. Voor de dames wordt nog opgemerkt, dat de waarde van het sleuteldiploma ge lijk staat met het Klimroos- diploma, dat de laatste .ja ren op vele Huishoudseho- len behaald wordt. Vv sprek ook op Albert Heijn. Velen onder het personeel zouden graag eens wat verder komen; een hulp caissière bijv. ziet voor zich de funktie van hoofd-caissière, of zou later de leiding willen hebben in de vleeswaren-afdeling of de drogisterij. De jongeman is niet bij Albert Heijn gekomen om jong ste bediende te blijven. Dat hoeft ook niet. Hij kan een opleiding volgen tot assistent-chef, afdelingschef of tot bedrijfsleider. Om deze funkties te verkrijgen is het echter nodig dat hij een ruime dosis algemene ontwikke ling heeft. Destijds heeft hij deze niet opgedaan op MULO of HBS, dus zal hij zich deze kennis zelf moeten bijbrengen buiten school funktie kan deze kennis worden funktie van deze kennis worden bijgebracht en bekroond worden met het behalen van een Sleutel diploma of een diploma Algemene Vorming. De lessen ten huize van de heer Hiemstra worden onderbroken door mevrouw Hiemstra. die zorgt voor een goede stimulans door middel van een lekker kop koffie. GALVET, stond deze firma erop gen zal sommige wijnliefhebbers wel wat vreemd aandoen. Maar uit een oogpunt van kwaliteit is de neutrale omgeving van een roest vrij stalen tank ideaal en te prefe reren boven het houten fust, dat Jat Albert Heijn deze wijnen zou doQr besehadiging bijsmaken van brengen onder een speciaal etiket an(Jere stoffen ®an overnemen. van de dochterfirma Jouvet (ook de Fransen willen wel eens eerst (Rijping van de jonge wijnen ge- de kat uit de boom kijken!). Nu schiedt natuurlijk op het houten de verkopen zich zo reusachtig fust)* ontwikkeld hebben kwam de ex- Nu zal men denken dat aan deze porteur vragen of Albert Heijn stormachtige ontwikkeling bin- voortaan het CALVET etiket wil de gaan voeren. Want de grote omzet zou de originele naam CALVET dreigen te overvleuge len. Ditzelfde speelde zich af met de firma COCKBURN SMITHES waarvan A.H. de Port onder het merk CONQUEROR verkoopt. Lage prijzen De grote en steeds stijgende om zetten maken het mogelijk uiterst scherpe prijzen te calculeren. On danks de prijsverhogingen van het laatste jaar, die praktisch overal merkbaar zijn, zijn A.H.'s wijnprrj- zen nog steeds uniek. Laat men zelf maar eens vergelij ken wat enkele van A.H.'s be kende wijnen zoals een Foncastel St Emilion, een 1962 Passetout- grain, een 1959 Chateauneuf du Pape of een 1962 Petit Chablis elders kosten, om nog maar niet eens over Sherry te spreken! Tankwagen Grote hoeveelheden tegen lage prijzen, dit geldt niet alleen voor de inkooptransakties maar ook voor het transport. Het vervoer in de grote tankwagens, de z.g. „camions citernes", is veel voor deliger (en beter!) dan transport per fust. Het vervoer per tankwa- nenkort wel een limiet gaat ko men. Die is echter nog lang niet bereikt. Neem b.v. het wijnver- bruik in Nederland per hoofd per jaar en vergelijk dat eens met andere landen in Europa. NEDERLAND BELGIE DUITSLAND ZWITSERLAND SPANJE ITALIË FRANKRIJK ca. 3 liter ca. 1011 liter ca. 1112 liter ca. 33 liter ca. 55 liter ca. 110 liter ca. 135 liter Wijnvrienden Stijgende welvaart en verdere ontwikkeling van het toerisme zullen het wijnverbruik blijven sti muleren. (Wederzijdse beïnvloe ding, iedere nieuwe wijnliefheb ber is weer goed voor nog een aantal nieuwe „wijnvrienden"). Ook voor de komende december maand zijn de verwachtingen zeer hoog. Daarom doet het Albert Heijn een genoegen nu reeds de grote Premieaktie te kunnen aan kondigen, die geldt voor ALLE natuurwijnen uit het assortiment. Een premieaktie die men tevens dient te zien als extra waardering voor het vele werk dat de ko mende maand van alle medewer kers gevraagd wordt. 1962 BOURGOGNE PASSETOUTGRAIN, bij A.H. 2,75, elders minstens 4, CHATEAUNEUF DU PAPE, bij A.H. 4,25, elders minstens 5, PETIT CHABLIS, bij A.H. 3,50, elders minstens 6, Iedere bedrijfsleider die kan aantonen dat één van deze 3 wijnen van gelijke kwaliteit en jaar, elders goedkoper verkrijgbaar is, ontvangt 2 flessen van de betreffende A.H.-wijn GRATIS! S.v.p. monster met verkoopprijs ter beoordeling van de jury, opsturen t.a.v. afdeling 527 met begeleidend briefje. Tijdens een bijzonder genoeglijke bijeenkomst in de kantine van de SM. Grote Houtstraat in Haarlem, heeft de drogiste mej. Jurgens in een gesprek van vrouw tot vrouw een boekje opengedaan over de make-up. Onder make-up verstaat mejuf- sprake, ook over kollegialiteit frouw Jurgens zo bleek uit werd gesproken. Een goede ver haar lezing bepaald niet al- standhouding onderling bevordert leen het verzorgen van het gelaat. Ook een verantwoorde verzorging van het kapsel, van de benen en voeten valt onder de noemer de goede sfeer en dientengevolge de werkprestatie, waardoor er niet alleen meer verdient wordt maar men tevens dat-zelfde inner- Make-up. Het gevoel er goed uit lijke blijde gevoel heeft, te zien heeft zijn invloed op de Nadat mejuffrouw Jurgens enkele houding in het algemeen. Niet al- n had beantw00r=d, werd de leen de buitenkant ziet er fijn uit avond die als thema had het maar ook innerlijk voelt men er oog wil ook wat- besIoten. zich prettiger bij. Men voelt zich gelukkiger. Tevoren hadden de aanwezigen zich tegoed gedaan aan een ruime Niet alleen Make-up kwam ter hoeveelheid kip met appelmoes.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3